Μόνιτορ Ηχεία για σαλόνι


Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.129
Reaction score
18.914
Πλάκα πλάκα, η τιβί στο σπίτι έχει να ανάψει από τότε την Άνοιξη που βλέπανε τις ανακοινώσεις του Τσιόδρα. Μόνο μια φορά τις προάλλες την άναψα, μόνο και μόνο για να δω αν δουλεύει ακόμα...


Ε λοιπόν jiovani (της νύχτας τα καμώματα κ.λ.π.) ξέχασα ότι μάνα και κόρη ενθουσιάστηκαν με τα δικά σου!
Μάλλον φταίει που είναι έξω απ' τον δικό μου ορίζοντα. Λόγω κόστους (μαζί με την πολυενίσχυση) υπερβαίνουν ένα θεωρητικό πλαφόν που εγώ έχω θέσει ασχέτως οικονομικής κατάστασης του υποκειμένου. :)
Ε, να τα πάρεις βρε στα κορίτσια αφού τους αρέσουν... ;)
 



P

PMC

Guest
Παρακαλώ πολύ μην μπερδεύουμε τα μόνιτορ ηχεία με το άλλο θέμα των ενεργών και παθητικών.......
ένα μόνιτορ μπορεί να είναι είτε ενεργό είτε παθητικό .....( τα δικά μου είναι παθητικά αν και ως ενεργά με τα ίδια ενισχυτικά είναι Πάλι ....)




παμε σε κάτι πιο κλασικό από εμφάνιση με Υλοποίησεις που έχουν επανέλθει και μου αρέσουν πολύ......

C8213628-80AB-43A1-B646-E0BCBA98483E.jpeg




21DD8EC6-89DD-4DB1-A0F6-B7A38F15B2C6.jpeg




7ABD3DD7-ACD3-4330-A9FF-3AF6C7CF6B33.jpeg





E082546F-658C-4E1F-B064-BA781B085BA6.jpeg
 

P

PMC

Guest






main monitors




 
Last edited by a moderator:

Μηνύματα
112
Reaction score
127






main monitors




Παίδες:Υπέροχο νήμα για οφθαλμόλουτρο,αλλά κ για παραγγελίες στον Αι Βασίλη.Καλή επιλογή σε όσους προβληματίζομαι πιο θέλουν,κ καλά ταξίδια.Καλές γιορτές με υγεία σε όλους μας😊
 


Akis_G

Τηγανιτοειδές (κόντρα πλακέ) μπάσο!
Μηνύματα
2.313
Reaction score
7.826
Πάντως τα άσπρα Kali που αγόρασα για το σαλόνι δεν μπήκαν ποτέ. Ήταν πολύ μεγάλα κατά τη σύζυγο...
Η αληθεια ειναι οτι εχοντας συνηθισει απο τα ηχεια-μπιχλιμπιδια που πουλανε συνηθως για το σαλονι, οταν δεις το μεγεθος ενος κανονικου ηχειου, που κανει τη δουλεια του σε. «σαλονάτη» αποσταση ακροασης, παθαίνεις ενα σοκ.
Να δες αυτο:
7DFE3635-AACC-4EEA-BDEA-6AF4D42D0132.jpeg
αχου, τι γλυκουλι ηχειακι βιβλιοθηκης (ή σκρινιου ή σερβαν, που ελεγε καποιος).
Ειναι 31x31x50cm και το γουφερακι, 10” , 10kgr γαϊδουρι.
 



Timaras

*****
Μηνύματα
2.887
Reaction score
2.078
Πάντως τα άσπρα Kali που αγόρασα για το σαλόνι δεν μπήκαν ποτέ. Ήταν πολύ μεγάλα κατά τη σύζυγο...
μα φτιάξε βρε παιδί μου και συ ένα ομοίωμα πριν αγοράσεις να το δει..
 
Last edited:

Μηνύματα
27.254
Reaction score
25.241
Πάντως τα άσπρα Kali που αγόρασα για το σαλόνι δεν μπήκαν ποτέ. Ήταν πολύ μεγάλα κατά τη σύζυγο...
A καλά , που να δεί και τα δικά μου δλδ.
Πάντως αυτή την γυναικεία νοοτροπία δεν την κατάλαβα φυσικά ποτέ και ούτε και πρόκειται.

