JVC 4K DLA-NX9 DLA-N7 DLA-N5






Μηνύματα
1.743
Reaction score
402
Ψαχνοντας στις σελιδες της ιστοσελιδας ,χτυπησα στους ΕPSON 9400 (καθ'οτι Εpsonακιας) και ειδα προτεινομενες τιμες για τον 9400 2799 Ε και για τον 9400/w 3199 E. Καθολου ασχημα ε ?
Δεν υφίσταται αυτή η ερώτηση
4κ πάνελ ο ένας 1080 ο άλλος
Τέρμα συζήτησης ...
Σωστα !! Για βαλε ομως στη ζυγαρια E-shift με 2800 Ε η Native 4K με 6000 Ε ?
Αμ, αυτό δεν κάνω; Έχω έναν super duper e-shift προβολέα (jvc dla rs-500) και σκέφτομαι αν θα τον αλλάξω με έναν native 4k.
σκεφτείτε οτι υπάρχουν μόνο ~500 ταινίες σε UHD, τα 2/3 απο αυτα τα UHD δεν ειναι πραγματικά 4k και δεν εχουν διαφορά απο τα απλά 2Κ bluray.
https://4kmedia.org/real-or-fake-4k/

αν υπολογίσουμε οτι οι μισές και παραπάνω απο αυτες κυριολεκτικά δεν βλέπονται και απλά θα χάσετε τον χρόνο σας, μένουν καμια 50 ταινίες (και πολλές λέω.. )

αντί για 4K JVC για τις 50 ταινίες που υπάρχουν, δεν θα ήταν προτιμότερο, ταξιδάκια στις καλυτερες ευρωπαικές αίθουσες (BFI LONDON κ.α.) και εναν JVC/EPSON 2k στο σπίτι;

αν οι χρήστες δεν αναβαθμίζουν κάθε χρόνο με το νέο μοντέλο, τοτε οι εταιρίες δεν θα αναγκαστούν να ρίξουν τις τιμές και να προσφέρουν 4K σε πιο προσιτές τιμές;
και οι καταναλωτές θα εχουν καλύτερα προιόντα σε καλύτερες τιμές;
ειδικά τώρα που οι OLED ανεβάζουν τις ίντσες..
 
Last edited:

Μηνύματα
7.237
Reaction score
4.617
O καθένας κοστολόγει τις αγορές του αναλόγως με τα θελω του .
Εχθρός του καλού το καλύτερο
Άλλοι βλέπουν ματροσκες ακομα των 9 γίγα και θεωρούν οτι δεν χάνουν κατι .
Εαν δεις σωστή υλοποίηση σε 4κ θα σου πέσει το σαγόνι
Εαν τα δινεις η οχι ειναι άλλη ιστορία
Οπως και με το Dolby atmos ενα πράγμα ...
 

Μηνύματα
1.743
Reaction score
402
ειναι θέμα το εχω πραγματική ανάγκη (μου προσφέρει κάτι ουσιαστικό) με το θέλω.
πάνω σε αυτό το λανθασμένο θέλω βασίζεται η καταναλωτική κοινωνία και το λαικό μαρκετινγκ.
το "ο εχθρός του καλού ειναι το καλύτερο" βγήκε απο τμήμα μάρκετινγκ και ειναι άκρως ανακριβές και γενικόλογο.
οπως και το απεχθές "Καλύτερη συσκευή… καλύτερη ζωή" του κοτσόβολου.

και τα σαγόνια να μας πέσουν, θα βάζουμε ξανά και ξανά το ίδιο 4k clip;
αφου δεν υπάρχει ούτε επαρκες υλικό 4k, ούτε σωστες συσκευές και υλοποίησεις..
ή με την ελπίδα οτι θα βγούν..;
αφου του χρόνου θα θέλουμε τον νέο βελτιωμένο στα σημεία 4k JVC που θα παίζει λίγο καλύτερα.

αν ποτέ αποκτήσουμε καταναλωτική παιδεία ειναι σχεδόν σίγουρο οτι όλοι οι καταναλωτές θα επωφεληθούν.

