Μόναχο...κατόπιν εορτής

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.724
Reaction score
126.929
, ένα τυπικό DBA θα γινόταν ακόμα και με miniDSP.

Οι αλγόριθμοι της Trinnov όμως πάνε την πρόβλεψη ακόμα παραπέρα ενσωματώνοντας μέσω λήψεων από το γνωστό τρισδιάστατο μικρόφωνο παραμέτρους σχετικές με τη σύσταση των τοιχωματικών επιφανειών
Μια επίσης τεράστια διαφορά μεταξύ DBA - waveforming, είναι πως στη δεύτερη περίπτωση τα σαμπ στον πίσω τοίχο είναι συν-φασικά με τα εμπρός, και παρότι αυτά αναφέρονται ως "absorbers" έχουν σημαντική συνεισφορά στο συνολικό επίπεδο ενέργειας μέσα στο χώρο, και ταυτόχρονα, κάτω από μια συχνότητα (πέριξ των 25 κύκλων) όλα τα σαμπ χρησιμοποιούνται αποκλειστικά και μόνον με θετικό πρόσημο για επίτευξη της μέγιστης το δυνατόν ενέργειας στο δωμάτιο, καθώς κάτω από αυτή την συχνότητα (αναλόγως σύστασης των τοιχωματικων ορίων, τα οποία όπως είπες αναλύονται και βαθμονομούνται ως προς την ανακλαστικότητά τους και το συχνοτικό όριο ανάκλασης) είναι διάφανα τα τοιχωματικά όρια, οπότε δεν υπάρχει ούτε ανάκλαση, ούτε λόγος για ακύρωση του πρόσθιου κύματος.

Αντιθέτως, στο DBA, τα πίσω σαμπ χρησιμοποιούνται σε αντίθετη φάση με τα εμπρός, συν μία καθυστέρηση εξαρτώμενη από το μήκος του δωματίου, ώστε τα πίσω σαμπ να ακυρώνουν την ενέργεια των εμπρός σαμπ μόλις αυτή καταφθάνει στο επίπεδο του πίσω τοίχου.
Δηλαδή, σε DBA, μόνον τα εμπρός σαμπ συμμετέχουν στην ενέργεια εντός του δωματίου.
 


Μηνύματα
13.093
Reaction score
15.133
δεν μας έχει μείνει τίποτε παρά να περιμένουμε τους βάρβαρους συναθριζωμενοι στα τειχη τελευταία σαλπισματα
Και η πλάκα είναι ότι οι σύγχρονοι βάρβαροι αυτή την φορά είναι και τεχνολογικά ανώτερα ανεπτυγμένοι απο αυτούς που σκοπεύουν να καταλύσουν (ή πάντα έτσι ήταν ιστορικά ή άλλαξε με την Γερμανία στον Β ΠΠ ; ). Οπότε δεν θα αφήσουν κανέναν μας ζωντανό. :D :D🌺
Ξεχώρισα το Perlisten-Trinnov ως το σημείο αναφοράς με το οποίο θα έπρεπε να κρίνεται οποιαδήποτε άλλη επίδειξη σε παρόν και μέλλον.
Α, αυτά είναι που ξεχώρισα για πολύ καλά απο αυτά τα "ενεργά" στην ¨Εκθεση την δική μας ; Εντάξει δηλαδή δεν έχω χάσει το κριτήριο μου. Αλλά το περίεργο είναι που το απέκτησα το κριτήριο ; in the first place αφου εγώ δεν είχα ξανακούσει και δεν είχα ιδέα απο "ενεργά" οποιυδήποτε είδους. ;) :D

Πάντως η σκηνή τους (εάν δεν ήταν το δωμάτιο που σε κάποιο βαθμό θα ήταν και το έκανα και "αναγωγή" προσπαθώντας να το "αφαιρέσω") σου είπα είναι κάπως περίεργη και σε ποιά σημεία ήταν.
 
