Μπόρνες σε vintage ηχεία

Μηνύματα
685
Reaction score
418
Καινουριες μπορνες σε vintage ηχειο π.χ spendor 100, Proac EBS βοηθουν ηχητικα η και μονο η συζητηση ειναι απατη;
 


Μηνύματα
685
Reaction score
418

Αυτο σημαινει τι; οτι μεγαλυτερη σημασια παιζουν οι μπορνες του ενισχυτη ;
 





argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
κολλας απευθειας το καλωδιο του ηχειου στην πλακετα και καθαρισες
να φανταστεις υπαρχουν μπορνες ηχειων απο λιγα ευρω μεχρι πανακριβες
οπως και φτηνα ηχεια - μεχρι πανακριβα


ολα τα ιδια παιζουν........
(που λεει ο λογος) ......ειδικα αν πιεις κανα δυο μπυρες ...εκει να δεις...........
α και το καλωδιο (αν αλλαξεις) απο πλακετα μεχρι μπορνες (στο ενα απο τα δυο) ...
λογικα παιζουν τα ιδια.....αν δεν παιζουν ιδια δεν εχεις πιει πολυ....
συνεχισε να πινεις......μεχρι να ακουγονται ολα τα ιδια.....
 

Ν

Νίκος Σταθόπουλος

Guest
κολλας απευθειας το καλωδιο του ηχειου στην πλακετα και καθαρισες
να φανταστεις υπαρχουν μπορνες ηχειων απο λιγα ευρω μεχρι πανακριβες
οπως και φτηνα ηχεια - μεχρι πανακριβα


ολα τα ιδια παιζουν........
(που λεει ο λογος) ......ειδικα αν πιεις κανα δυο μπυρες ...εκει να δεις...........
α και το καλωδιο (αν αλλαξεις) απο πλακετα μεχρι μπορνες (στο ενα απο τα δυο) ...
λογικα παιζουν τα ιδια.....αν δεν παιζουν ιδια δεν εχεις πιει πολυ....
συνεχισε να πινεις......μεχρι να ακουγονται ολα τα ιδια.....
Δεν έχω δοκιμάσει σε τελικό ή σε ηχεία ( ακόμα ) και στον bryston που έριξα μια ματιά δεν δείχνει να έχει κανένα τρελό καλώδιο προς την έξοδο, αλλά σε ένα προενισχυτή naim nac 32 που έκανα αρκετές παρεμβάσεις και μια απο αυτές ήταν η αλλαγή καλωδίωσης, άκουγα αμέσως τον χαρακτήρα του κάθε καλωδίου που χρησιμοποιούσα ( δοκίμασα vdh d102 mk3 και kimber pbj, γνήσια και τα δύο, ΑΦΟΥ είχα κάνει όλες τις υπόλοιπες παρεμβάσεις, δηλαδή άκουγα μόνο τις αλλαγές στα καλώδια ). Στο ίδιο μηχάνημα, δεν άκουσα κάποια διαφορά στα διάφορα θηλυκά rca που χρησιμοποίησα, αν και έχω ένα σετ wbt ( γνήσια επίσης ) που είχαν αγοραστεί για ένα άλλο μηχάνημα και κάποια στιγμή θέλω να τα περάσω στον γεράκο, έτσι για να ολοκληρωθεί η μετατροπή του, χωρίς να ελπίζω σε κάποια διαφοροποίηση της απόδοσης και χωρίς να το προτείνω.
 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
δεν ακουγες....νομιζεις οτι ακουγες....
υπαρχει τοσος κοσμος εδω μεσα που οτι και να του βαλεις τα ακουνε ισα βαρκα ισα γυαλο......
Ισα για πατησια ......που ακουγονται και διαφορες......
 

I

iason

Guest
Ενα καλύτερης ποιότητας βυσμα μπορνα ηχειου εκτός της αισθητικής πλευράς το μονο που προσφέρει ειναι καλυτερη ποιο σφικτή συνδεση.Που είναι επίσης χρησιμη.Διαφορα και πιθανον μικροβελτιωση στον ηχο μπορείς να περιμένεις μονο εαν το υλικό ειναι χαλκός. Σκέτος μπρουντζος το ιδιο Αποτελέσματα. Ισως και χειρότερα.
 

