Νέος στο χώρο - Επιλογή ηχείων - Ενισχυτή

Μηνύματα
1.734
Reaction score
1.008
Καλησπερα , να στα πρηξω και εγω λιγο !
Ξεκινα με ηχεια , ενα που σου αρεσει και εμφανησιακα και ακουστικα .
Αν αυτο ειναι καποιο εμπορικο και μπορεις να περιμενεις λιγο ισως το βρεις μεταχειρισμενο
Ετσι αν δεν σου κατσει καλα το δινεις με λιγη χασουρα
Δοκιμαζεις το ηχειο με τον nad και περνας καποιο χρονο .
Οπωσδηποτε περνεις ενα μεταχειρισμενο dac
Περνας και αλλο χρονο μαζι του. Μετα βλεπουμε .Απλα αφιερωσε αρκετο χρονο χωρις βιασυνη
Καλη τυχη .
 

Μηνύματα
296
Reaction score
546
Πάρε τα diamond. Γρήγορα θα διαπιστώσεις πως δεν είναι και σπουδαία, και θα σπεύσεις να τα αντικαταστήσεις. Το ατέρμονο ταξίδι αναβαθμίσεων που οραματίζεσαι θα έχει και τυπικά ξεκινήσει!

Τα Zensor θα σε ικανοποιήσουν αρκετά περισσότερο άρα θα τα κρατήσεις και περισσότερο, δε λέει....

Τα δε ενεργά που σου πρότεινε ένας φίλος παραπάνω (μη γνωρίζοντας την προσέγγισή σου στο ζήτημα) θα σε ικανοποιούσαν σε πολύ μεγάλο βαθμό και θα σου έβγαιναν και πιο οικονομικά, οπότε πολύ καλά κάνεις και τα έχεις αποκλείσει.

Καλές (εντός ορίων πάντα) αγορές! :drinks:
Με συγχωρεις αλλα δεν καταλαβα... ουσιαστικα μου προτεινεις ενεργα και εσυ?
Δεν ειπα οτι γνωριζω...μια αποψη λεω περι αναβαθμισεων οτι ακουω γυρω γυρω....τωρα μαθαινω...

Γινεται να ακουσω ενεργα ηχεια σε καταστημα για να παρω μια εικονα?
[DOUBLEPOST=1557781106][/DOUBLEPOST]
Με 300€ παίρνεις αυτά https://www.skroutz.gr/s/12409974/M-Audio-BX8-D3.html και έχεις τον NAD σαν προ (νομίζω έχει pre out). Όταν αποσύρεις τον NAD θα πάρεις ένα dac/pre και θα συνδέσεις τα ηχεία. Όταν γουστάρεις αναβαθμίσεις έχεις τόσα να ασχοληθείς (software players, usb καλώδια, dac, ψηφιακή ισοστάθμιση, media players). Δεν θα έχεις πρόβλημα δηλαδή αν θες να σπαταλάς χρόνο και χρήμα, μπορείς να το κάνεις και με ενεργά.
η αρχικη προσεγγιση μου στο combo amp/passives ειναι οτι ηδη εχω εναν ενισχυτη και γενικα θεωρουσα οτι ειναι το βελτιστο να εχεις αυτον τον συνδιασμο!
Η λογικη δλδ οτι παιρνω καποια ηχεια που μ αρεσουν πλ, εναν καλο ενισχυτη και μετα παει λεγοντας...

Θα το σκεφτω ακουγεται καλη λογικη, γιατι οχι στην τελικη αν το αποτελεσμα ειναι αξιο!
[DOUBLEPOST=1557781233][/DOUBLEPOST]
Εγώ τώρα το μαθαίνω. Αλλά υπάρχουν εδώ κάτι γατόνια που θα σου πουν ακριβώς τί να κάνεις, μην ανησυχείς. Για καλώδια θα σου πουν κανένα mogami ή belden ή canare ( και καλά θα σου πουν ), οπότε και αυτά τα συζητάτε όταν αποφασίσεις για τα μηχανήματα.



