Μπριζολιέρα ηλεκτρικιά

Μηνύματα
4.873
Reaction score
3.963
Είχα κιμά μοσχαρίσιο καθαρό στο ψυγείο, κι έκανα μια κίνηση τρελή, ψώνισα "δοκιμαστικά" ένα σμαρτσεφ της ρονσον, που θα έπαιρνα έτσι κι αλλιώς για άλλες χρήσεις. Πήρα το μεγάλο, με τον μεγάλο κάδο δηλαδή, "φριτεζα αέρα" το λένε, έχει και Γκρίλ όμως.

View attachment 280763

Η πρώτη προσπάθεια της γυναίκας μου, είχε ως αποτέλεσμα τα απολύτως καλύτερα μπιφτέκια εβερ, σωστά ψημένα (μιντιουμ), θεονόστιμα, με πολύ ωραία όψη εξωτερικά.

Και μανιτάρια έκανε φανταστικά.

Απίθανο εργαλείο.
Κανε και κανενα broκωλο. Να δουμε ποιο θα ειναι πιο νοστιμιο.
 


Μηνύματα
3.115
Reaction score
10.313
Εγώ έχω αυτό (σαν αυτό, ένα παλιότερο μοντέλο)

1676022273253.jpeg



με καπάκι όμως,
και ειδικό τεμάχιο δυο όψεων από μαντέμι (από τη μια λείο και από την άλλη με σχάρες) που τοποθετείται πάνω απο τα γκριλ.
CB4C5FE4-14EE-4719-97BF-96492559A588.jpeg
78FB8B7A-56C3-476D-B65D-3B5FD6D437A8.jpeg


Παίρνει ορυκτή λάβα (πλένεται), αλλά λειτουργεί και με νερό για να μην καίγονται τα λίπη (έχει βρυσάκι, ο κάδος απο κάτω)
834423E1-9D7B-4CCF-AB4D-7CF407B5C93E.jpeg

Βγαίνει ο διάτρητος πάτος που κάθεται η πετρα λάβας και έχει απο κάτω δοχείο (ενσωματωμένο) για να βάλεις νερό
9E05CF1A-1098-4BDF-AC78-777631C571A5.jpeg
3D4DC393-ECB4-4093-87C0-902EA53CB35B.jpeg

Α έχει και δυο σχάρες ανοξείδωτες αντίστοιχα πάνω απο κάθε γκριλ, αν δεν θες να χρησιμοποιήσεις το μαντέμι. Τα γκριλ είναι αναδιπλούμενα.
 

Attachments

Last edited:

Μηνύματα
6.680
Reaction score
5.211
Αν για καθετί που θέλουμε να φτιάξουμε έχουμε και μια ξεχωριστή συσκευή στην κουζίνα, χρειάζεται ένας 5μετρος πάγκος ελεύθερος μόνο για αυτές, με πολύπριζα και διαχείριση καλωδίων.

Καφετιέρα, μύλος καφέ, αποχυμωτής, τοστιέρα, φρυγανιέρα, φριτέζα, πολυμίξερ, μπλέντερ, ψηστιέρα, ατμομάγειρας, αρτοπαρασκευαστής, φουρνάκι γκριλ, ζυγαριά, βραστήρας αυγών, βραστήρας νερού, καμινέτο, χόβολη, μηχανή ζυμαρικών, κρεπιέρα, βαφλιέρα, μηχανή ποπκορν, πω πω ατελείωτα είναι.
 



Μηνύματα
1.606
Reaction score
1.923
Είχα κιμά μοσχαρίσιο καθαρό στο ψυγείο, κι έκανα μια κίνηση τρελή, ψώνισα "δοκιμαστικά" ένα σμαρτσεφ της ρονσον, που θα έπαιρνα έτσι κι αλλιώς για άλλες χρήσεις. Πήρα το μεγάλο, με τον μεγάλο κάδο δηλαδή, "φριτεζα αέρα" το λένε, έχει και Γκρίλ όμως.

