Featured Μπορούμε να απολαύσουμε τις μουσικές μας μόνο σε μεγάλες εντάσεις ? Really?

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.191
Reaction score
19.136
Μουσικές με πολύ χαμηλά ''περάσματα'' ειδικά όταν έχουν διάρκεια (κυρίως στην κλασσική αλλά και σε άλλα είδη όπως στην ambient) είναι πράγματι πολύ πιο δύσκολο έως ακατόρθωτο να ακουστούν ικανοποιητικά σε χαμηλές εντάσεις..
Χρειάζεται πολύ ήσυχο περιβάλλον αλλά και πάλι.. :idk:

Εγώ πάντως ειδικά από τότε που έβαλα subs στο σύστημα ακούω πολύ ευχάριστα σε χαμηλές εντάσεις γιατί δίνουν ενέργεια κυρίως εκεί που λείπει όταν παίζεις χαμηλά.
Να σημειώσω εδώ πως δεν έχω ζήσει ποτέ με μεγάλα επιδαπέδια ηχεία για να δω αν θα με ''κάλυπταν'' με κάποιο τρόπο σε αυτόν τον τομέα χωρίς sub. :idk:

Πάντως υπάρχουν γούστα και γούστα.. :rolleyes:
Δεν προτιμώ συνήθως να παίζω στο πάνω επιτρεπτό όριο που ''αντέχει'' ο χώρος ή το σύστημα μου ωστε να μην ενοχλεί..
Αν βρισκόμουν σε έναν πλήρως φροντισμένο χώρο με σύστημα δυνατοτήτων (επειδή πάντα πρασύρει ο χώρος και οι δυνατότητες) πιθανόν θα ανέβαζα κάποια db ''τα όρια μου'' αλλά είμαι σίγουρος πως θα έμενα σε ένα comfort zone για ακρόασεις με διάρκεια χαμηλότερο σε σχέση με άλλους..
(θέμα προτιμήσης)
 
Last edited:


Μηνύματα
12.583
Reaction score
14.712
Μουσικές με πολύ χαμηλά ''περάσματα'' ειδικά όταν έχουν διάρκεια (κυρίως στην κλασσική αλλά και σε άλλα είδη όπως στην ambient) είναι πράγματι πολύ πιο δύσκολο έως ακατόρθωτο να ακουστούν ικανοποιητικά σε χαμηλές εντάσεις..
Εάν ακούγοντας κλασική μουσική απο αναπαραγωγικά μέσα δεν μπορεις να βρείς μια σταθερή θέση στο volume που να ακούς και τα χαμηλά και τα δυνατά περάσματα αλλά πιάνεις τον ευατό σου να το χαμηλώνει ή να το ανεβάζει συνέχεια ανάλογα με τα περάσματα ώστε να ευχαριστηθείς .... yes you guessed it τι θα (ξανά) πω ... Kavourdistiri audio. :D

Σε παραστάσεις δε live κλασικής να ζητάτε να παίζουν δυνατότερα τα χαμηλά περάσματα γιουχάρωντάς τους απο το θεωρείο ή την πλατεία, ώστε να ακούτε καλύτερα. :D
 
Last edited:

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.191
Reaction score
19.136
Εάν ακούγοντας κλασική μουσική απο αναπαραγωγικά μέσα δεν μπορεις να βρείς μια σταθερή θέση στο volume που να ακούς και τα χαμηλά και τα δυνατά περάσματα αλλά πιάνεις τον ευατό σου να το χαμηλώνει ή να το ανεβάζει συνέχεια ανάλογα με τα περάσματα ώστε να ευχαριστηθείς .... yes you guessed it τι θα πω ... Kavourdistiri audio. :D

Σε παραστάσεις δε live κλασικής να ζητάτε να παίζουν δυνατότερα τα χαμηλά περάσματα γιουχάρωντάς τους απο την κερκίδα ή την πλατεία, ώστε να ακούτε καλύτερα. :D

Δεν ξέρω αν κάποια σετάπ μπορούν να ανταπεξέλθουν σε χαμηλές εντάσεις σε αυτή την πρόκληση.. :idk:
Δέχομαι τον λόγο σου.. οκ, ε, το θκόμ' προφανώς είναι τέτοιο..
Kavourdistiri audio. :D
I knew it.. :cry:
 

Μηνύματα
12.583
Reaction score
14.712
Δεν ξέρω αν κάποια σετάπ μπορούν να ανταπεξέλθουν σε χαμηλές εντάσεις σε αυτή την πρόκληση.. :idk:
Δέχομαι τον λόγο σου.. οκ, ε, το θκόμ' προφανώς είναι τέτοιο..