Είναι μέρα με τη νύχτα. Μόνο ξεχωριστές κάρτες κάνουν κάποια δουλειά, αλλά και πάλι δεν μου γεμίζουν το μάτι. Καλύτερα να κάνει τη δουλειά ένα dac, άρα αν επιλέξεις ενισχυτή με ενσωματωμένο dac, θα είναι μια χαρά. Αλλιώς, υπολογίζεις ένα πρόσθετο κόστος.

δεν εχω την ευκαιρια για πολλα χρηματα σε καλωδιο... βρηκα αυτο:
https://www.kafkas.gr/proionta/ilek.../biokal-kal-hxeion-m-polikothta-me-215_99849/

το οποιο εχω σκοπο να το φτιαξω μονος μ με διαφορους τροπους και να το μετρησω στο εργαστηριο που δουλευω να δω τι εμπεδηση μπορω να πετυχω, αντισταση capacitance κλπ...
θα φτασω και στο καλωδιο καποια στιγμη συντομα!
ελπιζω 48 κλωνοι που εχει το συγκεκριμενο να ειναι αρκετοι για το εν λογω setup
[DOUBLEPOST=1557781390][/DOUBLEPOST]
Καλησπερα , να στα πρηξω και εγω λιγο !
Ξεκινα με ηχεια , ενα που σου αρεσει και εμφανησιακα και ακουστικα .
Αν αυτο ειναι καποιο εμπορικο και μπορεις να περιμενεις λιγο ισως το βρεις μεταχειρισμενο
Ετσι αν δεν σου κατσει καλα το δινεις με λιγη χασουρα
Δοκιμαζεις το ηχειο με τον nad και περνας καποιο χρονο .
Οπωσδηποτε περνεις ενα μεταχειρισμενο dac
Περνας και αλλο χρονο μαζι του. Μετα βλεπουμε .Απλα αφιερωσε αρκετο χρονο χωρις βιασυνη
Καλη τυχη .
τι να μου τα πριξεις! εννοειται να μαθω οσα πιο πολλα μπορω να σχηματισω μια καλη εικονα!
το dac ενος yamaha as501 διαφερει σε μεγαλο βαθμο απο καποιο ξεχωριστο της ταξεως των 100 ευρω?
γιατι αν ειναι κοντα νομιζω καλυτερα να τα δωσω σε ενισχυτη να ειμαι πιο ανετα...δεν ξερω τι λες?
 

Μηνύματα
342
Reaction score
1
Ενεργά μπορείς να ακούσεις στην Αθήνα πολλά και καλό είναι να το κάνεις όταν μπορέσεις.
Αν θες (που στο προτείνω) να κρατήσεις τον nad πάρε ηχεία που σου άρεσαν ακούγοντας τα με αυτόν και μετά παίρνεις το ίδιας εταιρίας και κατηγορίας sub.
Στα λεφτά αυτά όλα έχουν υπέρ & κατά οπότε απλά παίρνεις κάποια επώνυμα και όχι κινεζιές.
Για καλώδια όντως κάποια σχετικά φθηνά αλλά όχι πορτατίφ είναι μια χαρά.
enjoy :party:
 

Μηνύματα
4.873
Reaction score
3.963
Με συγχωρεις αλλα δεν καταλαβα... ουσιαστικα μου προτεινεις ενεργα και εσυ?
Δεν ειπα οτι γνωριζω...μια αποψη λεω περι αναβαθμισεων οτι ακουω γυρω γυρω....τωρα μαθαινω…
Γινεται να ακουσω ενεργα ηχεια σε καταστημα για να παρω μια εικονα?
https://www.athensproaudio.gr/

Εκει μπορεις ν ακουσεις και το επισης εξαιρετικο:
https://www.skroutz.gr/s/4602146/Focal-Alpha-80.html

Δεν μπλέκεις και με καλωδια. Εχει στη συσκευασια το καλωδιο ρεύματος. Συνδεεις τον υπολογιστη σου η οποιοδήποτε μιντια πλαιυερ πανω του και τελειωσες. Αν αργοτερα χρειαστείς dac, παιρνεις το Aune s16. Απλα κορυφαιο και σε τιμη ασυναγωνιστη.