View attachment 280763

Η πρώτη προσπάθεια της γυναίκας μου, είχε ως αποτέλεσμα τα απολύτως καλύτερα μπιφτέκια εβερ, σωστά ψημένα (μιντιουμ), θεονόστιμα, με πολύ ωραία όψη εξωτερικά.

Και μανιτάρια έκανε φανταστικά.

Απίθανο εργαλείο.
Tι ειναι αυτο? Air Fryer με αλλη ονομασια? Αν ειναι air fryer ναι, κανουν εις μακραν το καλυτερο ψησιμο σε μπιφτεκι. Και τελειες χοιρινες μπριζολες. Σε μοσχαρισια δεν το εχω δοκιμασει ακομα αλλα υποψιαζομαι οτι θα τα παει πολυ καλα. Εγω εχω το μεγαλο της Phillips
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.391
Reaction score
125.533
Ναι, air fryer είναι, όπως το λες.
Φριτέζα Αέρος.

Κι όντως, στο μπιφτέκι πλέον δεν θα ξανασχοληθώ, το αποτέλεσμα ήταν εξαιρετικό, ακόμα και για πολύ δυνατό εστιατόριο.

Φυσικά θα δοκιμάσω και στην μοσχαρίσια μπριζόλα να δω τι κάνει.
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.391
Reaction score
125.533
Ρε άμα δουλεύει σωστά, το λέω και μπριζολιέρα. ❤

Και δεν είναι μόνον με αέρα, έχει και μια καλή αντίσταση γκριλ, μπόλικα βατ για το μικρό του μέγεθος.

Θα ενημερώσω όταν βάλω καμιά καλή κοπή, που ξέρω τι να περιμένω.

Για το μπιφτέκι όμως, τελείωσε το θέμα.

Σκέτο μοσχάρι ήταν το μπιφτέκι, ούτε ψωμί ούτε αβγό, τίποτα, σκέτο κρέας με μπαχαρικά. Έγινε απίθανο.
Σούπερ. Τέλος εκεί.
Και λατρεύω μπιφτέκι. Αγαπημένο.

Έφτιαξε καμιά 10-αριά μπιφτέκια μπαμπάτσικα, στα 300-350 γρ έκαστο, 7-8 cm ύψους το καθένα.
Και γρήγορα.

Σούπερ λέμε.
 
Last edited:




Μηνύματα
1.606
Reaction score
1.923
Σκέτο μοσχάρι ήταν το μπιφτέκι, ούτε ψωμί ούτε αβγό, τίποτα, σκέτο κρέας με μπαχαρικά. Έγινε απίθανο.
Σούπερ. Τέλος εκεί.
Και λατρεύω μπιφτέκι. Αγαπημένο.
Πριν πολλα χρονια ειχα παει σε ενα BBQ που ειχε οργανωσει ενας Αμερικανος απο την Αμερικανικη βαση στη Σουδα (πελατης στο μαγαζι που δουλευα και φιλος) εκει εφαγα ενα μπιφτεκι που επαθα πλακα. Δεν ειχα ξαναφαει ποτε τοσο νοστιμο και ζουμερο μπιφτεκι.
Του λεω "καλα, απιστευτο μπιφτεκι,τι εχεις βαλει μεσα? θελω τη συνταγη" με κοιταει με την απορια ζωγραφισμενη στο προσωπο του και μου απανταει "it's just meat, salt and pepper".
Τα αβγα οι μαιντανοι τα ψωμια και οι λοιπες μπουρδες ειναι εγχωριες πατεντες που το μονο που κανουν ειναι να χαλανε το μπιφτεκι.
Το μονο εξτρα που μπορεις να βαλεις στο μπιφτεκι χωρις να το χαλασεις ειναι κρεμμυδι αλλα μονο αν το εχεις σωταρει καλα απο πριν (αρα να ειναι οσο ψημενο χρειαζεται να ειναι αφου δεν προλαβαινει να ψηθει μεχρι να ψηθει το μπιφτεκι).

