Μόναχο...κατόπιν εορτής

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.351
Reaction score
79.345
Ασύρματο δε χρειάζεται :roflmao:, αρκεί να ναι ενεργά (αλλα αν μου τα χαρίσουν σε παθητική έκδοση θα κάνω την καρδιά μου πέτρα και θα αποδεκτώ το δώρο)

Όσον αφορά το σαμπ...δεν ειναι μονο πως του έλειπε η πρώτη οκτάβα (έτσι κι αλλιως τα σαμπ θα τα βάλεις μεχρι 40 άντε 60), αλλα φαινοντουσαν άδεια και παραπανω, ως τα 80-100Hz.

Ενισχυτικα; Καταπίνανε τους classe monblock που τα οδηγούσαν για πλακα. Θα θέλουν κανα κιλοβάτ φαντάζομαι.

Μετρησεις
https://www.stereophile.com/content/bowers-wilkins-802-d3-diamond-loudspeaker-measurements

IMG_0929.JPG


Αυτές οι κορυφές στα 5 και στα 10000 ισως ειναι ενα θέμα.

Με ενα Dirac θα στα στρώσω μια χαρα.

Και γενική παρατήρηση: καλο ηχείο ειναι αυτο που εχει τα περιθώρια και την δυνατότητα να "υπακούσει" στο Dirac :D
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.344
Reaction score
125.282
Το ηχείο είναι 3 ωμο.
Με 90 ευαισθησία στα 2,83 βολτ, που αντιστοιχούν σε 2,67 βατ.

Θες να σου πω τώρα πόση ισχύ θέλει για 125 ντεσιμπέλ στο 1 μέτρο (κι όχι στη θέση ακρόασης, άστο να πάει στο δγιαλο); :D:D:D

Και πόσο χεντρουμ θες να έχει ο 1,5 κιλοβάτ ενισχυτής σου; Για πες! Μόνο 3 ντιμπι; Χαχαχαχαχα, νταξ, βρες ενισχυτή που να παίζει κανονικά 2 ωμ και να βγάζει 3 κιλοβάτ στα 3 ωμ κι είσαι αρχηγούμπα.:p

Κι όλα αυτά, ώστε ίσα ίσα να ακουμπήσει στιγμιαία τα 120 ντεσιμπέλ στη θέση ακρόασης! Χαχαχαχαχα

Αϊ ανταμίσου μωρέ!:D

Πάντως κι εγώ αν μου τα χάριζαν, θα τα έπαιρνα (για να τα πουλήσω να πάρω Άνταμ ενεργά).:D:p
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.344
Reaction score
125.282
Έλα να σε τρολάρω λίγο, αλλά με σοβαρές ερωτήσεις, που αν δε τις απαντήσεις, κάτι σκέφτεσαι λάθος:

αν μου τα χαρίσουν σε παθητική έκδοση θα κάνω την καρδιά μου πέτρα και θα αποδεκτώ το δώρο
Να το κάνεις τι; (Εκτός του να το πουλήσεις)
Να το βάλεις να παίξει που;
Με ποιον ενισχυτή;
(Κατάλαβες γιατί "καταπίνει" ενισχυτές?)
Με τον οποίο ενισχυτή, βάσει ευαισθησίας ~86 dB/w/m, τι μέγιστη στάθμη κορυφής αναμένεις σε ποια απόσταση ακρόασης;
Σε πόσα τετραγωνικά μέτρα χώρου;
Με τι απόσταση από τον πίσω και πλάι τοίχο;
Με ποια επιλεγμένα (βάσει τοποθέτησης) σημεία ακυρώσεων από boundaries;
Με ποια και πόσα σαμπ;

Διαφωνείς μήπως με τους υπολογισμούς μου περί χώρου ακρόασης;

