Μόναχο...κατόπιν εορτής

dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.786
Reaction score
11.021
Τωρα πως ενας ανεστραμμενος θολος μπορει να εχει καλυτερη διασπορα απο εναν κανονικο, μονο η φοκαλ γνωριζει.
 

Σταύρος Λαγκαδιανός

Το αγοράκι με τα σπίρτα
Μηνύματα
8.134
Reaction score
26.692
Με στεναχωρητε χαϊενταδες μου με τα περι ανεστραμμενου θολου :( ...
κανα λινκ να μαθω περι τινος προκειται ?

(σε ταληρα ει δυνατον ...)
:drinks:
ΑΠ !! Δώστε και κανένα λινκ για μάς τους ... πτωχούς. Τι τσιγκουνιά είναι αφτή πχια !! :dance::D
 


Μηνύματα
2.576
Reaction score
4.326
Mr Μπούτχια γράψε και μια κεντρική ιδέα - επίλογο όταν τελειώσεις με την παρουσίαση. Απλά και κατανοητά ε; Ξες εσύ.... :roflmao:
 


platon

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.269
Reaction score
1.350
Ανεσταρμενου θολου.....................ο,τι λεει..........
https://www.parts-express.com/focal-tc120td5-20mm-tioxid-dome-tweeter--277-307

https://www.ebay.es/itm/Bobine-pour...Focal-tweeter-voice-coil-JM-LAB-/292274201246
[DOUBLEPOST=1559281236][/DOUBLEPOST]
Οι κόρνες μου πάντως διαθέτουν Focal...ανεστραμμένου θόλου - από τα παλαιότερα - στον κλάδο υψηλών και δεν με κουράζουν πλέον με τίποτα ύστερα από τα μέτρα που έχουν ληφθεί.Ακόμα και με τρανζίστορ σε τάξη Α που τους συνδέω...:D
Να κανω μια τολμηρη μαντεψια? .................................δεν παει το μυαλο μου καπου αλλου........ εκτος απο τα IMPULSE.
Να ειναι το Τa'us ??? .............το H2 .............το H4?
 

C

chrispo

Guest
..τα παλαιότερα tweeter, ήταν πολύ πιο φιλικά στο αυτί από τα σημερινά. Στα ηχεία αυτά που ανέφερες (impulse)κάθονταν καλά και χωρίς ιδιαίτερες παρεμβάσεις.
Η Wilson Audio, μετά από 20 χρόνια ,το κατάλαβε ότι δεν ¨κάνουν ¨ και γύρισε στα συμβατικά μαλακού θόλου..:thumbsup:
Παρεπιπτόντως ,ποτέ μα ποτέ δεν έχω ακούσει σχετικά σύγχρονο( και μετά) Focal ηχείο , να παίζει. Ειδικά στα υψηλά του, τα θεωρώ τελείως απαράδεκτα και απορώ ...:thumbsdown:
...τα καλύτερα (σχετικά) αν θυμάμαι ήταν κάποια με την εξωτερική επικάλυψη tioxid και το διασπορέα, που με προσεκτικό ¨δούλεμα ¨, κάθονταν αρκετά καλά.( μάλλον τα παραπάνω προαναφερθέντα)
 

I

iason

Guest
Μην ξεχνάς ότι το λόγο έχει ο μαύρος δράκος .Αυτός μάλιστα θα ήθελε να δει ενδιαφέρον και από ΄΄καλωδιάδες΄΄.Τέτοια θα ήταν η αξία του...προστίμου.;)

Οι δύο δράκοι κατοικοεδρεύουν μέσα σε όλους μας,μόνο που δεν εκφράζουν ανεξαιρέτως τις ίδιες ιδιότητες σε κάθε άτομο.
Οι δράκοι δεν ξέρουν από ΄΄γκουρού΄΄,παρά μόνο από παιγνίδια ...΄΄πάγου και φωτιάς΄΄.

Και για να βοηθήσω λίγο,αναφέρεται ότι το setup που τροφοδοτήθηκε με αυτά τα καλώδια δεν ανήκει στους ΄΄συνήθεις υπόπτους΄΄,τύπου Grimm,Kii,Geithain,Genelec,κ.ο.κ.
Φίλε Buthia ,κανένα σχόλιο για το Focal spectral Anniversary 40 μπορούμε να έχουμε? Please :drinks:
 


Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Φίλε Buthia ,κανένα σχόλιο για το Focal spectral Anniversary 40 μπορούμε να έχουμε? Please :drinks:
Όσο και να μην έχω πρόθεση ν'απογοητεύω,είναι αδύνατον να σχολιάσω κάτι που διέφευγε του ενδιαφέροντος από τη δική μου μεριά.
...

