Να παρουσιάσω και γω ρε παιδιά τον χώρο μου και τα μηχανήματά μου

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Εστω και πλαστικο μπασσο δεν ακουω στασιμα πουθενα τιπτα, γωνιες ΔΕΝ υπαρχουν στο δωματιο της εχω εξαφανιση :prankster:
Δεν αντιλαμβάνεσαι τους ιδιοσυντονισμούς όχι τόσο λόγω απουσίας γωνιών,αλλά λόγω εξαφάνισης στην ουσιαστική παροχή ενέργειας μέχρι τα 100 Hz...

Δες επιπλέον στην πράσινη καμπύλη της φασικής απόκρισης που σου κάνει δύο ολισθήσεις 360 μοιρών καθεμία σε ύψος 60 Hz περίπου και τέσσαρες τουλάχιστον όπως προσπαθώ να διακρίνω στην αρχή της πρώτης οκτάβας..Δηλαδή η απόκριση στα 100 Hz έρχεται χονδρικά με φασική υστέρηση το 4*360 + 2*360 = 2160 μοίρες εκ προοιμίου σε σχέση με το ξεκίνημα από πρώτη οκτάβα και 720 μοίρες το λιγότερο σε σχέση με τη δεύτερη...
1617530409028.png
 



Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Χρήστο, πρέπει να φωνάξεις στο σπίτι τον μπούτια.

Θα βρει τη χαρά του ο μπουτχιας, κι εσύ θα δεις το φως το αληθινό.
Μακαρι να ρχοταν χαρα μεγιστη αλλα......... :)
Το αποτελεσματικότερο μέτρο ενάντια στη διασπορά παραμένει σταθερά η αποφυγή συγχρωτισμών...

Γίνεται όμως κι εξ αποστάσεως διερεύνηση με τη γνωστή Αρχή ΄΄Dimifoot΄΄ (τιμής ένεκεν η τιτλοφορία) ,δηλαδή άλλοι να μετακινούν και να μετρούν και άλλος να γνωματεύει... :laugh:
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.661
Το αποτελεσματικότερο μέτρο ενάντια στη διασπορά παραμένει σταθερά η αποφυγή συγχρωτισμών...
Χρήστο, μαζεύεις την οικογένεια και πάτε 5 μέρες σε ένα ξενοδοχείο, κι αφήνεις ανοιχτά παράθυρα στο σπίτι, να αεριζεται.

Αφήνεις τα κλειδιά μέσα στη γλάστρα.

Μετά από 2 μέρες, μπαίνει ο μπουτχιας σπίτι, κλείνει παράθυρα να μη φεύγει το Μπάσο, κι αρχίζει τα δικά του.

Μετά από 24ωρη ενασχόληση, φεύγει κι αφήνει τα κλειδιά στη γλάστρα, τα παράθυρα ανοιχτά, και τα σαμπ πιθανώς πάνω σε κάνα καναπέ.

Στην κουζίνα αφήνει κάνα γλυκό της προκοπής, να'χεις να τρως από τα χεράκια του.

2 μέρες μετά, μπαίνεις να ακούσεις μουσική. Την οικογένεια την αφήνεις στο ξενοδοχείο, επ'αοριστου. Δε πειράζεις τη θέση των σαμπ. Τα πακτωνεις με λίγο τσιμέντο στις γωνιές.

Επειδή δε θα σηκώνεσαι ούτε για να φτιάξεις φαγητό, σου θυμίζω πως σου έχει αφήσει ο μπουτχιας κάτι να φας, να μη πεθάνεις της πείνας στο πρώτο 48ωρο ακροάσεων.

Καλές ακροάσεις.
 