I knew it.. :cry:
Thva ντε λέει ποτέ πσέμαντα σε άντρωπο που εκτιμάει. Μη κοτάει που κάνει τσυνέχεια πλάγκα. Αυτό είναι γκια άλλο κόσμο.
 

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.191
Reaction score
19.136
άν ακούγοντας κλασική μουσική απο αναπαραγωγικά μέσα δεν μπορεις να βρείς μια σταθερή θέση στο volume που να ακούς και τα χαμηλά και τα δυνατά περάσματα
Μπορώ αλλά τα δυνατά περάσματα είναι πιο δυνατά απ' όσο θέλω.. :fuckyou:


Γουρούνια συνθέτες.. :tongue:
 

Μηνύματα
12.583
Reaction score
14.712
Μπορώ αλλά τα δυνατά περάσματα είναι πιο δυνατά απ' όσο θέλω.. :fuckyou:


Γουρούνια συνθέτες.. :tongue:
Το θέμα είναι να βρείς το πιο δυνατό πέρασμα ...να ρυθμίσεις την ένταση εκεί ακριβώς που δεν το θεωρείς εσύ δυνατά (ίσα να τζιμπάει) ή θεωρείς οριακά αποδεκτό και σε αυτή την ένταση να τα ακούς όλα (και τα χαμηλά περάσματα) με ευχαρίστηση , ευκρίνεια κλπ. Εάν αυτό γίνεται τότε Νo Κavourdistiri audio ή τουλάχιστον kavourdistiri που τουλάχιστον παίζει τα βασικά της κλασικής και της απόλαυσης που μπορεί να προσφέρει και εάν όχι απόλαυσης σίγουρα εκτίμησης. Κατάλαβες τώρα γιατί κανένας δεν ακούει κλασική ή μερικοί τη βρίζουν κιόλας. Επίσης τότε θα ανακαλύψεις ότι αυτός είναι ο σωστός και ο σκοπούμενος τρόπος που και ο συνθέτης όταν το συνέθετε αλλά και ο ηχολήπτης όταν το έγραφε ήθελε να έχουν οι συσχετισμοί μεταξύ εντάσεων των οργάνων για να προσκαλέσει το ανάλογο συναίσθημα. Και όχι εσενα να δυναμώνεις τα χμηλά και να χαμηλώνεις τα δυνατά. χα χα

Εσύ έχεις ελπίδα γιατί τουλάχιστον το αναρωτιέσαι το θέμα άσχετα εάν δεν το έχεις πετύχει ... οι άλλοι έχουν εκδώσει και decree και νομίζουν ότι έχουν δίκιο και είναι και φυσιολογικό να το αποδέχονται απο το σύστημα τους. :D
 
Last edited:

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.191
Reaction score
19.136
Το θέμα είναι να βρείς το πιο δυνατό πέρασμα ...να ρυθμίσεις την ένταση εκεί ακριβώς που δεν το θεωρείς εσύ δυνατά (ίσα να τζιμπάει) ή θεωρείς οριακά αποδεκτό και σε αυτή την ένταση να τα ακούς όλα (και τα χαμηλά περάσματα) με ευχαρίστηση , ευκρίνεια κλπ.
Ναι, κατάλαβα (το έχω δοκιμάσει και παίζει οριακά.. οκ), το θέμα είναι η ''διαφωνία'' μου με τους δημιουργούς για τη διαφορά σε db μεταξύ των περασμάτων.. :tongue: (είμαι απ' αυτούς στον εξώστη..:cry:)


Γουρούνια συνθέτες.. :fuckyou: (Inspector Clouseau mode)
 

Μηνύματα
12.583
Reaction score
14.712
Ναι, κατάλαβα (το έχω δοκιμάσει και παίζει οριακά.. οκ), το θέμα είναι η ''διαφωνία'' μου με τους δημιουργούς για τη διαφορά σε db μεταξύ των περασμάτων.. :tongue: (είμαι απ' αυτούς στον εξώστη..:cry:)


Γουρούνια συνθέτες.. :fuckyou: (Inspector Clouseau mode)
Το έχω καταλάβει απο τα λεγόμενα σου ότι είσαι οριακά και για αυτό αναρωτιέσαι αλλά και για αυτό σου γράφω. Αλλά επειδή είσαι και καλό παιδί.