Το ηχειο (φοκαλ) εχει γουφερ 8 ιντσες. Θα παιξει δυνατα στο χωρο σου.Ομως ότι ηχειο και να παρεις επειδή ο χωρος σου είναι μεγαλος θα χρειαστείς σαμπ (και μαλιστα ακομη καλυτερα 2). Επειδή αυτό σου ανεβαζει το κοστολογιο, μπορεις να πας σταδιακα στα δυο. Παρε τα ηχεια σκετα τωρα και κάθε χρονο προσθετεις από ένα σαμπ.

Τον ενισχυτή σου τον πουλας. Ετσι απλα. Ότι παθητικο ηχειο παρεις, κανενας συνδιασμος απ αυτους που γραφτηκαν δεν θα σου δωσει ουτε στο ελαχιστο τον ηχο από τα ενεργα. Πολύ περισσοτερο αν το συνδιασεις και με σαμπ. Απλα εισαι αλλου. Πανε ακου τα μαζι. Οτιδήποτε παθητικο (και μαλιστα σε τριπλασια και τετραπλασια τιμη απ αυτή που εβαλες στο μπατζετ σου) με τα ενεργα που σου εγραψα.

Όμως προσεξε και κατι άλλο. Αν πας πχ στην ΑτενςΠρο αυτό που θ ακουσεις εκει μ αυτό που θ ακουσεις στο σπιτι σου με τα ιδια ηχεια δεν θα εχει καμια σχεση. ΚΑΜΙΑ. Εκει ο χωρος είναι φροντισμένος από τεχνικους. Κατι που στα περισσοτερα σπιτια δεν γινεται. Και ο χωρος παιζει τεραστιο ρολο στ ακούσματα. Εκει επισης επειδή ακούγονται ολες οι λεπτομέρειες οποιαδήποτε συγκριση κανεις θα εχει νοημα.
 

Μηνύματα
21
Reaction score
16
Φιλε το μονο που θα σε συμβουλευα, να αποφυγεις ενσωματωμενο dac γιατι οι τεχνολογίες αλλαζουν σε αυτο το κομματι.
Αν παιζεις απο pc η usb ειναι ανωτερη απο τοσλινκ spdif.
Εχεις nad 3020??
Η προενισχυση του ειναι εξαιρετικη μετα απο 40 χρονια. Με μια καλη συντηρηση θανειναι ενα μαχιμο κομματι
Μπορείς καλλιστα να παρεις εναν τελικο ενισχυτη αφου ο 3020 βγαζει.προενισχυση.
Για τα ηχεια οτι σου είπαν ειναι σωστα.
Μην αγορασεις ηχεια αν βεβαια δεν το ακούσεις, γιατι το ηχειο χανει σε μεταπωληση κατα την γνωμη μου.
Καλη επιτυχια στις επιλογες σου
 

Μηνύματα
296
Reaction score
546
https://www.athensproaudio.gr/

Εκει μπορεις ν ακουσεις και το επισης εξαιρετικο:
https://www.skroutz.gr/s/4602146/Focal-Alpha-80.html

Δεν μπλέκεις και με καλωδια. Εχει στη συσκευασια το καλωδιο ρεύματος. Συνδεεις τον υπολογιστη σου η οποιοδήποτε μιντια πλαιυερ πανω του και τελειωσες. Αν αργοτερα χρειαστείς dac, παιρνεις το Aune s16. Απλα κορυφαιο και σε τιμη ασυναγωνιστη.

Το ηχειο (φοκαλ) εχει γουφερ 8 ιντσες. Θα παιξει δυνατα στο χωρο σου.Ομως ότι ηχειο και να παρεις επειδή ο χωρος σου είναι μεγαλος θα χρειαστείς σαμπ (και μαλιστα ακομη καλυτερα 2). Επειδή αυτό σου ανεβαζει το κοστολογιο, μπορεις να πας σταδιακα στα δυο. Παρε τα ηχεια σκετα τωρα και κάθε χρονο προσθετεις από ένα σαμπ.

Τον ενισχυτή σου τον πουλας. Ετσι απλα. Ότι παθητικο ηχειο παρεις, κανενας συνδιασμος απ αυτους που γραφτηκαν δεν θα σου δωσει ουτε στο ελαχιστο τον ηχο από τα ενεργα. Πολύ περισσοτερο αν το συνδιασεις και με σαμπ. Απλα εισαι αλλου. Πανε ακου τα μαζι. Οτιδήποτε παθητικο (και μαλιστα σε τριπλασια και τετραπλασια τιμη απ αυτή που εβαλες στο μπατζετ σου) με τα ενεργα που σου εγραψα.