Last edited:

Μηνύματα
13.093
Reaction score
15.133
Και η πλάκα είναι ότι οι σύγχρονοι βάρβαροι αυτή την φορά είναι και τεχνολογικά ανώτερα ανεπτυγμένοι απο αυτούς που σκοπεύουν να καταλύσουν (ή πάντα έτσι ήταν ιστορικά ή άλλαξε με την Γερμανία στον Β ΠΠ ; ). Οπότε δεν θα αφήσουν κανέναν μας ζωντανό. :D :D🌺

Α, αυτά είναι που ξεχώρισα για πολύ καλά απο αυτά τα "ενεργά" στην ¨Εκθεση την δική μας ; Εντάξει δηλαδή δεν έχω χάσει το κριτήριο μου. Αλλά το περίεργο είναι που το απέκτησα το κριτήριο ; in the first place αφου εγώ δεν είχα ξανακούσει και δεν είχα ιδέα απο "ενεργά" οποιυδήποτε είδους. ;) :D

Πάντως η σκηνή τους (εάν δεν ήταν το δωμάτιο που σε κάποιο βαθμό θα ήταν και το έκανα και "αναγωγή" προσπαθώντας να το "αφαιρέσω") σου είπα είναι κάπως περίεργη και σε ποιά σημεία ήταν.
Αντίθετα τα άλλα τα μικρότερα τα όμορφα (δεν θυμάμαι το όνομά τους, για βοήθησε λίγο, κατάλαβες τα όμορφα κάπως στο Ahhens pro audio , σε ένα μικρό δωμάτιο τους πάλι, τα είχα "κατατάξει" "δεύτερα") ήταν πιο "συμβατικά" σε αυτό το θέμα.

Θέμα "παρουσιάσης" είναι μωρέ και τι αποφασίζουν ή θεωρούν σωστό να κάνουν. Ή έφταιγε ο Τρινόβ (είχε και κάτι μάραντζ εκει ?) καθώς όλοι οι άλλοι ενισχυτές - προενισχυτές είναι "συμβατικοί" σε αυτό το θέμα και μοιάζουν όλοι (οι καλοί τουλάχιστον) ή αυτοί που σχεδίασαν το μικρό το όμορφο είναι πιο πολύ πρός ακούσματα της κλασικής γιατί την υπηρετει καλύτερα τέτοια επιλογή. Ενώ του Περλίσεν της ποπ ροκ κλπ. Ε, δεν μπορείς να τα έχιες και όλα ...ιδίως εαν δεν ξέρεις τι αναζητάς και περιμένεις απο τους άλλους και ριβιούς κιόλας ... κάηκες. ;) :D
 
Last edited:

n_olympios

Μαντιναδόρος!
Moderator
Μηνύματα
5.977
Reaction score
12.731
Πάλι μόνο του μιλάει δαύτο. Μετά εγώ είμαι ουγκ...

Α, αυτά είναι που ξεχώρισα για πολύ καλά απο αυτά τα "ενεργά" στην ¨Εκθεση την δική μας ; Εντάξει δηλαδή δεν έχω χάσει το κριτήριο μου. Αλλά το περίεργο είναι που το απέκτησα το κριτήριο ; in the first place αφου εγώ δεν είχα ξανακούσει και δεν είχα ιδέα απο "ενεργά" οποιυδήποτε είδους.
Το εντόνου γραφής παραμένει, καθώς η Perlisten δεν έχει ενεργά ηχεία (ακόμη).
 

Μηνύματα
1.768
Reaction score
2.537
Δε θα λες πχιουρίστες εδώ μέσα, θα νομίζουν ότι τους αποκαλείς "πουρά".

Θα λες "ιθαγενείς", κατά το μπουτχια ευαγγέλιο προσχομεν:



Παράδειγμα: αυτοί εδώ οι ιθαγενείς, δοκιμάζουν το τάδε χονδρό καλώδιο.
Άλλοι ιθαγενείς, δοκιμάζουν τις δείνα γυαλιστερές χάντρες.

Κλπ κλπ κλπ

Εμείς οι ιμερσιβάδες, αντιστοίχως θα είμαστε οι Ισπανοί.

Παράδειγμα: άλλο ένα σαμπ πήρε γνωστός Ισπανός.
Ο άλλος Ισπανός, ο φαλακρός, είπε ότι δεν είναι καλό σαμπ.
Κι έτσι, αποφάσισαν να βγούνε το βράδυ για μπύρες, να σφάξουν και μερικούς ιθαγενείς στο κουσκούς, ώστε να ξεδώσουν οι άνθρωποι.
Ισπανοί εσείς;
Καταλανοί εμείς !!
:p
 

Μηνύματα
13.093
Reaction score
15.133
Πάλι μόνο του μιλάει δαύτο. Μετά εγώ είμαι ουγκ...



