Emotiva RMC-1 AV Pre/Pro 7.3.6, Dirac, Atmos, DTS:X

Μηνύματα
414
Reaction score
891
Προφανώς είναι πιο ελκυστική η λύση της εμοτιβα, με περισσότερα προσφερόμενα στο ίδιο πακέτο, αλλά και πακέτο με εγγενή ελαττώματα.
Ποιά είναι τα μειονεκτήματα; Εκτός από τα αργά αντανακλαστικά της emotiva στα διάφορα formats, τί ειναι αυτό που θεωρείς ότι δεν είναι υπέρ του Emotiva?
 

Μηνύματα
22.269
Reaction score
15.543
έχει μπει στο πρόγραμμα. Δεν αντέχω άλλο την παρανομία :D:roflmao:
[DOUBLEPOST=1552046919][/DOUBLEPOST]Το θέμα είναι να καταλάβει αυτός που θα αγοράσει audyssey και το app ποια είναι η σωστή λειτουργία του. Το app δεν είναι φτιαγμένο για να δίνεις ή να αφαιρείς db σε συγκεκριμένες προβληματικές συχνότητες.

Του φτιάχνεις μια καμπύλη και αυτό προσπαθεί να φέρει την αρχική μέτρηση να πατήσει πάνω σε αυτήν. Δλδ ότι είναι πάνω από την καμπύλη που θα του δώσεις να τα κόψει και ότι είναι κάτω να τα ενισχύσει. Αυτά από το forum audyssey σε ερώτημά μου.

View attachment 120332
[DOUBLEPOST=1552047070][/DOUBLEPOST]

Και δουλεύω πλέον με αυτή τη καμπύλη

View attachment 120333
Άντε καλέ, δωστο το ρημάδι και δωστω στον dimi να παιδεύεται.


Και μην ακούς τους diracηδες, ζηλεύουν..
 

Μηνύματα
5.283
Reaction score
6.429
:rolleyes::roflmao::roflmao:
που να εχει bug ο Trinov, μεχρι και η κουτση Μαρια τον εχει στην κατοχη της ,και τον εχει ξεψαχνισει σε καθε εφαρμογη..:gotcha:
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.399
Reaction score
125.574
Ποιά είναι τα μειονεκτήματα; Εκτός από τα αργά αντανακλαστικά της emotiva στα διάφορα formats, τί ειναι αυτό που θεωρείς ότι δεν είναι υπέρ του Emotiva?
Δεν έχει αντιπροσωπεία στη χώρα, και αν πάθει κάτι θα πρέπει να το πακετάρεις για άλλη ήπειρο.

Έχει κάποια bugs και μέχρι πρότινος ήταν εντελώς beta, τώρα ίσως να έχουν διορθωθεί τα περισσότερα θέματα και απλώς να είμαστε υπέρ του δέοντος επιφυλακτικοί.
 


Μηνύματα
5.283
Reaction score
6.429
Αυτή η ευθεία από 150-10000Hz ειναι απαράδεκτη, δεν ακούγεται με τίποτα, ούτε σε στάθμη αναφοράς.

Θελουμε 1db πτώση/ανά οκτάβα, πάνω-κάτω, αναλόγως τον χαρακτηριστικών του χώρου βέβαια, αλλά και την στάθμη βεβαίως βεβαίως... Για να μην πούμε για το τι συμβαίνει στο μπάσο στο διάγραμμά σου.

Επίσης, θύμισε στον @SOCO τις τρέλες που σου έβγαζε με τα ηχεία να μετράνε 2-3 μέτρα λάθος, γιατί ισχυρίζεται πως είναι καλό στην χρονική ευθυγράμμιση το audyssey ;)


Αλλάζεις θέμα...αυτό που θέλω να πω, όπως και προηγουμένως, είναι πως το Dirac (και πολύ περισσότερο το Trinnov) είναι άλλης κατηγορίας, δεν έχει κανένα νόημα να συγκρίνεται με το audyssey και το Ypao, μην συνεχίζεται την συζήτηση. Ειναι παιδικά. :p

Εδω μιλάμε σοβαρά 8-)
τα μετρα ειναι χρονος και στις χαμηλες ετσι ειναι οπως τα βγαζει,ουσιαστικα προπορια δεινει,(για την ακριβεια προσθετει την ποιο μικρη καθυστερηση απολα τα αλλα οσο ανεβαζει μετρα,δουλευει αναποδα δηλαδη) μετεφραση 3 ms στο μετρο απλα...διασταυρωνεις με κροςποιντ ,και σε ρεαλ ταιμ περιεχομενο,οπως και σε ρεαλ ταιμ σουιπ κρος...οποια αλλη μεταβολη δωσεις θα βγει χειροτερη.
Δε γινεται εαν τα βαλεις στην ιδια ευθεια τουιτερ,μιντ,γουφερ,σαμπ και επειδη εχουν ιδια αποσταση απο εσενα να δωσει τον ιδιο χρονο(μετρα) ελεος δηλαδη :D αντε ξαναπιαστε τη μεζουρα να διπλοτσεκαρετε τους υπολογισμους εαν ειναι σωστοι...:gotcha:
Αλλα δεν ειναι το παν η ευθυγραμμιση εαν δεν μπορεις να κανεις και αυτοματα το σωστο eq..εδω ερχεται επικουρικα το ap...
Eαν τοποθετησεις αλλο ενα σαμπ και βοηθησουν οι θεσεις και ο χωρος, οπως ο dloger, που δεν εχει κανει τιποτε σε επεμβαση, ή ο Georgesod που εχει κανει εχοντας ομως μονο ενα, ειναι ικανοποιητικοτατα τα αποτελεσματα...

