Μπροστινά ηχεία για μουσική

Μηνύματα
3.768
Reaction score
6.740
Το No πάει υποθέτω στην ερώτηση για pure direct και σαμπ.
Ωραία, υπάρχει κάποια προεπιλογή dsp για να ακούει μουσική σε 2.1?
Αν αντί για το pure direct επιλέξει 2ch stereo, δε θα παίζει και το σαμπ?
Γιατί πολυκαναλο σε μουσική με τόσο διαφορετικά και ανισα ποιοτικά ηχεία, νομίζω δεν..
Ναι, αυτό γίνεται. Σε οποιαδήποτε άλλη μορφή (εκτός pure direct ) παίζει και το σαμπ. σε 2.1.
Αλλά δεν πάει να πει ότι θα παίζει και ωραία αυτό. Ο av σε οποιαδήποτε άλλο mode ( εκτός pure direct) γίνεται ακόμη πιο "ασθενικός" δεν ξέρω πως αλλιώς μπορώ να το χαρακτηρίσω και θα έχει πολύ ασυγχρονία-κενά-τρύπες με το σαμπ.
 

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Ναι, αυτό γίνεται. Σε οποιαδήποτε άλλη μορφή (εκτός pure direct ) παίζει και το σαμπ. σε 2.1.
Αλλά δεν πάει να πει ότι θα παίζει και ωραία αυτό. Ο av σε οποιαδήποτε άλλο mode ( εκτός pure direct) γίνεται ακόμη πιο "ασθενικός" δεν ξέρω πως αλλιώς μπορώ να το χαρακτηρίσω και θα έχει πολύ ασυγχρονία-κενά-τρύπες με το σαμπ.
Μα γιατί? Από όσα διαβάζω κατά καιρούς εδώ, αν τα ηχεία δηλωθούν small και κοπούν στα 80Hz, ο ενισχυτής θα έχει πιο εύκολο έργο να τα οδηγήσει. Γιατί να είναι πιο "ασθενικος"?. Επιπλέον, αν κροσσαριστει και το σαμπ σωστά, πειραματιστει λίγο ώστε να βρει τη βέλτιστη θέση στο χώρο και χρησιμοποιήσει τις οποίες ρυθμίσεις έχει ο avr του ώστε να επιτευχθεί και μια χρονική ευθυγράμμιση, λογικά θα έχει καλύτερο αποτέλεσμα από αυτο που ακούει τώρα.
Και αφού θέλει να διαθέσει κάποια χρήματα ας επενδύσει ενδεχομένως σε ένα δεύτερο σαμπ.
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.046
Reaction score
8.066
Το θέμα γενικά με την χρήση sub - AV, και μουσική ακρόαση, είναι γρίφος.
Για χρήση home cinema δεν το συζητάμε καν, φυσικά απαραίτητο, τουλάχιστον σαν +1 αλλά και σαν βοηθητικό των υπολοίπων ηχείων, αφού κατά κάποιο τρόπο τα ''προστατεύει'' εφ όσον εδώ πολύ λίγους ενδιαφέρει η ποιότητα, η σωστή απόδοση, αλλά κατά βάση ο εντυπωσιασμός.
Για μουσική όμως ακρόαση, πρέπει να επενδύσουμε πολλά κατά την επιλογή του, διότι όλα τα χαμηλής κατηγορίας sub τύπου σαν το παραπάνω, δεν μπορούν να αντεπεξέλθουν σωστά. Έτσι, είτε μπουμάρουν ,είτε δεν έχουν ατάκα, είτε ξεχωρίζουν από το σύνολο.

Ναι χρήσιμο ένα sub, ακόμη και για μουσική, ίσως. 'Όμως χρειαζόμαστε ποιότητα, και η ποιότητα κοστίζει!
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.405
Reaction score
125.592
Πέτα το σαμπ που έχεις και πάρε 2 ή καλύτερα 4 σαμπ σοβαρά.
Μεγάλα μεγάφωνα στα σαμπ, δηλαδή 18".
Κόψε τα ηχεία στους 100 κύκλους, κι είσαι οκ, εφόσον εφαρμόσεις σοβαρή ισοσταθμιση.

Καλύτερα να φωνάξεις κάποιον επαγγελματία για την ισοσταθμιση, αφού πάρεις τα σαμπ και μάλλον ένα μίνι ντιεσπί για να στηθούν σωστά.

Σαμπ θες, όχι ηχεία...
 

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Αυτό που διαβάζω ότι πρέπει να κινηθεί σε υψηλότερη τιμολογιακά κατηγορία ηχείων για να δει βελτίωση , δεν μπορώ να το κατανοήσω.
Πείτε μου παρακαλώ, ποιο ηχείο οποιασδήποτε κατηγορίας υποοδηγουμενο και με λάθος τοποθέτηση όπως και τα ήδη υπάρχοντα θα προσφέρει ουσιαστική βελτίωση?
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.046
Reaction score
8.066
Αυτό που διαβάζω ότι πρέπει να κινηθεί σε υψηλότερη τιμολογιακά κατηγορία ηχείων για να δει βελτίωση , δεν μπορώ να το κατανοήσω.
Πείτε μου παρακαλώ, ποιο ηχείο οποιασδήποτε κατηγορίας υποοδηγουμενο και με λάθος τοποθέτηση όπως και τα ήδη υπάρχοντα θα προσφέρει ουσιαστική βελτίωση?
Δεν αντιλέγουμε, το έχομε τονίσει ότι πριν από οποιαδήποτε κίνηση, πρέπει να διορθωθεί ο χώρος ακρόασης.....
 

