Να παρουσιάσω και γω ρε παιδιά τον χώρο μου και τα μηχανήματά μου

Μηνύματα
12.516
Reaction score
14.656
unfurl="true"]https://butleraudio.com/tubesvstrans1.html[/URL@thva για μελετησε λιγο το θεμα να με πεις και εμεναhttps://butleraudio.com/tubesvstrans2.html
Εμένα λές ;

Αυτά είναι παλιά, τα έχουν κάνει debunked (απομυθοποίηση) οι τρανσιστοράτοι λένε. Αλλά απο την άλλη οι τρανζιστοράτοι όλα τα έχουν κανει debunked. 😃 Κατέχουν την "αλήθεια". χα χα

Έχω (είχα) καλύτερα ήδη και απο τότε που αγόρασα, να σου δείξω.

Αλλά δεν ασχοούμαι καθώς ο κύβος ερρίφθη και δεν έγινε για "τεχνολογικούς" λόγους. Αυτοί σε πάνε μόνο μέχρι ένα σημείο.
 


Μηνύματα
12.516
Reaction score
14.656
η πιδι στα Αλβανικα
Τι είμαστε τελικά εκεί εμείς .... Αρβανίτες, βλάχοι, Αλβανοί, απο το Βυζάντιο ; 😃

Καλά δεν είμαστε και αγνοι, καθαροί Ελληνες σαν τον Κο Μαρκου αλλά να ρωτάω. 😃
Το έχω πεί ότι τα έχω ¨χάσει". Τα είχα στο παλιό λάπτοπ. Κάπου θα είναι κάποια μόνο απο αυτά , αλλά πρέπει να ψάξω πολύ κια να αφιερώσω χρόνο να τα βρώ. Δεν με πιστεύουν και νομίζουν ότι λέω δικαιολογίες χα χα. Σιγά μην κάτσω εγώ τώρα για να τους "ικανοποιήσω" την περιέργεια ή για να αποδείξω κάτι σε αυτούς να κάθομαι να ψάχνω . Και δεν έχει και νόημα εξάλλου ούτε για εμένα ούτε για αυτούς. Καλά για αυτούς ότι και να πεις δεν έχει νόημα και ελπίδα να δεχθούν έστω και το 1 /1000. χα χα Είναι πολωμένοι χα χα
 
Last edited:


Μηνύματα
12.516
Reaction score
14.656
Δες εδω, μιλάω Γαλλικά για χάρη σου. 😃 😍

Είναι και μέσα στο θέμα μας αλλά περί μελλοντικών versus (vs) θεμάτων. Προσπάθω να προσαρμοστώ, δεν μπορείς να πείς. Βέβαια το χιούμορ μου δεν βλέπω να εκτιμάται (με -αι , όχι με -ε ... το εκτιμάται). 😃
 
Last edited:

christos77

Master of Diffusion
Μηνύματα
6.288
Reaction score
13.195
Τι είμαστε τελικά εκεί εμείς .... Αρβανίτες, βλάχοι, Αλβανοί, απο το Βυζάντιο ; 😃

Καλά δεν είμαστε και αγνοι, καθαροί Ελληνες σαν τον Κο Μαρκου αλλά να ρωτάω
Ειμαστε καθαροτατοι απογονοι των αρχαιων ελληνων εδω και 3000 χρονια καμια σχεση με τους Μογγολους Τουρκους, εστω και αν 400 χρονια ειχαν κατοχη στην Ελλαδα οι εκδοροσφαγεις:(
Η Βορειος Ηπειρος απο τον Γενουσο ποταμο, Σκουμπια τον λενε οι Σκιπεταραιοι ειναι ΕΛΛΗΝΕΣ
Αδιαφορο αν μιλανε τα αλβανικα δεν εχει καμια σημασια ΕΙΝΑΙ ΕΛΛΗΝΕΣ Εχουμε το ιδιο ντι εν ει;)
Αυτο το θεμα θελει πολυ αναλυση;) κι εγω δεν εχω την δικη σου ικανοτητα :hi: -με την καμια απ λεει και ο χομο ερεκτους- Στον Γραπτο Λογο:drinks:
 

Μηνύματα
12.516
Reaction score
14.656
Ειμαστε καθαροτατοι απογονοι των αρχαιων ελληνων εδω και 3000 χρονια καμια σχεση με τους Μογγολους Τουρκους, εστω και αν 400 χρονια ειχαν κατοχη στην Ελλαδα οι εκδοροσφαγεις:(
Η Βορειος Ηπειρος απο τον Γενουσο ποταμο, Σκουμπια τον λενε οι Σκιπεταραιοι ειναι ΕΛΛΗΝΕΣ
Αδιαφορο αν μιλανε τα αλβανικα δεν εχει καμια σημασια ΕΙΝΑΙ ΕΛΛΗΝΕΣ Εχουμε το ιδιο ντι εν ει;)
Αυτο το θεμα θελει πολυ αναλυση;) κι εγω δεν εχω την δικη σου ικανοτητα :hi: -με την καμια απ λεει και ο χομο ερεκτους- Στον Γραπτο Λογο:drinks:
Τα ξέρω Κε χρήστο, πλάκα κανω. Μισός απο εκεί είμαι. Αφου το ξέρεις χα χα.

