Νέο Ηχοσύστημα - νέο home cinema

Μηνύματα
2
Reaction score
0
Καλησπέρα σας,

Μετά από 20 χρόνια χρήσης το στερεοφωνικό μου μαρκας Technicks πέθανε. Μπορεί και να φτιάχνεται αλλά δεν αξίζει. Με την ευκαιρία του θανάτου λοιπόν, είπα να ψάξω για κάτι καινούργιο και σύγχρονο και ψάχνοντας μου γεννήθηκαν απορίες και από τις απορίες έφτασα σε σας. Οπότε παρακαλώ, αν έχετε χρόνο και διάθεση, βοηθήστε απαντώντας σε όποιους από τους προβληματισμούς μου μπορείτε.

Θα ήθελα χωρίς υπεροβλές, για απλή (αλλά ικανοποιητική) οικιακή χρήση:
  1. Ένα σύστημα ήχου το οποίο να πιάνει τους σταθμούς της Αθήνας. Ναι οκ πιάνω μέσω υπολογιστή αλλά εγώ θέλω το ραδιόφωνό μου. Διάβασα εδώ για τον ραδιοενισχυτή YAMAHA R-N402D. Είμαι σε καλό δρόμο;
  2. Το ηχοσύστημα να βγάζει όσο το δυνατόν καλύτερο ήχο αλλά να ληφθεί υπ' όψιν το γεγονός ότι μένω σε διαμέρισμα και συνεπώς πρέπει να υπακούω σε όρια. Τα 50 Watt είναι καλά για τα 120 τετραγωνικά χωρίς υπερβολές;
  3. Θα ήθελα να ακούω τη μουσική μου σε όλα τα δωμάτια του διαμερίσματος, ακόμα και στο μπαλκόνι το καλοκαίρι χωρίς καλώδια αλλα μέσω ηχείων που να συνδέονται μαγικά (bluetooth, άλλο; δεν ξέρω) και όταν το θέλω να απομονώνω τα ηχεία στα άλλα δωμάτια και να ακούω μόνο στο σαλόνι . Τα ηχεία τα αγοράζω ξεχωριστά; Μπορώ να αγοράσω μεγάλα για το σαλόνι και μικρότερα για τα δωμάτια και πώς γίνεται η σύνδεση; Πόσο κοστίζουν; Τα ηχεία από το Technicks που είχα είναι χρήσιμα;
  4. Θα ήθελα να παίζει και cd και εξωτερικό σκληρό. Τι αγοράζω και πόσο; Ένα Media Player της Sony tvn 100 ευρώ που έχω μπορεί να συνδεθεί και να είμαι εντάξει;
  5. Υπάρχει κάποιο ενιαίο σύστημα ή πρέπει να το αγοράσω κομμάτι κομμάτι;

Παράλληλα σκεφτόμουν μήπως ήρθε και η ώρα για ένα home cinema. Μήπως είναι πλεονασμός ; Δεν μπορεί να συνδεθεί το ηχοσύστημα με την tv και να ακούω τον ήχω της ταινίας από τα ηχεία του ηχοσυστήματος;

Αυτά (για την ώρα)!
 

Σταύρος Λαγκαδιανός

Το αγοράκι με τα σπίρτα
Μηνύματα
8.205
Reaction score
26.944
Τα 50 Watt είναι καλά για τα 120 τετραγωνικά χωρίς υπερβολές;
Τα watts από μόνα τους δεν λένε τίποτα (ως απάντηση στο ερώτημα)
Αυτό που μετράει είναι η ηχητική πίεση (db) H οποία εξαρτάται από ποικίλους παράγοντες, αποδοτικότητα του ηχείου, εμπέδηση κ.λ.π.
Περισσότερα, από όσους γνωρίζουν περισσότερα από μένα :)
Τα 120 τ.μ. είναι ο χώρος ακρόασης ή ολόκληρο το διαμέρισμα?
 



Μηνύματα
7.230
Reaction score
4.613
Όλα γίνονται από αυτά που θες .
Το θέμα είναι τι μπάτζετ έχεις .
Τι καλώδια θέλεις να φαίνονται .
Υπαρχουν bt ηχεία στις αλυσίδες με 30-40 ευρώ που έχουν και ράδιο .
Για το μπαλκόνι υπνοδωμάτια κλπ
Μάλιστα γίνονται κ αλυσίδα μεταξύ τους .
Τώρα για την ποιότητα του ήχου είναι υποκειμενικό τελείως .

Κ το πιο πιθανό αν βάλεις φωτό του χώρου σου κ το στήσιμο του παλιού σετ απ , να σε καλύπτει κ το jbl 5.1
 

Μηνύματα
1.696
Reaction score
122
Υπάρχει το MusicCast της Yamaha (το έχει και το R-N402D). Συνδέεις μεταξύ τους Yamaha home cinema receivers, soundbars, ηχεία MusicCast έως πικάπ και πιάνο.

Π.χ. για home cinema παίρνεις soundbar ή receiver. Εκεί μπορείς να συνδέσεις το media player και να παίξεις μουσικά αρχεία από το pc μέσω wifi. Για το receiver χρειάζεσαι σετ ηχείων και ίσως χρησιμοποιήσεις και τα Technics. Για τα δωμάτια και το μπαλκόνι επιλογή από MusicCast ηχεία όπως τα WX-010, WX-030, MusicCast 20, MusicCast 50, τα οποία συνδέονται ασύρματα με το soundbar ή το receiver.
 

Μηνύματα
14
Reaction score
7
φιλε μου φαινεσαι μερακλης.....ενα καλο ακριβο συγχρονο home cinema τα κανει ολα αυτα που λες...επειδη λιγο-πολυ ολα ειναι σουπα πλεον θα παρεις κατι της samsung πχ με πανω απο 500ε ολο το σετ.....για ασυρματα ηχεια τωρα τα ηχεια κινητου κανουν...επισης οσο για τα βατ....ειναι αναλογα θες να τρεμει η γη η να ακους απλα....για 120τμ σπιτι με 200-300 αληθινα βατ συνολο ειναι και στα 2......επισης ολα τα μοντερνα ηχεια εχουν καλη ευαισθησια που σημαινει αποδινουν δυνατα με σχετικα λιγο ρευμα πχ....

εστω 89 ευαισθησια.....

1watt-89db/m
2-92
4-95
8-98
16-101
32-104
64-107

ας δουμε τωρα με 96 εθαισθησια

1-96
2-99
4-102
8-105
16-108
32-111
64-114


στα 64 βατ το 1 βγαζει 107 db και το αλλο 114 db....η διαφορα ειναι τεραστια
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.559
Μηνύματα
2.864.397
Members
37.930
Νεότερο μέλος
l.koustimpis@visualacoust
Top