Υ.Γ. Εγω τα δικα μου τα κανω 200γρ σε φορμα για να ψηνονται παντα στον ιδιο χρονο.
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.745
Reaction score
83.526
Πριν πολλα χρονια ειχα παει σε ενα BBQ που ειχε οργανωσει ενας Αμερικανος απο την Αμερικανικη βαση στη Σουδα (πελατης στο μαγαζι που δουλευα και φιλος) εκει εφαγα ενα μπιφτεκι που επαθα πλακα. Δεν ειχα ξαναφαει ποτε τοσο νοστιμο και ζουμερο μπιφτεκι.
Του λεω "καλα, απιστευτο μπιφτεκι,τι εχεις βαλει μεσα? θελω τη συνταγη" με κοιταει με την απορια ζωγραφισμενη στο προσωπο του και μου απανταει "it's just meat, salt and pepper".
Τα αβγα οι μαιντανοι τα ψωμια και οι λοιπες μπουρδες ειναι εγχωριες πατεντες που το μονο που κανουν ειναι να χαλανε το μπιφτεκι.
Το μονο εξτρα που μπορεις να βαλεις στο μπιφτεκι χωρις να το χαλασεις ειναι κρεμμυδι αλλα μονο αν το εχεις σωταρει καλα απο πριν (αρα να ειναι οσο ψημενο χρειαζεται να ειναι αφου δεν προλαβαινει να ψηθει μεχρι να ψηθει το μπιφτεκι).

Υ.Γ. Εγω τα δικα μου τα κανω 200γρ σε φορμα για να ψηνονται παντα στον ιδιο χρονο.

Μα φυσικά δεν βάζουμε τίποτα εκτός από αλάτι και πιπέρι στο μπιφτέκι. Αρκεί να είναι από ποιοτικό κρέας και με μεγάλο ποσοστό λίπους για να μη γίνει σφιχτό. Ο αμερικανικός κανόνας για burger είναι 25-30% λίπος. Και ο κιμάς χοντροκομμένος για να έχει κρεατένια υφή και να μη θυμίζει πάριζα. Ιδανικά δεν του δίνουμε σχήμα αλλά το πλάθουμε χαλαρά, έτσι ώστε να είναι ανώμαλη η επιφάνεια με πιο πολύ χώρο για Maillard.

Όσο πιο κακής ποιότητας είναι ένα μπιφτέκι τόσο πιο αλεσμένο είναι για να διαλυθούν πλήρως οι χόνδροι, οι άκριες και τα ξύσματα που βάζουν.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.391
Reaction score
125.533
Σωστά.

Έτσι λένε οι γνώστες, 1 πέρασμα από τη μηχανή του κιμά, και χαλαρό πλασιμο.

"Ελιά" λένε πως είναι προτιμότερη, γιατί έχει ωραίο λιπάκι.

Προσωπικά νομίζω πως το black Angus είναι η απολύτως καλύτερη επιλογή για μπιφτέκι.

Πιο "δυνατά" κρέατα, όπως wagyu, βγάζουν πολύ βαρύ αποτέλεσμα για τα δικά μου γούστα.

Το καραμελωμένο κρεμμύδι και μένα μ'αρεσει μέσα στον κιμά, μαζί με ντομάτα, αλλά στραγγίζουμε καλά, να μην είναι τίγκα στο ζουμί ο κιμάς.
Μάλλον όμως είναι προτιμότερο το μπιφτέκι με σκέτο κρέας, και ως συνοδευτικό να έχεις ψημένο (καραμελωμένο) κρεμμύδι.
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.745
Reaction score
83.526
Προσωπικά νομίζω πως το black Angus είναι η απολύτως καλύτερη επιλογή για μπιφτέκι.