Last edited:

christos77

Master of Diffusion
Μηνύματα
6.253
Reaction score
13.131
Ο Κυριος Δημητρης μου ειπε οτι δεν δικαιουμε δια να ομιλω περι ακουστικης :frown: αρα.;
θα μιλησω μαζι του για Ιατρικα θεματα και πρεπει να τον επισκεφθω στη Σαλλονικη
για το ποδι το αριστερο που εχει αγριεψη η κατασταση μεχρι το φθινοπωρο αντεχω;)
Γίνεται όμως κι εξ αποστάσεως διερεύνηση με τη γνωστή μέθοδο ΄΄Dimifoot΄΄ (τιμής ένεκεν) ,δηλαδή άλλοι να μετακινούν και να μετρούν και άλλος να γνωματεύει...
με εσας καθοδηγητη;; μεγιστη τιμη:):party:
 

christos77

Master of Diffusion
Μηνύματα
6.253
Reaction score
13.131
Χρήστο, μαζεύεις την οικογένεια και πάτε 5 μέρες σε ένα ξενοδοχείο, κι αφήνεις ανοιχτά παράθυρα στο σπίτι, να αεριζεται.

Αφήνεις τα κλειδιά μέσα στη γλάστρα.

Μετά από 2 μέρες, μπαίνει ο μπουτχιας σπίτι, κλείνει παράθυρα να μη φεύγει το Μπάσο, κι αρχίζει τα δικά του.

Μετά από 24ωρη ενασχόληση, φεύγει κι αφήνει τα κλειδιά στη γλάστρα, τα παράθυρα ανοιχτά, και τα σαμπ πιθανώς πάνω σε κάνα καναπέ.

Στην κουζίνα αφήνει κάνα γλυκό της προκοπής, να'χεις να τρως από τα χεράκια του.

2 μέρες μετά, μπαίνεις να ακούσεις μουσική. Την οικογένεια την αφήνεις στο ξενοδοχείο, επ'αοριστου. Δε πειράζεις τη θέση των σαμπ. Τα πακτωνεις με λίγο τσιμέντο στις γωνιές.

Επειδή δε θα σηκώνεσαι ούτε για να φτιάξεις φαγητό, σου θυμίζω πως σου έχει αφήσει ο μπουτχιας κάτι να φας, να μη πεθάνεις της πείνας.
Μα το θεμα ειναι ναρθει ο ιδιος θα του εχω εδεσματα Ηπειρωτικα-τυροπιτες κρεατοπιτες και μουλα γεμιστη- απο ποτα θκομ τσιπουρο και κρασι αμα θελει μαλτ ουσκιδια να παρω και τετοια
ακομα και Κοτσιδια;) εδεσματα μπορω να εχω στο μετρο του δυνατου:)
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Μα το θεμα ειναι ναρθει ο ιδιος θα του εχω εδεσματα Ηπειρωτικα-τυροπιτες κρεατοπιτες και μουλα γεμιστη- απο ποτα θκομ τσιπουρο και κρασι αμα θελει μαλτ ουσκιδια να παρω και τετοια
ακομα και Κοτσιδια;) εδεσματα μπορω να εχω στο μετρο του δυνατου:)
Άρα λοιπόν θα σου ήταν μικρότερη φασαρία να έκανες το εξής:Μετακίνηση των sub (βρίσκονται σε πλατφόρμες με ροδάκια) στο μέσο της διάστασης στα πλευρικά τοιχώματα και πιο κοντινά στην κεντρική θέση ακρόασης,για να δούμε μήπως εξουδετερώνονται προβληματικές συνιστώσες από ιδιοσυντονισμούς,γεγονός που θα σου επέτρεπε ν'ανέβαζες κατόπιν τη στάθμη στα ίδια τα sub.Εάν δεν απατώμαι,έχει αναφερθεί ότι είναι κροσαρισμένα με τους δορυφόρους σε συχνότητα κάτω των 100 Hz,ισχύει αυτό;

Δεν θα επέμενα τόσο πολύ άμα ο χώρος σου δεν είχε όλη αυτή τη φροντίδα με προσωπική σφραγίδα να του δίνει υποδειγματική συμπεριφορά από τέταρτη οκτάβα και άνω...Ούτε πάμε να εμπλακούμε σε προχωρημένες διορθώσεις... Κοιτάμε μήπως βελτιωθεί στις πρώτες οκτάβες η αδιόρθωτη απόκριση με απλές μεθόδους.
 

