Νέο πικάπ από την pro-ject

Μηνύματα
1.217
Reaction score
1.750
"οι δε τιμές έχουν πάρει -αδικαιολόγητα κατ' εμέ- την ανηφόρα. Για παράδειγμα, για το συγκεκριμένο sony της αγγελίας"

Κοίτα εδώ και κλαψε.
Και μετά πες μου.
Που ήμασταν τότε, και που μας φτασανε τώρα.
https://amp-reddit-com.cdn.ampproject.org/v/s/amp.reddit.com/r/vinyl/comments/643jmk/sony_psx800_biotracer_tonearm_damping/?amp_js_v=a2&amp_gsa=1&usqp=mq331AQIKAGwASDIAQE%3D#aoh=15977570300695&csi=1&referrer=https%3A%2F%2Fwww.google.com&amp_tf=%CE%91%CF%80%CF%8C%20%251%24s&ampshare=https%3A%2F%2Fwww.reddit.com%2Fr%2Fvinyl%2Fcomments%2F643jmk%2Fsony_psx800_biotracer_tonearm_damping%2F

Ακόμα λοιπόν το θεωρείτε αδικαιολογητα ακριβό?

Και αντε μετά να εκταμιευσεις για τα σημερινά σανίδια, πολλαπλάσια τιμής.
 
Last edited:

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.344
Reaction score
125.285
Και αντε μετά να εκταμιευσεις για τα σημερινά σανίδια, πολλαπλάσια τιμής.
Την σήμερον ημέρα, είναι λάθος η εκταμίευση οποιουδήποτε ποσού για οποιοδήποτε σανίδι, χωρίς εξαιρέσεις.
 

Μηνύματα
3.663
Reaction score
5.496
:confused:

Καλά σοβαρολογειτε τώρα?
https://www.ebay.co.uk/itm/174377376318

Δεν υπάρχει κατηγορία τιμής όπου κάποιο καινούργιο να ανταγωνιζεται τα Japan των '80 S !!!
Είχε ο αδερφός μου ένα τέτοιο παλιά και τον κοροιδευα ότι είναι καρακιτσαριο... Κρίμα που δεν το κράτησα το συγκεκριμένο εργαλείο πραγματικά.
 

Μηνύματα
1.449
Reaction score
6.711
Το ρεζουμε....
Μπήκα να διαβάσω για ένα καινούργιο προϊόν από μια εταιρία που κατασκευάζει πικ απ και άλλα... όχι ότι με ενδοιαφερει έτσι για να περάσει η ώρα...
Τυχαίνει ένα από τα δύο πικ απ που έχω να είναι αυτής της εταιρείας

Τι κατάλαβα τώρα....
Ότι όποιος θέλει να βάλει μουσική στο σπίτι του (πράγμα που σπανίζει σήμερα) και να κάνει το αυτονόητο να μπει σε ένα μαγαζί ή έστω μια ιντερνετική αγορά.... και να αγοράσει αυτό που του άρεσει ....πολύ κακώς θα κάνει....θα πρέπει να διαβάσει κάνα χρόνο να ψάξει στο internet για τα σούπερ ντουπερ πικ απ και όταν το βρει πρέπει να το αγοράσει κατευθείαν ας έχει πέσει και από γκρεμό αν δεν έχει πέσει ακόμα καλύτερα (θα πλερωσεις)....

Επίσης κατάλαβα πόσο τενεκές είμαι που έκανα ένα τόσο τραγικό λάθος και έβαλα ένα παλιοσανιδο στο σπίτι μου το πλήρωσα κιόλας.....

Επίσης κατάλαβα ότι κακώς παρουσιάζεται στο φόρουμ ένα προϊόν κατώτερο των εξαιρετικών μετρησεων μιας άλλης πηγης.... μπορεί να γίνει η αιτία, κάποιος συμφουριτης να νευριάσει να παραφερθει και να φανεί αγενής απέναντι σε έναν άλλον συμφουριτη...
(Μου κάνει εντύπωση και είμαι και βρωμοστομος στην καθημερινότητά μου)

Επίσης κατάλαβα ότι έκανα μ@λ@... Που είπα στον γείτονα καλοταξιδο το όχημα....
Έπρεπε να του πω ότι πέταξε 35 χιλιάρικα για να πάρει ένα mini cooper s καινούργιο ενώ θα μπορούσε να πάρει μια bmw m3 μοντέλο του 2000 και ίσως είχε και ρεστα για βάψιμο..... φυσικά δεν τίθεται θέμα σύγκρισης των 2