 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
...
Επίσης ένα τελευταίο που έχω παρατηρήσει να γίνεται πολύ συχνά στο forum.
Κάποιοι επιτήδειοι οι οποίοι θέλουν να κατευθύνουν τον κόσμο προς τις δικές τους απόψεις συγκρίνουν Ανόμοια ηχεία μεταξύ τους. Συγκρίνουν δηλαδή ένα μόνιτορ ηχείο μέ ένα Κονσούμερ ηχείο. Και μάλιστα ο τρόπος που το συγκρίνουν είναι με βάση Την γραφική παράσταση το κάθε ηχείου...... Χωρίς να τα εχούν ακούσει και τα δύο και μάλιστα λένε ότι μόνο αυτό είναι αρκετό για να καταλάβουν πως παίζει το κάθε ηχείο. Αυτά είναι μπούρδες.
Εννοείται φυσικά ότι το μόνιτορ θα παίζει και θα μετράει εντελώς ευθεία. Το ποιο ηχείο ακούγεται όμως πιο εντυπωσιακά η πιο ευχάριστα ανάλογα πάντα με το χώρο για τον οποίο έχει δημιουργήθει μόνο η ακρόαση μπορεί να στο δείξει.
Δεν είναι τυχαίο οτι όταν συγκρίνονται ηχεία μεταξύ τους ( σε περιοδικά η σε σάιτ ) συγκρίνονται είτε μόνιτορ με μόνιτορ είτε Κονσούμερ με Κονσούμερ. Το να συγκρίνει κάποιος Μόνιτορ ηχείο με Κονσούμερ ηχείο Είναι άκυρο ύπουλο και το κάνει μόνο για να μπερδέψει Και να κοροϊδέψει τον κόσμο. Παρουσιάζουν τις απόκρισης των ηχείων ως μοναδικό αποδεκτό στοιχείο και αυτό είναι ένα τεράστιο λάθος το οποίο βέβαια όταν γίνεται κάτ´εξακολούθηση παύει να είναι λάθος και είναι ύπουλη και χυδαία συμπεριφορά.......
Μπορούμε να πούμε ότι αυτό το μήνυμα επικαλείται σε συσκευασία ΄΄3 σε 1΄΄ όλα μαζί τα φαντάσματα των Χριστουγέννων,παρελθόντος,παρόντος και μέλλοντος...
1608573038380.png

Αυτό που κανονικά αξίζει να πληρώνεται στα ηχεία δεν είναι η άποψη καθενός σχεδιαστή - όσο θελκτική και αν ακουγόταν αυτή - αλλά η επέκταση απαραμόρφωτων ορίων κατά τη διαχείριση ενέργειας σε συνάρτηση με το πόσο χαμηλά κατεβαίνουν και τις ανώτατες στάθμες που θα επιτυγχάνονταν.Αν θεωρείς ότι πλήρωσες κάτι διαφορετικό για τα δικά σου ηχεία,τότε δεν αξίζει να τα κατέχεις...Καθότι τα μεγάλα μόνιτορ άπω πεδίου είναι κατάλληλα από κάθε άποψη για χρήση σε οποιοδήποτε οικιακό setup χωρίς απαιτήσεις για επισκόπηση παραγωγών αρκεί βεβαίως να τηρούνται οι κανόνες καλής χωροταξίας....

Το πόσο ομαλή απόκριση παρουσιάζουν διάφορα ηχεία σεσημασμένα ή μη ως ΄΄μόνιτορ΄΄ εξαρτάται τόσο από την on-axis όσο και από την...off-axis εκπομπή ενέργειας.Εννοείται πως όλες οι...μονοδιάστατες θεωρήσεις πάνω σε τέτοια ζητήματα λογαριάζονται ως άκυρες.

