Να αγορασω Oled η οχι ? Ιδου το ερωτημα

Μηνύματα
115
Reaction score
32
Καλημερα στην παρεα. Με τρωει το μικροβιο να αγορασω καινουργια τηλεοραση. Λοιπον εδω και 5 χρονια ειμαι με μια 50" Sony 50W829B η οποια λειτουργει αψογα ακομα. Διαβαζω και ξαναδιαβαζω για τα burn in για τα Image Retention φοβαμαι ακομα να κανω την αλλαγη. Κυριως βλεπω ταινιες απο Zidoo και καμια 2-3 ωρες Digea. Και στο τσακιρ κεφι παιζω PS4 κανενα 2ωρο.
 




Μηνύματα
115
Reaction score
32
Aυτό εννοείς?
Κατι τετοια βλεπω και φοβαμαι ναι αλλα αυτη η φωτογραφια πρεπει να ειναι απο μια σελιδα που εκανε τεστ καποιες τηλεορασεις για πολλες ωρες αν δεν κανω λαθος.
 


alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.417
Reaction score
27.701
Κατι τετοια βλεπω και φοβαμαι ναι αλλα αυτη η φωτογραφια πρεπει να ειναι απο μια σελιδα που εκανε τεστ καποιες τηλεορασεις για πολλες ωρες αν δεν κανω λαθος.
Nαι, μέτρησαν 1000 ώρες σε 90 μέρες. Η κάθε μία με διαφορετικό content. Σε αυτή ξέρουμε ότι ήταν το CNN. :)
 

Μηνύματα
3.076
Reaction score
8.848
Καλησπέρα,
Αν έχεις αμφιβολίες για τις Oled μη το σκέφτεσαι κοίτα τις Led .......( μη σε πάρουμε και στο λαιμό μας )
αλλά 65άρα και πάνω.
Ενημερωτικά πάντως εγώ έχω μια Sony Oled εδώ και δύο χρόνια και δεν μου έχει παρουσιάσει αυτό το πρόβλημα ......
( μη το γρουσουζεύω κιόλας !!!! )
 

Ndis

Titika
Μηνύματα
1.853
Reaction score
4.601
Για τα πλεονέκτηματα των oled δεν θα γράψω κάτι, είναι γνωστά, αγόρασα την 55αρα cx για gaming monitor και streaming πλατφόρμες και ειναι απλά καταπλητική (την χρησιμοποιώ max 15 ώρες την εβδομάδα)

Ομως:
Αν έχεις την tv 10-12 ώρες την μέρα ανοιχτη να παίζει για συντροφιά θα απέφευγα την αγορά OLED.
Αν έχεις φωτεινό δωμάτιο και βλέπεις tv πρωινές ή μεσημεριανές ώρες , θα απέφευγα ξανά την αγορά OLED.
Αν θες tv που να ζήσει 8-10 χρόνια, σίγουρα δεν θα αγόραζα OLED.

Αν το αντέχει η τσέπη σου η 85αρα samsung q80 είναι καταπλητική για σαλόνι, σήμερα με λίγο μασάζ η τιμή της μπορεί να πέσει κάτω απο 3κ. Αν κανεις υπομονή ως το καλοκαίρι , οι miniled οθόνες κλείνουν ακόμα περισσότερο την ψαλίδα της διαφοράς ποιότητας μεταξύ led και oled
 


Μηνύματα
940
Reaction score
264
Για τα πλεονέκτηματα των oled δεν θα γράψω κάτι, είναι γνωστά, αγόρασα την 55αρα cx για gaming monitor και streaming πλατφόρμες και ειναι απλά καταπλητική (την χρησιμοποιώ max 15 ώρες την εβδομάδα)

Ομως:
Αν έχεις την tv 10-12 ώρες την μέρα ανοιχτη να παίζει για συντροφιά θα απέφευγα την αγορά OLED.
Αν έχεις φωτεινό δωμάτιο και βλέπεις tv πρωινές ή μεσημεριανές ώρες , θα απέφευγα ξανά την αγορά OLED.
Αν θες tv που να ζήσει 8-10 χρόνια, σίγουρα δεν θα αγόραζα OLED.

Αν το αντέχει η τσέπη σου η 85αρα samsung q80 είναι καταπλητική για σαλόνι, σήμερα με λίγο μασάζ η τιμή της μπορεί να πέσει κάτω απο 3κ. Αν κανεις υπομονή ως το καλοκαίρι , οι miniled οθόνες κλείνουν ακόμα περισσότερο την ψαλίδα της διαφοράς ποιότητας μεταξύ led και oled
Αν θες tv που να ζήσει 8-10 χρόνια, σίγουρα δεν θα αγόραζα OLED.Τι εννοεις;;;Δηλαδη εγω πχ που δεν βλεπω τβ πρωι και μεσημερι και μεσο ορο η τηλεοραση παιζει 3-4 ωρες το βραδυ θα πρεπει να αλλαξω τηλεοραση σε 5-6 χρονια;;;;
 

Ndis

Titika
Μηνύματα
1.853
Reaction score
4.601
Αν θες tv που να ζήσει 8-10 χρόνια, σίγουρα δεν θα αγόραζα OLED.Τι εννοεις;;;Δηλαδη εγω πχ που δεν βλεπω τβ πρωι και μεσημερι και μεσο ορο η τηλεοραση παιζει 3-4 ωρες το βραδυ θα πρεπει να αλλαξω τηλεοραση σε 5-6 χρονια;;;;
Λογικά όχι, αλλά σε κάθε περίπτωση θέλει προσοχή. Οι προδιαγραφές ειναι 100Κ ώρες αλλά οι συνθηκες και οι παραδοχές που πρέπει να λάβεις υποψη σου μόνο τυπικές δεν ειναι. Σε κάθε περίπτωση μαζί με την oled σου αγοράζεις πάντοτε την μεγαλύτερη δυνατή εγγύηση που μπορείς να αγοράσεις.
 

