Νέος χώρος, να τον χωρίσω;

Μηνύματα
7
Reaction score
0
Πρόκειται να μετακομίσω σε νέο σπίτι, το οποίο είναι υπό κατασκευή. Το ημιυπόγειο θα χρησιμοποιηθεί για χώρο ακροάσεων (βασικά 2καναλο, αλλά μελλοντικά θα στεγάσει και πολυκάναλο σύστημα), αλλά και για γραφείο. Σύμφωνα με το σχήμα,


ο καθαρός χώρος είναι 4,26 x 6,6. Στο χώρο βρίσκεται μία εξωτερική πόρτα με τζάμι ασφαλείας, δύο παράθυρα μικρού ύψους καθώς και ο διάδρομος που ενώνει με τον υπόλοιπο χώρο.

Τα δεδομένα που έχω είναι τα εξής: Ο χώρος του γραφείου θα χρησιμοποιείται πολλές ώρες την ημέρα από τη σύζυγο. Θα αγοραστούν νέα συστήματα. Για ηχεία, ενισχυτή και DAC ο προϋπολογισμός είναι 20.000Ε. Τα ηχεία θα είναι δαπέδου με καμπίνα.

Το δίλλημα λοιπόν είναι αν θα πρέπει να απομονώσω ένα χώρο για ακροάσεις ή αν είναι καλύτερο να αξιοποιήσω ολόκληρο το χώρο για ακροάσεις και γραφείο.

Σε περίπτωση που επιλέξω το πρώτο, δεδομένου ότι τα πλακάκια στο δάπεδο έχουν ήδη τοποθετηθεί, τα χωρίσματα (κόκκινη διακεκομμένη στο 2ο σχέδιο)

θα είναι πιθανότατα από γυψοσανίδα. Πόσο θα επηρεάσει η ανομοιογένεια των υλικών στην ακουστική του χώρου;
Οι διαστάσεις του εναπομείναντα χώρου θα είναι 3,77 x 4,26. Είναι αρκετές; Προσανατολίζομαι στα 802 της B&W...
Αν απομονώσω το χώρο, θα έχω δυνατότητα να πειραματιστώ με υλικά, κουρτίνες, βιβλιοθήκες κλπ χωρίς πρόβλημα, αν όμως ο χώρος μείνει ενιαίος, τότε υπεισέρχεται και το WAF!

Τελικά, λοιπόν το ερώτημα είναι μάλλον το εξής: Μεγαλύτερος χώρος με μικρές δυνατότητες παρεμβάσεων ή μικρότερος και ευέλικτος; (Πάντα για τις διαστάσεις που αναφέρω)

Σας ευχαριστώ!
 

Μηνύματα
900
Reaction score
1
Απάντηση: Νέος χώρος, να τον χωρίσω;

Άρχικα αν λες ότι η σύζηγος θα περνάει πολλές ώρες της ημέρας στο γραφείο, θεωρώ δύσκολο το να συνυπάρχουν η εργασία της και η δική σου ακρόαση. Δεν θα σε περιορίσει στην ένταση και στην ευχαρίστησή σου?

Δεν ξέρω τι θα πουν οι πιο ειδικοί, αλλά αν και είναι ωραίος και πιο εντυπωσιακός ο χώρος όταν είναι ενιαίος, εγώ θα τον χώριζα.

Μετά πάμε αλλού βέβαια. Σε θέματα ηχομόνωσης μεταξύ των δύο χώρων, κλιματισμού αν δεν έχει ήδη προβλεφθεί.

Το ότι ξεκινάς σχεδόν από το μηδέν είναι πολύ καλό. Από ύψος πώς πάμε?
 

Μηνύματα
7
Reaction score
0
Απάντηση: Νέος χώρος, να τον χωρίσω;

Άρχικα αν λες ότι η σύζηγος θα περνάει πολλές ώρες της ημέρας στο γραφείο, θεωρώ δύσκολο το να συνυπάρχουν η εργασία της και η δική σου ακρόαση. Δεν θα σε περιορίσει στην ένταση και στην ευχαρίστησή σου?

Δεν ξέρω τι θα πουν οι πιο ειδικοί, αλλά αν και είναι ωραίος και πιο εντυπωσιακός ο χώρος όταν είναι ενιαίος, εγώ θα τον χώριζα.

Μετά πάμε αλλού βέβαια. Σε θέματα ηχομόνωσης μεταξύ των δύο χώρων, κλιματισμού αν δεν έχει ήδη προβλεφθεί.

Το ότι ξεκινάς σχεδόν από το μηδέν είναι πολύ καλό. Από ύψος πώς πάμε?
Είναι όντως δύσκολο να συνυπάρξουν στον ίδιο χώρο δύο τόσο διαφορετκές δραστηριότητες και αυτό είναι ένα πλεονέκτημα του να χωριστούν οι χώροι και μάλιστα με την καλύτερη δυνατή ηχομόνωση.
Το ύψος είναι 2,65 αλλά δυστυχώς υπάρχει ένα δοκάρι (κολώνα), οριζόντια προς την κάτω πλευρά του σχήματος, ύψους 0,30. Οπότε, υπάρχει πιθανότητα να μπει και ψευδοροφή, ώστε να μην υπάρχουν διακυμάνσεις στο ύψος
 

Μηνύματα
900
Reaction score
1
Απάντηση: Νέος χώρος, να τον χωρίσω;

Σωστός και θα έχεις και αρκετό (?) χώρο πάνω από την ψευδοροφή για να κάνεις ό,τι αναβάθμιση θέλεις στο μέλλον, αν και μετά στα 2,30 και λιγότερο θα είναι μάλλον οριακή η κατάσταση από θέμα σωστής ακουστικής.

