Να παρουσιάσω και γω ρε παιδιά τον χώρο μου και τα μηχανήματά μου

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
View attachment 207143 View attachment 207141 View attachment 207141 View attachment 207142 View attachment 207140
Νεα κατασκευη μονο με αιχμες 10εκ στους πλαγιους τοιχους;) πισω απ το σεταπιον παραμενουν η τρουπες για διαχυση και αποροφηση μεσα ειναι βιβλια!! ;)
Αξιοθαύμαστος,αλλά κάτι πρέπει να γίνει με τις χαμηλές,την ισορροπία μεταξύ καναλιών και την παρουσίαση μετρητικών δεδομένων...Επί τη ευκαιρία,ποια είναι η διάσταση του πλάτους πάνω στην οποία είναι διευθετημένα τα υπάρχοντα sub;Υπάρχει ευχέρεια να έμπαιναν οι δορυφόροι σε άλλες βάσεις ώστε τα sub μετακινούνταν ελεύθερα σε διαφορετικές θέσεις;
 



christos77

Master of Diffusion
Μηνύματα
6.253
Reaction score
13.131
Αξιοθαύμαστος,αλλά κάτι πρέπει να γίνει με τις χαμηλές,την ισορροπία μεταξύ καναλιών και την παρουσίαση μετρητικών δεδομένων...Επί τη ευκαιρία,ποια είναι η διάσταση του πλάτους πάνω στην οποία είναι διευθετημένα τα υπάρχοντα sub;Υπάρχει ευχέρεια να έμπαιναν οι δορυφόροι σε άλλες βάσεις ώστε τα sub μετακινούνταν ελεύθερα σε διαφορετικές θέσεις;
Θα προσπαθησω Μεσιε Μπουτια να απαντησω οπως μπορω αν και δεν τα καταφερνω στο γραπτο λογο οπως εσεις.:hi:
Δεξια και Αριτερα ειναι ΜΟΝΟ ξυλινες αιχμες 10εκ 2 μετρα πλατος ανα πλευρα και υψος 2,81
Τωρα το πρωι τα ακουσα σε μεσαιες εντασεις γιατι η συζυγος εχει πυρετουλι εκανε χτες το εμβολιο
Εντυπωσεις ακροασεων εστω χαμηλομεσαια και οχι εντασεις χερ ντοκτορ;)
Το φανταστικο κεντρικο, το ακουγα καλα εστιασμενο. Τωρα εχω την εντυπωση οτι εχω κεντρικο ηχειο που δεν εχω;)
Η εικονα εχει διευρυνθει τα μαλλα καθ υψος και κατα πλατος, of axis, on axis οπως το λεει ο χερ ντοκτορ περι την ιγγλετερα:lol: ΣΕ ΟΛΟ ΤΟ ΦΑΣΜΑ;)
Πλατος 4 μετρα, μηκος 6,23, υψος 2,81 στα ξυλα, στο νταου 2,91
Ναι υπαρχει ευχερεια να μπουν οι δορυφοροι σε βασεις και να μετακινουνται τα υποβαθυφωνα
Αλλα για να κανω τετοιες ταρζανιες πρεπει να ειμαι Μεσιε Μπουτιας που ΔΕΝ ειμαι:);)
Τα χαμηλα ακουγωνται καλα στα αυτια μου, αν ακουω καλα το κοντρα μπασσο τα συμφωνικα τυμπανια, και την μεγαλη γκραν κασσα και την τουμπα ολα καλως
Και τα πλαστικα μπασσα απο συνθη, και το ηλεκτρικο μπασσο που δεν εχει πολλες αρμονικες σε σχεση με το ακουστικο μια χαρα τα ακουω
Μετρησεις ναι μεθαυριο γιατι αν αρχισω τα ιου ιου θα με κυνηγαει η συζυγος δικαιως λογο εμβολιου
ξεχασα να αναφερω οτι θελει περισσοτερη ενταση απο πριν :)
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.492
Reaction score
37.569