Επίσης μπορεί να μην κατάλαβα και τίποτα
 

Μηνύματα
3.060
Reaction score
632
Το ρεζουμε....
Μπήκα να διαβάσω για ένα καινούργιο προϊόν από μια εταιρία που κατασκευάζει πικ απ και άλλα... όχι ότι με ενδοιαφερει έτσι για να περάσει η ώρα...
Τυχαίνει ένα από τα δύο πικ απ που έχω να είναι αυτής της εταιρείας

Τι κατάλαβα τώρα....
Ότι όποιος θέλει να βάλει μουσική στο σπίτι του (πράγμα που σπανίζει σήμερα) και να κάνει το αυτονόητο να μπει σε ένα μαγαζί ή έστω μια ιντερνετική αγορά.... και να αγοράσει αυτό που του άρεσει ....πολύ κακώς θα κάνει....θα πρέπει να διαβάσει κάνα χρόνο να ψάξει στο internet για τα σούπερ ντουπερ πικ απ και όταν το βρει πρέπει να το αγοράσει κατευθείαν ας έχει πέσει και από γκρεμό αν δεν έχει πέσει ακόμα καλύτερα (θα πλερωσεις)....

Επίσης κατάλαβα πόσο τενεκές είμαι που έκανα ένα τόσο τραγικό λάθος και έβαλα ένα παλιοσανιδο στο σπίτι μου το πλήρωσα κιόλας.....

Επίσης κατάλαβα ότι κακώς παρουσιάζεται στο φόρουμ ένα προϊόν κατώτερο των εξαιρετικών μετρησεων μιας άλλης πηγης.... μπορεί να γίνει η αιτία, κάποιος συμφουριτης να νευριάσει να παραφερθει και να φανεί αγενής απέναντι σε έναν άλλον συμφουριτη...
(Μου κάνει εντύπωση και είμαι και βρωμοστομος στην καθημερινότητά μου)

Επίσης κατάλαβα ότι έκανα μ@λ@... Που είπα στον γείτονα καλοταξιδο το όχημα....
Έπρεπε να του πω ότι πέταξε 35 χιλιάρικα για να πάρει ένα mini cooper s καινούργιο ενώ θα μπορούσε να πάρει μια bmw m3 μοντέλο του 2000 και ίσως είχε και ρεστα για βάψιμο..... φυσικά δεν τίθεται θέμα σύγκρισης των 2

Επίσης μπορεί να μην κατάλαβα και τίποτα

Καλά έκανες και πήρες ό,τι πήρες. Είσαι ευχαριστημένος? Αυτό μετράει. Καμμία αρνητική κριτική δεν πρέπει να μειώνει την απόλαυση που σου προσφέρει το σύστημά σου. Δες τη δεύτερη πρόταση της υπογραφής μου.
 

Μηνύματα
2.225
Reaction score
2.740
Εγώ αγόρασα το Audio Technica AT-LP120X-USB και είμαι ευχαριστημένος, παίζω τους δίσκους μου όποτε μου την δώσει και όλα καλα. Κυρίως Spotify βαζω,cd,κατεβασμένα flac κτλ. Όμως έχω και την ώρα του δίσκου,συνήθως βραδάκι.
 

Μηνύματα
766
Reaction score
1.594
Επίσης κατάλαβα ότι κακώς παρουσιάζεται στο φόρουμ ένα προϊόν κατώτερο των εξαιρετικών μετρησεων μιας άλλης πηγης.... μπορεί να γίνει η αιτία, κάποιος συμφουριτης να νευριάσει να παραφερθει και να φανεί αγενής απέναντι σε έναν άλλον συμφουριτη...
Φίλε μου, δεν τρέχει τίποτα, αντιλαμβάνομαι ότι τα νεύρα όλων μας είναι τεντωμένα αυτή την εποχή, και έχω μάθει να μη θίγομαι από τον ενδεχομένως ακούσια άστοχο τρόπο που μπορεί κάποιος να εκφραστεί στο γραπτό λόγο - είμαι σίγουρος ότι αν τα λέγαμε από κοντά με οποιονδήποτε από εδώ μέσα, θα περνάγαμε μια χαρά.