Μηνύματα
157
Reaction score
109
Παρε την sony 75" που σου πρότειναν ποιο πανω. Πιστεύω πιο πολυ θα απολαυσεις την αναβαθμιση σε μεγεθος παρα σε ποιοτητα εικονας

Ps* Μην περιμένεις για mini led και αηδιες, συνεχιζουν να εχουν τα ιδια θεματα, αν και σε μικροτερο βαθμο(blooming, χωρις απολυτο μαυρο κτλπ). Τπτ ακομα δεν αγγίζει Oled, οταν βγουν microled το ξανασυζητάμε.
 

Μηνύματα
360
Reaction score
554
Παρε την sony 75" που σου πρότειναν ποιο πανω. Πιστεύω πιο πολυ θα απολαυσεις την αναβαθμιση σε μεγεθος παρα σε ποιοτητα εικονας

Ps* Μην περιμένεις για mini led και αηδιες, συνεχιζουν να εχουν τα ιδια θεματα, αν και σε μικροτερο βαθμο(blooming, χωρις απολυτο μαυρο κτλπ). Τπτ ακομα δεν αγγίζει Oled, οταν βγουν microled το ξανασυζητάμε.
Να πω ότι έχω την Sony 65αρα της ίδιας σειρας με αυτη που πρότεινα και η εικονα ειναι πάρα πολυ καλη. Την συγκρίνω με Hisense 55ara 2018 της οποιας το πανελ ήδη μ άρεσε αρκετά και είναι 10 φορές καλύτερη.
 


rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.156
Reaction score
93.269
Η εικόνα με το image retention του CNN ήταν από την φτηνή σειρά της LG (B7, C7) του 2017, που παρουσίαζε το σχετικό πρόβλημα. Η δική μου αντικαταστάθηκε με μια Β8 πριν την λήξη της εγγύησης. Μέχρι στιγμής, σχεδόν 1,5 χρόνο μετά δεν έχει το παραμικρό (φτου φτου....).

Όλες μου οι τηλεοράσεις κάνουν υπερωρίες, δουλεύοντας πάνω από 10-12 ώρες καθημερινά, κυρίως σε τηλεοπτικό πρόγραμμα, λιγότερο σε ταινίες. Από CRT Philips, σε Pioneer plasma, σε OLED LG δύο φορές. Τους πίνω το αίμα μέρα νύχτα, με ανοιχτά παράθυρα, με κλειστά, με συσκότιση. Δεν έχω απαίτηση να τις κρατήσω για μια 8ετία, αλλά όσο είναι στην εγγύηση (με επέκταση) να μην παρουσιάσουν κάτι.

Και επειδή την έχω μπροστά μου τόσες ώρες, δεν θέλω εκπτώσεις στην εικόνα. OLED λοιπόν, να ευχαριστιούνται τα ματάκια μου, και τέλος.
 


minas

Πισιά
Μηνύματα
3.907
Reaction score
3.700
Η εικόνα με το image retention του CNN ήταν από την φτηνή σειρά της LG (B7, C7) του 2007, που παρουσίαζε το σχετικό πρόβλημα. Η δική μου αντικαταστάθηκε με μια Β8 πριν την λήξη της εγγύησης. Μέχρι στιγμής, σχεδόν 1,5 χρόνο μετά δεν έχει το παραμικρό (φτου φτου....).

Όλες μου οι τηλεοράσεις κάνουν υπερωρίες, δουλεύοντας πάνω από 10-12 ώρες καθημερινά, κυρίως σε τηλεοπτικό πρόγραμμα, λιγότερο σε ταινίες. Από CRT Philips, σε Pioneer plasma, σε OLED LG δύο φορές. Τους πίνω το αίμα μέρα νύχτα, με ανοιχτά παράθυρα, με κλειστά, με συσκότιση. Δεν έχω απαίτηση να τις κρατήσω για μια 8ετία, αλλά όσο είναι στην εγγύηση (με επέκταση) να μην παρουσιάσουν κάτι.

Και επειδή την έχω μπροστά μου τόσες ώρες, δεν θέλω εκπτώσεις στην εικόνα. OLED λοιπόν, να ευχαριστιούνται τα ματάκια μου, και τέλος.
Είπαμε να είναι μπροστά από την εποχή της, αλλά όχι και 2007 :)

Και για να μην κάνω μόνο πλάκα, η μόνη χρήση που θα με προβλημάτιζε λίγο το retention είναι gaming, εάν έχει πολλές στατικές εικόνες, πχ κάποιο HUD, health bars, κλπ.
 



Staff online

  • PeterMeni
    DIY - "Επαγγελματίας"
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • rose.athens
    Not in the mood Mod
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.321
Μηνύματα
2.858.488
Members
37.894
Νεότερο μέλος
Nika
Top