Μedia player η PC ?

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.637
Reaction score
77.057
Τελικα ρε σεις τι ειναι καλλιτερο για τα νεα φορμα ..PC η media player θα μου πειτε?αλλα εχω ρωτησει εγω και αλλα λογια να αγαπιομαστε λεμε ειδικα δυο μουλωχτες της παρεας.....

γλυκοκοιταω τον NAD παντως ....αλλοιως καποιον νεο Marantz
βάλε τωρα μια ταινία με απενεργοποιημένη το madvr και πες μας εσυ τι βλέπεις κ αν μπορέσεις να ζήσεις έτσι ;)

εκτός αν λιμπίστηκες τα 5watt στον λογαριασμό της ΔΕΗ σου :laugh:
 

Sugah

Ζαχαρούλης
Μηνύματα
1.974
Reaction score
3.326
Την επιλογή τη θέτει η υπομονή ή η απουσία αυτής για να στηθεί να παίξει να δουλεύει και σήμερα και αύριο.
Το media player βγαίνει απ το κουτί και παίζει με κόστος αρκετά χαμηλότερο από αυτό του χτισίματος ενός υπολογιστή εκ του μηδενώς.

εάν υπάρχουν τα χρήματα και η υπομονή για να στηθεί το pc με τις όποιες ιδιοτροπίες και παραχωρήσεις που πρέπει να γίνουν τότε ίσως το pc να είναι καλύτερη επιλογή
 

Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
βάλε τωρα μια ταινία με απενεργοποιημένη το madvr και πες μας εσυ τι βλέπεις κ αν μπορέσεις να ζήσεις έτσι ;)

εκτός αν λιμπίστηκες τα 5watt στον λογαριασμό της ΔΕΗ σου :laugh:
και ετσι και αλλιως κουραμπιεδες βλεπει :lolsign:
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.637
Reaction score
77.057
Τον εχουν πιάσει τα οικολογικά του τελευταία, σκάβει χωράφια, ψάχνει ηλεκτρικό αυτοκίνητο, φωτοβολταϊκά κτλ.

Εχει τύψεις που καταναλώνει 3 κιλά bavette την εβδομάδα και προσπαθεί να γίνει carbon
που να αρπάξει κ covid...θα μας αρχίσει κ τα βίντεο στο youtube σαν την Γκρέτα :cry:
 

vlasis

Φωτογράφος!
Μηνύματα
11.718
Reaction score
7.496
Τον εχουν πιάσει τα οικολογικά του τελευταία, σκάβει χωράφια, ψάχνει ηλεκτρικό αυτοκίνητο, φωτοβολταϊκά κτλ.

Εχει τύψεις που καταναλώνει 3 κιλά bavette την εβδομάδα και προσπαθεί να γίνει carbon neutral

Δεν εχει κεντρικό η Fyne στην ίδια σειρά;
Φιλος ειναι σαφως υποδεεστερο απο αυτο που εχω...το εχω ακουσει 2 φορες και δεν μπορω να πω οτι μου αρεσε ασχετα εαν σαν ταιριαζει με τα front μου...ισως μια νεα σειρα μεγαλυτερη να ειναι καλλιτερα ηχητικα!
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.637
Reaction score
77.057
Την επιλογή τη θέτει η υπομονή ή η απουσία αυτής για να στηθεί να παίξει να δουλεύει και σήμερα και αύριο.
Το media player βγαίνει απ το κουτί και παίζει με κόστος αρκετά χαμηλότερο από αυτό του χτισίματος ενός υπολογιστή εκ του μηδενώς.

εάν υπάρχουν τα χρήματα και η υπομονή για να στηθεί το pc με τις όποιες ιδιοτροπίες και παραχωρήσεις που πρέπει να γίνουν τότε ίσως το pc να είναι καλύτερη επιλογή
δεν σε καταλαβαίνω...ποια υπομονή; υπάρχουν βήματα σχεδόν για κάθε hardware στο ίντερνετ.... από εκεί κ πέρα εχεις κ έναν loggeο που μπορείς να του πρηξεις τα @@:lolsign:
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Φιλος ειναι σαφως υποδεεστερο απο αυτο που εχω...το εχω ακουσει 2 φορες και δεν μπορω να πω οτι μου αρεσε ασχετα εαν σαν ταιριαζει με τα front μου...ισως μια νεα σειρα μεγαλυτερη να ειναι καλλιτερα ηχητικα!
Το θέμα της ομοιομορφίας ειναι κρίσιμο.
Θα αγόραζες ποτέ διαφορετικό δεξί/αριστερό ηχείο για δικάναλο;