Μηνύματα
12.213
Reaction score
14.513
Άρα λοιπόν θα σου ήταν μικρότερη φασαρία να έκανες το εξής:Μετακίνηση των sub (βρίσκονται σε πλατφόρμες με ροδάκια) στο μέσο της διάστασης στα πλευρικά τοιχώματα και πιο κοντινά στην κεντρική θέση ακρόασης,για να δούμε μήπως εξουδετερώνονται προβληματικές συνιστώσες από ιδιοσυντονισμούς,γεγονός που θα σου επέτρεπε ν'ανέβαζες κατόπιν τη στάθμη στα ίδια τα sub.Εάν δεν απατώμαι,έχει αναφερθεί ότι είναι κροσαρισμένα με τους δορυφόρους σε συχνότητα κάτω των 100 Hz,ισχύει αυτό;

Δεν θα επέμενα τόσο πολύ άμα ο χώρος σου δεν είχε όλη αυτή τη φροντίδα με προσωπική σφραγίδα να του δίνει υποδειγματική συμπεριφορά από τέταρτη οκτάβα και άνω...Ούτε πάμε να εμπλακούμε σε προχωρημένες διορθώσεις... Κοιτάμε μήπως βελτιωθεί στις πρώτες οκτάβες η αδιόρθωτη απόκριση με απλές μεθόδους.
Προς διευκόλυνση : Θυμάσαι τις διαστάσεις του δωματίου του Κου Χρήστου ? νομίζω είναι 6.8 Χ 4 Χ 2.86 (μπορει και να θυμάμαι λάθος αλλά δε νομίζω). Ας το επιβεβαιώσει , όταν μπορέσει.

 

christos77

Master of Diffusion
Μηνύματα
6.253
Reaction score
13.131
Οχι δεν ιχυει αυτο τα 100 Hz, ta samp παιζουν της τρεις οκταβες μεχρι 160Ηz απο εκει και πανω αναλαμβανουν οι δορυφοροι ΔΕΝ μπορω να ανεβασω την σταθμη στα σαμπ, να τονισω η να χαμηλωσω απο το BEHRINGER DEQ 2496 Mπορω, τα υποβαθυφωνα εχουν δυο μπορνες Νεουτρικ
Εισοδο Εξοδο τιποτα αλλο PA ειναι, αλλο αν εγω τα εσιαξα να πεζνε οπως θελω εγω και ΟΧΙ οπως θελουν αυτα, ηταν Μπρουταλ, και εγω τα εσιαξα του παρθεναγωγειου :) ;)
Προς διευκόλυνση : Θυμάσαι τις διαστάσεις του δωματίου του Κου Χρήστου ? νομίζω είναι 6.8 Χ 4 Χ 2.86 (μπορει και να θυμάμαι λάθος αλλά δε νομίζω). Ας το επιβεβαιώσει , όταν μπορέσει.
ΝΑΙ thva αυτες ειναι η διαστασεις του δωματιου, μουζικ φεραιν λεμε πλακα κανω:drinks:
 

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.433
Reaction score
15.081
το "σαμπ" και ο "δορυφόρος" είναι ένα παθητικό ηχείο 3 δρόμων σε 2 κουτιά.
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Οχι δεν ιχυει αυτο τα 100 Hz, ta samp παιζουν της τρεις οκταβες μεχρι 160Ηz απο εκει και πανω αναλαμβανουν οι δορυφοροι ΔΕΝ μπορω να ανεβασω την σταθμη στα σαμπ, να τονισω η να χαμηλωσω απο το BEHRINGER DEQ 2496 Mπορω, τα υποβαθυφωνα εχουν δυο μπορνες Νεουτρικ
Εισοδο Εξοδο τιποτα αλλο PA ειναι, αλλο αν εγω τα εσιαξα να πεζνε οπως θελω εγω και ΟΧΙ οπως θελουν αυτα, ηταν Μπρουταλ, και εγω τα εσιαξα του παρθεναγωγειου :) ;)

ΝΑΙ thva αυτες ειναι η διαστασεις του δωματιου, μουζικ φεραιν λεμε πλακα κανω:drinks:
Τότε ξέχνα τα πλευρικά τοιχώματα και δοκιμάζουμε μετακινήσεις συμμετρικά κατά μήκος του πρόσθιου και κολλητά σ'εκείνο,κάνοντας λήψεις σε αποστάσεις από 1/4 έως 1/6 (δηλαδή διαδοχικά 1/4-1/5-1/6) για το καθένα sub από το γειτονικό του πλευρικό τοίχωμα.
 