Το εντόνου γραφής παραμένει, καθώς η Perlisten δεν έχει ενεργά ηχεία (ακόμη).
Τα γούφερ της δεν είναι ενεργά ; (αυτά που άκουσα στην έκθεση με τα 8 πόσα γούφερ ? Αυτό το εντάσσω εγω στα ενεργά, που να το εντάξω δηλαδή ;

Αλλά και να μην είναι δεν έχει σημασία. Άλλα ε΄χουν σημασία που πρέπει να κρατήσει κάποιος απο το γεγονός του ότι "μιλάω με τον εαυτό μου". Να μιλάς με τον εαυτό σου είναι καλό πράγμα παρεμπιπτόντως αλλά που να το ξέρεις (και) εσύ ;

Είπαμε δεν είσαι ούγκ. :D
 
Last edited:

Μηνύματα
13.093
Reaction score
15.133
Απίθανο να έκρινα υπό ιλαρή διάθεση μορφές με το βεληνεκές του Steven Wilson τον οποίον θεωρώ επιστήμονα στο είδος του.
Εντάξει δεν είναι και Θεός ο Steven. Ούτε όποια επιχείρηση κριτικής είχε στόχο τον ίδιο αλλά πως παρουσιάζεται αποσπασματικά και παρερμηνεύονται κάποιες δηλώσεις του. Εάν απομονωθεί κάτι στο πλαίσιο μια υποστηρηκτικής προσπάθειας (καμπάνιας, πώς να την πω) ενός format δεν έχει κάποιος πλήρη εικόνα των απόψεων κάποιου. Και δεν εννοώ για τα ποσοστά που έδωσε περί μίξεων που πάλι και αυτό από μόνο του δεν δείχνει κάτι καθώς δεν μεταφράζεται έστω ακόμη και με την υποστήριξη της Apple και των άλλων να θεωρήσουμε πλατφορμών σε κατανάλωση απο το κοινό που μπορεί (και είναι το πιο πιθανό) να τα ακούει απο το κινητό του.

Η ¨κριτική" που δεν ήτaν στην ουσία κριτική καθώς ο Steven είναι καλό παιδί και δεν μπορεί να πεί ψεμματα, ήταν στις επιλογές που έλεγε στο βίντεο και αφορούσαν ότι δεν αγγίζει την ρόκ και δεν την περιάζει σχεδόν καθόλου όταν μιξάρει σε αυτό το fomat αλλά και για τις φωνές και την στέρεο μίξη. Δηλαδή εγώ δεν διαφώνησα ούτε κριτικαρα αυτά πιυ έλεγε ο Steven (το αντ΄θετο μάλιστα, τα στήριξα) αλλά όποιον θεωρεί ότι ήταν αυτά που έλεγε υπέρ του σαρράουντ φορμάτ, ενώ δεν ήταν (τα συγκεκριμένα). Αλλά θετικά μπορεί να έχει.

Τι τι δουλειά ένανε στον V.M που λές αλλά και σε άλλα project οφείλεται κυρίως και στα multitracks (ξεχωριστά για κάθε όργανο, και χωρίς ή μινιμουμ signal processing απλά αυτή μόνο που υπάρχει αναγκαστικά στην αλυσίδα εγγραφης δηλαδή) ή stems που μπορεί να βρεί απο τα sessions κάθε άλμπουμ ή τραγουδιού που διαλέγει να μιξάρει και όχι τόσο στο fromat ή στο σαρράουντ. Δεν ξέρω τι σας ¨ειπε" εκεί στις διαλέξεις του ή και τι δεν σας είπε μάλλον ή και τι θέλει ή δύναται να καταλαβαίνει ο καθένας. για δικούς του λόγους.

Τέλος πάντων ο κόσμος μένει μόνο σε αυτό που λέτε (λες και εσύ) εδώ. Για το format που "οδηγει" εξελίξεις. ¨Ασε τι οδηγεί τις εξελίξεις στις πλατφόρμες. Όταν καταλάβεις γιατί χρησιμοποιούνε 8 στιχουργούς για ένα τραγούδι και μπαίνουν τα ομόματα τους και πολλά άλλα .... τότε θα καταλάβεις τι οδηγεί πραγματικά τις εξελίξεις.