βγαινουμε :offtopic:
 
Last edited:

Μηνύματα
22.269
Reaction score
15.543
O καθένας κοστολόγει τις αγορές του αναλόγως με τα θελω του .
Εχθρός του καλού το καλύτερο
Άλλοι βλέπουν ματροσκες ακομα των 9 γίγα και θεωρούν οτι δεν χάνουν κατι .
Εαν δεις σωστή υλοποίηση σε 4κ θα σου πέσει το σαγόνι
Εαν τα δινεις η οχι ειναι άλλη ιστορία
Οπως και με το Dolby atmos ενα πράγμα ...
εσυ εχεις δει σωστη υλοποιηση 4κ και σου επεσε το σαγονι ; :roflmao:

....και τι σχεση εχει το 4κ με το dolby atmos που μπορει να τοχει ο καθενας ξεκινωντας με 4 ψωροηχεια στο ταβανι η κατω αλλα πανω στα ηχεια βασης ? :D

σε ενα μεγαλο μερος εχει δικιο ο ma3stro

το περι ορεξεως ισχυει σε ολα, παντα .
 
Last edited:




Μηνύματα
7.237
Reaction score
4.617
εσυ εχεις δει σωστη υλοποιηση 4κ και σου επεσε το σαγονι ; :roflmao:

....και τι σχεση εχει το 4κ με το dolby atmos που μπορει να τοχει ο καθενας ξεκινωντας με 4 ψωροηχεια στο ταβανι η κατω αλλα πανω στα ηχεια βασης ? :D

σε ενα μεγαλο μερος εχει δικιο ο ma3stro

το περι ορεξεως ισχυει σε ολα, παντα .
Σίγουρα έχω δει καλύτερα και περισσότερα από σένα χωρίς αμφιβολία
Τώρα περί ατμος δεν το συζητάμε καν
Πια η διαφορά από το auro3d που υποστηρίζεις εσύ ότι είναι το καλύτερο ;
Ούτε εκεί υπάρχουν πολλές κυκλοφορίες.
Βέβαια οι 4κ ταινίες είναι απειρως περισσότερες από τις υλοποιήσεις auro3d ...
Σου θυμίζει τιποτα αυτό Κωστάκη ;;;
Είπαμε εάν δεν μπορείτε να υλοποιήσετε σωστά κάτι επειδή κοστίζει δεν πάει να πει ότι έχετε δικαίωμα να το θαβετε ...
Οπότε σταματηστε το παραμύθι διότι μου θυμίζει κουβέντες περί διαφορας dvd με bluray πριν κάποια χρόνια
Ακριβώς το ίδιο σκηνικό
Ο καθένας τα χαλάει εκεί που θέλει.
Άλλος σε μηχανές ,άλλος στα μπαράκια , γυναίκες , αυτοκίνητα κλπ.
Έλεος κουραστικά πια ....
 

loggeo

Projectors
Moderator
Μηνύματα
7.248
Reaction score
8.767
Καλό είναι για πράγματα που έχουμε άγνοια να μην ξανοιγόμαστε, γιατί στο τέλος θα εκτεθούμε.
Η γνώση δε προέρχεται μόνο από ανάγνωση στο διαδίκτυο, ούτε από ακούσματα απ' τον περίγυρο.
Είναι και εμπειρικό το θέμα.
Αφού πρώτα τονίσω πως μου φαίνεται αστείο και οξύμωρο σε thread καταναλωτικών προϊόντων να συζητάμε για "πραγματική ανάγκη" αναλύω τη σκέψη μου:
Η λογική βάσει της οποίας απ' τις 500 uhd ταινίες και το άφθονο Uhd υλικό σε Netflix, Apple Tv πέφτουμε στις 50, με αφήνει άφωνο.
500 ταινίες σε 12-15 μήνες. Είναι λίγες. Ας το πασπαλίσουμε και με λίγη άγνοια. Επειδή πολλές είναι upscale από 2k είναι ίδιες με το bluray. Γιατί ως γνωστόν δεν έχουμε πει πολλές φορές ότι η ανάλυση είναι ο λιγότερος σημαντικός παράγοντας. Ποιο hdr, ποιο 10bit, ποιο dci;
Για να απαντήσω και για λογαριασμό του Μάκη στην ερώτηση σου Κώστα. Όχι ο Μάκης δεν έχει δει ιδανική υλοποίηση, καθώς δεν υπάρχει κάτι τέτοιο σε προβολέα. Βασικά ούτε σε τηλεόραση είδε. Περιμένουμε την πρώτη που θα πιάσει τα 10.000 nits βλέπεις. Έχει δει όμως μια εκδοχή της υλοποίησης που κάνει την αντίστοιχη hd να μοιάζει πολύ φτωχή.
Και μάλιστα την είδε με eshift προβολέα κι όχι native 4k. Χρησιμοποιώντας τα καλύτερα δυνατά εργαλεία tone mapping.
By the way, το oppo 203 είναι με διαφορά το καλύτερο "uhd media player" της αγοράς.
 