A

AKARL

Guest
Πείτε μου παρακαλώ, ποιο ηχείο οποιασδήποτε κατηγορίας υποοδηγουμενο και με λάθος τοποθέτηση όπως και τα ήδη υπάρχοντα θα προσφέρει ουσιαστική βελτίωση?
Χαρούgλη με μεγίστη απογοήτευση δγιαπιστώνω ότι τόσα χρόνια στο αβουσάιτ δεν έχεις μάθει πράμα καημένε. :(

Άκου gλοιπόν και μάθαινε:

Το ηχείο, με λάθος τοποθέτηση όπως και τα ήδη υπάρχοντα, το οποίο θα προσφέρει ουσιαστική βελτίωση είναι αυτό που θα υπο-οδηγείται από εgνισχυτή ο οποίος θα έχει "κουμπωμένο" πίσω του ένα σωστό καβλώδιο ρέβματος με ακροδέχτες κοροϊδίου και ουχί ένα οτινάναι τση σειράς, λ.χ. τύπου τοστχιέρας, σαν κι αφτά που προτείgνει ο Κόγιας ή ο Νοτιομακεντόνσκι Καγκουρογιατρός.

Εδά με πχιάgνεις; ;)
 

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Χαρούgλη με μεγίστη απογοήτευση δγιαπιστώνω ότι τόσα χρόνια στο αβουσάιτ δεν έχεις μάθει πράμα καημένε. :(

Άκου gλοιπόν και μάθαινε:

Το ηχείο, με λάθος τοποθέτηση όπως και τα ήδη υπάρχοντα, το οποίο θα προσφέρει ουσιαστική βελτίωση είναι αυτό που θα υπο-οδηγείται από εgνισχυτή ο οποίος θα έχει "κουμπωμένο" πίσω του ένα σωστό καβλώδιο ρέβματος με ακροδέχτες κοροϊδίου και ουχί ένα οτινάναι τση σειράς, λ.χ. τύπου τοστχιέρας, σαν κι αφτά που προτείgνει ο Κόγιας ή ο Νοτιομακεντόνσκι Καγκουρογιατρός.

Εδά με πχιάgνεις; ;)
Τι ωραία που τα λέει ο yerbou(s)tis...:D
 

Μηνύματα
19
Reaction score
9
"Όταν δεν πάει ο Μωάμεθ στο βουνό, πάει το βουνό στον Μωάμεθ"
Ισόπλευρο τρίγωνο έχεις, για δοκίμασε το ισοσκελές με κλίση περίπου 60 μοίρες. Με πιάνεις; :sneaky:
OK- Έστρεψα τα ηχεία όσο γίνεται προς τη θέση ακρόασης. Τώρα είμαι περίπου στα 3m από τα ηχεία και η μεταξύ τους απόσταση είναι περίπου 2.5m, δηλ. έχω ισοσκελές τρίγωνο με γωνία περίπου 65 μοίρες - δεν είναι πλέον τόσο άσχημα.
 


Μηνύματα
19
Reaction score
9
Το No πάει υποθέτω στην ερώτηση για pure direct και σαμπ.
Ωραία, υπάρχει κάποια προεπιλογή dsp για να ακούει μουσική σε 2.1?
Αν αντί για το pure direct επιλέξει 2ch stereo, δε θα παίζει και το σαμπ?
Γιατί πολυκαναλο σε μουσική με τόσο διαφορετικά και ανισα ποιοτικά ηχεία, νομίζω δεν..
Από το manual του AV φαίνεται ότι σε pure direct και 2ch stereo, μπορεί να παίξει το subwoofer αν ορίσω τα ηχεία ως small. Θα το δοκιμάσω το απόγευμα.
 

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Από το manual του AV φαίνεται ότι σε pure direct και 2ch stereo, μπορεί να παίξει το subwoofer αν ορίσω τα ηχεία ως small. Θα το δοκιμάσω το απόγευμα.
Για δες το μη τυχόν και σε εκπλήξει ευχάριστα το αποτέλεσμα...
Βεβαια όπως σου έγραψε και ο κωσταυτιας, αν επενδύσεις κάπου φρόντισε να είναι τα σαμπ..
 