Όπως έγραψες κι εσύ, ο σκοπός της ανάρτησης ήταν καθαρά πληροφοριακός, και δεν υπήρχε πρόθεση να συγκρίνω δύο ανόμοιες κατασκευές. Από τη μικρή μου εμπειρία, ξέρω τι θα επέλεγα αν σκόπευα να αγοράσω καινούργιο πικάπ. Υπάρχει κοινό και για τα "σανίδια" (το δικό μου, παρεμπιπτόντως, παίζει υπέροχα) και για τα εξελιγμένα πλατό του παρελθόντος, σημασία έχει να μην ξεχνάμε να ακούμε μουσική.
 

vet

Audio, Δημοσιογράφος
Μηνύματα
8.249
Reaction score
8.146
Καλημέρα,
Το Avsite είναι ένα διαδύκτιακο καφενείο όπου όλοι λένε το μακρύ τους και το κοντό τους (αρκεί να μην προσβάλουν τους άλλους). Ο λόγος που επιβιώνει τόσα χρόνια και έχει τέτοια επισκεψιμότητα είναι πως υπάρχουν άνθρωποι με γνώσεις που δεν διστάζουν να τις μεταλαμπαδεύσουν. Μπορεί μερικές φορές ο τρόπος τους να είναι λίγο απόλυτος αλλά η γνώση μοιράζεται αφιλοκερδώς. Πχ στη συγκεκριμένη περίπτωση το marketing της project κάνει καλά την δουλειά της και πουλάει καλά. Οποίος όμως μπει στο site σίγουρα θα διαβάσει για «σανίδια» και τουλάχιστον θα προβληματιστεί. Αν έχει την όρεξη και αρχίσει διάβασμα είναι σίγουρο πως ΔΕΝ θα αγοράσει ανάλογα πικαπ η θα τα αγοράσει ξέροντας γιατι τα αγοράζει. Άλλο λοιπόν η γνώση άλλο η διαφήμιση. Το πρώτο βρίσκεται εδώ , ψαχτείτε ή ρωτήστε..
 

Μηνύματα
3.758
Reaction score
2.897
Η προτζεκτ βγάζει πικαπ , ας μη βγάζει διακόσια μοντέλα παρόμοια και ας φτιάξει ένα fully automatic , quartz , με καπάκι , αποσπόμενη κεφαλή , ξύλινο (και όχι πλαστικό όπως τα τεκνικς), με τα κουμπάκια απ 'οξω.
Να βάζεις το δισκάκι να κλείνεις το καπάκι να πατάς το κουμπάκι και να σηκώνεσαι μόνο για να αλλάξεις πλευρά.

Έχω thorens ημιαυτόματο , το πρώτο προτζεκτ και καμιά 400αριά δίσκους. Ε δεν την παλεύω να τους ακούσω , προτιμώ το streaming παρά το πέρα δώθε για κάτι αυτονόητο , να ξεκινά και να παρκάρει αυτόματα!
 

jpaudio

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.004
Reaction score
1.466
Άντε πάλι, μια από τα ίδια, σκέτο από γιουβέτσι!!! Αφού υπάρχουν αγοραστές που δίνουν πεντακοσάρικα για σανίδια γιατί να μην τα πουλάει η κάθε εταιρία; Το πρόβλημα είναι η "παιδεία" πριν την αγορά. Εκεί βοηθούν φόρα σαν το δικό μας. Να ανοίξουν τα μάτια στους "νέους" να δουν τι θα αγοράσουν αν αγοράσουν το ένα ή το άλλο. Συμφωνώ, εν μέρει, με την άποψη ότι τι τεχνολογία και research κουβαλάει ένα νέο μηχάνημα που κάποιος πρέπει να τα πληρώσει αλλά πόση κουβαλάει ένα κομμάτι MDF σε συνδιασμό με παλιά εξαρτήματα που τα έχει στην λίστα ανταλλακτικών της ήδη μια εταιρία του είδους; Αν σκεφτείτε ότι κάποιος στην πλάτη των καταναλωτών βγάζει λεφτά ενώ κάποιοι από εμάς (κακόμοιροι καταναλωτές) τα μαζεύουμε σε κουμπαρά, θα το ψάξετε πολύ περισσότερο στην επόμενή σας αγορά.
Φιλικά πάντα,
Γιάννης
Υ.Γ. Δηλώνω εραστής των vintage μηχανημάτων, ακόμα και αν παρεξηγηθώ, οι νέοι κατασκευαστές θέλουν πολλά καρβέλια, έστω να τους πλησιάσουν...
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.344
Reaction score
125.285
Τόσοι και τόσοι αγοράζουν σανίδια και κάθε λογής σκουπίδια των 100-150€ από το παμπλικ της γειτονιάς τους, μέσα στα πλαίσια της μόδας του φτηνού βινυλίου.

