Να παρουσιάσω και γω ρε παιδιά τον χώρο μου και τα μηχανήματά μου

Μηνύματα
12.213
Reaction score
14.513
Παμε παλι για το όνομα της αίθουσας μου.

Α, και μετά για του κ. Ιωάννη. Μετά την πιστοποίηση να λέει και αυτός οτι έχει Music τάδε.
Δεν σου άρεσε τόσο πολύ το Kulturhaus Musik ;

Τότε Konzerthaus Musik. Πιο σοβαρό. Εκτός εαν θές να αρχίσουμε τα χαζά τα Αμερικάνικα, Disney Hall, Mickey Mouse Hall, Goodyear - Pirelli Λάστιχα Arena κλπ κιτσόβια απο αυτά που πηγαίνει ο Τούλ. :D
Η πρόταση μου για το όνομα του φαν κλαμπ είναι ΄΄Thunderball''. :)

Thunderbolt Apple hall :D

Καλά εαν περνούσε απο το χέρι σου θα το ονομαζες .... Miley Cyrus Hall 😍
 

Μηνύματα
1.712
Reaction score
2.440
Δεν σου άρεσε τόσο πολύ το Kulturhaus Musik ;

Τότε Konzerthaus Musik. Πιο σοβαρό. Εκτός εαν θές να αρχίσουμε τα χαζά τα Αμερικάνικα, Disney Hall, Mickey Mouse Hall, Goodyear - Pirelli Λάστιχα Arena κλπ κιτσόβια απο αυτά που πηγαίνει ο Τούλ. :D

Thunderbolt Apple hall :D
Κάτι σε μαφιόζικο; :spiteful:
 








Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Σε ανύποπτο χρόνο και αμυνόμενος (το τονίζω αυτό :D), στο e-κλαίγοντας άλμπουμ είπα (μου ξέφυγε χα χα) ότι έχω R-2R ladder dac (και μάλιστα εδώ και πολλά χρόνια, όχι τώρα που είναι της μοδός χα χα) και το προτιμώ απο τα άλλα. Έκτοτε , ο @Bhutia έχει εξαφανιστεί, μάλλον έχει πάθει εγκεφαλικό και δεν θα μου ξαναμιλήσει και θα με αποκληρώσει. :D:D Τα Tau's, πως τα λέν ποτέ δεν κατάλαβα, θα τα δώσει στον άλλον τον Blue, καλό παιδί, χαλάλι του, δεν πειράζει, άσε που δείχνει ότι "μουσικώς" τα χρειάζεται περισσότερο απο εμένα. :D
¨Ηθελα να του δώσω πάτημα εκτός απο τις παραμορφώσεις τις άλλες των λαμπτήρων να μου τα ψέλνει και για αυτές των dac. Είναι μια καινούργια μέθοδος ψυχολογίας σόκ, που ακολουθώ που θα σταματήσει να με πειράζει και με την οποία θα απαυδά, εάν και μου αρέσει που με πειράζει.:D. Αλλιώς τι θα λέγαμε κιόλας γαι να γελάμε και λίγο ;:D Τα καλώδια το εξαντλήσαμε , στερέψαμε απο έμπνευση, άσε που ΕΣΥ προδότη άλλαξες και ιδεολογικό "στρατόπεδο".:D
Να φανταστείς ότι άλλη έγνοια δεν θα είχα όλη μέρα από το DAC με τα υπόλοιπα μηχανήματα στο ηχοσύστημα του καλού μας thva...Αφού δεν σ'ενδιαφέρει να τα δήλωνες δεν με απασχολεί είτε θετικά είτε αρνητικά το πώς θ'άκουγες από αυτά.

Η πρόταση μου για το όνομα του φαν κλαμπ είναι ΄΄Thunderball''. :)
Μπορεί τίτλοι όπως ... Cannonball ή Space Balls να ταίριαζαν περισσότερο. :biggrin:
 



Μηνύματα
12.213
Reaction score
14.513
Αφού δεν σ'ενδιαφέρει να τα δήλωνες δεν με απασχολεί είτε θετικά είτε αρνητικά το πώς θ'άκουγες από αυτά.
Γιατί και να τα δήλωνα , γιατί θα έπρεπε να σε απασχολήσει ;

Πάντως τα R-2R, ότι και όποιο να είναι , δεν μετράνε καλά κατά την γενική μετρόφιλοσοφία, οπότε άνετα θα μπορούσες να σχολιάσεις , εάν ήθελες γενικά το "format".
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Γραμμένα όλα στα... R2R. :lolsign:
Γιατί και να τα δήλωνα , γιατί θα έπρεπε να σε απασχολήσει ;