Όμως προσεξε και κατι άλλο. Αν πας πχ στην ΑτενςΠρο αυτό που θ ακουσεις εκει μ αυτό που θ ακουσεις στο σπιτι σου με τα ιδια ηχεια δεν θα εχει καμια σχεση. ΚΑΜΙΑ. Εκει ο χωρος είναι φροντισμένος από τεχνικους. Κατι που στα περισσοτερα σπιτια δεν γινεται. Και ο χωρος παιζει τεραστιο ρολο στ ακούσματα. Εκει επισης επειδή ακούγονται ολες οι λεπτομέρειες οποιαδήποτε συγκριση κανεις θα εχει νοημα.


μου αλλαζετε λιγο την κοσμοθεωρια μου περι ηχειων (οτι amp+passive ανωτερα ολων) αλλα γι αυτο ηρθα στο φορουμ οποτε κανενα θεμα!
Μεχρι στιγμης μου εχουν προταθει κυριως απο εσας:
ADAM A7X 560€
ADAM T7V 220€
FOCAL ALPHA 80 360€
M-ΑUDIO BX8 D3 170€
KRK ROKIT 240€
PRESONUS ERIS E8 230€ / ΤΕΜΒLOR Τ10 380€


θα προσπαθησω το συντομοτερο να κανω μια ακροαση και μαλιστα σε συγκριση με καποιο combo με τον nad μου.
ειμαι all in το πλανο να παρω ενεργα...δεν εχω κανενα απολυτως θεμα εαν με καλυπτουν καλυτερα!

* @vastsar @eteokritis @gid @[URL='https://www.avsite.gr/forum/members/zabbalos.41753/']ZaBBalos[/URL] ουσιαστικα με αυτον τον δρομο αγορας χρειαζομαι ενα set active ηχειων, στο μελλον ενα sub και ενα dac? ρωταω για να υπολογισω συνολικο κοστος περιπου αν παρω ενεργα.
* πρεπει να ειναι απο την ιδια εταιρεια το sub? σε τι ευρος τιμης για να πηγαινει παρεα με τα παραπανω ηχεια?
* τι dac προτεινετε εσεις? δυστηχως το aune s16 δεν το βρισκω ευκολα σε καποιο καταστημα. αλλες εναλλακτικες?
* τα ενεργα ηχεια και συγκεκριμενα τα παραπανω δινουν flat "χρεια" ηχου? (δεν με ενδιαφερει η παραγωγη μουσικης απλα να ακουω ευχαριστα την μουσικη μου και το πιανο που συνδεω)
* με ποιον τροπο μπορω να συνδεσω το πιανο και αλλες συσκευες απευθειας σε αυτα τα ηχεια (υπαρχει κατι σαν receiver για ενεργα που να δινει διαφορες εξοδους η αυτο το λυνω με το dac?) το πιανο εχει εξοδο 2x6.35mm.

αν δεν ειχα pc η αν θελω αλλες εξοδους παω εδω?
https://europe.yamaha.com/en/products/audio_visual/wireless_streaming_amplifiers/wxc-50/index.html

μπορει να σας φαινονται λιγο χαζες οι ερωτησεις το ξερω αλλα ειδικα απο ενεργα δεν εχω ιδεα και σας ευχαριστω που μου δινετε τα φωτα σας!
 
Last edited:

Μηνύματα
1.734
Reaction score
1.008
applesgr εγω ειμαι προς το παρων........παθητικος! αλλα ποτε μην λες ποτέ!
Για ενεργα να ρωτησεις τους ενεργητικους! Αλλα και παλι που ξερεις ........
Θα υπολογιζα για μεταχ dac κανα 100αρικο , dacmagic project dac κλπ
Sub μην παρεις για αρχη .
 

