Να παρουσιάσω και γω ρε παιδιά τον χώρο μου και τα μηχανήματά μου

Μηνύματα
12.213
Reaction score
14.513
μήπως αυτό του ταιριάζει καλύτερα;;; :p

Με ρούμπωσες χα χα... θα δείξει ... εγω πάντα ποντάρω στο(ν) αδύνατο.
Α΄σε που νομίζω στο καινουργιο ματριξ και το χαπι της αληθειας τελικά ενα ψεμα ήταν (απο οτι εχω ακουσει στα τρειλερς , δε ξερω χα χα).
 

Μηνύματα
27.074
Reaction score
25.005
Ναι ετσι ειναι, σε οτι αφορα τα περι σταθμης ειπαμε μπορω στα χαμηλα να την ανεβασω τι δεν καταλαβενεις :prankster:
Για πες μου Μαέστρο μου , πως ακριβώς θα το κάνεις?
Ποιά κοντρολς θα πειράξεις? που? πόσο? ποιό? όχι στον χρυσό οδηγό.
 

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.433
Reaction score
15.081
...χω μπλεξει με τους αγριους εις εκ θρακομακεδονων και ο αλλος εκ δυτικης θεσσαλιας ο ενας ακουει βανδη:boast:και ο αλλος τρανσμεταλοφρικουλας:lol:
εδώ θα σε πάω, να ...γκιλιόμαστε στις λάσπες με τα κουρίτσια, συνοδεία μπασογραμμών 130 db :p

 

Μηνύματα
12.213
Reaction score
14.513
Α, απο εκει είναι το τρανσ ? (trance music) .

Παω για φαί γιατι ούτε την "αληθεια" δε βλέπω μπροστά μου χα χα.

Το καλύτερο νήμα. Εγω τον Κο Χρήστο και τον Μπούτια να βλέπω να περνάνε καλά εδ'ω και τίποτε άλλο στον κόομο χα χα.
 

christos77

Master of Diffusion
Μηνύματα
6.253
Reaction score
13.131
Για πες μου Μαέστρο μου , πως ακριβώς θα το κάνεις?
Ποιά κοντρολς θα πειράξεις? που? πόσο? ποιό? όχι στον χρυσό οδηγό.
Δε σε λεω δεν ξερς απο ακουστικη :prankster:
Κι εγω παω να παρω κανα πιτογυρο επεσε πεινα ;)
 

Μηνύματα
12.213
Reaction score
14.513
Να ρωτήσω κάτι την παρέα εδω που με παίρνει να ρωτάω ερωτήσεις άσχετου :

Εαν δηλαδή ο Κος Χρήστος και εγω και οποιοσδήποτε χρησιμοποιούσε dsp και subs και όλα πήγιαναν τέλεια στην εφαρμογή, τότε αυτή η flat καμπύλη που θα εφαρμοζόταν και ο έλεγχος και ενέργεια, ιδιορυθμοί θα παρέμεναν ικανοποιητικά, σχετικά τιθασευμένα και υπό έλεγχο χωρίς να δμιουργούν προβλήματα, μόνο για ενα περιορισμένο συν πλήν σχετικά εύρος στάθμης που θα είχαμε επιλέξει να ακούγαμε ? (π.χ. γύρω απο το 93 db) .

Όταν θα αυξάναμε την ένταση θα χάλαγε η ισορροπία όλων (κάποιων απο) αυτών ? (όπως συμβαίνει δηλαδή με τα αποτελέσματα που εχουν επιτευχθεί με την ηχητική περιποίηση ?).
 


Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Να ρωτήσω κάτι την παρέα εδω που με παίρνει να ρωτάω ερωτήσεις άσχετου :

Εαν δηλαδή ο Κος Χρήστος και εγω και οποιοσδήποτε χρησιμοποιούσε dsp και subs και όλα πήγιαναν τέλεια στην εφαρμογή, τότε αυτή η flat καμπύλη που θα εφαρμοζόταν και ο έλεγχος και ενέργεια, ιδιορυθμοί θα παρέμεναν ικανοποιητικά, σχετικά τιθασευμένα και υπό έλεγχο χωρίς να δμιουργούν προβλήματα, μόνο για ενα περιορισμένο συν πλήν σχετικά εύρος στάθμης που θα είχαμε επιλέξει να ακούγαμε ? (π.χ. γύρω απο το 93 db) .

Όταν θα αυξάναμε την ένταση θα χάλαγε η ισορροπία όλων (κάποιων απο) αυτών ? (όπως συμβαίνει δηλαδή με τα αποτελέσματα που εχουν επιτευχθεί με την ηχητική περιποίηση ?).
Μια τονικά ισορροπημένη απόκριση συχνότητας κατά την ακρόαση σε χώρους μη ανηχοϊκούς δεν ενδείκνυται να είναι απολύτως ισιωμένη,αλλά να έχει κάποια κλίση ανηφορική στις πρώτες οκτάβες και κατηφορική από τις μεσοϋψηλές και άνω...Ο βαθμός τόνωσης στις πρώτες οκτάβες εξαρτάται από τη μέση συνεχόμενη στάθμη ακρόασης όπως προβλέπουν οι κλίσεις στις γνωστές καμπύλες Ισδύναμης Ακουστότητας.Όταν η μέση στάθμη χαμηλώνει αρκετά - όπως γίνεται λ.χ. κατά τις ακροάσεις σε ώρες κοινής ησυχίας - χρειάζεται επιπλέον τόνωση στα άκρα του φάσματος,κυρίως στις χαμηλές.Αυτή προδιαγραφή είναι γνωστή ως ΄΄loudness curve΄΄...Καθώς η μέση στάθμη συνεχίζει ν'ανέρχεται σε ζώνες ανώτερες των 90 dB,δηλαδή βλαβερές για την ακοή,τότε θα χρειαζόταν κανονικά μικρότερη τόνωση στις χαμηλές...

Προβλήματα ξεκινούν όταν η μέση συνεχόμενη στάθμη θ'ανερχόταν σε τιμές όπου το σύνολο ηχείων - ενισχυτών δεν θα ήταν πλέον σε θέση ν'ανταποκριθεί απαραμόρφωτα...Αυτό θα εκδηλωνόταν με ολοένα κι εντονότερα φαινόμενα αποκοπής στις στιγμιαίες κορυφώσεις του προγράμματος.Ο βαθμός ανισορροπίας κατά την ακρόαση υπό τέτοιες συνθήκες τείνει ν'αυξάνει σε αφρόντιστους χώρους.
 
Last edited:







christos77

Master of Diffusion
Μηνύματα
6.253
Reaction score
13.131
Last edited:

christos77

Master of Diffusion
Μηνύματα
6.253
Reaction score
13.131
Last edited:




christos77

Master of Diffusion
Μηνύματα
6.253
Reaction score
13.131
αυτο κ. Μαρκου ειναι το τσελλο ακουσετο προσεκτικα να εμπεδωσεις τον ηχο του :dance2: :dance2::drinks:
αυτο ειναι το κοντρα μπασσο μη μου γραψεις αλλα για αλλα το καλοκαιρι που ειναι η εξεταστικη περιοδος :drinks: :banned:;) μπορουν να το παιξουν τα coral οπως το πεζνε τα θκαμ ηχεια η πελε μαυρα:);):p:drinks:
 
Last edited:


Τελευταια Μηνυματα

Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.309
Μηνύματα
2.858.049
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top