Εκείνο που αρέσει εξαρτάται επίσης από την ανταπόκριση δεδομένου χώρου σε σχέση με την τοποθέτηση ηχείων και θέσης ακρόασης εντός αυτής.Και οι μελέτες με πραγματικούς ακροατές όλων των κατηγοριών έχουν επιδείξει ότι εκείνο που και αρέσει και ακούγεται ισορροπημένο δεν είναι εντελώς...flat.Έχει όμως η ενδεδειγμένη καμπύλη απόκρισης συγκεκριμένα και κοινά σε όλες τις περιπτώσεις χαρακτηριστικά.Γενικώς όσα ηχεία έχουν ομαλές αποκρίσεις επί κι εκτός άξονα υπό συνθήκες ισοδύναμες ανηχοϊκών,μπορούν να προσαρμοστούν καλύτερα σε επιθυμητές καμπύλες-στόχους σε κανονικούς οικιακούς χώρους και συνθήκες ακροάσεων....

Στο θέμα της συμπεριφοράς που εθίγη,θεωρώ ο ίδιος επιλήψιμη όποια επιχειρηματολογία θα προπαγάνδιζε την ιδέα ότι ακριβές υλοποιήσεις με ασαφείς όμως προδιαγραφές ως προς τη διαχείριση ενέργειας είναι το ίδιο σοβαρές με οποιαδήποτε άλλη - ανεξαρτήτως τιμής - θα παρείχε σαφή στοιχεία - πιστοποιημένα συνήθως από μετρήσεις.Ακόμα περισσότερο δε άμα υποστηρίζεται με πρόσχημα την ισοδυναμία στα γούστα καθενός ακροατή.
 
Last edited:

P

PMC

Guest
Αυτό που κανονικά αξίζει να πληρώνεται στα ηχεία δεν είναι η άποψη καθενός σχεδιαστή - όσο θελκτική και αν ακουγόταν αυτή - αλλά η επέκταση απαραμόρφωτων ορίων κατά τη διαχείριση ενέργειας σε συνάρτηση με το πόσο χαμηλά κατεβαίνουν και τις ανώτατες στάθμες που θα επιτυγχάνονταν.Αν θεωρείς ότι πλήρωσες κάτι διαφορετικό για τα δικά σου ηχεία,τότε δεν αξίζει να τα κατέχεις...Καθότι τα μεγάλα μόνιτορ άπω πεδίου είναι κατάλληλα από κάθε άποψη για εγκατάσταση σε οποιονδήποτε οικιακό χώρο αρκεί βεβαίως να τηρούνται οι κανόνες καλής χωροταξίας....

Αγαπητε μου @Bhutia ,
Δυστυχώς δεν μου αρέσει να μένω αμέτοχος σε ορισμένα πράγματα που με εκνευρίζουν .Όποιες Και αν είναι οι προσωπικές μου επιλογές οφείλω να σέβομαι τις επιλογές όλων των υπολοίπων . Δεν μου αρέσει να χλευάζω δεν μου αρέσει να ειρωνεύομαι και δεν θα το κάνω ποτέ για κάποιους που έχουν κάνει διαφορετικές επιλογές από μένα.
Θα ‘θελα επίσης να τονίσω ότι αυτά που γράφω για τις συμπεριφορές που με εκνευρίζουν δεν έχουν να κάνουν με δικά μου ατομικά προσωπικά θέματα. Στο δικό μου σύστημα έχει γίνει ό,τι καλύτερο μπορεί να γίνει και το αποτέλεσμα είναι καταπληκτικό. Με απλά λόγια θα στο πω , Στο σπίτι μου έχω το καλύτερό ήχο που έχω ακούσει ποτέ στη ζωή μου από στεροφωνικό σύστημα Σε όποιονδήποτε ξεχωριστό τομέα του ήχου.

Πιστεύω πως είναι κακό άνθρωποι που γνωρίζουν πολλά περισσότερα πράγματα από μας να τα παρουσιάζουν όπως τους βολεύει ώστε να Φτάσουν στο συμπέρασμα που Θέλουν να φτάσουν. Σε όλο τον πλανήτη όπου γίνονται συγκριτικά Μεταξύ ηχείων συγκρίνουν ίδια ηχεία ( μόνιτορ με μόνιτορ) και δεν είναι δυνατόν να συγκρίνουμε μετρησεισ Από μόνιτορ ηχεία με Ηχεια κονσουμερ..... Αυτή είναι μια πρωτοτυπία που ανήκει στο avsite.