υπολόγισε λοιπόν λεφτά, πόσο πάει το μαλλί για ηχεία συν ενισχυτές (υποθέτω 4 τελικούς) συν κρος, καλώδια, ντιρακ, τι θες, Βάλτα όλα μέσα, και πες μου πόσο πάει το μαλλί.
Μετά θα σου πω με τα ίδια λεφτά, τι θεϊκό πολυκάναλο σύστημα στήνω.:D:dance2:
 
Last edited:

sterkon

Τελεοράσεις!
Μηνύματα
982
Reaction score
1.616
Πάντως κι εγώ αν μου τα χάριζαν, θα τα έπαιρνα (για να τα πουλήσω να πάρω Άνταμ ενεργά).:D:p
Α, πα, πα... :o Ενεργά σε Ηομε Σίνεμα ;;;



Μη σου πω ότι με τα ρέστα φτιάχνεις και το ...χώρο! :roflmao:
 




Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.351
Reaction score
79.345
Να το βάλεις να παίξει που
Θα τα βολέψω κάπου :D.
Με ποιον ενισχυτή;
4 τεμάχια ncore γεφυρωμενα+ μερικά sub
Με τον οποίο ενισχυτή, βάσει ευαισθησίας ~86 dB/w/m, τι μέγιστη στάθμη κορυφής αναμένεις σε ποια απόσταση ακρόασης;
Δεν μέτρησα, φαντάζομαι περιπου 120 στα 3 μ. Μην ξεχνάς την βοήθεια των subwoofers

Ακυρώσεις, αποστάσεις κτλ υπολογισμένα.
Sub θέλω 3 ή 4. Να πιάνουν 120 το καθένα στα 30hz.

Βρε ας μου τα χαρίσουν που λέμε, και τι λεφτα μου λες θα ξοδέψω...τζάμπα θα ναι :p
[DOUBLEPOST=1498320576][/DOUBLEPOST]
Μου αρέσει που σε ακατάλληλους χώρους (πχ. εκθέσεων κλπ) βγάζετε ηχητικές προτιμήσεις και συμπεράσματα...:cautious:
Πραγματικά παράδοξο. Συμφωνώ.

Αλλα οταν εχουν όλοι την ίδια εντύπωση σε τρεις διαφορετικούς χώρους αρχιζει και γίνεται ύποπτο.
[DOUBLEPOST=1498320642][/DOUBLEPOST]
Α, πα, πα... :o Ενεργά σε Ηομε Σίνεμα ;;;



Μη σου πω ότι με τα ρέστα φτιάχνεις και το ...χώρο! :roflmao:
Αυτο ειναι το παλιό μοντέλο ...πφφφφ...
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.344
Reaction score
125.282
Θα τα βολέψω κάπου :D.
Στο καμπινέ. :p
4 τεμάχια ncore
Δε φτάνουν ούτε για καλημέρα.:p
Δεν μέτρησα, φαντάζομαι περιπου 120 στα 3 μ
Φαντάσου λίγο κάτω από 110, κι είσαι μέσα.:p
Πως έπαιξαν τα μικρά Άνταμ; Ε, πιο σιγά θα παίζουν. :fuckyou:

Sub θέλω 3 ή 4. Να πιάνουν 120 το καθένα στα 30hz.
Οκ, κόστος δεν έβγαλες.:p:D


Πως μου αρέσει να στη μπαίνω για τα μπιενταμπλεγιου, δε λέγεται! :dance2::dance2:
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.351
Reaction score
79.345
υπολόγισε λοιπόν λεφτά, πόσο πάει το μαλλί για ηχεία συν ενισχυτές (υποθέτω 4 τελικούς) συν κρος, καλώδια, ντιρακ, τι θες, Βάλτα όλα μέσα, και πες μου πόσο πάει το μαλλί.
Οκ, κόστος δεν έβγαλες.:p:D
Είπαμε, τζάμπα. Μονο τα τέσσερα ncore

