Να παρουσιάσω και γω ρε παιδιά τον χώρο μου και τα μηχανήματά μου




Μηνύματα
12.213
Reaction score
14.513
Μπράβο Κε Χρήστο. Να μας πείς πως τα κατάφερες κάποτε και εμάς τους άσχετους. Να χαλάσω προσωρινά και για λίγο τη ροή, για κάτι που πιστεύω ότι θα σε ενδιαφέρει και γιατί εάν δε το γράψω σήμερα μετά δε θα έχω καιρό να το γράψω. Το κοιτάς όταν θα έχεις καιρό. Εξάλλου, οι ειδικοί στις μετρήσεις, όσοι είναι να σχολιάσουν, θα σχολιάσουν.

Ο Δημήτρης Τρίκας είχε χθές στο τρίτο πρόγραμμα (ναι ακούω ραδιόφωνο χά χά σε HiFi ακόμη) αφιέρωμα σε αυτήν την Ταιλανδή Chung Yufeng βιογραφικό :


Πaίζει Chinese Pipa :


Ενδιαφέρον αφιέρωμα και μικρή συζήτηση μαζί της με κινητό. Οι ομοιότητες μελωδικά και ρυθμικά που έχει πετύχει με δικά μας παραδοσιακά θα σε εκπλήξει ευχάριστα. Στα παρακάτω βίντεο θα τις ακούσεις. Σου βάζω αναλυτικά τα βίντεο για να μη "χαθείς" στο ψάξιμο καθως δεν είναι γνωστή και θα σου βγάζει αλλά ντάλον το ιντερνετ.

Η τύπισα, έχει προαρμόσει ακόμη και το κούρδισμά της για πεντάσημο (τσακωνικος κλπ), επτάσημο (καλαματιανός) ακόμη και εννιάσημο ρυθμό !! για να εκφράσει - πλησιάσει ρυθμικά , εκτός απο μελωδικά στα δικά μας αλλά είναι και ταιλανδέζικες μελωδίες που μοιάζουν πολύ.

Κουρδίζει λέει την pipa σε Λα μι σι λα ( αντί όπως εμείς συνήθως σε λα μι ρε λα) για να μας πλησιάσει αλλά και γιατί δε μπορεί να κάνει και αλλιώς.

Επίσης, άλλαξε χορδές (πατέντα της) για να πετύχει λα μι λα σολ και να πλησιάσει μελωδίες της Δύσης (και άλλες -ισπανικές).

Δε ξέρω εαν σε ενδιαφέρει να βρείς και άλλα, αλλού.... δεν την έψαξα καλά ακόμη.




 
Last edited:

christos77

Master of Diffusion
Μηνύματα
6.253
Reaction score
13.131


Μηνύματα
12.213
Reaction score
14.513
thva. η μουσικη της Κινας Ινδιας και Ινδοκινας η βαση ειναι πεντατονικη με τεραστιες παραλαγες
παραδειγμα η απιστευτη προσαρμοστικοτητα των Ινδων
Ευχαριστώ για το λίνκ. Θα το διαβάσω όταν μπορέσω. Εσύ πως πάει με τις διορθώσεις στις μετρήσεις , ευχαριστημένος ? Το Rt σου κάτω απο τα 100 Ηz πώς είναι ?
 

christos77

Master of Diffusion
Μηνύματα
6.253
Reaction score
13.131
και ειμαι και δεν ειμαι θελει πολυ δουλεια ακομα
005.jpg

εδω ειναι FLAT, η μοβ γραμμη ειναι το RT60 Δεν ξερω και πολλα, οι Ντοκτορες τα ξερουν:):gamer:
 


christos77

Master of Diffusion
Μηνύματα
6.253
Reaction score
13.131
για καντο λιανα στα ελληνικα μρε μεταλοφρικουλα:hi::gamer::drinks:
στα ελληνικα λεμε και μονο ΕΛΛΗΝΙΚΑ
εγω εχω ΓΑΛΛΙΚΗ παιδεια :wink:
 
Last edited:

Μηνύματα
12.213
Reaction score
14.513
και ειμαι και δεν ειμαι θελει πολυ δουλεια ακομα View attachment 224595
εδω ειναι FLAT, η μοβ γραμμη ειναι το RT60 Δεν ξερω και πολλα, οι Ντοκτορες τα ξερουν:):gamer:
Μακάρι να σε βοηθήσουν. Τους απασχολεί ενας βλάκας thva τον λένε σε ένα άλλο νήμα με βλακείες χά χά. Θα σταματήσω. Να και εγώ να βοηθήσω πάω, δεν έχω κακή πρόθεση.