A

AKARL

Guest
Τι ωραία που τα λέει ο yerbou(s)tis...:D
Και θα σου τα λέω πάντα όμορφα, παστρικά κι επιστημοgνικά έχοντας κατά νου, κάθε φορά που το θέμα έχει να κάνει με την υπερβατική επίδραση των καβλωδίων ρέβματος στην απόδοση κάπχοιου σετάπ, τα αθάνατα λόγια του περίφημου Γάλλου Δγιαφωτιστή Marquis de Malaperde "En matière de cables d'alimentation la malaquie va nuage"...
[DOUBLEPOST=1555924231][/DOUBLEPOST]
Προβλήματα:
Μεγάλη απόσταση ακρόασης
Κακή τοποθέτηση ηχείων
Ανομοιομορφία ηχείων (διαφορετικές εταιρίες/μεγέθη)

Προτεινόμενη λύση: άλλαξε καλώδιο ρεύματος :lolsign:
+1! :D
 

Μηνύματα
98
Reaction score
77
Δοκίμασε και ένα ολοκληρωμένο σετ 5.1 π.χ. : https://www.skroutz.gr/s/12369005/Mission-MX3-5-1-Black.html ή https://www.skroutz.gr/s/8277135/JBL-Arena-180-Black.html , με τον Denon, που μάλλον θα "εκτεθεί" με ένα ηχείο δαπέδου των 1.500 e. Να ρωτήσω με τι οδηγούσες τα P5 στα νιάτα τους (τα έχω δει-ακούσει με ισχυρούς της Nad (c270) και Luxman της εποχής τους ) και αν σου ακούγεται "λίγος" από άποψη οδήγησης ο X2500H ή διαφορετικά τα B&W λόγω παλαιότητας.
 

Μηνύματα
19
Reaction score
9
Δοκίμασε και ένα ολοκληρωμένο σετ 5.1 π.χ. : https://www.skroutz.gr/s/12369005/Mission-MX3-5-1-Black.html ή https://www.skroutz.gr/s/8277135/JBL-Arena-180-Black.html , με τον Denon, που μάλλον θα "εκτεθεί" με ένα ηχείο δαπέδου των 1.500 e. Να ρωτήσω με τι οδηγούσες τα P5 στα νιάτα τους (τα έχω δει-ακούσει με ισχυρούς της Nad (c270) και Luxman της εποχής τους ) και αν σου ακούγεται "λίγος" από άποψη οδήγησης ο X2500H ή διαφορετικά τα B&W λόγω παλαιότητας.
Παλιά είχα έναν ραδιοενισχυτή SONY STR DB940. Το θέμα είναι ότι από πολύ νωρίς τα P5 δεν έπαιζαν καλά λόγω του προβλήματος με το ferrofluid, πράγμα το οποίο δεν γνώριζα εκείνη την εποχή.
 

Μηνύματα
98
Reaction score
77
Παλιά είχα έναν ραδιοενισχυτή SONY STR DB940. Το θέμα είναι ότι από πολύ νωρίς τα P5 δεν έπαιζαν καλά λόγω του προβλήματος με το ferrofluid, πράγμα το οποίο δεν γνώριζα εκείνη την εποχή.
Ναι, χαρακτηριστικό θέμα της σειράς η ανανέωση του ferrofluid στα twiter
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.046
Reaction score
8.066
ferrofluid κλπ παρατράγουδα.... βάλτε klipsch στον χώρο σας να απολαύσετε λεπτομέρεια, εστίαση, δυνατό χαμηλό για.... πάντα, χωρίς σέρβισ κλπ ενοχλητικές κινήσεις, συγχωρώντας όλες τις βάρβαρες και μη κινήσεις μας.
Σας μιλάω εκ πείρας, έχοντας έναν τελείως προβληματικό χώρο, με έναν τελείως αχάριστο χαρακτήρα που συνεχώς ψάχνεται και αυτοτιμωρείται, και έχοντας ξοδέψει άδικα αρκετά, δύσκολα μαζεμένα, χρήματα.

Έχουν περάσει από τον χώρο μου πολλές επιλογές χαμηλού ή υψηλού κόστους, με μοναδικό αποτέλεσμα, να καταλήγω τελικά, πάντα σε αυτήν την εταιρεία.
 

Μηνύματα
342
Reaction score
1
OK- Έστρεψα τα ηχεία όσο γίνεται προς τη θέση ακρόασης. Τώρα είμαι περίπου στα 3m από τα ηχεία και η μεταξύ τους απόσταση είναι περίπου 2.5m, δηλ. έχω ισοσκελές τρίγωνο με γωνία περίπου 65 μοίρες - δεν είναι πλέον τόσο άσχημα.
Πριν στην πιο μακριά απόσταση τα είχες χωρίς κλίση; στη photo που έβαλες δείχνουν να σε βλέπουν όμως.
 

Μηνύματα
19
Reaction score
9
Πριν στην πιο μακριά απόσταση τα είχες χωρίς κλίση; στη photo που έβαλες δείχνουν να σε βλέπουν όμως.
Τα είχα με κλίση αλλά μικρότερη απ' οτι τωρα.
 

Μηνύματα
342
Reaction score
1
Άστα όπως είναι τώρα και πήγαινε στην μακρινή θέση ακρόασης. Να βλέπεις λίγο τις εξωτερικές πλευρές, να σημαδεύουν δηλαδή μπροστά σου όχι πάνω σου.
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.613
Μηνύματα
2.868.083
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top