Επίσης θέλω να σκεφτείς πόσο διαφορετικά ήχεια έχεις ακούσει στη ζωή σου ( Σε τόσες έκθεσης έχεις πάει ) πόσα απ αυτά παίζουν πολύ όμορφα πόσα από αυτά είχαν Σωστές μετρήσεις....
Εγώ θυμάμαι να έχω μαγευτεί από τα μεγάλα klipchorn από τα μεγάλα avantgarde , τα Magnepan , το ....pnoe της Arcadian audio στο Ισόγειο της τελευταίας έκθεσης που είχα πάει...., την Τελευταία σειρά τηςMartin Logan .....ποια από αυτά έχουν σωστές μετρήσεις ? Δεν είναι ηχειαρες ? δεν μπορούν να σε ταξιδέψουν με τους ήχους τους? Πως μπορεί να λες ότι ένα ηχείο δεν αξίζει αν .....δεν είναι μόνιτορ? Ή τουλάχιστον να έχει μόνιτορ μετρήσεις?

Πολλοί κατασκευαστές έχουν κάνει καταπληκτικές δουλειές και ακόμα κι αν δεν μετράνε σωστά αξίζουν να αφήσεις τα Ηχεια τους να σε Παρασύρουν στους ήχους τους και στις μελωδίες τους.

Αυτά πιστεύω εγώ και ας έχω τέρατα Μόνιτορ τώρα στο σπίτι μου και ας απολαμβάνω κάθε στιγμή τη μουσική που ακούω .....δεν μπορώ να μη σέβομαι τις προσπάθειες όλων των ανθρώπων που έχουνε Δημιουργήσει τη δική του ιστορία ο καθένας στο κομμάτι της μουσικής αναπαραγωγής......

Μακριά από αφορισμούς και γενικεύσεις αυτό το χόμπι είναι τεράστιο.....
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Αγαπητε μου @Bhutia ,
Δυστυχώς δεν μου αρέσει να μένω αμέτοχος σε ορισμένα πράγματα που με εκνευρίζουν .Όποιες Και αν είναι οι προσωπικές μου επιλογές οφείλω να σέβομαι τις επιλογές όλων των υπολοίπων . Δεν μου αρέσει να χλευάζω δεν μου αρέσει να ειρωνεύομαι και δεν θα το κάνω ποτέ για κάποιους που έχουν κάνει διαφορετικές επιλογές από μένα.
Θα ‘θελα επίσης να τονίσω ότι αυτά που γράφω για τις συμπεριφορές που με εκνευρίζουν δεν έχουν να κάνουν με δικά μου ατομικά προσωπικά θέματα. Στο δικό μου σύστημα έχει γίνει ό,τι καλύτερο μπορεί να γίνει και το αποτέλεσμα είναι καταπληκτικό. Με απλά λόγια θα στο πω , Στο σπίτι μου έχω το καλύτερό ήχο που έχω ακούσει ποτέ στη ζωή μου από στεροφωνικό σύστημα Σε όποιονδήποτε ξεχωριστό τομέα του ήχου.

Πιστεύω πως είναι κακό άνθρωποι που γνωρίζουν πολλά περισσότερα πράγματα από μας να τα παρουσιάζουν όπως τους βολεύει ώστε να Φτάσουν στο συμπέρασμα που Θέλουν να φτάσουν. Σε όλο τον πλανήτη όπου γίνονται συγκριτικά Μεταξύ ηχείων συγκρίνουν ίδια ηχεία ( μόνιτορ με μόνιτορ) και δεν είναι δυνατόν να συγκρίνουμε μετρησεισ Από μόνιτορ ηχεία με Ηχεια κονσουμερ..... Αυτή είναι μια πρωτοτυπία που ανήκει στο avsite.