😃 😍
και ο χομο ερεκτους
Εδιτ : (μετά το Love σου). Το λέω για να μην έχεις προβλήματα όταν το διαβάσει χα χα.

========

Ε, δεν είναι και από ¨Αργος να το θεωρούσαμε πες, 100 % pure.

Εκεί αυτοί τι είναι ; Ιταλοί ; (απο μεταναστες Αλβανούς που πήγαν αρχικά στην Ιταλία που μετά εγκαταστάθηκαν εκεί ?);)

😃 😃 😃
 
Last edited:


Μηνύματα
1.730
Reaction score
2.471
..μισές δουλειές κάνεις "μισέ" όσο δεν μας παρουσιάζεις το σετάπιον σου. :)
 



Μηνύματα
12.516
Reaction score
14.656
Τι λέει Κε Χρήστο ; χα χα

Μόνο εσυ μπορείς να τον εκνευρίσεις πραγματικά μου φάινεται. χα χα

Ξελογκαρε ο Κος Χρήστος.

¨Αντε δεν αξίζει, χωρίς αυτόν ... την κάνουμε και εμείς.
 




wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.443
Reaction score
15.136
Να βάλουμε κι ένα "θκο μας" να κάνουμε λίγο ...πρόμο... :p

(θ' αρχίσει τώρα ο μανέστρος για τις χροιές και θα μπλέξουμε αλλά δε βαριέσαι :p )

 

Μηνύματα
12.516
Reaction score
14.656
Παρ' όλες τις ομοιότητες των δύο περιοχών στα πολυφωνικά τους τραγούδια, υπάρχουν και αξιοσημείωτες διαφορές.Οι τρεις τραγουδιστικοί ρόλοι που εμφανίζονται είναι ο ρόλος του παρτή που είναι ο πρωταγωνιστικός (ia merr στα αλβανικά), ο ρόλος του κλώστη που αντικαθιστά τον γυριστή (ia pren) και ο ισοκράτης που κρατά το ίσον (ia mban στους Τόσκηδες και ia mbush στους Λιάπηδες). Χωρίς να ακολουθούν απόλυτα τα χαρακτηριστικά της βορειοηπειρώτικης πολυφωνίας, όπως τα έχουν περιγράωει οι ειδικοί (Σπυρίδων Περιστέρης, Doris Stockmann, Erich Stockmann), το τραγούδι ακολουθεί μια διαφορετική εκδοχή της παράδοσης αυτής. Ο παρτής, δεν σταματάει τον ρόλο του κυρίου τραγουδιστή σε όλη την διάρκεια του τραγουδιού. Ο κλώστης είναι άνδρας και όχι γυναίκα, όπως γίνεται συνήθως και αντικαθιστά αλλά στην ουσία ενσαρκώνει ταυτόχρονα και τον ρόλο του γυριστή. Τέλος το ίσον ή ο ρόλος του ισοκράτη στο τραγούδι ενσαρκώνεται από έναν τραγουδιστή, ενώ συνήθως ο ισοκράτης αποδίδεται τουλάχιστον από δύο άτομα. Η πλούσια οργανική μουσική αποτελεί το αντιστάθισμα. Σε αντίθεση με τα περισσότερα πολυφωνικά τραγούδια του Πωγωνίου που ερμηνεύονται a capella ή με απλή συνοδεία οργάνων, στην εκδοχή που παρουσιάζεται εδώ η μουσική παίζει βασικό ρόλο. Η φωνητική ερμηνεία από λίγους σχετικά εκτελεστές αντισταθμίζεται από την πλούσια οργανική συμμετοχή: κλαρίνο, ακορντεόν, λαούτο και ντέφι. Σε μία ανάλογη μελωδία στην Ήπειρο το ακκόρντο της τονικής θα κατέληγε σε ματζόρε κλίμακα, ενώ στην αλβανική εκδοχή καταλ'ηγει σε μινόρε.
 


Μηνύματα
12.516
Reaction score
14.656
Να βάλουμε κι ένα "θκο μας" να κάνουμε λίγο ...πρόμο... :p

(θ' αρχίσει τώρα ο μανέστρος για τις χροιές και θα μπλέξουμε αλλά δε βαριέσαι :p )

Όχι βρε, δεν λέει τίποτε ο Κος Χρήστος.
 



Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.613
Μηνύματα
2.868.094
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top