Μηνύματα
21
Reaction score
16
Δεν υπαρχει συνταγη οτι ενισχυτης ηχεια ή ενεργα ηχεια είναι σωστο ή λαθος.
Καθε σχολή εχει το κοινο της.
Μονο το αυτι ειναι κριτης
[DOUBLEPOST=1557858217][/DOUBLEPOST]Ποιο dac κανει 100 μεταχειρισμενο;;;;
Καρτα ηχου ναι.
 

Μηνύματα
296
Reaction score
546
Δεν υπαρχει συνταγη οτι ενισχυτης ηχεια ή ενεργα ηχεια είναι σωστο ή λαθος.
Καθε σχολή εχει το κοινο της.
Μονο το αυτι ειναι κριτης
[DOUBLEPOST=1557858217][/DOUBLEPOST]Ποιο dac κανει 100 μεταχειρισμενο;;;;
Καρτα ηχου ναι.
Γενικοτερα τι dac προτεινεις value for money για το setup που συζηταμε?
ευχαριστω!
 


Μηνύματα
296
Reaction score
546
Ηχεία & sub ίδιας εταιρίας και σειράς αν υπάρχουν ναι είναι ότι πρέπει.

Dac μπορείς να βρεις φθηνά από αγγελία.

Άλλο flat άλλο χροιά.

https://www.avsite.gr/forum/threads/to-flat-or-not-to-flat.46033/

https://www.avsite.gr/forum/threads/Χροιά-και-ενισχυτές.108882/
Θα ρίξω μια ματιά σε λίγο τα threads να καταλάβω... Γτ γενικά έχω καταλάβει ότι όλα τα active επειδή είναι studio είναι όσο πιο φλατ γίνεται.. Μάλλον δεν ισχύει τελικά..

Ποιο από τα παραπάνω active προτείνεις εσύ?
 

Μηνύματα
1.734
Reaction score
1.008
Δεν υπαρχει συνταγη οτι ενισχυτης ηχεια ή ενεργα ηχεια είναι σωστο ή λαθος.
Καθε σχολή εχει το κοινο της.
Μονο το αυτι ειναι κριτης
[DOUBLEPOST=1557858217][/DOUBLEPOST]Ποιο dac κανει 100 μεταχειρισμενο;;;;
Καρτα ηχου ναι.
CA dac magic , musical fidelity , project audio κ.α
Αλλα και καρτες ηχου υπαρχουν καποιες αξιολογες .
Ανεβαινεις μια κατηγορια σε σχεση με το υπαρχων setup και το κοστος του.
 

Μηνύματα
4.873
Reaction score
3.963
Κατ αρχας οσον αφορα το dac, να σου γραψω μια ενδιαφερουσα ιστορια.

Παρακολουθοντας μια επιδειξη στην τοτε νεα τεχνολογια από την Lin είχαμε ενθουσιαστεί με τα νεα αρχεια σε μορφη flac και τα ρχεια υψηλης αναλυσης. Οποτε σε καποια φαση ειχα διαβασει πολύ καλα λογια για ένα οικονομικο dac της Cabridge στα 200 ευρω.

Μετα από καποιο διάστημα ηθελα να το συγκρινω μ ένα της Lin που κοστιζε 1300 ευρω (ηταν το πλεον οικονομικο από την εν λογω εταιρια) κι αν ειχαν αισθητη διαφορα θα εκανα αναβαθμιση.

Εκλεισα το ραντεβού και πηγα με το δικο μου. Στην αρχη το δικο μου ακουγοταν εμφανως καλυτερα, αλλα διαπιστωθηκε μετα ότι επαιζε πιο δυνατα. Όταν ρυθμίσαμε την ενταση επαιζαν καρμπον ιδια.

Αυτό το λεω για να εχουμε υπ οψιν ότι στα ντακ πιθανο να εχουμε πολύ μικρες διαφορες. Ετσι σου συνιστω να πας πρωτα σε σαμπ και μετα σε ντακ.

Όταν πηρα το AuneS16 ημουν ετοιμος να παω σε καποιο dac κατηγοριας εως 1500 ευρω. Με συμβουλη του φιλου Αλεξη Ζαπαντη πηρα το εν λογω, γιατι συμφωνα με τα λεγομενα του τα υλικα που ειχε μεσα υπηρχαν σε πολύ ακριβες υλοποιήσεις. Ετσι με 500 περιπου ευρω αγορασα το Aune και δεν το μετανιωσα.