Ας έμπαιναν στο avsite. Ας πρόσεχαν.
 

Μηνύματα
766
Reaction score
1.594
Έχετε πλάκα πάντως: πέφτει κράξιμο για την πρότζεκτ και το μάρκετινγκ της και παροτρύνετε τους νέους χρήστες να διαβάσουν avsite για να κάνουν σωστή επιλογή πλατό, και ταυτόχρονα υπάρχει ανοιχτό νήμα με θέμα «βινύλιο και γυναίκες στα πατώματα», με συμμετοχή ουκ ολίγων μελών, στο πλαίσιο της γνώσης πάντα που απλόχερα προσφέρεται.
 

Μηνύματα
1.217
Reaction score
1.750
Ζητώ συγνώμη. Δεν ήθελα να στεναχωρήσω, ούτε να μειώσω λεκτικά κανέναν.
Απλά να μοιραστώ αυτό, για να γνωρίζουμε όλοι την παρούσα πικρή πραγματικότητα στα πικαπ.
Είναι ηχηρό χαστούκι και πως να κάνεις
τα στραβά μάτια?





Αγαπητέ μου ντισκοχεντ,
Υπάρχει νήμα του μίστερ Σποκ για αναλογικές πηγές.
Αν το είχες βάλει εκεί το πρότζεκτ,
ΔΕΝ ΘΑ ΠΟΣΤΑΡΙΖΑ ΤΙΠΟΤΑ.
 

Μηνύματα
3.703
Reaction score
3.085
Συγκρίνεις μήλα με πορτοκάλια. Για κάποιον που ξεκινάει τώρα την ενασχόληση με το σπορ, το προτζεκτάκι είναι ταμάμ. Όντας κάτοχος και vintage technics και dual και σύγχρονου pro-ject, σε καμία περίπτωση δεν θα συνιστούσα σε κάποιον νεοεισερχόμενο το 70s ή 80s κομμάτι, εκτός αν έχει πολλή όρεξη για διάβασμα, έξοδα και πειραματισμούς - ή, βέβαια, αν έχει δίπλα του κάποιον να τον καθοδηγεί.

Τα vintage κομμάτια αποτελούσαν ευκαιρία καμιά δεκαετία και βάλε πριν, πλέον απευθύνονται σε ανθρώπους με μεράκι, οι δε τιμές έχουν πάρει -αδικαιολόγητα κατ' εμέ- την ανηφόρα. Για παράδειγμα, για το συγκεκριμένο sony της αγγελίας ζητάνε κοντά στα 320 ευρώ, και έτσι όπως το βλέπω ο πρώην κάτοχος παίζει να το έπαιρνε και στην παραλία μαζί του.
Γιατί δεν θα συνιστούσες;
Που η δυσκολία;
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.592
Reaction score
27.933
Τόσοι και τόσοι αγοράζουν σανίδια και κάθε λογής σκουπίδια των 100-150€ από το παμπλικ της γειτονιάς τους, μέσα στα πλαίσια της μόδας του φτηνού βινυλίου.