Ολα τα αλλα παραμένουν σταθερά σε οποιοδήποτε σύστημα
 

Μηνύματα
9.110
Reaction score
8.905
Μου αρέσει που σε ακατάλληλους χώρους (πχ. εκθέσεων κλπ) βγάζετε ηχητικές προτιμήσεις και συμπεράσματα...:cautious:
Πραγματικά παράδοξο. Συμφωνώ.
Αλλα οταν εχουν όλοι την ίδια εντύπωση σε τρεις διαφορετικούς χώρους αρχιζει και γίνεται ύποπτο.
Έχεις σκεφτεί ότι γράφει "ένας' την άποψή του και ότι οι άλλοι απλά "ακολουθούν".....:rolleyes: μου φαίνεται κωμικό το όλο σκηνικό....:cautious:
 
Last edited:

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.344
Reaction score
125.282
Α, πα, πα... :o Ενεργά σε Ηομε Σίνεμα ;;;



Μη σου πω ότι με τα ρέστα φτιάχνεις και το ...χώρο! :roflmao:
Ο τύπος έχει ασχοληθεί πολύ με το χώρο, απ'οσο καταλαβαίνω. ;)
Κάτι τέτοιο πάντως, το θεωρώ απολύτως κορυφαίο σενάριο. :)
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.351
Reaction score
79.345
Έχεις σκεφτεί ότι γράφει "ένας' την άποψή του και ότι οι άλλοι απλά "ακολουθούν".....:rolleyes: μου φαίνεται κωμικό το το όλο σκηνικό....:cautious:
Δεν ισχύει.
Πριν την Αθήνα δεν είχε γραφτεί τίποτα.
 


Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.351
Reaction score
79.345
και ποιος σου είπε ότι η Αθήνα έχει εκπαιδευμένους ακροατές.... :rolleyes:
Ήμουν εκεί. Άρα είχε :p
[DOUBLEPOST=1498322562][/DOUBLEPOST]
Πως μου αρέσει να στη μπαίνω για τα μπιενταμπλεγιου, δε λέγεται!
Δυστυχώς είναι δύσκολο να το υπερασπιστώ το συγκεκριμένο .
Λέμε και καμία μλκια να περνάει η ώρα
 
Last edited:

Μηνύματα
9.110
Reaction score
8.905
και ποιος σου είπε ότι η Αθήνα έχει εκπαιδευμένους ακροατές.... :rolleyes:
Ήμουν εκεί. Άρα είχε :p
και επειδή η ουσία βρίσκετε στο επόμενο μήνυμά σου...:rolleyes:

Λέμε και καμία μλκια να περνάει η ώρα
καλό είναι λοιπόν να μένουμε στις "ηλεκτρονικές καινοτομίες" & να αποφεύγουμε τις "ακουστικές παρουσιάσεις"...:cautious:
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
...
Στο Μοναχο όμως, υπήρχαν και στο περίπτερο της Audιoquest.
Ε, εκεί ακουσα ένα τελείως διαφορετικο ηχείο απ ότι είχα ακούσει οπουδήποτε αλλού.
...
Ένα ζεύγος B&W που ακούστηκε ΄΄διαφορετικά΄΄...περισσότερες φορές της μιας,αφού χρησιμοποιήθηκαν ως όχημα επίδειξης (κυρίως ) για τα μοντέλα απομονωτή δικτύου (σειρά Niagara) και λοιπά καλωδιοπαρελκόμενα...παραλειπόμενα της Audioquest.Και αν συνυπολογίσουμε τις προδιαγραφές ισχύος του τελικού-πρωτίστως- που τα οδήγησε, καταλήγουμε τότε σε μια εκτίμηση του τύπου ΄΄Ο αναμάρτητος πρώτος τον...(ι)λίθ(ι)ον βαλ(λ)έτω΄΄.Και κανένας μας σημειωτέον δεν είναι αναμάρτητος.;)

Κατά τα άλλα,η Audioquest επέδειξε και το νέο βουρτσάκι ξεσκονίσματος δίσκων με λεπτότερα ανθρακονημάτια και χρυσά μικροπαρεμβύσματα κατά την εφαρμογή των στο σασί,εξηγώντας μας ότι επί τόσες δεκαετίες πωλούσε ελαττωματικό μοντέλο,αφού το εξωτερικό φινίρισμα της λαβής παρεμπόδιζε την απρόσκοπτη απαγωγή του στατικού ηλεκτρικού φορτίου από τα νημάτια προς το σώμα του χρήστη.