Καμμιά βοήθεια περί αυτού??? Περιμένουμε γνώμες/συμβουλές.
 

Μηνύματα
518
Reaction score
77
Απάντηση: Νέος χώρος, να τον χωρίσω;

(1) Υπάρχει κάποιο σχέδιο με πιθανές θέσεις καναπέδων, ηχείων, γραφείου και λοιπών επίπλων ; H χωροταξία του δωματίου είναι πολύ σημαντική.

(2) Εάν θέλεις να απολαμβάνεις την μουσική σου ενώ η σύζυγος εργάζεται, η ηχομόνωση του προσωπικού σου χώρου πρέπει να είναι απόλυτη, άρα προκύπτει θέμα υψηλού κόστους κατασκευής και μελέτης ηχομόνωσης.
 

Μηνύματα
7
Reaction score
0
Απάντηση: Νέος χώρος, να τον χωρίσω;

(1) Υπάρχει κάποιο σχέδιο με πιθανές θέσεις καναπέδων, ηχείων, γραφείου και λοιπών επίπλων ; H χωροταξία του δωματίου είναι πολύ σημαντική.

(2) Εάν θέλεις να απολαμβάνεις την μουσική σου ενώ η σύζυγος εργάζεται, η ηχομόνωση του προσωπικού σου χώρου πρέπει να είναι απόλυτη, άρα προκύπτει θέμα υψηλού κόστους κατασκευής και μελέτης ηχομόνωσης.

Τα έπιπλα που θα μπουν θα αγοραστούν στην πορεία. Δεν θα χρησιμοποιήσω κάτι που υπάρχει ήδη, έτσι ώστε να έχω τη μέγιστη ευελιξία. Σίγουρα πάντως θα μπει ένας (διθέσιος) καναπές. Μία πρώτη εκτίμση για τη θέση των ηχείων και του καναπέ φαίνεται στο παρακάτω σχήμα:



Σχετικά με την ηχομόνωση, υπάρχει ένα πολύ θετικό στοιχείο: Η σύζυγος εργάζεται πάντα με χαμηλή μουσική! Σίγουρα θα με απασχολήσει η ηχομόνωση, αλλά ειδικά στην περίπτωση που ο χώρος χωριστεί πιστεύω ότι δεν θα υπάρχει μεγάλο πρόβλημα.

Πιστεύετε ότι τα 16 τ.μ. είναι αρκετά για ένα χώρο ακρόασης ή σε κάθε περίπτωση θα πρέπει να διατηρήσω ενιαίο το χώρο;

Ευχαριστώ
 

Μηνύματα
2.488
Reaction score
382
Απάντηση: Νέος χώρος, να τον χωρίσω;

Δες στα γρηγορα τη 'θεωρητικη' συμπεριφορα του μικρου χωρου...




Ο μεγαλυτερος χωρος αντιστοιχα...


 

Μηνύματα
518
Reaction score
77
Απάντηση: Νέος χώρος, να τον χωρίσω;

...
Πιστεύετε ότι τα 16 τ.μ. είναι αρκετά για ένα χώρο ακρόασης ή σε κάθε περίπτωση θα πρέπει να διατηρήσω ενιαίο το χώρο;....
Ο μεγαλύτερος χώρος παρέχει μεγαλύτερη ευελιξία στην χωροταξική τοποθέτηση του τριγώνου ηχεία-θέση ακρόασης, γεγονός ιδιαίτερα κρίσιμο κατά την άποψη μου.

Προσωπικά προτιμώ το ηχητικό σύστημα να εντάσσεται μέσα στο οικιακό περιβάλλον, εφόσον δεν συντρέχουν σοβαρά πρακτικά προβλήματα.
 

tyler durden

Μη ριβγιούερ
Μηνύματα
5.686
Reaction score
2.728
Απάντηση: Νέος χώρος, να τον χωρίσω;

φιλε Δημητρη τα διαγραμματα που παρεθεσες ειναι οτι πιο αντιπροσωπευτικο για να κανεις ενα point οσον αφορα το κρισιμο θεμα του χωρου
 


tyler durden

Μη ριβγιούερ
Μηνύματα
5.686
Reaction score
2.728
Απάντηση: Νέος χώρος, να τον χωρίσω;

για μεγαλυτερη ευελιξια, περα απο την τοποθετηση αλλα και στην επιλογη των ηχειων, μην τον χωρισεις. Εγω ειμαι σε 17τμ χωρο ακροασης και ψαχνω τροπο να τον μεγαλωσω...
 

Μηνύματα
2.488
Reaction score
382
Απάντηση: Νέος χώρος, να τον χωρίσω;

Βαλε τεντα στον εξωτερικο χωρο και βαλε το γραφειο της συζυγου εκει ωστε να εχεις την απλα σου, συν οτι δεν θα την ενοχλεις...:138:
 


Staff online

  • spylab
    Shalom
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.677
Μηνύματα
2.869.795
Members
37.945
Νεότερο μέλος
MORPH
Top