Μηνύματα
22.269
Reaction score
15.543
Σίγουρα έχω δει καλύτερα και περισσότερα από σένα χωρίς αμφιβολία
αυτη η σιγουρια θα σε φαει και οχι μονο εσενα :roflmao:

Τώρα περί ατμος δεν το συζητάμε καν
Πια η διαφορά από το auro3d που υποστηρίζεις εσύ ότι είναι το καλύτερο ;
Ούτε εκεί υπάρχουν πολλές κυκλοφορίες.
Βέβαια οι 4κ ταινίες είναι απειρως περισσότερες από τις υλοποιήσεις auro3d ...
Σου θυμίζει τιποτα αυτό Κωστάκη ;;;
Είπαμε εάν δεν μπορείτε να υλοποιήσετε σωστά κάτι επειδή κοστίζει δεν πάει να πει ότι έχετε δικαίωμα να το θαβετε ...
Οπότε σταματηστε το παραμύθι διότι μου θυμίζει κουβέντες περί διαφορας dvd με bluray πριν κάποια χρόνια
Ακριβώς το ίδιο σκηνικό.
βρε κακομοιρη δεν εχεις δει, αλλα και λ7 να ειχες παλι δεν θα επαιρνες σωστη υλοποιηση 4κ....σε παραμυθιασαν καργα :roflmao:

βολεψου με τον 1080 και βλεπεις στο μελλον :)

Ο καθένας τα χαλάει εκεί που θέλει.
Άλλος σε μηχανές ,άλλος στα μπαράκια , γυναίκες , αυτοκίνητα κλπ..
ναι, ειναι γεγονος αυτο;)
 

Μηνύματα
22.269
Reaction score
15.543
και σαφως το 4κ maki μου σεχδιαζει καλυτερα την εικονα με μεγαλυτερη σαφηνεια και ορισμο σε σχεση με το 1080 (2κ) ....οποτε το πανελ ειναι σημαντικο....μην σε παραμυθιαζουν οτι δεν κανει δουλεια η αναλυση ;)

.....και ναι,το e shift με 1080 προβολεα ειναι για τα πανηγυρια ;)
 
Last edited:

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.316
Reaction score
93.885
και σαφως το 4κ maki μου σεχδιαζει καλυτερα την εικονα με μεγαλυτερη σαφηνεια και ορισμο σε σχεση με το 1080 (2κ) ....οποτε το πανελ ειναι σημαντικο....μην σε παραμυθιαζουν οτι δεν κανει δουλεια η αναλυση ;)

.....και ναι,το e shift με 1080 προβολεα ειναι για τα πανηγυρια ;)
Αυτό να υποθέσουμε ότι είναι απάντηση στα όσα έγραψε ο @loggeo :
Για να απαντήσω και για λογαριασμό του Μάκη στην ερώτηση σου Κώστα. Όχι ο Μάκης δεν έχει δει ιδανική υλοποίηση, καθώς δεν υπάρχει κάτι τέτοιο σε προβολέα. Βασικά ούτε σε τηλεόραση είδε. Περιμένουμε την πρώτη που θα πιάσει τα 10.000 nits βλέπεις. Έχει δει όμως μια εκδοχή της υλοποίησης που κάνει την αντίστοιχη hd να μοιάζει πολύ φτωχή.
Και μάλιστα την είδε με eshift προβολέα κι όχι native 4k. Χρησιμοποιώντας τα καλύτερα δυνατά εργαλεία tone mapping.
By the way, το oppo 203 είναι με διαφορά το καλύτερο "uhd media player" της αγοράς.
...αλλά απέφυγες να κάνεις quote;
 

Μηνύματα
22.269
Reaction score
15.543
......λεω αυτο που πρεπει να γνωριζουν οι καταναλωτες Γιαννουκο .
δεν μπορω να ξερω πως σκεφτετε ο καθενας και τι υποθεσεις κανει ....;)
.....εχουμε και φαντασιοπληκτους πολλους εδω μεσα :p:D
 


stathis

Ultra Home Theater
Μηνύματα
21.631
Reaction score
36.414
FINALLY! THE WORLD’S FIRST 8K HOME THEATRE PROJECTOR! The New jvc.uk DLA-NX9 Projector Has An 8K Equivalent Resolution (8192 x 4230) That Challenges Reality Even On Large Screens, A Massive Revelation To Home Cinemas Everywhere! This Revolutionary Technology Converts 4K Images To Magnificent 8K High Definition Images. Be The First To Xperience High-Definition Images Exceeding 4K Get Yours Today https://www.soundxshop.co.za/product/jvc-dla-nx9-projector/

43778239_1876516902468473_6047756662684822490_n.jpg
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.612
Μηνύματα
2.867.930
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top