Στο site της εταιριας βλεπω ότι εχουν κι αλλα μοντελα ποιο οικονομικα. Αρκετα μελη στο παρελθον εχουν παραγγειλει απευθειας. Εγω το δικο μου το πηρα μεταχειρισμενο από τις αγγελειες.
 

Μηνύματα
342
Reaction score
1
Θα ρίξω μια ματιά σε λίγο τα threads να καταλάβω... Γτ γενικά έχω καταλάβει ότι όλα τα active επειδή είναι studio είναι όσο πιο φλατ γίνεται.. Μάλλον δεν ισχύει τελικά..

Ποιο από τα παραπάνω active προτείνεις εσύ?
Είναι, τα περισσότερα.
FOCAL
 

Μηνύματα
4.873
Reaction score
3.963
Σε σχεση με τα ενεργα ηχεια.

Εχουν γραφτει κατ επαναληψη εδώ καποια πλεονεκτήματα που υπαρχουν (κατά κυριο λογο εχει σχεση με το κροσοβερ).

Θα σου πω και κατι ακομη που ειχε γραφτει εδώ πριν αρκετα χρονια.

Σε μια συνεντευξη μηχανικου της εταιριας ATC, ελεγε ότι τα ενεργα είναι καλυτερα κι εξηγουσε με τεχνικους ορους σε ποια σημεια εστιάζονται τα πλεονεκτήματα.
Ωστόσο σαν εταιρια βγαζουν και παθητικα. Ο λογος είναι απλος. Σαν εταιρια τους ενδιαφερει το κερδος.
Εφόσον μεριδα κοσμου ζητανε παθητικα θα πρεπει να ικανοποιουν κι αυτή την μεριδα. Εξηγουσε επισης ποιες κατά την γνωμη του είναι οι αιτιες που ο κοσμος επιμενει να στα παθητικα (από τη μια αγνοια, από την άλλη καποια παιχνίδια πουυ αρέσκονται καποιοι να κανουν με τους ενισχυτες, η η υπαρξης εκ των προτερων του ενισχυτη).

Από τα ενεργα ηχεια που παραθέτεις, εταιριες σαν την ADAM - FOCAL θεωρούνται από τις πλεον ισχυρες και αξιόπιστες. Σαφως θα της εδινα ένα προβαδισμα.
 

Μηνύματα
342
Reaction score
1
Δεν διαφωνώ έτσι όπως τα γράφεις φίλε vastsar αλλά βγαίνει το συμπέρασμα ότι με τα ενεργά δεν κερδίζουν. :confused:
 

Μηνύματα
4.873
Reaction score
3.963
Οσον αφορα το ιδιο το σαμπ.
Αν και δεν είναι απαραιτητο να είναι της ιδιας εταιριας, ωστόσο ακομη και για λογους ψυχολογιας δινουμε μια προτιμηση σε σαμπ ιδιας εταιριας με τα ηχεια. Αρκει να μπορούμε να το αντεξουμε οικονομικα.

Λεγοντας οικονομικα μια φτηνη πολύ αξιολογη προταση είναι της Presonus το Templor 10 (λιγοτερο από 400 ευρω). Η Adam προσφατα εβγαλε κι αυτή σαμπ κοντα σ αυτό το ποσο (δεν κυκλοφορησε ακομη στην Ελλαδα - αναμενεται συντομα).

Και κατι ακομη, στα ηχεια μια από τις πολύ αξιολογες εταιριες στα ενεργα ηχεια (δεν την εχεις στη λιστα) είναι η Dynaudio. https://www.dynaudio.com/professional-audio. Το πρόβλημα είναι ότι για την σειρα LYD ανεβαινει το κοστολογιο (570 ευρω το 7ινσο και 700 το 8ιντσο). Εδώ το ομοσταυλο σαμπ τα ...σπαει! https://www.dynaudio.com/professional-audio/subwoofers/9s Λιγο τσιμπαει στην τιμη (900 ευρω)

Τα δυο ηχεια με XLR καλωδιο (το μεγαλο πλεονέκτημα ότι δεν χανουν από τα μετρα απόστασης όπως τα υπολοιπα καλωδια) συνδεονται στο σαμπ. Στο σαμπ στελνεις και τo dac. Αν εχει κι αυτό xlr εξοδο εισαι αρχοντας.