Πάντως τα R-2R, ότι και όποιο να είναι , δεν μετράνε καλά κατά την γενική μετρόφιλοσοφία, οπότε άνετα θα μπορούσες να σχολιάσεις , εάν ήθελες γενικά το "format".
To μόνο που θα είχα να σχολιάσω δεν είναι οι μετρητικές επιδόσεις των κλιμακωτών DAC - αφού υπάρχουν και μοντέλα που δεν θα υστερούσαν σε αυτόν τον τομέα - αλλά το ότι ως επί το πλείστον η ακροαματική τους απόδοση δεν ανταποκρίνεται σε κάποια πιουρίστικη ΄΄παπαγαλία΄΄ περί φυσικότητας.
Εδώ πετάς ένα δόλωμα περί R2R χωρίς καν να δίνεται σημασία στο Non Oversampling χαρακτηριστικό...
 

Μηνύματα
12.213
Reaction score
14.513
χωρίς καν να δίνεται σημασία στο Non Oversampling χαρακτηριστικό
ε, εντάξει εδώ δεν συζήτάμε για τα r2r για NOS θα συζητήοσυμε ; Παντως ναι NOS.

Υ.Γ : Στα δικά σου τα r2r ή στα δικά μου εννοείς ; χα χα

Οκ δεν συνεχιζω, διαισθάνομαι ότι κάτι σε έχει τσατισει και δεν έχεις και όρεξη για λίγο πλάκα.
Ε, βέβαια μόνο με τον Κανακιανι, τρίτος στους δύο δεν χωρά, αλλά είπα λίγο να παίξω τον καταλύτη. :D Εαν είναι να τσατίζεσαι όμως , και να τα παίρνεις σοβαρα, ΟΚ δεν λέω τίποτε.

Εάν είναι να μην είναι NOS δεν χρειάζεται (αξίζει) κάν να πας σε R2R , ξέρω που το πας ... στο ποιο είναι πιο σημαντικό ηχητικά. Αλλά είναι και άλλα ....
 
Last edited:

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
ε, εντάξει εδώ δεν συζήτάμε για τα r2r για NOS θα συζητήοσυμε ; Παντως ναι NOS.

Υ.Γ : Στα δικά σου τα r2r ή στα δικά μου εννοείς ; χα χα

Οκ δεν συνεχιζω, διαισθάνομαι ότι κάτι σε έχει τσατισει και δεν έχεις και όρεξη για λίγο πλάκα.
Ε, βέβαια μόνο με τον Κανακιανι, τρίτος στους δύο δεν χωρά, αλλά είπα λίγο να παίξω τον καταλύτη. :D Εαν είναι να τσατίζεσαι όμως , και να τα παίρνεις σοβαρα, ΟΚ δεν λέω τίποτε.

Εάν είναι να μην είναι NOS δεν χρειάζεται (αξίζει) κάν να πας σε R2R , ξέρω που το πας ... στο ποιο είναι πιο σημαντικό ηχητικά. Αλλά είναι και άλλα ....
Εφόσον μια πλάκα δεν θα οδηγούσε άλλους αναγνώστες σε παρανοήσεις επί τεχνικών θεμάτων ... Η αρχιτεκτονική στα DAC είναι κατά τη γνώμη μου δευτερεύον στοιχείο.

Κρατάμε υπ'όψιν ότι όποιο R2R κύκλωμα έχει ενσωματωμένο Sigma Delta διαμορφωτή για να διόρθωνε τις αποκλίσεις γραμμικότητας από τη συστοιχία των αντιστάσεων τότε δεν θα έπρεπε να λογαριάζεται ως ΄΄καθαρό΄΄ R2R . :sneaky:

Φαντάζομαι επίσης ότι θα πρέπει το πολύτιμο R2R να το κρατάς διαρκώς αναμμένο για να μετριάζονταν οι αναπόφευκτες αποκλίσεις γραμμικότητας από διαφοροποιούμενες τιμές αντιστάσεων κατά τις μεταβολές θερμοκρασίας...
 

Μηνύματα
12.213
Reaction score
14.513
Απο ότι μαθάινω κάνουν τώρα και κάποια bit R2R και κάποια multi bit για να έχουν τα καλά και απο ταους δύο κόσμους. Δεν ξέρω, δεν έχω ακούσει.
 


Μηνύματα
12.213
Reaction score
14.513
Εφόσον μια πλάκα δεν θα οδηγούσε άλλους αναγνώστες σε παρανοήσεις επί τεχνικών θεμάτων ... Η αρχιτεκτονική στα DAC είναι κατά τη γνώμη μου δευτερεύον στοιχείο.