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Ναι υπαρχει ευχερεια να μπουν οι δορυφοροι σε βασεις και να μετακινουνται τα υποβαθυφωνα
Αλλα για να κανω τετοιες ταρζανιες πρεπει να ειμαι Μεσιε Μπουτιας που ΔΕΝ ειμαι:);)
Δεν χρειάζεται κάτι τόσο προχωρημένο,μονάχα να μετακινούσες κάνοντας σε κάθε στάδιο λήψεις κρουστικές και με περιστρεφόμενο μικρόφωνο για τις εναλλακτικές τοποθεσίες των sub.Κατόπιν να δημοσίευες εδώ τα αποτελέσματα - κυρίως spectro 20-200 Hz (για την κρουστική συνθήκη) και απόκριση συχνότητας με περιστρεφόμενο μικρόφωνο (για συνθήκη steady state).
 

christos77

Master of Diffusion
Μηνύματα
6.253
Reaction score
13.131
Να γραψω αλλη μια φορα τα ηχεια μου να γνωριζετε με τι ακουω
ΔΟΡΥΦΟΡΟΙ AUDIO CENTRON MADE USA
ACE12HA
RMS Power Handing 240W
Program Power Handing 480 w
Frequency Response +- 3dB 55-18KHZ
Nominal frequency Range 40-20khz
Nominal Impedance 8 Ohms
Sensitivity 95 dB
Max SPL 122 dB
Horizontal Dispersion 110o +-50o
Vertican Dispersion 50o +-7o
ΥΠΟΒΑΘΥΦΩΝΑ PROEL SMT15P8 MADE ITALY
System type Vented enclosure sabwoofer
Nominal impedance 4Ω /8Ω
Continous power rating 300w AES stantard
Peak power rating 600w
Frequensy response 40Hz-160Hz@+- 6dB
Sensitivity 98dB @1w/1m
Rated Maximum SPL 125dB
Low frequency device 15'' woofer
Crossover frequency 160Hz 12dB/oct low-pass 6dBoct high-pass
Δεν χρειάζεται κάτι τόσο προχωρημένο,μονάχα να μετακινούσες κάνοντας σε κάθε στάδιο λήψεις κρουστικές και με περιστρεφόμενο μικρόφωνο για τις εναλλακτικές τοποθεσίες των sub.Κατόπιν να δημοσίευες εδώ τα αποτελέσματα - κυρίως spectro 20-200 Hz (για την κρουστική συνθήκη) και απόκριση συχνότητας με περιστρεφόμενο μικρόφωνο (για συνθήκη steady state).
Θα προσπαθησω :) ;)
 





christos77

Master of Diffusion
Μηνύματα
6.253
Reaction score
13.131
προχειρο ανεβασμα αιρ φαδερ μαλλον :oops:
δεν εχω καλιμπραρη το μικροφωνο δεν ξερω αγγλικα γκαμοτι μου και ο γιος για να το κανει θελει επι 15 ημερες να του ταιζω μπουγατσα πλερωνα 6 χρονια στο πολυτεχνειο καλα να παθω:oops:
 

Attachments

  • 127,7 KB Προβολές: 0
  • 133,8 KB Προβολές: 0
  • 162,3 KB Προβολές: 0
  • 123,9 KB Προβολές: 0
  • 162,3 KB Προβολές: 0
Last edited:




Μηνύματα
12.213
Reaction score
14.513
και μια ετελεση πιο κοντα στα χαεντικα σας ακουσματα :lol:
Μη μου πείς οτι είχες παίξει και με τον Μπαρμπα Μιχάλη ?

«Τον άνθρωπο ο κόσμος πρέπει να τον κλαίει όταν γεννιέται, όταν πεθαίνει πρέπει να τον γλεντάει. Γιατί θα μου πεις; Όταν γεννιέται δεν ξέρεις τι βάσανα θα τραβήξει, τότε πρέπει να το κλαίνε γιατί θα πάθει πολλά, ενώ όταν πεθαίνει, ξέγνοιασε τότε πάει αυτός γλίτωσε, τότε…γλέντα τον».

