Μουσικοί που "δεν πάμε".

Μηνύματα
335
Reaction score
209
+1 για το thread

...Ειναι υποχρεωτικο σε καποιον να αρεσει η να μην αρεσει, η Γαλανη η Μαρινελα, ο Johann Sebastian Bach η ο Λευτερης Πανταζης?
for the record, οταν ακουσε ο Sinatra την Μαρινελα το 70 του πέσαν τα σοβρακα. Δήλωσε ότι αν ήταν γεννημένη Αμερική θα ήταν τουλαχιστο Nina Simone επίπεδο.

Ούτε και μένα μ'αρεσει η Γαλάνη. Άλλα αυτή που δεν πάω καθόλου είναι η Φαραντουρη.
 

D

Deleted member 35

Guest
+1 για το thread


for the record, οταν ακουσε ο Sinatra την Μαρινελα το 70 του πέσαν τα σοβρακα. Δήλωσε ότι αν ήταν γεννημένη Αμερική θα ήταν τουλαχιστο Nina Simone επίπεδο.

Ούτε και μένα μ'αρεσει η Γαλάνη. Άλλα αυτή που δεν πάω καθόλου είναι η Φαραντουρη.
Έχω ακούσει σε συναυλία τη Φαραντούρη και μου έχει σηκωθεί η τρίχα. Απίστευτη φωνή.

Προσωπικά δεν πάω καθόλου τον Καζαντζίδη. Φωνάρα μεν αλλά πολύ κλάψα. Και στα τραγούδια του και μετέπειτα στη ζωή του. Αντί να το παίξει θρύλος και "σας μαμαω όλους" καθόταν και ξεφτιλιζοταν στην τηλεόραση ότι δήθεν ήταν ριγμενος.
 

Μηνύματα
361
Reaction score
221
ο Νταλαρας ειναι ο μεγαλυτερος εκμεταλευτης της ελληνικης μουσικης παραδοσης,το στυλ "τα παιζω ολα" απο ροκ ως χασικλιδικα ρεμπετικα ενω και η παρουσια του βρωμαει "βαθυ πασοκ".Πρεπει να τα κονομησε χοντρα χωρις την παραμικρη προσφορα στην τεχνη...
 

Μηνύματα
335
Reaction score
209
re: Φαραντούρη
καλλίφωνη, δεν λέω, αλλά έχει την τάση να χρωματίζει τα τραγούδια με την δικιά της σφραγίδα - που με πάει μονιμά στα επικά των 70s. ( π.χ. Όλα το μέρος της στην Ρωμαίικη αγορά του Χατζηδάκη ειναι τελείως ΕΤΚΧ*)

re: Καζαντζίδης
Συμφωνώ, ξεπεράστηκε. Ενώ ο Στράτος απ την άλλη είναι ακόμη top.

*ΕΤΚΧ = έκτος τόπου και χρόνου
:)
 

Μηνύματα
335
Reaction score
209
ο Νταλαρας ειναι ο μεγαλυτερος εκμεταλευτης της ελληνικης μουσικης παραδοσης,το στυλ "τα παιζω ολα" απο ροκ ως χασικλιδικα ρεμπετικα ενω και η παρουσια του βρωμαει "βαθυ πασοκ".Πρεπει να τα κονομησε χοντρα χωρις την παραμικρη προσφορα στην τεχνη...
μπορεί να μη σ'αρεσει ο Νταλαρας (ούτε και μένα τόσο), άλλα νομίζω ότι αυτό που κάνει το σέβεται - δεν το κάνει άρπα κολα. (Αν εισουν around στα 70s) σε μια απ αυτές τις εμπνεύσεις του επανέφερε το ρεμπέτικο στην επικαιρότητα (με το 50 χρόνια...).

Θα έλεγα ότι ειναι ο συμαντικοτερος Έλληνας τργουδιστης τα τελευταία 20 χρονια - καπου στο επίπεδο Caetano Veloso, Paco de Lucia, κτλ. (τουλαχιστο σαν αμπασαντορ)

Πολύ λιγότερο σπιλωμένος από πολίτικα (ΠΑΣΟΚ? γιατί?) σε σχέση με άλλους (π.χ. Ανδριωπουλος) η και Θεοδωράκης που άρμεξε όλο το κρατικό χρήμα για να ηχογραφήσει σειρά από αδιάφορες κλασικες ανοησίες (επί χρονια)
 


Μηνύματα
361
Reaction score
221
μπορεί να μη σ'αρεσει ο Νταλαρας (ούτε και μένα τόσο), άλλα νομίζω ότι αυτό που κάνει το σέβεται - δεν το κάνει άρπα κολα. (Αν εισουν around στα 70s) σε μια απ αυτές τις εμπνεύσεις του επανέφερε το ρεμπέτικο στην επικαιρότητα (με το 50 χρόνια...).