Ν

Νίκος Σταθόπουλος

Guest
δεν ακουγες....νομιζεις οτι ακουγες....
υπαρχει τοσος κοσμος εδω μεσα που οτι και να του βαλεις τα ακουνε ισα βαρκα ισα γυαλο......
Ισα για πατησια ......που ακουγονται και διαφορες......

Ναι. Εσύ ή αυτοί που λες ότι τα ακούνε "ίσα βάρκα ίσα γυαλό", μπορεί να πηγαίνουν στη παραλία και να ακούνε μόνο ένα κύμα που σκάει στην αμμουδιά. Εγώ θα ακούσω το κύμα όταν έρχεται, όταν σκάει και τα βοτσαλάκια που παρασέρνει όταν φεύγει. Στο τσακίρ κέφι, θα ακούσω και τον αέρα που κουνάει τις ομπρέλες. Μπορεί να έχω καλύτερη ακοή απο εσάς, μπορεί και όχι. Αλλά σίγουρα συγκεντρώνομαι στο γεγονός και ακούω τις λεπτομέρειες. Αν κάποιος λοιπόν πάει απλά για να δροσιστεί και να ακούσει και το κύμα να σκάει στην αμμουδιά δεν είναι κακό. Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι εγώ που ακούω τις λεπτομέρειες, τα μικρογεγονότα που απαρτίζουν αυτό το σκάσιμο του κύματος, είμαι φαντασμένος. Στη περίπτωσή μας τώρα, ό,τι ακούμε προέρχεται απο ένα ηχοσύστημα. Καλώς ή κακώς, υπάρχουν αναλυτικά ηχοσυστήματα, πιο αναλυτικά και σίγουρα πιο αναίσθητα συστήματα. Πάλι, το ότι εγώ μπορεί να έχω ένα σχετικά καλοστημένο και κάπως αναλυτικό σύστημα σε αντίθεση με ένα άλλο άτομο που έχει ένα aiwa ξέρω'γω, δεν σημαίνει ότι εγώ που μπορώ να ακούω κάτι παραπάνω ( αφού προσφέρεται η πληροφορία στα αυτιά μου ) είμαι πάλι φαντασμένος ή θύμα του placebo. Στο παράδειγμα που έδωσα λοιπόν, η ήδη αναλυτική ενισχυτική διάταξη του naim nac32 ( που βελτιώθηκε σε nac72 με ταυτόχρονη μείωση κέρδους και χρήση ποιοτικών υλικών, όσο άντεχε η τσέπη μου βέβαια... ) δέχεται τη πληροφορία που του δίνει το καλώδιο απο τα rca εισόδου, η οποία περνάει απο το ποτενσιόμετρο και σκάει στις εισόδους αυτής της διάταξης. Αυτή η διάταξη, "ταΐζει" τις ως γνωστόν αρκετά αναλυτικές ενισχυτικές διατάξεις του bryston 4bst και πάει λέγοντας. Αυτές οι διατάξεις λοιπόν, είναι σε θέση να αναδείξουν αρκετές απο τις μεταβολές που θα προκύψουν απο τον διαφορετικό χαρακτήρα του κάθε καλωδίου που θα μεταφέρει το σήμα. Ιδανικά, δεν θα έπρεπε να είχε χαρακτήρα το καλώδιο και αυτό το σέβομαι, αλλά καλώς ή κακώς, υπάρχει. Να απολογηθώ που έχω ένα τέτοιο σύστημα και όχι aiwa? Εγώ πάντως δεν ζητάω να απολογηθεί ο κάτοχος του aiwa ( εκτώς κι αν λέει μπούρδες... ).
 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
εγω ημουν της αιρεσης......και οταν ειχα ασχοληθει με αυτην....ειχα χομπι να διοκιμαζω...να κρινω...και καμμια φορα ξαναδοκιμαζα το ιδιο πραμα.......οσο αφορα της μπορνες.....ο καθενας λεει οτι θελει...
ή μαλλον οσο του κοβει......γιατι αν ειχε βαλει ορειχαλκινες καρντας ....θα του πεφταν τα σαγωνια......
βεβαι οχι οτι οι αιχμαν ειναι λιγες......αν και οι φτηνιαρες σι εμ σι...παιζαν παπαδες..........(για τα λεφτα τους).....
Το να κουμπωσεις μπορνες σε ενα ηχειο - πλατη ενισχυτη ....σαφως και ειναι μια βελιτωσουλα.....
αν τωρα στην αλλη μερια εχει κλιπακια της λουτσας (απο κατασκευαστη) δεν σου κανει πολυ να τα κοψεις και να τα κανεις κολλητα....εκτος βεβαια αν φοβασαι να κανεις τον ενισχυτη σου να παιξει καλυτερα........
Υπαρχουν αμετρητες βελτιωσεις πανω σε ενα ενισχυτη ή ηχειο.......ειναι ποσο αρρωστακι εισαι.......
Μονο αυτο..........
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.436
Reaction score
125.822
Καινουριες μπορνες σε vintage ηχειο π.χ spendor 100, Proac EBS βοηθουν ηχητικα η και μονο η συζητηση ειναι απατη;
Όχι μωρέ, δεν είναι απάτη.

