Μπέρδεμα και πάλι μπέρδεμα _ Old vs New ενισχυτές

gid

Μηνύματα
7.385
Reaction score
8.621
Οσο ακουγα ομως εναλλαξ με τον Old ,καπου με κουραζε ....δεν "απλωνε" κ ναι δεν εβγαζε συναισθημα.
Ψηφιζω λοιπον παλιο με τα 1000
Για να μη βγάλεις ντε και καλά το συμπέρασμα που εξ αρχής θες να βγάλεις, σκέπασε τα μάτια σου με πανί και βάλε κάποιον να σου αλλάζει ενισχυτές ενώ εσύ ακούς και κρίνεις.

Τότε θα μάθεις τι πραγματικά πιστεύεις.... ;)
 

Μηνύματα
3.860
Reaction score
632
Με μια γρήγορη αναζήτηση - μπορεί να μου ξέφυγε κάποιος ενισχυτής - οι ενισχυτές με κατασκευή στην χώρα τους και να το γράφουν, ως τα 3Κ, είναι οι:

Atoll (made in France),
Audio Exklusiv (made in Germany),
Bel Canto (made in U.S.A),
Gato-Audio (made in Denmark),
Copland (made in Denmark),
Lab12 (made in Greece),
Lavardin (made in France),

Naim (made in England),
Pathos (made in Italy),
Rega (made in England),
Tsakiridis (made in Greece) και
Unison Research (made in Italy).

Δεν αναφέρω τους Κινέζικούς, που είναι made in China πχ. Cayin.
 

Μηνύματα
31
Reaction score
34
Για να μη βγάλεις ντε και καλά το συμπέρασμα που εξ αρχής θες να βγάλεις, σκέπασε τα μάτια σου με πανί και βάλε κάποιον να σου αλλάζει ενισχυτές ενώ εσύ ακούς και κρίνεις.

Τότε θα μάθεις τι πραγματικά πιστεύεις.... ;)
Καταλαβαινω τι θελεις να πεις🙂 ,οτι βγαζω συμπερασμα επηρεασμενος μονο συναισθηματικα.
Ειπα ομως οτι μετα τη πρωτη εντυπωση ,σιγα σιγα καταλαβα τα - και + του καθενος.
Πλεον νασαι σιγουρος οτι τους ξεχωριζω κ με "κλειστα αυτια"🙂 μεσα σε 1-3 λεπτα.
Εχουν διαφορετικο κ αλλης φιλοσοφιας ηχο.
 

Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
Εμενα παντως μαρεσουν οι΄΄ τροφαντες ΄΄μην προσπαθειτε να μου αλλαξετε τα γουστα , αφηνω τα μοντελα γιαυτους που δεν εχουν φαντασια :p(δεν ειναι δικο μου αλλα κολλαει εδω :D)
 

Μηνύματα
13.637
Reaction score
6.601
Ας πω κ γω μια αποψη...συγκεκριμενη...αν κ τοσο σωστα κ σφαιρικα καλυψατε το θεμα.
Παλιος vs νεος, αν μπορουμε υποθετικα να πουμε ιδιας κατηγοριας τιμης , μτχ με καινουργιο.
Ο Kenwood μολις εκλεισε τα 40κοστα γεννεθλια του και ....μαζι θελω να γερασουμε ως το τελος😄
Ο "μικρος" τελευταια τον πηρα ,πιθανον να βρει θεση στο χωριο.
Παμε τωρα στα του ηχου προσπαθωντας να παραμερισω το συναισθηματικο για μια δικαιη υποκειμενικη συγκριση.
Οσοι με το που ακουσαν τον μικρο dynavox ειπαν ...ουαου!
Δυνατος ,ροπατος ,μπορει να οδηγησει κ πιο μεγαλα ηχεια αξιοπρεπως ....πολυ τιμιο για τα 200e που στοιχιζει.
Οσο ακουγα ομως εναλλαξ με τον Old ,καπου με κουραζε ....δεν "απλωνε" κ ναι δεν εβγαζε συναισθημα.
Ψηφιζω λοιπον παλιο με τα 1000
Πολύ άδικη σύγκριση όμως......για να υπήρχε μια ισορροπία στην σύγκριση ,θα έπρεπε να συγκρίνεις τον Kenwood με κάποιον ολοκληρωμένο 400-500 ευρώ. Με έναν NAD C316BEE για παράδειγμα.......
 

Μηνύματα
31
Reaction score
34
Πολύ άδικη σύγκριση όμως......για να υπήρχε μια ισορροπία στην σύγκριση ,θα έπρεπε να συγκρίνεις τον Kenwood με κάποιον ολοκληρωμένο 400-500 ευρώ. Με έναν NAD C316BEE για παράδειγμα.......
Γιαυτο εγραψα "υποθετικα ιδιας κατηγοριας τιμης"
Ο Kenwood δεν νομιζω με τπτ να πιανει πανω απο 150-200 e
Με εναν καινουργιο στα 500 € που λες ,μαλλον τα πραγματα θα ηταν διαφορετικα
 

Μηνύματα
31
Reaction score
34
Πολύ άδικη σύγκριση όμως......για να υπήρχε μια ισορροπία στην σύγκριση ,θα έπρεπε να συγκρίνεις τον Kenwood με κάποιον ολοκληρωμένο 400-500 ευρώ. Με έναν NAD C316BEE για παράδειγμα.......
Δεν τολμησα να κανω συγκριση με ενισχυτη που εχω 2000 ε...τιμης καινουργιου... θα ηταν ατοπο.
 

Μηνύματα
13.637
Reaction score
6.601
Γιαυτο εγραψα "υποθετικα ιδιας κατηγοριας τιμης"
Ο Kenwood δεν νομιζω με τπτ να πιανει πανω απο 150-200 e
Με εναν καινουργιο στα 500 € που λες ,μαλλον τα πραγματα θα ηταν διαφορετικα
Μην κοιτάς πόσο πιάνει σήεμρα σαν μεταχειρισμένος,αλλά πόσο θα κόστιζε σήμερα αν κυκλοφορούσε.Οι μικροί δικάναλοι ενισχυτές ,οι αντίστοιχοι σημερινοί αν θέλεις,κοστίζουν 400-500 ευρώ.Αυτό ήθελα να τονίσω με το σχόλιο μου. Ο Dynavox είναι ένς πολύ μικρός σε ισχύ ενισχυτής και με άλλες προσθήκες (bluetooth,δυνατότητα music player....έστω βασική). Δεν ξέρω βέβαια τι θα γινόταν αν τον σύγκρινες (τον Kenwood εννοώ) με κάποιον class D ενισχυτή......στα 200-250 ευρώ. Εκεί τα πράγματα ίσως ήταν ....διαφορετικά.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.587
Μηνύματα
2.865.053
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top