Να κανω μια τολμηρη μαντεψια? .................................δεν παει το μυαλο μου καπου αλλου........ εκτος απο τα IMPULSE.
Να ειναι το Τa'us ???
Σαφώς και το έχω δηλώσει στο παρελθόν.
Mr Μπούτχια γράψε και μια κεντρική ιδέα - επίλογο όταν τελειώσεις με την παρουσίαση. Απλά και κατανοητά ε; Ξες εσύ.... :roflmao:
Για όλα φταίει ο DF που παρακίνησε τη σκέψη του να μείνει σ'ένα θέμα περισσότερο απ'όσο σκόπευε...:sneaky:

Προσπαθούσε να μη σκέφτεται κάτι παρατεταμένα.Η σκέψη έφερνε το Λόγο και αυτός με τη σειρά του τις ιστορίες φωτιάς και πάγου.Και αυτές περισσότερο βάσανο του έφερναν στο νου παρά αγαλλίαση.Τουλάχιστον όποτε τις διατύπωνε έπαυαν να είναι αποκλειστικά δικές του,γινόμενες κτήμα όσων τις διάβαζαν.Όχι πως κάτι τέτοιο ήταν πάντα ωφέλιμο,αλλά δεν μπορεί κάποιος να είναι υπέρμετρα εκλεκτικός στην αναζήτηση της...παρηγοριάς.

Το σίγουρο είναι ότι το δικαναλικό δεν πέθαινε και οι πολυκαναλικοί θεοί θα το περιφρονούσαν γι αυτόν ακριβώς το λόγο...

Μια βασανισμένη ιστορία αξίζει να ολοκληρώνεται τουλάχιστον με ευχάριστες νότες.Όπως η αίσθηση από τη σημαδιακή συνύπαρξη του ιστορικού παρελθόντος εκπροσωπούμενου από τρίδρομο Linton - που θα κοστίζει χίλιες λίρες το ζευγάρι παρακαλώ - με το μέλλον της Wharfedale που έχει τη μορφή του λευκού Elysian (5Κ το ζεύγος).Σαν πέρασμα από τα παραδοσιακά καυσόξυλα της αγγλικής σχολής σε...πέλετ.Κατασκευές και τιμές περισσότερα υποσχόμενες σε σχέση με κάτι...σαραντάρες που έχουν ΄΄πολλές τις χάρες΄΄...
DAHARIS !
...Αλλά ακατάλληλες συνθήκες και πρόγραμμα για θριαμβευτικά σχόλια.


Western Electric 91E : Ένας ολοκληρωμένος όχι από όποιον και όποιον,αλλά από τη...μελισσοβασίλισσα της γλομπάτης κυψέλης.Διαθέτει ευκολίες που εναρμονίζονται με τις σύγχρονες ακροαματικές συνήθειες.Κι εδώ ακατάλληλες τόσο δια πιστούς όσο και...ασεβείς συνθήκες επίδειξης.΄΄Και θα έδινες σα να λέμε δωδεκάμιση χιλιάρικα για κάτι τέτοιο;΄΄ μουρμουρίζει ο μαύρος.Όχι εδώ και...πολλά χρόνια,όμως είναι παρήγορο να ξέρουμε ότι η ΄΄Μάνα΄΄ του λυχνιακού λόχου ΄΄κυκλοφορεί και οπλοφορεί΄΄ εκεί έξω...;)


Στους αφανείς ΄΄ήρωες΄΄ της έκθεσης,το υποσχόμενο Gradient 1.4 με τη σφαιρική ομοκεντρική αρχιτεκτονική.


Τα κατοστάρια ATC που τα κάνουν...όλα και τόσο αβίαστα,ώστε να κινδυνεύει να διαφύγει του ενδιαφέροντος το πόσο ικανά είναι...


(Συνεχίζεται...)
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.097
Reaction score
124.652
Τα κατοστάρια ATC που τα κάνουν...όλα και τόσο αβίαστα,ώστε να κινδυνεύει να διαφύγει του ενδιαφέροντος το πόσο ικανά είναι...
Ηχειαρες.
Πραγματικά όμως, ηχειαρες με τα όλα τους.

Όσο δεν έχουν τίποτα να δείξουν όταν τα κοιτάς, έχουν όλα να τα πουν όταν τα ακούς.

Έτσι είναι οι μάστορες. Ένα γουφερ μπαμπατσικο με τρύπα στο κουτί, ένα μιντ με κορνιτσα κι ένα τουιτερακι από πάνω. Τόσο απλά, τόσο κατανοητά.
 