Μηνύματα
12.213
Reaction score
14.513
Οχι δεν ιχυει αυτο τα 100 Hz, ta samp παιζουν της τρεις οκταβες μεχρι 160Ηz απο εκει και πανω αναλαμβανουν οι δορυφοροι ΔΕΝ μπορω να ανεβασω την σταθμη στα σαμπ, να τονισω η να χαμηλωσω απο το BEHRINGER DEQ 2496 Mπορω, τα υποβαθυφωνα εχουν δυο μπορνες Νεουτρικ
Εισοδο Εξοδο τιποτα αλλο PA ειναι, αλλο αν εγω τα εσιαξα να πεζνε οπως θελω εγω και ΟΧΙ οπως θελουν αυτα, ηταν Μπρουταλ, και εγω τα εσιαξα του παρθεναγωγειου :) ;)

ΝΑΙ thva αυτες ειναι η διαστασεις του δωματιου, μουζικ φεραιν λεμε πλακα κανω:drinks:
Καλύτερο ακόμη χα χα ..... Τελικά τον μπαρμπά Μιχάλη τον πρόλαβες καθόλου (καμια φορά) να τον δεις να παίζει ?
 

christos77

Master of Diffusion
Μηνύματα
6.253
Reaction score
13.131
ουτε μια ουτε δυο φορες, δεν θυμαμε ποσες, μονο τον ακουσα,; παρα πολυ, :) ωραιος και σαν ανθρωπος:drinks:
 

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Διάλεξε μαέστρο.. Ή θα κάνεις τις μετακινήσεις που λέει ο γκουρούς, ή θα πας στο εξοχικό να τσαπισεις, να κλαδέψεις και να φυτέψεις, υπό την υψηλή εποπτεία της συζύγου...
Εγώ στη θέση σου θα έκανα το πρώτο, πιο ξεκούραστο μου ακούγεται!
 




costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.661
6.8*2=13.6 το μήκος κύματος του συντονισμού στου Χρήστου, περί τους 25 κύκλους, όπως επιβεβαιώνεται στο σπινοραμα.

Θέλει τέτοια απόσταση των σαμπ από το πίσω τοιχωματικό όριο ώστε να βγάλει εκεί ακύρωση, μια ιδέα είναι 3,4μ και παίζει το μισό αυτής, 1,7μ να τα κάνει μαντάρα ολέ αλλά όλα είναι πιθανά δε βγάζεις άκρη. . Μια μέτρηση σε αυτά τα πολλαπλάσια θέλει.

Η άλλη λύση είναι τοποθέτηση της θέσης ακρόασης κατά μήκος του δωματίου στο σημείο ακύρωσης της συχνότητας ιδιοσυντονισμου μήκους.

Η πιο σωστή λύση προφανώς είναι τοποθέτηση των σαμπ κολλητά στον πίσω τοίχο, και συντονισμένη μπασοπαγιδα στο πίσω μέρος του δωματίου, μεγάλη κατασκευή αλλά δεν είναι τίποτα τρομερό, ούτε ακριβό.
 

christos77

Master of Diffusion
Μηνύματα
6.253
Reaction score
13.131
εγω ειμαι απ το Πωγωνι αλλα στα Γιαννενα μεγαλωσα με τον Νικολα Χαλκια:drinks: ΚΑΙθελω βαρυ Πωγωνι στα γονατα στο σιαδι :party:
 
Last edited:


Τελευταια Μηνυματα

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.311
Μηνύματα
2.858.160
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top