Νέο μέλος

Μηνύματα
7.257
Reaction score
11.799
Πείτε με χαζούλη, αλλά pavesi24 εξήγησέ μου λίγο πως έχεις συνδέσει το dac και τί ρυθμίσεις του έχεις κάνει.
 

Μηνύματα
16
Reaction score
30
Το συγκεκριμένο dac (Conrad Johnson hd3)
είναι πολύ απλό...άμα το ψάξεις θα το δεις.πισω έχει 2 υποδοχές που έρχονται τα καλώδια από τον προενισχυτη και μια έξοδο usb, τίποτε άλλο...εγώ έχω συνδέσει τον προενισχυτη με το dac και το usb φεύγει και πάει direct στην motherboard
 


PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
Πιστεύετε ότι θα δω διάφορα?
θα μπορούσα να πάω σε κάτι ακριβότερο η δεν αξίζει...γτ είδα έχει και ποιο ακριβές σειρές!
Nagaoka MP150/MP200,audio-technica VM95ML/VM95SH
 

Μηνύματα
7.257
Reaction score
11.799
Το συγκεκριμένο dac (Conrad Johnson hd3)
είναι πολύ απλό...άμα το ψάξεις θα το δεις.πισω έχει 2 υποδοχές που έρχονται τα καλώδια από τον προενισχυτη και μια έξοδο usb, τίποτε άλλο...εγώ έχω συνδέσει τον προενισχυτη με το dac και το usb φεύγει και πάει direct στην motherboard
Όταν λες motherboard, υποθέτω εννοείς κάποια θύρα usb. Έχεις πειράξει καθόλου τις ρυθμίσεις ήχου στο pc σου για τη συγκεκριμένη συσκευή?
 

Μηνύματα
16
Reaction score
30
Όταν λες motherboard, υποθέτω εννοείς κάποια θύρα usb. Έχεις πειράξει καθόλου τις ρυθμίσεις ήχου στο pc σου για τη συγκεκριμένη συσκευή?
Ναι σε usb πανω στην motherboard.εχει μονο καποιες επιλογες,που στην ουσια δεν ειναι ρυθμισεις...τις εχω πειραξει αρκετες φορες αλλα παει προς το χειροτερο.

Υ.Γ. δεν εχω δοκιμασει με καποιο καλο καλωδιο usb γτ τωρα εχω ενα basic!
 

Μηνύματα
7.257
Reaction score
11.799
Ναι σε usb πανω στην motherboard.εχει μονο καποιες επιλογες,που στην ουσια δεν ειναι ρυθμισεις...τις εχω πειραξει αρκετες φορες αλλα παει προς το χειροτερο.

Υ.Γ. δεν εχω δοκιμασει με καποιο καλο καλωδιο usb γτ τωρα εχω ενα basic!
Aπο το manual του dac:
HD3USB DAC Owner’s Manual4COMPUTER SETUP:Windows XP Open the Control Panel and go to Sounds and Audio Devices. Under Sound Playback on the Audio tab, confirm that the conrad-johnson HD3is selected. This should happen automatically.Windows 7, Vista 1.Right click on the speaker icon on the task bar and select “Playback Devices”.2.Select the conrad-johnson HD3. If you have more than one sound device, make the conrad-johnson HD3 your default device (pull down dialog “Set Default” if the conrad-johnson HD3 is not already the default).3.“Configure” your system by selecting “full range speakers”. Click on “Finish” to return to the “Sound” dialog box.4.With conrad-johnson HD3 still selected, left click on “Properties”.5.Go to the Levels tab and set the system level to 100.6.Onthe “Enhancements” tabconfirm that the “Disable all enhancements” box is checked.7.Select the “Advanced” tab. If you will be playing mostly CD quality(or below)material,select the16 bit44.1kHz sample rate setting. Confirm that both boxes in the “Enhanced Mode” section are checked. Then click “Apply” followed by “OK”. This returns you to the initial screen.(If you willbe playing high-resolution material, consult the ADVANCED USER information following the link on the HD3 page on the conrad-johnson web site).8.Left click on “OK”. This completes the set up.

δηλαδή, βάζεις την ένταση γι'αυτή τη συσκευή στο 100%, απενεργοποιείς όλες τις "βελτιώσεις" και επιλέγεις τη ποιότητα ήχου. Και εδώ είναι μια μεγάλη παγίδα. Πρέπει να βάζεις ακριβώς το bitrate που αναλογεί στην εγγραφή που ακούς ( λογικά το tidal πρέπει να είναι στα 16bit/44.1KHz. Αν βάλεις παραπάνω, θα γίνει upsampling και θα το ακούς μουντό. Απο την άλλη, αν κάποια στιγμή κατεβάσεις υλικό που να έχει γραφτεί για παράδειγμα στα 24bit/96KHz, θα πρέπει να κάνεις πάλι τη ρύθμιση στο αντίστοιχο bitrate.

Όσον αφορά στο καλώδιο, ναι μεν έχω βάλει ένα σχετικά καλό ( furutech gt3 ), αλλά δεν νομίζω ότι μπορεί να σου χαντακώσει τον ήχο το απλό.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.598
Μηνύματα
2.865.411
Members
37.934
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top