Πιο "δυνατά" κρέατα, όπως wagyu, βγάζουν πολύ βαρύ αποτέλεσμα για τα δικά μου γούστα.
Για το δικό μου γούστο το Wagyu είναι ΟΚ για μεζέ. Ακόμα κι αν ήταν στην ίδια τιμή με τα πιο "απλά" κρέατα, δεν θα το διάλεγα ποτέ για κύριο πιάτο. Έχει υφή και γεύση που ξεφεύγει από το κρέας που μου προκαλεί σιελόρροια. Παραείναι βουτυρένιο χωρίς να έχει την απαιτούμενη κρεατίλα (με την καλή έννοια).
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.391
Reaction score
125.533
Συμφωνώ για τον κιμά για μπιφτέκια, αλλά όσον αφορά μπριζόλα, θα μπορούσα να τρώω μόνο wagyu φορεβε, δε χρειάζομαι κάτι άλλο, εκεί είμαι 110% ικανοποιημένος, με 500-700gr wagyu σε medium rare και συνοδευτικά από τίποτα (μια χαρά το απολαμβάνω σκέτο) μέχρι ότι θες, αλλά και πάλι προτιμώ ως συνοδευτικά μόνο ψημένα λαχανικά, κυρίως κρεμμύδι (καλά καραμελωμένο) και ντομάτα, λιγότερο πιπεριά.

Επίσης στην καλοψημενη μελιτζάνα, δε λέω ποτέ όχι. Άλλωστε η μελιτζανοσαλάτα είναι επίσης πολύ αγαπημένο συνοδευτικό.
Αλλά τηγανιτή, ούτε για πλάκα, αηδία.
 

Μηνύματα
1.606
Reaction score
1.923
Μα φυσικά δεν βάζουμε τίποτα εκτός από αλάτι και πιπέρι στο μπιφτέκι. Αρκεί να είναι από ποιοτικό κρέας και με μεγάλο ποσοστό λίπους για να μη γίνει σφιχτό. Ο αμερικανικός κανόνας για burger είναι 25-30% λίπος. Και ο κιμάς χοντροκομμένος για να έχει κρεατένια υφή και να μη θυμίζει πάριζα. Ιδανικά δεν του δίνουμε σχήμα αλλά το πλάθουμε χαλαρά, έτσι ώστε να είναι ανώμαλη η επιφάνεια με πιο πολύ χώρο για Maillard.

Όσο πιο κακής ποιότητας είναι ένα μπιφτέκι τόσο πιο αλεσμένο είναι για να διαλυθούν πλήρως οι χόνδροι, οι άκριες και τα ξύσματα που βάζουν.
Ετσι ακριβως.
Σωστά.

Έτσι λένε οι γνώστες, 1 πέρασμα από τη μηχανή του κιμά, και χαλαρό πλασιμο.

"Ελιά" λένε πως είναι προτιμότερη, γιατί έχει ωραίο λιπάκι.

Προσωπικά νομίζω πως το black Angus είναι η απολύτως καλύτερη επιλογή για μπιφτέκι.

Πιο "δυνατά" κρέατα, όπως wagyu, βγάζουν πολύ βαρύ αποτέλεσμα για τα δικά μου γούστα.

Το καραμελωμένο κρεμμύδι και μένα μ'αρεσει μέσα στον κιμά, μαζί με ντομάτα, αλλά στραγγίζουμε καλά, να μην είναι τίγκα στο ζουμί ο κιμάς.
Μάλλον όμως είναι προτιμότερο το μπιφτέκι με σκέτο κρέας, και ως συνοδευτικό να έχεις ψημένο (καραμελωμένο) κρεμμύδι.
Αν δεν εχει επαρκες λιπος το κομματι που θα παει για κιμα, ζητω να βαλουν και λαπα (κοιλια) που συνηθως εχει αρκετο.
Ντοματα με τιποτα και ποτε. Καθε τι υγρο, αποτρεπει maillard reaction στο σωστο χρονο και κανει το μπιφτεκι βραστο.
 
Last edited:



Τελευταια Μηνυματα

Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.600
Μηνύματα
2.867.492
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top