Θα έλεγα ότι ειναι ο συμαντικοτερος Έλληνας τργουδιστης τα τελευταία 20 χρονια - καπου στο επίπεδο Caetano Veloso, Paco de Lucia, κτλ. (τουλαχιστο σαν αμπασαντορ)

Πολύ λιγότερο σπιλωμένος από πολίτικα (ΠΑΣΟΚ? γιατί?) σε σχέση με άλλους (π.χ. Ανδριωπουλος) η και Θεοδωράκης που άρμεξε όλο το κρατικό χρήμα για να ηχογραφήσει σειρά από αδιάφορες κλασικες ανοησίες (επί χρονια)
δεν σχολιασα τις οποιες καλλιτεχνικες του ικανοτητες (και αυτο ειναι υποκειμενικο και ισως τελικα να μην μπορουμε να το κρινουμε απολυτα) απλα πιστευω οτι ολη του η διαδρομη ειχε στοχο το ευκολο κερδος και τη συντηρηση αυτου που λεμε "συστηματος" στο οποιο τον τοποθετω στην κορυφη.Για να αποδωσεις σωστα τα ρεμπετικα .τον Τσιτσανη και τον Βαμβακαρη χρειαζεται βαθια κατανοηση της κουλτουρας και του υφους του λαικου τραγουδιου και ειναι ντροπη κατα τη γνωμη μου να τα αγγιζει ο "σαλονατος" Νταλαρας.Ηταν επιλογη του πασοκ να προωθει το Νταλαρα γιατι ηταν/ειναι ακινδυνος για την πολιτιστικη κουλτουρα του τοπου
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.931
Reaction score
41.199
...
Για να αποδωσεις σωστα τα ρεμπετικα .τον Τσιτσανη και τον Βαμβακαρη χρειαζεται βαθια κατανοηση της κουλτουρας και του υφους του λαικου τραγουδιου και ειναι ντροπη κατα τη γνωμη μου να τα αγγιζει ο "σαλονατος" Νταλαρας...
Ξέρεις ποιο είναι το πραγματικό όνομα του Νταλάρα και που μεγάλωσε;
 

lakiss51

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
11.830
Reaction score
2.427
δεν σχολιασα τις οποιες καλλιτεχνικες του ικανοτητες (και αυτο ειναι υποκειμενικο και ισως τελικα να μην μπορουμε να το κρινουμε απολυτα) απλα πιστευω οτι ολη του η διαδρομη ειχε στοχο το ευκολο κερδος και τη συντηρηση αυτου που λεμε "συστηματος" στο οποιο τον τοποθετω στην κορυφη.Για να αποδωσεις σωστα τα ρεμπετικα .τον Τσιτσανη και τον Βαμβακαρη χρειαζεται βαθια κατανοηση της κουλτουρας και του υφους του λαικου τραγουδιου και ειναι ντροπη κατα τη γνωμη μου να τα αγγιζει ο "σαλονατος" Νταλαρας.Ηταν επιλογη του πασοκ να προωθει το Νταλαρα γιατι ηταν/ειναι ακινδυνος για την πολιτιστικη κουλτουρα του τοπου
Ε, οχι Μηδενιζουμε τα παντα; Ενταξει, κοιταξε τη κονομα του κλπ, αλλα ως καλλιτεχνης ειναι (ή ηταν) αξιοθαυμαστος. Ξερεις τι μου΄λεγε μουσικος που συμμετειχε στα σχηματά τους; ΤΕΛΕΙΟΣ εργοδοτης! Σπανιο πραγμα στους κυκλους αυτους. ε; Και τα ρεμπετικα τα απεδωσε πολυ σωστα για την εποχη μας - τι θα΄πρεπε: να ξεροβηχει και να κοντανασαινει σε καθε νοτα για να φαινεται "παραδοσιακος" και "γνησιος";
Το "ηταν/ειναι ακινδυνος για την πολιτιστικη κουλτουρα του τοπου" δεν το καταλαβα (ασε που πιο πολυ προς ΚΚΕεσ. εγερνε). Θελεις να πεις οτι ο Θ. Μπακαλακος ηταν επικινδυνος και δεν προωθηθηκε;;;
Πολυ καλος σε ολα του - ισως αζαχαρωτος αλλου! Το΄πε και ο Τζιμακος: "Ακατανομαστος":)

Η καταγωγη του απο τον ρεμπετη γυφτοΝταραλα, ευτυχως επαιξε λιγο ρολο στη καριερα του - αποφυγαμε εναν αλλο...ΤαΪπερη:):):)
 