Επίσης θέλω να σκεφτείς πόσο διαφορετικά ήχεια έχεις ακούσει στη ζωή σου ( Σε τόσες έκθεσης έχεις πάει ) πόσα απ αυτά παίζουν πολύ όμορφα πόσα από αυτά είχαν Σωστές μετρήσεις....
Εγώ θυμάμαι να έχω μαγευτεί από τα μεγάλα klipchorn από τα μεγάλα avantgarde , τα Magnepan , το ....pnoe της Arcadian audio στο Ισόγειο της τελευταίας έκθεσης που είχα πάει...., την Τελευταία σειρά τηςMartin Logan .....ποια από αυτά έχουν σωστές μετρήσεις ? Δεν είναι ηχειαρες ? δεν μπορούν να σε ταξιδέψουν με τους ήχους τους? Πως μπορεί να λες ότι ένα ηχείο δεν αξίζει αν .....δεν είναι μόνιτορ? Ή τουλάχιστον να έχει μόνιτορ μετρήσεις?

Πολλοί κατασκευαστές έχουν κάνει καταπληκτικές δουλειές και ακόμα κι αν δεν μετράνε σωστά αξίζουν να αφήσεις τα Ηχεια τους να σε Παρασύρουν στους ήχους τους και στις μελωδίες τους.

Αυτά πιστεύω εγώ και ας έχω τέρατα Μόνιτορ τώρα στο σπίτι μου και ας απολαμβάνω κάθε στιγμή τη μουσική που ακούω .....δεν μπορώ να μη σέβομαι τις προσπάθειες όλων των ανθρώπων που έχουνε Δημιουργήσει τη δική του ιστορία ο καθένας στο κομμάτι της μουσικής αναπαραγωγής......

Μακριά από αφορισμούς και γενικεύσεις αυτό το χόμπι είναι τεράστιο.....
Άμα πρόσεχες τις παρουσιάσεις,θα είχες εμπεδώσει ότι προτιμότερο βρίσκω τον ήχο όπως μπορώ να τον διαμορφώσω ο ίδιος με οποιοδήποτε ηχείο έχω στην κατοχή μου.Αν πρόσεχες επίσης και τα συνοδευτικά κείμενα στο νήμα ΄΄κατόπιν εορτής΄΄,πέρα από το υπόγειο σατιρικό πνεύμα δύσκολα εντυπωσιάζομαι από setup που έχω ακούσει σε εκθεσιακούς χώρους,όσο αβανταδόρικη σύνθεση΄και να είχαν εκείνα...
 

Akis_G

Τηγανιτοειδές (κόντρα πλακέ) μπάσο!
Μηνύματα
2.313
Reaction score
7.826
Παροτι το νημα παει να εξελιχθει σε «τι μας εκνευριζει σε αλλους συνφορουμιτες», συνεχιζω με μια προταση προς οσους συναντουν δυσκολιες να πεισουν τις συζυγους να αποδεχθουν ηχεια μονιτορ στο σαλονι:
1EAE521C-AA68-4C36-B16F-268961C7E043.jpeg

:laugh:
 

Μηνύματα
275
Reaction score
494
Δυστυχώς για μία ακόμη φορά το θέμα πήγε κατά δι@όλου...
Τελικά αξίζει να διαβάζουμε μόνο το...
"εδω γελάμε" +
"πώς ξυριζόμαστε" +
"ποιά καφετέρια έχουμε" +
"ποιό ποδήλατο έχουμε" +
"τί θα πιούμε σήμερα" +
"Καλημέρα, καλησπέρα και καληνύχτα"
κτλ κτλ κτλ κτλ κτλ.
Δεν είναι για παραπάνω.
Το παραπάνω θέλει επίπεδο.
Καλές Γιορτές σε όλους.
_Genelec-(1).jpg.6c61610b7da68390263bde366cb24607.jpg
 


Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.129
Reaction score
18.914
Ρε παιδιά με είδε η γυναίκα μου να παρακολουθώ αυτό το βίντεο και μου λέει..



''Γιατί δεν πήρες κάτι σαν αυτά? Είναι πολύ ωραία..'' :geek:
Δεν βλέπω βέβαια κανέναν να φιλοτιμείται να μου κάνει το δωράκι.. :(
Όταν άκουσε τιμή μου είπε φεύγοντας.. ''θες να φας κάτι?'' :roflmao::roflmao::fuckyou:
Τα γα@$%# όμως σχεδόν παντού ταιριάζουν.. 😍
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.600
Μηνύματα
2.867.461
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top