Το οτι ειναι αλλης κατηγοριας το dirac δεν αντιλεγω,ουτε εχω ισχυριστει κατι αντιθετο...
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.399
Reaction score
125.574
:rolleyes::roflmao::roflmao:
που να εχει bug ο Trinov, μεχρι και η κουτση Μαρια τον εχει στην κατοχη της ,και τον εχει ξεψαχνισει σε καθε εφαρμογη..:gotcha:
Σωστά.
Μη παίρνεις τρίνοβ. :gotcha:

Άσε με να θυσιαστώ, να γίνω μπέτα τεστερ! :lol:
 
Last edited:

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.380
Reaction score
79.481
τα μετρα ειναι χρονος και στις χαμηλες ετσι ειναι οπως τα βγαζει
Δεν είναι.
Του βγάζει άλλα αντί άλλων στο REW.

Εμένα το Dirac μου τα φέρνει σε ακρίβεια 7cm max, με μέτρηση REW.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.399
Reaction score
125.574
Δερ ιζ Νόου σπούν λέμεεεε.

Δεν ισχύουν οι μετρήσεις του... Δεν υπάρχουν αξιόπιστες μετρήσεις για σχόλια.

Και αν υπάρξουν, θέλει πολύ γνώση για να τις διαβάσεις κρατώντας τους χρόνους αντήχησης μπροστά σου. Ειδάλλως βλέπεις απλώς μια σκιά μέσα στη νύχτα...
 

Μηνύματα
5.283
Reaction score
6.429
Σωστά.
Μη παίρνεις τρίνοβ. :gotcha:

Άσε με να θυσιαστώ, να γίνω μπέτα τεστερ! :lol:
Εσυ εισαι θαρραλεος , εγω που ειμαι κοκο, μπορω να γινω μονο εαν ειναι τσαμπα :D κρυο εεε ,θα τα βασταω για ιουλιο...
 



costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.399
Reaction score
125.574
Η παράγραφος "Comparison and Competition" τα λέει όλα, και μάλιστα ακριβώς όπως τα έχουμε πει κι εδώ.

Ωραίος. ;)
 

Μηνύματα
7.237
Reaction score
4.617
Όταν (και εαν) μπει και το Dirac θα είναι μια απο τις καλύτερες επιλογές.
Το θέμα είναι ότι δεν έχει μπει ακόμα
Όταν μπει είναι λογική αναβάθμιση από ανθεμ αντί ανθεμ
 


alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.673
Reaction score
28.012
Οπότε αν έχεις πας Trinnov αλλιώς πας σε JBL Synthesis's SDP-55. Μετά Anthem και μετά τέλος.
Κάπως έτσι τα βλέπω εγώ πάντως.

Μιλάω πάντα για ready to go και οχι περίμενε να δούμε καταστάσεις.
 
Last edited:

Σταύρος Λαγκαδιανός

Το αγοράκι με τα σπίρτα
Μηνύματα
8.233
Reaction score
27.035
Οπότε αν έχεις πας Trinnov αλλιώς πας σε JBL Synthesis's SDP-55. Μετά Anthem και μετά τέλος.
Κάπως έτσι τα βλέπω εγώ πάντως.

Μιλάω πάντα για ready to go και οχι περίμενε να δούμε καταστάσεις.
Arcam, Nad, no?
 



Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.380
Reaction score
79.481
Ζήλεψαν την δόξα του Brexit. :tongue: :roflmao:
Αντιθέτως με το Brexit που θα υλοποιηθεί στις 31 Ιανουαρίου τωρα που οι ψηφοφόροι έστειλαν τους Remainers σπίτι τους :tongue: , το Dirac φαινεται πως δεν θα ενσωματωθεί στα τρέχοντα Emotiva.

Η ιστορία εν περιλήψει ειναι πως η Emotiva αποφάσισε να χρησιμοποιήσει ενα τσιπάκι -χωρις να το συνεννοηθεί με την Dirac- για το οποίο η Dirac δεν μπορεί να γράψει κώδικα.
Και φυσικά ούτε η Emotiva το κατάφερε, και δεν υπηρχε περίπτωση, θα τον είχαν καταφέρει οι Σουηδοί αν γινόταν.
Οπότε τα RMC και το XMC2 μένουν αμανάτι, μόνο με τα φίλτρα του REW.

Δύσκολα τα πράγματα για την Emotiva :(
 


Staff online

  • spylab
    Shalom
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.611
Μηνύματα
2.867.870
Members
37.939
Νεότερο μέλος
geo kok
Top