Νέο μέλος

Μηνύματα
3.652
Reaction score
5.462
Καλησπέρα και καλωσορισες. Η κάρτα ήχου του υπολογιστή έχει dac από μόνη της μέσα έτσι κι αλλιώς. Ποια κάρτα ηχου έχεις;
 

Μηνύματα
16
Reaction score
30
Καλησπέρα και καλωσορισες. Η κάρτα ήχου του υπολογιστή έχει dac από μόνη της μέσα έτσι κι αλλιώς. Ποια κάρτα ηχου έχεις;
Μια πολύ απλή κάρτα της greative (sound blaster z)
 


P

PMC

Guest
εχω την δικια του κεφαλη...θελω να βαλω μια αρκετα καλυτερη για να δω αν θα εχει διαφορα...
εχετε κατι στο νου σας?
Έχουμε το ίδιο πικαπ . Το έχω μα μια .... 036521A5-AA63-42FD-B60E-4A69180EF864.jpeg

Αξιοπρεπέστατη.... και όχι ακριβή.( 130€ περίπου.)
 


Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.411
Reaction score
50.377
εχω την δικια του κεφαλη...θελω να βαλω μια αρκετα καλυτερη για να δω αν θα εχει διαφορα...
εχετε κατι στο νου σας?
- στην μεσοχαμη κατηγορία τιμής, όποια βάσει ενδοτικοτητας ταιριάζει με τον βραχίονα σου, από audiotechnica ή nagaoka
 

Μηνύματα
16
Reaction score
30
Πιστεύετε ότι θα δω διάφορα?
θα μπορούσα να πάω σε κάτι ακριβότερο η δεν αξίζει...γτ είδα έχει και ποιο ακριβές σειρές!
 

Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.411
Reaction score
50.377
Πιστεύετε ότι θα δω διάφορα?
θα μπορούσα να πάω σε κάτι ακριβότερο η δεν αξίζει...γτ είδα έχει και ποιο ακριβές σειρές!
- ναι θα ακούσεις διαφορά , εξαρτάται πάντα πόσο σοβαρά θες να ασχοληθείς με το ''άθλημα''

. . . ευχαριστώ για τον πληθυντικό αλλά δεν είναι απαραίτητος
 

Μηνύματα
16
Reaction score
30
Βασικά δεν έχω σκοπό να αλλάξω πηγη, και να πάω σε cd,οπότε θέλω να δώσω βάσει στο πικάπ γιατί μου αρέσει ο ήχος του και έχω αρκετά βινύλια...
Τώρα δεν ξέρω αν αξίζει να βελτιώσω αυτό το πικάπ η να πάω σε κάτι άλλο...

Υ.Γ. Η αλήθεια είναι ότι θα ήθελα να το κρατήσω όμως...
 

Μηνύματα
7.237
Reaction score
11.774
Καλημέρα. Θα εστιάσω λίγο στο θέμα του υπολογιστή καθώς τον τελευταίο καιρό ακούω κι εγώ με αυτό το τρόπο καθώς δυστυχώς δεν έχω σε βινύλιο το υλικό που με ενδιαφέρει. Βέβαια, στους δικούς μου υπολογιστές ουδέποτε είχα καλές κάρτες ήχου, αρκόμουν στις onboard των μητρικών. Αρχικά, με τί αρχεία ακούς, mp3, flac, dsd? Στη συνέχεια, απο που έχεις πάρει τα αρχεία που ακούς και απο τί πηγές έχουν ψηφιοποιηθεί; Σε γνωστό tracker έχω βρει υλικό που έχει ψηφιοποιηθεί απο linn lp12, nottingham analogue, kuzma και δεν συμμαζεύεται. Αν μη τι άλλο, απο πλευράς πηγής τα πάνε καλά ( και παίζουν αρκετά καλά ). Τέλος, κάτι πολύ σημαντικό κατά την εμπειρία μου, δεδομένου ότιι κρίνοντας απο τη μάρκα του dac σου δεν είναι και της πλάκας, αν ποτέ βρεις την ευκαιρία ανέξοδα, δοκίμασε να βάλεις ένα usb interface για να συνδέσεις τον υπολογιστή σου με το dac, να υποκαταστήσεις δηλαδή τη κάρτα ήχου με αυτό. Έχω δει σημαντική βελτίωση με τον εξοπλισμό που χρησιμοποιώ ( gustard u12, αν και σίγουρα υπάρχουν και καλύτερα αν το ψάξεις, αναφέρω το μοντέλο για να το ψάξεις και να καταλάβεις καλύτερα τί εννοώ ), αλλά επαναλαμβάνω ότι ποτέ δεν είχα αξιόλογη κάρτα ήχου στα pc μου.
 