 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
προχειρο ανεβασμα αιρ φαδερ μαλλον :oops:
δεν εχω καλιμπραρη το μικροφωνο δεν ξερω αγγλικα γκαμοτι μου και ο γιος για να το κανει θελει επι 15 ημερες να του ταιζω μπουγατσα πλερωνα 6 χρονια στο πολυτεχνειο καλα να παθω:oops:
Chris,είναι οδυνηρή η παρακολούθηση των παραστάσεων υπό ανωφελείς κλίμακες...Σου βάζω ενδεικτικό screenshot με ωφέλιμες τιμές παραμέτρων στο παράθυρο του Spectrogram.Τα πλαίσια εμφανίζονται κλικάροντας πάνω στα εικονίδια Controls και Limits αντίστοιχα,ευρισκόμενα πάνω δεξιά από τον πίνακα εργασίας:
1617515026084.png


Ομοίως για την ενότητα Step κλικάροντας πρώτα στο εικονίδιο Overlays στο κέντρο πάνω στη σελίδα και κατόπιν στο εικονίδιο Limits πάνω δεξιά στον πίνακα,έχοντας αναοίξει το νέο παράθυρο να πιάνει όλη την οθόνη.
1617515721979.png


Στην ενότητα ALL SPL κλικάρεις το Limits και θέτεις τις εικονιζόμενες ρυθμίσεις.Επίσης με το εικονίδιο controls (το οποίο δεν εμφανίζεται στην παρακάτω εικόνα) επιλέγεις smoothing 1/6 octave και αφότου το επιλέξεις πρέπει να κλικάρεις και το διπλανό πλαίσιο που αναγράφει Apply smoothing...
1617516042522.png


Έστω και υπό τις επίπονες κλίμακες παρουσίασης,είναι φανερό ότι χάρη στην εκτεταμένη διαχυτική φροντίδα έχεις εξειρετικές χωρικές επιδόσεις πάνω από τη ζώνη Schroeder,αλλά κάτωθεν αυτής γίνεται της διεφθαρμένης γυναικός το σιδηρούν κιγκλίδωμα...Ό,τι μπάσο ακούς δεν είναι ωφέλιμη ενέργεια αλλά επικρατούσα τοπικά από ιδιοσυντονισμούς.
Ακόμα και υπό αυτόν τον τρόπο παράστασης βγάζουν μάτι οι συνιστώσες γύρω από 25 και 50 Hz περίπου μαζί με πολλαπλάσια λίγο άνω των 100 Hz.Υπάρχει επίσης σοβαρό θέμα με τα group delay στη ζώνη κάτω από 100 Hz.
 

christos77

Master of Diffusion
Μηνύματα
6.253
Reaction score
13.131
Έστω και υπό τις επίπονες κλίμακες παρουσίασης,είναι φανερό ότι χάρη στην εκτεταμένη διαχυτική φροντίδα έχεις εξειρετικές χωρικές επιδόσεις πάνω από τη ζώνη Schroeder,αλλά κάτωθεν αυτής γίνεται της διεφθαρμένης γυναικός το σιδηρούν κιγκλίδωμα...Ό,τι μπάσο ακούς δεν είναι ωφέλιμη ενέργεια αλλά επικρατούσα τοπικά από ιδιοσυντονισμούς.
Ακόμα και υπό αυτόν τον τρόπο παράστασης βγάζουν μάτι οι συνιστώσες γύρω από 25 και 50 Hz περίπου μαζί με πολλαπλάσια λίγο άνω των 100 Hz.Υπάρχει επίσης σοβαρό θέμα με τα group delay στη ζώνη κάτω από 100 Hz.
:lolsign::lolsign::prankster: @Bhutia εχετε απολυτο δικιο, θα ζητησω την βοηθεια του θεσσαλικου καμπου;)
να ξεκινησω απο την αρχη βημα βημα και επανερχομαι:)
 

christos77

Master of Diffusion
Μηνύματα
6.253
Reaction score
13.131
Το κουφο ειναι οτι δεν ακουω καμμια παραμορφωση στα χαμηλα μα καμμια!!
Περι αλλα ομως τυρβαζουν τα κομπιουτερς και οι αριθμοι:idk::thumbsdown::frown::prankster:
 
Last edited:

christos77

Master of Diffusion
Μηνύματα
6.253
Reaction score
13.131
Εστω και πλαστικο μπασσο δεν ακουω στασιμα πουθενα τιπτα, γωνιες ΔΕΝ υπαρχουν στο δωματιο της εχω εξαφανιση :prankster:
 
Last edited:


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.100
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top