Κάπως έτσι πρέπει να βλέπουμε και τον πολυκάναλο ήχο.
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.637
Reaction score
77.057
Φιλος ειναι σαφως υποδεεστερο απο αυτο που εχω...το εχω ακουσει 2 φορες και δεν μπορω να πω οτι μου αρεσε ασχετα εαν σαν ταιριαζει με τα front μου...ισως μια νεα σειρα μεγαλυτερη να ειναι καλλιτερα ηχητικα!
σου άρεσαν τα L-R κ δεν σου άρεσε το κεντρικό;!;!:o:idk:
 

Sugah

Ζαχαρούλης
Μηνύματα
1.974
Reaction score
3.326
Υπομονή δε θέλει να δεις τα βίντεο να κάνεις πειράματα να κρεμάν τα windows να βγει καινούριος driver να τα κάνει λα mounie που παει να πει η νύχτα;

Το media player το βγαζεις απ την κούτα, κοτσάρεις δίσκο και παίζει
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.637
Reaction score
77.057
Υπομονή δε θέλει να δεις τα βίντεο να κάνεις πειράματα να κρεμάν τα windows να βγει καινούριος driver να τα κάνει λα mounie που παει να πει η νύχτα;

Το media player το βγαζεις απ την κούτα, κοτσάρεις δίσκο και παίζει
διαφωνώ...ακόμα κ με τις πιο χαλαρές ρυθμίσεις το madvr δίνει εξαιρετικά καλύτερη εικονα


αυτό με τους οδηγούς που λες δεν το έχω παρατηρήσει ...
ούτε το κρέμασμα του pc...οι ρυθμίσεις στο madvr γίνονται ρε real time...αν δεις ότι κάπου το παρακάνεις κ σκαλώνει η εικόνα το επαναφέρεις κ τέλος
 

vlasis

Φωτογράφος!
Μηνύματα
11.718
Reaction score
7.496
Το θέμα της ομοιομορφίας ειναι κρίσιμο.
Θα αγόραζες ποτέ διαφορετικό δεξί/αριστερό ηχείο για δικάναλο;

Κάπως έτσι πρέπει να βλέπουμε και τον πολυκάναλο ήχο.
σιγουρα το ιδανικο θα ηταν να ειχα ενα ιδιο σαν τα front μου αλλα αυτο εινααι κομματακι δυσκολο....δεν εχεις ομως αδικο σε αυτο που λες !
Υπομονή δε θέλει να δεις τα βίντεο να κάνεις πειράματα να κρεμάν τα windows να βγει καινούριος driver να τα κάνει λα mounie που παει να πει η νύχτα;

Το media player το βγαζεις απ την κούτα, κοτσάρεις δίσκο και παίζει
και ποιο προτεινεις φιλτατε εσυ απο την μερια σου που να τα εχει ολα?
 

Sugah

Ζαχαρούλης
Μηνύματα
1.974
Reaction score
3.326
Οποιοδήποτε φρέσκο από zidoo ή zappiti ακόμα και το νέο dune εάν είσαι κουβαρντάς κάνει τη δουλειά, το nvidia shield κάνει και κάποια πράγματα παραπάνω λόγω περιβάλλοντος android TV.



Προσωπικά, όχι ότι έχει κάποια σημασία, έχω και shield και zidoo, για μπακάπ περισσότερο. Για τις ταινίες προτιμώ το video wall του zidoo παρά αυτό του Kodi στο shield
 


Μηνύματα
27.076
Reaction score
25.011
View attachment 184694
χαλια σου λεω....δεν παιζει ωραια ..
Βλάσση θα σε πρήξουν , δώστο δεν κάνει και τα λοιπά.
Μην τους ακούς . Είναι πυροβολημένοι.
Το είδα το κεντρικούλι των δικώνε σου και γέλαγα . Γιατί για γέλια είναι.
Κάτσε με αυτό μια χαρά είσαι . Ασε τον dimi και τον ear και τον dahari να λένε ότι θένε.
Εμένα μου βγάζουν άχρηστο κεντρικό με 2 10ιντσα , 2 5,1/2 mid , 1 x 1"dome tweter .
Parole parole parole, dalida. :lolsign:
 



Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.050
Reaction score
20.462
1 - αν εβαζα καλλιτερη γραφικων πχ 1060 ti θα εβλεπα καλλιτερα τα 1080 αρχεια μου η δεν χρειαζεται ?
Δεν χρειάζεται.