Μηνύματα
361
Reaction score
221
Ε, οχι Μηδενιζουμε τα παντα; Ενταξει, κοιταξε τη κονομα του κλπ, αλλα ως καλλιτεχνης ειναι (ή ηταν) αξιοθαυμαστος. Ξερεις τι μου΄λεγε μουσικος που συμμετειχε στα σχηματά τους; ΤΕΛΕΙΟΣ εργοδοτης! Σπανιο πραγμα στους κυκλους αυτους. ε; Και τα ρεμπετικα τα απεδωσε πολυ σωστα για την εποχη μας - τι θα΄πρεπε: να ξεροβηχει και να κοντανασαινει σε καθε νοτα για να φαινεται "παραδοσιακος" και "γνησιος";
Το "ηταν/ειναι ακινδυνος για την πολιτιστικη κουλτουρα του τοπου" δεν το καταλαβα (ασε που πιο πολυ προς ΚΚΕεσ. εγερνε). Θελεις να πεις οτι ο Θ. Μπακαλακος ηταν επικινδυνος και δεν προωθηθηκε;;;
Πολυ καλος σε ολα του - ισως αζαχαρωτος αλλου! Το΄πε και ο Τζιμακος: "Ακατανομαστος":)
αν ειναι καλος εργοδοτης το βαζω στα + σιγουρα,ειναι καλο αυτο...
 

Μηνύματα
335
Reaction score
209
...χρειαζεται βαθια κατανοηση της κουλτουρας και του υφους του λαικου τραγουδιου και είναι ντροπή...
...γιατι ηταν/ειναι ακινδυνος για την πολιτιστικη κουλτουρα του τοπου
βαριές κουβεντες
και ποιος είναι επικίνδυνος ο Ρεμος? η ο Gallagher?

Υποθέτω ότι η οργή (έναντι στον Νταλαρα) έχει να κάνει με αυτά που είπε πριν λίγα χρόνια. Οτι για την κρίση δεν μας φταίει η Μερκελ. Ίσως και αργότερα η συναυλία του στον Αγιο Παντελεήμονα.

Στην Ελλάδα υπάρχουν μύριοι ατάλαντοι που μας ταλαιπωρούν στα μίντια κάθε μέρα, άλλα εμείς έχουμε χάσει τελείως το μπούσουλα. Είναι πραγματικά λυπηρή η πόλωση που έχουμε σαν λαός στην παρούσα περίοδο, και ελπίζω να το ξεπεράσουμε ανώδυνα.
 

D

Deleted member 23222

Guest
Με εκνευρίζει πολύ το υφάκι,η μαιμουδιά και το δήθεν,οι πιασάρηδες όπως και οι εμμονές.

Β.Παπακωνσταντίνου (ο άλλος Παπακωνσταντίνου είναι εξαιρετικός),Στόκας,Σπανουδάκης,Ρόκκος,Σαββόπουλος,Κότσιρας,Κραουνάκης (ως τραγουδιστής),Αλεξίου (φωνή μηδέν,και η ωδή στην αγ@μητη ώριμη κούρασε...) κοκ.

Θα επανέλθω όταν θυμηθώ κι άλλους...
 

Μηνύματα
2.153
Reaction score
677
Παπακωνσταντίνου Βασίλης (πάντα), Τσακνής, Μαχαιρίτσας, Κότσιρας.
Απαίσιοι... !!
Μην τρελαθούμε πως ο Ντολλαρ έιναι και καλός εργοδότης. Ρώτα τον ξάδερφο μου, και όχι μονο, που έπαιζε κοντα δώδεκα χρόνια μαζί του. Καλή εργοδότρια είναι η Αρβανιτάκη και η Βιτάλη..
 




Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.045
Reaction score
8.065
Μπορεί για κάποιους να είναι ινδάλματα, έκαναν τρελή περιουσία, όμως ποτέ δεν μου άρεσαν, είπαμε εδώ αναφέρουμε προσωπικές εκτιμήσεις!




Και έπονται, έχω πολύ πράμα! (παράξενος).
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.112
Reaction score
20.608

Εμένα δεμαρεσαμποτέ αφτεσεδωνά. Δεν τις είδα ποτέ σε μπουάτ. Τυχαίο; Δε νομίζω. Δε ξέρω ρε παιδί μου, πολύ ρηχός στίχος, είναι πολύ εμπορικές. Αλλά εκείνη η ψηλή στα δεξιά, ωραίο κομμάτι.
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.045
Reaction score
8.065
Νικος Ζωιδακης

Ίσως διαφωνείτε, όμως αυτός δεν τραγουδάει, μιλάει! Έτσι και εγώ γίνομαι καλλιτέχνης....

 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • n_olympios
    Μαντιναδόρος!
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.612
Μηνύματα
2.868.038
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top