- (Garth Powell) :"Όποιος τολμήσει να μην αντιληφθεί διαφορές με την παρεμβολή καθενός από τα Niagara,μαύρο καλωδιοφίδι που τον έφαγε!":)

Ηχεία Volya Bouquet : 120Κ και καλά...βόλια (για τον πυροβολημένο στυλίστα).Ευαισθησία 86dB/2,83 V/m,ονομαστική αντίσταση 4 Ohm,διπλά woofer της Accuton,κατά τα άλλα όμως...ευκολοοδήηηγητο από μονοτελικούς ενισχυτές (κατά τα ιθύνοντα μυαλά της εταιρείας).Το δε πρώτο σημείο κρος χαμηλών-μεσαίων σε ύψος 150 Hz συνδυασμένο με την απόσταση μεταξύ των επιμέρους δρόμων εμπνέει ανησυχίες για τη φασική ισορροπία κατά τη διευθέτηση ως προς διάφορες θέσεις ακρόασης εντός τυπικών δωματίων.

Έκτακτον αποκαλυπτικόν δελτίον:
Πρώτον,ανακάλυψε ο γράφων τι ακριβώς του θύμιζε η εμφάνιση του ηχείου:

Δεύτερον,ανακαλύψαμε επίσης τί σήμαινε η επιγραφή ΄΄since 1772΄΄ στο λογότυπο της εταιρείας.Αναφέρεται στο πέρασμα από γενεά σε γενεά ως προς την ιδιαίτερη τεχνοτροπία ΄΄Petrikovskiy΄΄ της ζωγράφου Lyudmila Gorbulya.Οι ρίζες της χρονολογούνται από τον 18ο αι με την τεχνοτροπία να συγκαταλέγεται στη λίστα ΄΄Άϋλη Πολιτιστική Κληρονομιά΄΄ της UNESCO.
Volya No Limits : παραπλανούσε,δίδοντας από μακριά την εντύπωση ότι επρόκειτο για κάποια φευγάτη σχεδίαση που αποσκοπούσε σε ενοποίηση των επιμέρους πεδίων υπό διάφραγμα χαμηλών που θα ανταγωνιζόταν το Ascendo παίζοντας κιόλας ρόλο κυματοδηγού και άπειρης μπάφλας.Στην πραγματικότητα είναι μια ακόμα ΄΄βαρεμένη΄΄ σχεδίαση με καμπίνα σε σχήμα μεγαφώνου και μονάδες της Accuton - και άντε...Άκου τον.Ήταν περιστοιχισμένο από μοντέλες-κράχτες που ενδεχομένως να κατακρατούσαν το ενδιαφέρον των αρρένων επισκεπτών εκτός του κυρίως χώρου ακρόασης (μικρό το...κακό στη συγκεκριμένη περίπτωση).Γλυτώνει το περαιτέρω κράξιμο,αφού το εν λόγω ζεύγος ήταν κιόλας έπαθλο δημοπρασίας για φιλανθρωπικό σκοπό (ενίσχυση της παιδιατρικής κλινικής για προβλήματα όρασης του Saarland).Εδώ που τα λέμε πάντως,η συμβίωση μαζί του ανάγεται πράγματι σε...φιλανθρωπικό σκοπό.