Μηνύματα
3.764
Reaction score
6.732
Ηχειαρες.
Πραγματικά όμως, ηχειαρες με τα όλα τους.

Όσο δεν έχουν τίποτα να δείξουν όταν τα κοιτάς, έχουν όλα να τα πουν όταν τα ακούς.

Έτσι είναι οι μάστορες. Ένα γουφερ μπαμπατσικο με τρύπα στο κουτί, ένα μιντ με κορνιτσα κι ένα τουιτερακι από πάνω. Τόσο απλά, τόσο κατανοητά.
Δεν τα λες και αδιάφορα στην όψη φίλε. Κουκλιά είναι!
 

C

chrispo

Guest
..τα ¨κοφτά ¨ (όχι tower), είναι πιο φετίχ και έχω την αίσθηση, ότι παίζουν καλύτερα ακόμη. Ας όψεται όμως το μάρκετινγκ, που μας επιβάλλει μέσω της ζήτησης , ¨μεγάλα ¨ προϊόντα ως υποκατάστατα...άλλων:angel: ...(είπαμε οι πιο πολλοί ακούνε με τα μάτια).:geek:
 
Last edited by a moderator:

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.097
Reaction score
124.652
Το πιο ενδιαφέρον ηχείο της ATC για οικιακή χρήση, κατά την εκτίμησή μου είναι αυτό.

11 τέτοια τεμάχια, και μερικά σαμπ από κάτω, θα είναι εγγυημένο εισιτήριο για τον παράδεισο του ήχου..

Τα υπόλοιπα ηχεία της φίρμας, είναι κατά βάση ακατάλληλα για οικιακή χρήση..

ΙΜΝSHO...
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Ηχειαρες.
Πραγματικά όμως, ηχειαρες με τα όλα τους.

Όσο δεν έχουν τίποτα να δείξουν όταν τα κοιτάς, έχουν όλα να τα πουν όταν τα ακούς.

Έτσι είναι οι μάστορες. Ένα γουφερ μπαμπατσικο με τρύπα στο κουτί, ένα μιντ με κορνιτσα κι ένα τουιτερακι από πάνω. Τόσο απλά, τόσο κατανοητά.
Έχουν και αναλογικά κρος...και ωραία tweeter πλέον...

Και ποιο έκθεμα θα ήθελα πραγματικά να ερχόταν σπίτι;Το PSI Heritage 3,η οικιακή έκδοση ενεργού ηχείου από την καταξιωμένη εταιρία.Υπόσχεται μέγιστη συνεχόμενη στάθμη 109 db στο 1 μέτρο για το ένα τεμάχιο.Do the Math για πολυκαναλικό setup.Δεκάρι woofer και mid θόλου σε ωραία ζυγοσταθμισμένο ενιαίο σύστημα.Περιέχει ενισχυτικά αρθρώματα σε τάξη G/H.Η Αρχή Λειτουργίας της έχει εξηγηθεί στο νήμα με τα Elac Navis/Argo.

Η διαχείριση σήματος παραμένει σε αναλογικό πεδίο,υποστηριζόμενη από συνδυασμό πολλαπλών αναλογικών φίλτρων - ο οποίος είναι πατενταρισμένος από την εταιρεία - για ευθυγράμμιση της φασικής απόκρισης των επιμέρους δρόμων με την ελάχιστη δυνατή εφαρμογή χρονικής υστέρησης (μέχρι έξι δεκάκις χιλιοστά δευτερολέπτου) κατά την επεξεργασία.Η πλήρης ευθυγράμμιση των επιμέρους δρόμων ισχύει από ύψος 150Hz.Προσεγμένη και στιβαρή ξυλοκατασκευή αντάξια επίπλου.Αισθητήρες πάνω στα μεγάφωνα τροφοδοτούν κύκλωμα ανάδρασης που εξασφαλίζει τον πλήρη έλεγχο της γραμμικής λειτουργίας και την ικανοποιητική μεταβατική απόκριση.Εκτείνεται από 28Hz έως 23KHz με εύρος απόκλισης στην τάξη του 1dB.
(Κυκλοφορούν και ωραία sub...Γιατί όλοι κρύβουμε μέσα μας έναν...δικαναλικό αναλογικάριο)

Υποστηριζόμενα από ηλεκτρονικά της Weiss,η στερεοφωνική απεικόνιση ήταν εξαιρετική σε δικαναλικό setup (τα ενδιάμεσα Α-23 δεν έπαιζαν ρόλο κεντρικού) με την απόδοση στις πρώτες οκτάβες υπό τις συνθήκες επίδειξης να είναι αξιοπρεπής χάρη στην περίφημη ενεργή μπασοπαγίδα της εταιρείας.Η επίδειξη εναλλασσόταν με παρουσιάσεις πάνω στον έλεγχο των ιδιορρυθμών δωματίου στις χαμηλές οκτάβες και τις εξελίξεις που συνηγορούν για την ανάπτυξη ενεργών ηχείων.


