Να παρουσιάσω και γω ρε παιδιά τον χώρο μου και τα μηχανήματά μου

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.841
Reaction score
77.419


daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.841
Reaction score
77.419
Ναι ρε πουλάκι μου , αλλά άμα έχεις. Εσύ δδεν έχεις ..
έχω δεν έχω τα κάνω ότι θέλω...
εσύ πρέπει να ζητήσεις συμβουλή γιατρού :cry: :lol:
 


Μηνύματα
27.206
Reaction score
25.180
Αυτό το Σανσουι το είχα κάποια εποχή......πολύ δυνατό μηχανάκι.

View attachment 167358



συγκινήθηκα ........
Είναι όντως εξαιρετικό μηχάνημα ο 907mr. 2χ160/8, 2χ300/4 , κατεβαίνει μέχρι και τα 2 ohms απλά δεν δίνει παραπάνω ισχύ. Με την γμωστή κορυφαία ποιότητα των κορυφαίων SANSUI .
35 κιλά τέρας. Και είναι ολοκληρωμένος. Τι κρίμα που έβγαινε μόνο με 100v τροφοδοσία, μόνο για την ιαπωνία.
 

P

PMC

Guest
...
Είναι όντως εξαιρετικό μηχάνημα ο 907mr. 2χ160/8, 2χ300/4 , κατεβαίνει μέχρι και τα 2 ohms απλά δεν δίνει παραπάνω ισχύ. Με την γμωστή κορυφαία ποιότητα των κορυφαίων SANSUI .
35 κιλά τέρας. Και είναι ολοκληρωμένος. Τι κρίμα που έβγαινε μόνο με 100v τροφοδοσία, μόνο για την ιαπωνία.
Τον έχω πουλήσει σε φιλο πιλότο μαχητικών . Τώρα δεν πετάει πια. Και είναι Αυστραλία.
Τον έχει ακόμα .
 






Μηνύματα
27.206
Reaction score
25.180
Ναι ρε τι γελάς?
Τα SANSUIγια παίζνε γαμάτα.
Πες του Χρήστου να σου πεί .
Εμένα μου έλεγε σήμερα πόσο δυνατό του φάνηκε . Του λέω " Χρηστάρα , άμα το τσιτώσεις αυτό μπορεί και να σου τουτ τα ηχεία. Οχι ρε , δεν μπορεί μου λέει. Μετά που ξαναμιλήσαμε το σκεφτότανε.
Χρηστάρα πες την αλήθεια.
Δεν είναι τόσο το sheer power , αυτού του ενισχυτή , όσο η ταχύτητα και το ρεύμα που μπορεί να δώσει.
ΟΧΙ λόγω μεγάλου τροφοδοτικού , αλλά λόγω σχεδίασης , της προενίσχυσης -οδήγησης και των τελικών σταδίων , που δεν έχει κάνει κανείς άλλος , ούτε κάν η ίδια η sony , γιατί απλά το είχε κάνει η SANSUI. Και για όποιους δεν ξέρουν , οι ιάπωνες πάντα αντέγραφαν ο ένας τον άλλον. Το είχαν δεδομένο.
Το κύκλωμα που έβγαλε η SANSUI το 1982 με τον 2301 το x-balanced δεν ήταν κάτι παραπάνω από δύο ενισχυτές γεφυρωμένους. Αλλά με ανάστροφη πολικότητα. Και το ίδιο έκανε και στην οδήγηση και στο τροφοδοτικό.
Ενα πλήρως συμμετρικό κύκλωμα. Με floating ground.
Κανείς άλλος δεν το είχε κάνει ποτέ αυτό.
Αυτό που πέτυχε η SANSUI ήταν πολύ χαμηλός θόρυβος και εξαιρετικά ισχυρά δυναμικά , κάτι που πάντα έψαχνε και κυνηγούσε .
Αν δεν ήταν κάτι γρήγορο και με δυναμικά η SANSUI δεν το έβγαζε ποτέ σε παραγωγή.
Αυτός ήταν και ο λόγος που κάποιοι μηχανικοί ήχου έφυγαν , και μαζί με τους αντίστοιχους συναδέλφους τους ίδρυσαν την KENSONIC LABORATORIES , αργότερα γνωστή ΚΑΙ ως accuphase labs.
Eχω και κάποια άλλα να πω αλλά σε άλλη φάση.
 

christos77

Master of Diffusion
Μηνύματα
6.261
Reaction score
13.148
Ναι οπως τα λεει ο τζων ειναι το μηχανημα και μετραει και πεζ αριστα :)
το θεμα ειναι τα 100v θελει μετασχηματιστη βαρβατο σπεσιαλε ;)
 





christos77

Master of Diffusion
Μηνύματα
6.261
Reaction score
13.148
να μρε went, δεν ειναι μεθανιωτικα αυτα ειναι θκαμας ακου μεθανιωτικα???/ :party:
θα σιαξω ενα τετοιο τακιμη και θα παω σαλονικα να πεζω στο αυτι το κλαρινο του μεγαλου αυτιου :)
και ενα μουσικον τεμαχιον με υψηλη στιχουργια :) ;)
 
Last edited:




Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.599
Μηνύματα
2.865.492
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top