Ας έμπαιναν στο avsite. Ας πρόσεχαν.
Το 90% και βάλε των αγοραστών ανεξαρτήτου προϊόντος δεν έχουν ιδέα τη είναι έρευνα αγοράς. Τα στοιχεία είναι παντού. Το Skroutz στην περσινή Black Friday ανακοίνωσε ότι σχεδόν το 95% των αγοραστών (περίπου 400.000 πωλήσεις), αγόρασε σε ίδια ή ακριβότερη τιμή από αυτή προ Black Friday.
Εδώ δεν ψάχνουν τιμή, θα ψάξουν specs;
 

Μηνύματα
766
Reaction score
1.594
Γιατί δεν θα συνιστούσες;
Που η δυσκολία;
Γιατί πιστεύω ότι οι πραγματικές ευκαιρίες πλέον σπανίζουν, ειδικά στο ebay, αλλά και στις εγχώριες αγγελίες (ρίξε μια ματιά στη Χ.Ε. και δες τι ζητάνε για πικάπ της σειράς, προηγούμενων δεκαετιών). Πώς θα αξιολογήσει κάποιος άπειρος την κατάσταση ενός πικάπ (και δε μιλάω για την εξωτερική εμφάνιση); Θα μπορέσει να τσεκάρει τζόγους στον βραχίονα, αν το πλατό περιστρέφεται σωστά κ.λπ.; Μπορεί ναι, μπορεί και όχι, δεν το γνωρίζω. Ένα στοιχειώδες σέρβις να του κάνει και μία καινούργια βελόνα, θα ανεβάσουν το κόστος κάνα κατοστάρικο. Αν σε αυτό το ποσό προσθέσεις ένα κόστος κτήσης 200-300 ευρώ για ένα μη εισαγωγικό παλιό πικάπ, θα δεις ότι πλησιάζουμε την τιμή μιας καινούργιας "σανίδας", όπως λέτε. Όπως έγραψα και παραπάνω, αν υπάρχει άνθρωπος να καθοδηγήσει στην αγορά και να πραγματοποιήσει έλεγχο, τότε όλα είναι μια χαρά. Αν όχι, όμως, και κάποιος θέλει να πάρει ένα μηχανάκι που θα το συνδέσει κατευθείαν και θα παίξει αξιοπρεπώς, βλέπεις ότι το κόστος είναι παραπλήσιο, με το επιπρόσθετο πλεονέκτημα της καινούργιας συσκευής.

Ομολογώ, πάντως, ότι δεν περίμενα να γίνει τόση κουβέντα old vs new, ειδικά από τη στιγμή που δεν είχε τέτοιο στόχο η αρχική μου ανάρτηση.
 

jpaudio

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.004
Reaction score
1.466
Ώπα, δεν τα έχει βάλει κανείς με την Project! Με την λογική πολλών εταιριών σαν αυτή και την "βιασύνη" των εν δυνάμει αγοραστών τα έχουν βάλει. Μιλάμε για την "μόδα-ροή" της αγοράς και την έλειψη πραγματικής ενημέρωσης και γνώσης ακόμα και για μηχανήματα της"ευτελούς-εισαγωγικής" κατηγορίας των 500 Ευρώ...
Ζητώ συγνώμη. Δεν ήθελα να στεναχωρήσω, ούτε να μειώσω λεκτικά κανέναν.
Απλά να μοιραστώ αυτό, για να γνωρίζουμε όλοι την παρούσα πικρή πραγματικότητα στα πικαπ.
Είναι ηχηρό χαστούκι και πως να κάνεις
τα στραβά μάτια?





Αγαπητέ μου ντισκοχεντ,
Υπάρχει νήμα του μίστερ Σποκ για αναλογικές πηγές.
Αν το είχες βάλει εκεί το πρότζεκτ,
ΔΕΝ ΘΑ ΠΟΣΤΑΡΙΖΑ ΤΙΠΟΤΑ.
Αυτές είναι ομορφιές!
 

Μηνύματα
1.447
Reaction score
1.102
Υπάρχουν ακροατές που απλά θέλουν να βάλουν το δίσκο,να παίξει και να τον ακούσουν χωρίς να τους ενδιαφέρει το τι παίζει "καλύτερα" και όλα αυτά σε ένα πικάπ που κοστίζει λίγα, δεν είναι πλαστικουρα και ως καινούριο προϊόν καλύπτεται από εγγύηση!
Ε αυτοί (υγιείς ακροατές)θα πάρουν project και καλά θα κάνουν. Η εταιρεία έχει βρει τη χρυσή τομή στην αγορά για αυτό και έχει πετύχει το εγχείρημα.
 


Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.550
Reaction score
37.786
στα προτζεκτ πληρωνεις το μινιμαλ σχεδιασμο .... 🐒
στο συγκεκριμενο πληρωνεις και τις χαλιεντ βασεις. 8-)
 


Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.592
Μηνύματα
2.865.184
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top