Νέος AVR ενισχυτής - αποριες


billpeppas

A/V "Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.518
Reaction score
5.704
Πας δηλαδή για 11κάναλο.
Μόλις έσπασες το φράγμα των 1000€ που έλεγες :p
 

Μηνύματα
4.503
Reaction score
7.800
Πας δηλαδή για 11κάναλο.
Μόλις έσπασες το φράγμα των 1000€ που έλεγες :p
Μήπως ξέχασες ένα 0. :p ;)
Αυτούς δεν τους είχα βάλει στην εξίσωση
Και καλά κάνεις. Έναν 6013 και έχεις όλα τα καλούδια και το κεφάλι σου ήσυχο ;)
 

billpeppas

A/V "Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.518
Reaction score
5.704
Μήπως ξέχασες ένα 0. :p ;)


Και καλά κάνεις. Έναν 6013 και έχεις όλα τα καλούδια και το κεφάλι σου ήσυχο ;)
Έχουμε πλέον και 11κάναλους εκτός Trinnov, Anthem, Arcam.
Είτε επεξεργαστές από Marantz, Denon, Onkyo, είτε ολοκληρωμένους με ανάγκη τελικού για τα 2 κανάλια από τα 11 ( π.χ. Denon AVR-X3600H που είναι πραγματικά bargain, και Ευρώπη ήδη παίζει κοντά στο 1000αρικο )
 

Μηνύματα
4.503
Reaction score
7.800
Έχουμε πλέον και 11κάναλους εκτός Trinnov, Anthem, Arcam.
Είτε επεξεργαστές από Marantz, Denon, Onkyo, είτε ολοκληρωμένους με ανάγκη τελικού για τα 2 κανάλια από τα 11 ( π.χ. Denon AVR-X3600H που είναι πραγματικά bargain, και Ευρώπη ήδη παίζει κοντά στο 1000αρικο )
μιλάω για το σύνολο όχι για τον av ;)
 


billpeppas

A/V "Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.518
Reaction score
5.704
Για 7.2.4 που λες να κάνεις ήδη είσαι πάνω από τα 1000 για τον ενισχυτή.
Θες 1000€ για SR-6013 ή AVR-X3600H σύν τα ρέστα για να πάρεις τελικό ενισχυτή γιατί αυτοί οι προ έχουν 9 στάδια οδήγησης και όχι 11.
 

gid

Μηνύματα
7.411
Reaction score
8.652
Επίσης για κάθε στάδιο τελικής οδήγησης θες τελικό! 8-)

Γιατί τα ηχεία (ΟΛΑ τα ηχεία! Ναι, ΚΑΙ τα Klipsch! ) θέλουν ΠΟΛΛΑ βατ για να παίξουν "σωστά". Εκατοντάδες βατ!!!! :hunter:

Οπότε... το χιλιάρικο θα πάει για προκαταβολή.... :idk:
 

hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.978
Reaction score
2.914
Όλα θα γίνουν με σύνεση, υπομονή και χωρίς υπερβολές. Μιλάμε για ένα σαλόνι και όχι για dedicated home theater αίθουσα. Μακάρι να υπήρχε τέτοια αίθουσα. Αν δεν βγει το 7.2.4 στο μέλλον θα περιοριστώ στο 7.2. Βλεπωντας και κάνοντας αλλά όχι με υπερβολές.
 

billpeppas

A/V "Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.518
Reaction score
5.704
Επίσης για κάθε στάδιο τελικής οδήγησης θες τελικό! 8-)

Γιατί τα ηχεία (ΟΛΑ τα ηχεία! Ναι, ΚΑΙ τα Klipsch! ) θέλουν ΠΟΛΛΑ βατ για να παίξουν "σωστά". Εκατοντάδες βατ!!!! :hunter:

Οπότε... το χιλιάρικο θα πάει για προκαταβολή.... :idk:
Χαλαρά λίγο, δεν παίζουν όλοι σε reference levels.
Αν θέλει να παίζει στα 80db πάνω κάτω μια χαρά κάνει την δουλειά του ( εκτός και αν κουμπώσει τίποτα 4ωμα με μεγάλες βυθίσεις παντού )
 

gid

Μηνύματα
7.411
Reaction score
8.652
Χαλαρά λίγο, δεν παίζουν όλοι σε reference levels.
Αν θέλει να παίζει στα 80db πάνω κάτω μια χαρά κάνει την δουλειά του ( εκτός και αν κουμπώσει τίποτα 4ωμα με μεγάλες βυθίσεις παντού )
Φίλε μη χαλάς την πιάτσα....

Εδώ ΟΦΕΙΛΟΥΜΕ να παίζουμε σε reference levels.... Άσε που, και σε reference levels να μην παίζεις, ΠΑΛΙ πρέπει να δίνεις εκατοντάδες βατ στα ηχεία σου.... ¨Ωστε να παίζουν "σωστά"!

Η άλλη διάλεκτος είναι "ώστε να τα αξιοποιήσεις" ή "ώστε να ακούσεις τι πραγματικά μπορούν να σου δώσουν"....

Οι λογικότατοι συμβιβασμοί που λες, δεν είναι για ψαγμένους.... Είναι για τσίπηδες....
 