Στα dac ο φιλος που εγραψε για το MF (Mousical Fidelity) και Cabridg είναι εξαιρετικες λυσεις και οικονομικες.
 

Μηνύματα
296
Reaction score
546
Οσον αφορα το ιδιο το σαμπ.
Αν και δεν είναι απαραιτητο να είναι της ιδιας εταιριας, ωστόσο ακομη και για λογους ψυχολογιας δινουμε μια προτιμηση σε σαμπ ιδιας εταιριας με τα ηχεια. Αρκει να μπορούμε να το αντεξουμε οικονομικα.

Λεγοντας οικονομικα μια φτηνη πολύ αξιολογη προταση είναι της Presonus το Templor 10 (λιγοτερο από 400 ευρω). Η Adam προσφατα εβγαλε κι αυτή σαμπ κοντα σ αυτό το ποσο (δεν κυκλοφορησε ακομη στην Ελλαδα - αναμενεται συντομα).

Και κατι ακομη, στα ηχεια μια από τις πολύ αξιολογες εταιριες στα ενεργα ηχεια (δεν την εχεις στη λιστα) είναι η Dynaudio. https://www.dynaudio.com/professional-audio. Το πρόβλημα είναι ότι για την σειρα LYD ανεβαινει το κοστολογιο (570 ευρω το 7ινσο και 700 το 8ιντσο). Εδώ το ομοσταυλο σαμπ τα ...σπαει! https://www.dynaudio.com/professional-audio/subwoofers/9s Λιγο τσιμπαει στην τιμη (900 ευρω)

Τα δυο ηχεια με XLR καλωδιο (το μεγαλο πλεονέκτημα ότι δεν χανουν από τα μετρα απόστασης όπως τα υπολοιπα καλωδια) συνδεονται στο σαμπ. Στο σαμπ στελνεις και τo dac. Αν εχει κι αυτό xlr εξοδο εισαι αρχοντας.

Στα dac ο φιλος που εγραψε για το MF (Mousical Fidelity) και Cabridg είναι εξαιρετικες λυσεις και οικονομικες.
@aerinos
@vastsar
*στην αρχη δεν αντεχω οικονομικα sub...

* με ποιον τροπο μπορω να συνδεσω το πιανο και αλλες συσκευες απευθειας σε αυτα τα ηχεια (υπαρχει κατι σαν receiver για ενεργα που να δινει διαφορες εξοδους η αυτο το λυνω με το dac?) το πιανο εχει εξοδο 2x6.35mm.
* αν δεν εχω dac στην αρχη λογω οικονομικου θα εχω καποιο θεμα συνδεσης?

* για τα focal alpha 65 τι γνωμη εχουμε? ειναι αρκετα πιο οικονομικα!
https://www.athensproaudio.gr/el/focal-alpha-65-b-stock.html

*ολα τα monitors ειναι τιμη τεμαχιου που βλεπω ετσι? πηρα μια χαρα στην αρχη....
 

Μηνύματα
296
Reaction score
546
Cambridge Audio DacMagic 100 160€
Pro-Ject DAC Box S USB 185€
Musical Fidelity V90 DAC 250€

μεχρι ωρας με λιγο ψαξιμο βλεπω τα παραπανω dac σε καπως προσιτες τιμες συμφωνα με τις πληροφοριες σας!
βλεπω καποια dac βγαζουν xlr εξοδους (400+) και τα πιο φτηνα εχουν μονο coaxial+rca

 
Last edited:

Μηνύματα
342
Reaction score
1
Το 65 έχει woofer 6.5 " ενώ το 80 8". Ηχητικά δεν έχουν διαφορά στις χροιές όπως έγραψες κάπου απλά με το 65 είναι πιο επιβεβλημένη η αγορά sub.
Ναι αυτά πωλούνται με το κομμάτι. :idk:
Για dac το Musical Fidelity από εμένα.
 


Staff online

  • xfader
    Segregation supporter
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.630
Μηνύματα
2.868.498
Members
37.942
Νεότερο μέλος
mdim051
Top