2 -Αν ξεκινουσα να παιζω 4 Κ και αλλαζα τον Epson μου απο 9100 σε 9400 τοτε θα χρειαζομουν σιγουρα μια αλλη καλλιτερη καρτα γραφικων ?
Όχι.

3 - Ποσα γιγα ram πρεπει καποιος να εχει στο PC του ωστε να παιζει ανετα τα 4 Κ ?τα 8 ειναι καλα η χρειαζομαστε 16 ?
16

4 - Ο Μadvr μας ειναι απαραιτητος και στο 4Κ ?
Όχι.

μια Asus motherboard 8ετιας οπου εννοειται θελει πλεον αλλαγη
Περί ποίων motherboard και επεξεργαστή πρόκειται;
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.664
σιγουρα το ιδανικο θα ηταν να ειχα ενα ιδιο σαν τα front μου αλλα αυτο εινααι κομματακι δυσκολο...
Καθόλου δύσκολο.
Πάρε ένα front και ριχτο οριζόντια.

Ψιτ φίλος; Θες δύο "front" ακόμα για να τα βάλεις πίσω.

Και σαμπ θες. Τέσσερα. Τέσ-σε-ρα.

Και πάρε κάτι με Ντιρακ. Χωρίς ντιρακ εκεί μέσα, και με ανόμοια ηχεία, θα είναι ανέκδοτο.

Στήσε πισι, την καλύτερη εικόνα θα έχεις με madvr. Άσε που θα έχεις κάτι να ασχολείσαι για καναδυο χρόνια. Ωραία λοιπόν. Τα λέμε το '22..

Υπ'οψιν πως στο htpc που είχα μέχρι προπερσι, δούλευε εξ'αρχής madvr. Εξαπανέκαθεν. Από το 2009 αν δε κάνω λάθος, τότε το είχε στήσει ο nix, σχεδόν είχα μαλλιά τότε!
Τέλος πάντων, αν δε μου βάλουν πιστόλι στον κρόταφο, πισι δε ξαναστήνω μέσα στο σπίτι μου, γενικώς. Για κανένα λόγο, πόσο μάλλον για το χομ σίνεμα.. Ούτε για tone mapping δεν έστησα madvr, που είναι η αχίλλειος πτέρνα του 4k HDR. Το άφησα ως είχε, μέχρι που προτίμησα να πάω σε λουματζεν, παρά να στήσω πισί. Τόση απέχθεια.
 
Last edited:

vlasis

Φωτογράφος!
Μηνύματα
11.718
Reaction score
7.496
σου άρεσαν τα L-R κ δεν σου άρεσε το κεντρικό;!;!:o:idk:
Αγορι ναι....αυτα τα ηχεια που πηρα ειναι τα τα 502 sp οπου εχουν διαφορετικες μοναδες απο την σειρα 700,αλλο κρος παλι απο την σειρα 700 ,διαφορετικα δεσιματα και ψηλοτερη καμπινα και το κυριοτερη διαφορετικη κατασκευη στο σημειο του bass reflex .....γιαυτο και διπλασια τιμη του ενος με το αλλο....το κυριοτερο ομως ειναι οτι το συγκεκριμενο κεντρικο ειναι της απλης σειρας ...μακαρι να το ζευγαρωσουν στο μελλον !
Δεν χρειάζεται.



Όχι.



16



Όχι.



Περί ποίων motherboard και επεξεργαστή πρόκειται;
Κωστη σε ευχαριστω πολυ ρε παλλικαρι....επεξεργαστης ειναι ο παλαι ποτε Intel 6600 quad core και motherboard Asus Blidge Extreme που δεν σηκωνει πλεον 16 ραμ και θελει αλλαγη εννοειται οπως και ο επεξεργαστης ...γιαυτο και κοιταω τι συμφερει ...δηλαδη να επαναστησω το πισι μου η να παω σε ενα νεας γενιας media player....αυτο τους ρωταω και αυτοι τον χαβα τους με τα δικα τους....χαχαχα
Επισης Κωστα ποσα βατακια θελουμε ναναι το τροφοδοτικο μας ετσι για να ξερω?
 
Last edited:

Μηνύματα
12.828
Reaction score
10.048
Υπομονή δε θέλει να δεις τα βίντεο να κάνεις πειράματα να κρεμάν τα windows να βγει καινούριος driver να τα κάνει λα mounie που παει να πει η νύχτα;
Κρεμάν τα windows; :roflmao: :roflmao: :roflmao: :roflmao: Αυτό από εποχή win XP έχει να μου τύχει!! Εσένα;
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.312
Μηνύματα
2.858.181
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top