Μηνύματα
16
Reaction score
30
Καλημέρα!
Εγώ στο pc έχω το TIDAL και από εκεί ακούω όλες της μουσικές μου...
 
  • Like
Reactions: PMC


PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
απο sub 2
Martin logan Vantage
conrad johnson pv10 (προ)
audioresearch (τελικος)
Και πικαπ και λαμπες, ε!!!!!!!.............καλωσορισες :p
[DOUBLEPOST=1551952991][/DOUBLEPOST]
εχω την δικια του κεφαλη...θελω να βαλω μια αρκετα καλυτερη για να δω αν θα εχει διαφορα...
εχετε κατι στο νου σας?
Πολλες
 

Μηνύματα
16
Reaction score
30
..και απο μουσικη τι υφος ακουμε ?
Η ερώτηση του ενός εκατομμυρίου...
Δεν ακούω μόνο ένας είδος,μου αρέσει η ποικιλία γενικά,αλλά κυρίως να περνάει καλά το αυτί μου!!!αυτό είναι το κριτήριο μου...
Επίσης επιλέγω την μουσική ανάλογα και με την διάθεση μου!

Κλασική,jazz,ρεμπέτικο,rock...

Υ.Γ. ελαφρολαϊκό και σκυλαδικο όχι δεν ακούω...
 

Μηνύματα
7.237
Reaction score
11.774
Είσαι σε καλό δρόμο. Βέβαια, εγώ δεν ξέρω αν είμαι σε καλό δρόμο που τη μια στιγμή ακούω blues, μετά ρίχνω Iron Maiden και μετά παίζει να ολοκληρώσω το τζιλαβωτό μου πρόγραμμα ( όπως έλεγε και ο αείμνηστος Χάρρυ Κλυνν ) με μια Μυθωδία, έτσι για να στανιάρω.
 




Μηνύματα
2.599
Reaction score
4.585
Η αμήχανη στιγμή που η sound blaster παίζει καλύτερα από ένα conrad johnson dac αρκετών εκατοντάδων €.

Πάντως πάρε ένα σύγχρονο usb dac (όχι τίποτα εξεζητημένο) που να υποστηρίζει και tidal. Αυτή πιστεύω θα πρέπει να είναι η αναβάθμισή σου.
 

Μηνύματα
7.237
Reaction score
11.774
Η αμήχανη στιγμή που η sound blaster παίζει καλύτερα από ένα conrad johnson dac αρκετών εκατοντάδων €.

Πάντως πάρε ένα σύγχρονο usb dac (όχι τίποτα εξεζητημένο) που να υποστηρίζει και tidal. Αυτή πιστεύω θα πρέπει να είναι η αναβάθμισή σου.
Δυσκολεύομαι να το πιστέψω, έχοντας στο μυαλό την ανάμνηση των ρακ του Μενδρινού ( βέβαια, εκείνη την εποχή, 90 κάτι, έπαιζε με cd transport και cd, όχι με υπολογιστή ). Υποψιάζομαι ότι το dac δεν ταΐζεται με τη τροφή που θέλει.
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • xfader
    Segregation supporter

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.319
Μηνύματα
2.858.428
Members
37.894
Νεότερο μέλος
Nika
Top