Πάντως (ας τα αφήσουμε αυτά) σου έχω μια no trick -σοβαρή ερώτηση : Μάντεψε ποιός είπε ότι ο Steven Wilson επειδή στην ουσία δεν είναι καλός μουσικός και δεν μπορεί να στήσει σωστά μια ηχογράφηση ώστε να γίνεται με λίγα takes αλλά και σαν μηχανικός σωστή τοποθέτηση των οργάνων, μικροφόνων κλπ κλπ έχει την ταση να του αρέσει το digital και να δουλεύει το logic pro για την ευκολία του στην μίξη αλλά και την άνεση των πειραματισμών που αυτό προσφέρει (άντε και το reverb και το spatial που είναι ευεργετικά σε "αέρινα" κομμάτια και κάποια συγκερκριμένα genres) ; Γνωρίζεις ποιός ;
 
Last edited:

Μηνύματα
292
Reaction score
364
Ισπανοί εσείς;
Καταλανοί εμείς !!
:p
ετσι ακριβώς xD αλλα να βγαλουμε και αλλο ενα για οσους δεν δοκιμαζουν χοντρα καλωδια και χαντρες (???) (τι χαντρες ρε παιδια εχω χασει επισόδια?? τι σκεφτηκαν παλι θεε μου)
 

n_olympios

Μαντιναδόρος!
Moderator
Μηνύματα
5.977
Reaction score
12.731
Τις τελευταίες μέρες όσο κάνω δουλειά στο σπίτι τα βράδια, παίζει αυτό το βίντεο στη διπλανή οθόνη:


αλλά στο X2, με μουσική υπόκρουση από αυτό:


Δεν ξέρω γιατί, αλλά μου φαίνεται πολύ ταιριαστό...
 

Μηνύματα
13.093
Reaction score
15.133
ετσι ακριβώς xD αλλα να βγαλουμε και αλλο ενα για οσους δεν δοκιμαζουν χοντρα καλωδια και χαντρες (???) (τι χαντρες ρε παιδια εχω χασει επισόδια?? τι σκεφτηκαν παλι θεε μου)
Πορτογάλοι ; (νορμάλ) :)
 

Σταύρος Λαγκαδιανός

Το αγοράκι με τα σπίρτα
Μηνύματα
8.365
Reaction score
27.514
ετσι ακριβώς xD αλλα να βγαλουμε και αλλο ενα για οσους δεν δοκιμαζουν χοντρα καλωδια και χαντρες (???) (τι χαντρες ρε παιδια εχω χασει επισόδια?? τι σκεφτηκαν παλι θεε μου)
Όχι μόνο χάντρες.
Και καθρεφτάκια λέμεεε.
 


Μηνύματα
292
Reaction score
364
Δεν εκτιμάτε αχάριστοι... improving harmonics, transient response and dynamics λέει... τι άλλο να κάνουν για να σας ικανοποιήσουν :lolsign:
ετσι ακριβώς, αλλο ενα προιον για την λιστα των περιεργων αντικειμενων αυτου του χομπι.... ενας αλλος στην αμερική λεει τον πληρωνεις $50 και εξ αποστάσεως σου βελτιώνει τον ήχο. ΟΥΑΟΥ.

(χρονια πολλά)
ΤΙ ΔΙΑΒΑΖΩ ΡΕ ΜΛΚ ΠΟΥ ΤΑ ΒΡΙΣΚΕΤΕ ΕΝΑ ΕΣΕΙΣ ΚΑΙ ΔΥΟ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΤΑ ΓΡΑΦΟΥΝ 😂🤣🤣🤣😂 απο την αρχη του αρθρου φαινεται οτι οι ανθρωποι εχουν προβλημα.....
 
Last edited:




Μηνύματα
292
Reaction score
364
Δηλαδή εμείς που δεν έχουμε CD player, "τον ήπιαμε";:biggrin:
τι λες βρε απλα το παιρνεις και το βαζεις ακομα και στο cd του υπολογιστή και φτιαχνει ο ηχος στο μειν ηχοαυστημα, εδω αυτο φτιαχνει τον ηχο απο phono stage και σερβερ εκει θα κολλησει νομιζεις εσυ;
 




Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.877
Μηνύματα
2.879.934
Members
37.960
Νεότερο μέλος
Paixtis25
Top