Μηνύματα
22.269
Reaction score
15.543
Όλα θα γίνουν με σύνεση, υπομονή και χωρίς υπερβολές. Μιλάμε για ένα σαλόνι και όχι για dedicated home theater αίθουσα. Μακάρι να υπήρχε τέτοια αίθουσα. Αν δεν βγει το 7.2.4 στο μέλλον θα περιοριστώ στο 7.2. Βλεπωντας και κάνοντας αλλά όχι με υπερβολές.
αυτο που θελεις τωρα ειναι το 5.2
.....μετα να πας στο 5.2.4
και αν σουρθει πας στο 7.2.4 ειναι πιο ευκολο πισω.....

αν βαλεις τα περιφερειακα ηχεια λιγο πιο πισω απο την θεση ακροασης δεν θα χρειαστεις και τα 7 κατω, θα εισαι μια χαρα με τα 5
 

hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.978
Reaction score
2.914
αυτο που θελεις τωρα ειναι το 5.2
.....μετα να πας στο 5.2.4
και αν σουρθει πας στο 7.2.4 ειναι πιο ευκολο πισω.....

αν βαλεις τα περιφερειακα ηχεια λιγο πιο πισω απο την θεση ακροασης δεν θα χρειαστεις και τα 7 κατω, θα εισαι μια χαρα με τα 5
Και αυτό παίζει. Ας έχει τα παραπάνω κανάλια και ας μην τα εκμεταλλευτώ από την αρχή.
 

hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.978
Reaction score
2.914
Καλησπέρα σε όλους

Σήμερα παραλαμβάνω και τα πίσω ηχεία (Magnat Monitor Supreme 202) για το προσωρινό 5.1. Έχω παραμείνει στην Magnat Monitor Supreme σειρά ηχείων καθότι τα έχω και δεν θέλω να τα αλλάξω. Ενισχυτή ακόμα δεν έχω πάρει λόγο κοροναϊου οπότε έχει μείνει πίσω αν και απο φθινόπωρο με βλέπω για αγορά. Οπότε μιλάμε για όμοια ηχεία σε όλο το φάσμα 5.1.

Έχω όμως ένα θέμα και κοιτάω να το λύσω και αφορά τα πίσω ηχεία. Στο πισω μέρος του σαλονιού που θα μπούν τα surround είχα πάντα ηχεία σε βάσεις. Σκέφτομαι να τα βάλω στον τοίχο με βάσεις τοίχου αλλά έχω το εξής πρόβλημα όπως φαίνεται στις εικόνες και λέγετε μεγάλη μπαλκονόπορτα. Που να βάλω το πίσω δεξί ηχείο οεο; Αν το βάλω πιο μέσα εκει που τελειώνει ο τοίχος μετά θα έχουμε θέμα για το μέλλον που σκέφτομαι για επέκταση του συστήματος σε νέα φορμά ηχου.ηχείων (Atmos κτλ).

Έχω συμπεριλάβει και μια κάτοψη με αποστάσεις απο κάθε ηχείο και στο σημείο που καθόμαστε για να δούμε ταινία.

Τα ηχεία είναι τα εξής: Front - Magnat Monitor Supreme 1000, Center Magnat Monitor Supreme 252, Surround Magnat Monitor Supreme 202, και sub Magnat Monitor Supreme 302A. Με βλέπω για 7.2 και στην συνέχεια 9.2 καθότι μέχρι εκεί μπορώ να φτάσω σύμφωνα με το έτερον ημιση. Να αναφέρω ότι θα γίνει σύντομα μια ανάβαθμιση του χώρου (βάψιμο κτλ) και θέλω να πέρασω και καλωδιακές αναμονές για όλα τα ηχεία plus των atmos οροφής.

Αναμένω με αγωνία τις προτάσεις σας.
 

Attachments


Μηνύματα
349
Reaction score
891
denon η marantz με χτ32 σειρες 3 και πανω για τον πρωτο και 6 και πανω για τον δευτερο....

μια χαρα θα ακουσεις και την μουσικη και καλυτερα απο τωρα......
.....εισαι μη ισοσταθμισμενος και ακους οτι ναναι με το dac τωρα.....θα ειναι σοκαριστικο το αποτελεσμα με ισοσταθμιση...

2 sub μπροστα και τα ηχεια που εχεις, θα εισαι οκ .....για πανω βλεπεις στο μελλον.
Γιατί όχι ο sr 5014 ; Κι αυτός έχει xt32
 


hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.978
Reaction score
2.914
Καλησπέρα σε όλους

Αυτό το ΣΚ σύνδεσα τα νέα Magnat Monitor Supreme 202 στον ενισχυτή 5.1 (VSX-519V-K)τον προσωρινό που έχω και αληθινά το έχω μετανιώσει που τον έδωσα σε συγγενή (μου τον παραχώρησε προσωρινά για να δοκιμάσω τα ηχεία). Έχετε 100% δίκιο ότι όλα τα ήχεια πρέπει να είναι του ίδιου κατασκευαστή. Με τα Tannoy Fusion 2 πίσω το σύστημα έχανε αρκετά σε πιστότητα/ποιότητα. Τώρα με τα ηχεία να είναι όλα της ίδιας σειράς βλέπω μια ομοιογένη εικόνα στον ήχο που δεν είχα ακούσει πρίν. Αληθινά δεν πίστευα τέτοια διαφορά μονο με την προσθήκη των 202 πίσω. Που να γίνει και μια σωστή ισοστάθμιση χώρου και με καινούργιο AV ενισχυτή.

Καλή συνέχεια
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.607
Μηνύματα
2.867.717
Members
37.937
Νεότερο μέλος
Hdch
Top