Μου αρέσει που σε ακατάλληλους χώρους (πχ. εκθέσεων κλπ) βγάζετε ηχητικές προτιμήσεις και συμπεράσματα...:cautious:
Στον...Βελλερεφόντη και τους αναγνώστες να δεις πόσο αρέσει...:D
Στην Audioquest πήγα δυο φορες, την μια μονος.
Στην ξεκάρφωτη ερώτηση μου γιατί επέλεξαν το συγκεκριμένο ηχείο για την παρουσίαση, η απάντηση ήταν αποστομωτική :
"Γιατί είναι το μόνο ηχείο με το οποίο θα ακουστούν ξεκάθαρα οι διαφορές" ...
Χωρίς σχόλιο .
Ο προστατευόμενός μου Βελλερεφών Σουρταφέρτας αφήνει το ποπκορν και κάνει μια σύντομη παρέμβαση μεταφράζοντας:
΄΄Διότι είναι ηχείο που τονίζει ζώνες του φάσματος πάνω στις οποίες η μεγάλη ευαισθησία του ακουστικού μας συστήματος κάνει ν'αναμένουμε την εμφάνιση αντιληπτικών διαφορών,οπότε ενσωματώνουμε στην αλυσίδα κι ενισχυτικά κατάλληλα για να υποβοηθήσουν περαιτέρω την παραγωγή...διαφορών΄΄
Ίσα ίσα, που πάνω σ' αυτήν την "απάντηση", μπορούν να γραφτούν άπειρα πράγματα...
Μέχρι και λογικής υφής,όπως...άμα δεν έχουμε το δεδομένο μοντέλο ηχείων,τότε ποιος ο λόγος να αγοράσουμε οπωσδήποτε Niagara,εφόσον μπορεί να μην καταλάβουμε ξεκάθαρες διαφορές με το δικό μας setup;:sneaky:
 
Last edited:

Μηνύματα
2.610
Reaction score
1.673
Στην Audioquest πήγα δυο φορες, την μια μονος.

Στην ξεκάρφωτη ερώτηση μου γιατί επέλεξαν το συγκεκριμένο ηχείο για την παρουσίαση, η απάντηση ήταν αποστομωτική :
"Γιατί είναι το μόνο ηχείο με το οποίο θα ακουστούν ξεκάθαρα οι διαφορές" ...

Χωρίς σχόλιο .
 

sterkon

Τελεοράσεις!
Μηνύματα
982
Reaction score
1.616
"Γιατί είναι το μόνο ηχείο με το οποίο θα ακουστούν ξεκάθαρα οι διαφορές" ...

Χωρίς σχόλιο .
Ίσα ίσα, που πάνω σ' αυτήν την "απάντηση", μπορούν να γραφτούν άπειρα πράγματα, βιβλία επί βιβλίων, επιστημονικές και διπλωματικές εργασίες αρκετές για 50 Ιατρικές σχολές, χώρια τα πολυτεχνεία... :( :o :D

Για να τελειώσω, άν μου χάριζαν τα 800 με τα 4 γλασσέ, οι πιθανότητες να τα κρατούσα, θα ήταν όσες και το παρδαλό μπουζούκι πιο πάνω... Όχι όταν στα λεφτά τους φτιάχνεις σπίτι σου (λέμε τώρα), ένα μίνι Abbey Road Scoring Stage Monitor System, 9 τέτοια, και 5 τέτοια, και πιθανώτατα κι ένα από αυτά...!
Για τ' όνομα της Παναγίτσας δηλαδή, είπαμε δεν δεν είμεθα εκπαιδευμένοι ακροαταί :p, αλλά από κεί μέχρι να πίνουμε φιδόλαδο αντί για καφέ, είναι 40 ζωές απόσταση... :mad: :coffee: :wink:
 
Last edited:

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.100
Reaction score
20.576
Σόρρυ αν μου διέφυγε, αλλά πόσο κάνουν τα 800ρια Κανα 25άρι;
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.592
Μηνύματα
2.865.178
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top