Σκέψου τώρα οι άλλοι που το έχουν κάνει και σημαία τι πρόβλημα έχουν χα χα.
 




wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.993
Reaction score
20.523
Μουσικές με πολύ χαμηλά ''περάσματα'' ειδικά όταν έχουν διάρκεια (κυρίως στην κλασσική αλλά και σε άλλα είδη όπως στην ambient) είναι πράγματι πολύ πιο δύσκολο έως ακατόρθωτο να ακουστούν ικανοποιητικά σε χαμηλές εντάσεις..
Χρειάζεται πολύ ήσυχο περιβάλλον αλλά και πάλι.. :idk:
Δοκίμασε να ακούσεις, για παράδειγμα, το "Rite of spring" σε στάθμες "ασανσέρ", χωρίς subwoofers, χωρίς τίποτα κι έλα να μου πεις ότι το ευχαριστήθηκες ύστερα.

(Λέμε τώρα)
 



Μηνύματα
1.866
Reaction score
4.431
Εάν ακούγοντας κλασική μουσική απο αναπαραγωγικά μέσα δεν μπορεις να βρείς μια σταθερή θέση στο volume που να ακούς και τα χαμηλά και τα δυνατά περάσματα αλλά πιάνεις τον ευατό σου να το χαμηλώνει ή να το ανεβάζει συνέχεια ανάλογα με τα περάσματα ώστε να ευχαριστηθείς .... yes you guessed it τι θα (ξανά) πω ... Kavourdistiri audio.
Ωμα διατυπωμενο αλλα αυτη ειναι η αληθεια.
Η πιστη αποτυπωση των μουσικων δρωμενων ακομα και σε χαμηλες σταθμες
ειναι αλανθαστη ενδειξη ποιοτητας.
 


Μηνύματα
12.583
Reaction score
14.712
Ωμα διατυπωμενο
Απλά διατυπωμένο, όχι ωμά. Τα πράγματα είναι απλά. Αυτό που μπορεί να σου πεί ένας άνθρωπος που δεν έχει μεγάλη ή και καθόλου σχέση με το audio σε δέκα δευτερόλεπτα που ακούει .... οι audio people πρέπει να το ψάχνουνε χρόνια ολόκληρα για να καταλήξουν (στην καλύτερη των περιπτώσεων) στο ίδιο συμπέρασμα. :D
 

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.191
Reaction score
19.136
Δοκίμασε να ακούσεις, για παράδειγμα, το "Rite of spring" σε στάθμες "ασανσέρ", χωρίς subwoofers, χωρίς τίποτα κι έλα να μου πεις ότι το ευχαριστήθηκες ύστερα.

(Λέμε τώρα)
Εγώ δεν μπορώ.. :fuckyou:
Το αν είναι εφικτό δεν το γνωρίζω.. :idk:
 
Last edited:

Μηνύματα
12.583
Reaction score
14.712
Εγώ δεν μπορώ.. :fuckyou:
Το αν είναι εφικτό είναι κάτι που δεν γνωρίζω.. :idk:
Ε, χάνεις λίγο gravitas και drama στα βιολοντσέλα και κάτι άλλα και εάν αυτά εμπεριέχονται ή παίζουν σηματνικό ρόλο στην σύνθεση. Αλλά το να έχεις και μόνο subs και τα άλλα πάλι kavourdistiri audio πάλι δεν ευχαριστιέσαι. Όλα πρέπει να τα έχεις. Μισες δουλειές θα κάνουμε ; χα χα
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.637
Μηνύματα
2.870.343
Members
37.929
Νεότερο μέλος
daemon76
Top