Εγω το μόνο που ξέρω να σου πω για να βοηθήσω (μάλλον θα σε μπερδέψω) είναι ότι θα κοιτούσα σαν "στόχο" να πετύχω κάτω απο τα 100 HZ τουλάχιστον το χαμηλό μου να είναι απαλό, να μην το αισθάνομαι και κάτω απο 50-60 να μην το πολυακούω κιόλας. Να έχει γρήγορη επίθεση και πάρα πολύ αργό και σταδιακό σβήσιμο (decay). Φυσικά εννοώ να το έβγαζαν τα μηχανήματα, όχι ο χώρος. Αντίθετα δηλαδή απο ότι λένε ή νομίζουν ότι λένε οι περισσότεροι. Αλλά, επειδή μάλλον (δε ξέρω) έχεις τρανσιστορ και το μπασο τους είναι "κάπως" (να μην εκφραστώ) και δε έχει τέτοια χαρακτηριστικά .... εγώ θα άφηνα και λιγο πιο ψηλά το Rt ή τα room modes όπως λέει ο wnet ή ότι άλλο πρέπει να κάνεις, (που δε ξέρω να σου πω) ώστε να πετύχεις αυτό το αργό σβήσιμο έστω και τεχνητα με τη βοήθεια του δωματίου (και πάλι εαν γίνεται , ούτε αυτό το ξέρω). Ξέρω μόνο τον "στόχο" μου.
 
Last edited:



christos77

Master of Diffusion
Μηνύματα
6.253
Reaction score
13.131
ναι δεν ξερω γιατι
επιτελους το επιασε αφιερωνεται στους κ.κ thva, wnet, stayro :dance2:
 
Last edited:



Μηνύματα
12.213
Reaction score
14.513
Μακάρι να σε βοηθήσουν. Τους απασχολεί ενας βλάκας thva τον λένε σε ένα άλλο νήμα με βλακείες χά χά. Θα σταματήσω. Να και εγώ να βοηθήσω πάω, δεν έχω κακή πρόθεση.

Εγω το μόνο που ξέρω να σου πω για να βοηθήσω (μάλλον θα σε μπερδέψω) είναι ότι θα κοιτούσα σαν "στόχο" να πετύχω κάτω απο τα 100 HZ τουλάχιστον το χαμηλό μου να είναι απαλό, να μην το αισθάνομαι και κάτω απο 50-60 να μην το πολυακούω κιόλας. Να έχει γρήγορη επίθεση και πάρα πολύ αργό και σταδιακό σβήσιμο (decay). Φυσικά εννοώ να το έβγαζαν τα μηχανήματα, όχι ο χώρος. Αντίθετα δηλαδή απο ότι λένε ή νομίζουν ότι λένε οι περισσότεροι. Αλλά, επειδή μάλλον (δε ξέρω) έχεις τρανσιστορ και το μπασο τους είναι "κάπως" (να μην εκφραστώ) και δε έχει τέτοια χαρακτηριστικά .... εγώ θα άφηνα και λιγο πιο ψηλά το Rt ή τα room modes όπως λέει ο wnet ή ότι άλλο πρέπει να κάνεις, (που δε ξέρω να σου πω) ώστε να πετύχεις αυτό το αργό σβήσιμο έστω και τεχνητα με τη βοήθεια του δωματίου (και πάλι εαν γίνεται , ούτε αυτό το ξέρω). Ξέρω μόνο τον "στόχο" μου.
Αυτό το αργό σβήσιμο που προσπαθω να εκφράσω με λόγια και αποτυχαίνω, είναι πολύ σημαντικό. Καλύτερα να το έχεις (έστω και τεχνητά κάπως) παρά να λείπει εντελώς. Αλλάζει τα πάντα.
 





Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • xfader
    Segregation supporter

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.313
Μηνύματα
2.858.198
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top