Η σφιχτή επαφή στις μπόρνες του ηχείου, είναι σημαντική. Αν οι μπόρνες μπορούν να σφίξουν γερά το καλώδιο, είναι οκ, αν δεν μπορούν, άλλαξέ τες.

Σε παλιά ηχεία, η εσωτερική καλωδίωση μπορεί να είναι πολύ λεπτό καλώδιο, με οξείδωση. Αν μπορείς να βάλεις εντός του ηχείου το ίδιο (σύγχρονο) καλώδιο που έχεις και εκτός ηχείου, κάντο. Επαφές πάντα σφιχτές, και λίγη κόλληση από πάνω δεν βλάπτει.

Στα παλιά ηχεία, η αλλαγή πυκνωτών του κρος με σύγχρονους χωρίς πολικότητα, είναι μαστ, όπως και η αλλαγή των αντιστάσεων του κρος με νέες άνευ επαγωγικότητας.

Στο τέλος, μία ισοσταθμιση θα ξαναχρειαστεί.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.436
Reaction score
125.822
Ο ημίθεος έχει απόλυτο δίκιο που ανέβασε αυτή τη φωτογραφία.
Τι μας λέει αυτή;
Ότι μέσα σε "αξιόλογο" ενισχυτή, οι επαφές στη διαδρομή του σήματος του ηχείου, υλοποιούνται με τα πολύ φτηνά κλιπσάκια, τα οποία βεβαίως κάνουν άριστη και σφιχτή επαφή, και οτιδήποτε περισσότερο (και δη βύσματα 3-κιλα ροδίου) είναι ηλιθιότητα χαϊεντίλας.

Ούτε καβλώδιο πάχους σα πύθωνα δε χρειάζονται, ούτε καν πάχους σα πουλί μικροτσούτσουνου χαλιεντά, αρκεί αυτό που βλέπετε στην φωτογραφία.

Κόγιας, κυρίες και κύριοι, παραδίδει μαθήματα δεκαετίες τώρα.. ;)
 

Ν

Νίκος Σταθόπουλος

Guest


Κι εδώ τα ίδια. Κλιπς και φεύγει καλώδιο προς τις μπόρνες.
 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
αμα δεν εχεις πιθωνα στο κλουβι μπαλιτσα δεν παιζεις.....
το σωστο καλωδιο ειναι το πιθωνικο
παει και τελειωσε........
τι θα γινουν οι εμποροι κλεφτες........
 

Ν

Νίκος Σταθόπουλος

Guest
αμα δεν εχεις πιθωνα στο κλουβι μπαλιτσα δεν παιζεις.....
το σωστο καλωδιο ειναι το πιθωνικο
παει και τελειωσε........
τι θα γινουν οι εμποροι κλεφτες........

Έτσι. Και στη φόρμουλα 1, κακώς βάζουν τα καύσιμα που βάζουν. Είναι κινητήρες state of the art, οφείλουν να λειτουργήσουν με 95άρα ΕΤΕΚΑ.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.653
Μηνύματα
2.870.336
Members
37.934
Νεότερο μέλος
daemon76
Top