Laurence Dickie (Vivid) - Loris Stehle (CH Precision) :΄΄Άντε,φαίνεται πως τελειώνει,τη γλυτώσαμε...΄΄

Ώρα για τα αποκαλυπτήρια...Καταρχάς,τα μετρητικά διαγράμματα που έκαναν τον Λαγκαδιανό ν'αναρωτιέται από το νήμα με τα καθαρόαιμα ανήκαν στο JBL L100 Classic.

Και ποιοι πήγαν κι άπλωσαν τα ρούχα στην ταράτσα;Ποιοι ΄΄τόλμησαν΄΄ να μαγαρίσουν το ΄΄καλό το μέρος΄΄ με παρακατιανά καλώδια;
J.C.M.:΄΄Είμαστε και πολύ αλάνια!Εφέτος μάθαμε ότι έρχεται ο τσιτατογκάζι πως τον λεν κι εγκαταστήσαμε sub με 8 μονάδες Altec 515a κροσαρισμένες σε ύψος 40 Hz.Το συνοδεύσαμε με κόρνες ευαισθησίας 120 dB/W/1m.:Αφήσαμε και τις σκαλωσιές πίσω στις γωνίες.Συνδέσαμε και τα πρόστυχα τα μαύρα τα καλώδια με τα λευκά πλαστικά πολύπριζα και Τ3 στις συσκευές με τις βαρύτιμες λυχνίες και τους τρολάραμε ακόμα περισσότερο από τις προηγούμενες!What's Up Doc;΄΄

Steven Wilson :΄΄Δεν ξέρω τίποτα εγώ πάντως...Μια κατατονική αγκύλωση έπαθα και μ'έσυραν να φωτογραφηθώ στηριζόμενος σε κάτι χρέπια Fink Borg...Ούτε τα project μου με τους Porcupine Tree ή σόλο δεν παίζανε στα προ-aγράμματά τους οι χαλιενδοκράτορες...΄΄
 
Last edited:

A

AKARL

Guest
Σε πρώτη παγκόζμια αποκλειστικότητα σας παρουσιάζουμε φωτογραφία του Bhutia (ή, σε κάθε περίπτωση, μιας μορφής του) καθώς περιδιαβαίνει τα Κακά Μέρη του εκθεσιακού κέντρου του Μονάχου και ετοιμάζεται να καταγράψει ... καυστικά σχόλια. :o




Αναμένουμε εναγωνίως να απονείμει και τα βραβεία για τα πχιό κακά σετάπζ του 2019 - The Bad Place Awards Munich 2019:

 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Σε πρώτη παγκόζμια αποκλειστικότητα σας παρουσιάζουμε φωτογραφία του Bhutia (ή, σε κάθε περίπτωση, μιας μορφής του) καθώς περιδιαβαίνει τα Κακά Μέρη του εκθεσιακού κέντρου του Μονάχου και ετοιμάζεται να καταγράψει ... καυστικά σχόλια. :o




Αναμένουμε εναγωνίως να απονείμει και τα βραβεία για τα πχιό κακά σετάπζ του 2019 - The Bad Place Awards Munich 2019:

Beetlejuice , Beetlejuice ,Bhutiajuice...Ή απλώς τζους...Καρατζούς.:lol:
Ακόμα τρέχω μακρυά
Run Dimiforrest,Run! :lolsign:
 

platon

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.269
Reaction score
1.350
[[/QUOTE]
Οι κόρνες μου πάντως διαθέτουν Focal...ανεστραμμένου θόλου - από τα παλαιότερα - στον κλάδο υψηλών και δεν με κουράζουν πλέον με τίποτα ύστερα από τα μέτρα που έχουν ληφθεί.Ακόμα και με τρανζίστορ σε τάξη Α που τους συνδέω...:D
Όσο και να μην έχω πρόθεση ν'απογοητεύω,είναι αδύνατον να σχολιάσω κάτι που διέφευγε του ενδιαφέροντος από τη δική μου μεριά.

Σαφώς και το έχω δηλώσει στο παρελθόν.


Μου εχει διαφυγει.................αν σου ειναι ευκολο το λινκ? ποστ? να το διαβασω.
Μηπως εχεις αναφερει και τον λαμπατο ?
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • xfader
    Segregation supporter
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.059
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top