Κρατάμε υπ'όψιν ότι όποιο R2R κύκλωμα έχει ενσωματωμένο Sigma Delta διαμορφωτή για να διόρθωνε τις αποκλίσεις γραμμικότητας από τη συστοιχία των αντιστάσεων τότε δεν θα έπρεπε να λογαριάζεται ως ΄΄καθαρό΄΄ R2R . :sneaky:

Φαντάζομαι επίσης ότι θα πρέπει το πολύτιμο R2R να το κρατάς διαρκώς αναμμένο για να μετριάζονταν οι αναπόφευκτες αποκλίσεις γραμμικότητας από διαφοροποιούμενες τιμές αντιστάσεων κατά τις μεταβολές θερμοκρασίας...
Τι παρανοήσεις, ... εδώ το HI FI όλα μια παρανόηση είναι, δεν νομίζω να είμαι ικανός εγω να κάνω κάποια ζημιά και ιδίως σε αυτό το νήμα. Ίσα ισα ανοίγω κάποια θέματα για να απαντάς εσύ, που τα ξέρεις υποτίθεται, όπως και έκανες. Μαζί και λίγο πλάκα και ίντριγκα για να έχει και λίγο ενδιαφέρον κάποιο θέμα.

Αυτά που αναφέρεις ναι μέν σωστά αλλά και πάλι δεν μπορούν να θεωρηθούν τεχνικές τοποθετήσεις.

Θα σου έλεγα την τεχνική μου σε συνδυασμό πάντα με την ακουστική μου εντύπωση και πιθανόν συσετισμό με αυτήν .... αλλά α) φοβάμαι όπως λές να μην παρασύρω κάποιον β) δεν ισχύει απόλυτα η δεύτερη πρόταση σου της πρώτης παραγραφου. Κάτι κάνει ... σε θέματα που δεν με νοιάζει να αναλύσω παραπέρα καθώς θα "μπλέξω" χα χα και δεν με ενδιαφέρει κιόλας. γ) Το να το κάνεις να μην ειναι NOS απλώς ακυρώνονται - αποκρύπτονται αυτά τα καλά και δεν φαίνονται και δεν έχει νόημα ... άρα ίσχυει μόνο απο την μια μεριά κατεύθυνσης αυτό που λες (κάποιοι λένε). Φαντάζομαι έχει συζητηθεί το θέμα των r2r όλων των μορφών σχεδόν απο ότι έχω δει στο σαίτ , ειδικά και με δικό τους νήμα ... και έχουν βγεί άχρηστα χα χα... οπότε αυτά που ανταλλάσσουμε εδώ είναι μεταξύ μας προσωπικές γνώμες και απόψεις. (πλάκα δηλαδή)
Απο ότι μαθάινω κάνουν τώρα και κάποια bit R2R και κάποια multi bit για να έχουν τα καλά και απο ταους δύο κόσμους. Δεν ξέρω, δεν έχω ακούσει.
Απο ότι μαθάινω κάνουν τώρα και κάποιο αριθμό bit (6-8 ?) .... R2R και τα υπόλοιπα .... multi bit, για να έχουν τα καλά και απο τους δύο κόσμους. Δεν ξέρω, δεν έχω ακούσει.
 
Last edited:

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Τι παρανοήσεις, ... εδώ το HI FI όλα μια παρανόηση είναι, δεν νομίζω να είμαι ικανός εγω να κάνω κάποια ζημιά και ιδίως σε αυτό το νήμα. Ίσα ισα ανοίγω κάποια θέματα για να απαντάς εσύ, που τα ξέρεις υποτίθεται, όπως και έκανες. Μαζί και λίγο πλάκα και ίντριγκα για να έχει και λίγο ενδιαφέρον κάποιο θέμα.

Αυτά που αναφέρεις ναι μέν σωστά αλλά και πάλι δεν μπορούν να θεωρηθούν τεχνικές τοποθετήσεις.

Θα σου έλεγα την τεχνική μου σε συνδυασμό πάντα με την ακουστική μου εντύπωση και πιθανόν συσετισμό με αυτήν .... αλλά α) φοβάμαι όπως λές να μην αρασύρω κάποιον β) δεν ισχύει απολύτα η δεύτερη προσταση σου της πρωτης παραγραφου. Κάτι κάνει σε θέματα που δεν με νοιάζει να αναλύσω παραπέρα καθώς θα "μπλέξω" χα χα και δεν με ενδιαφέρει κιόλας. γ) Το να το κάνεις να μην ειναι NOS ακυρώνονται αυτά τα καλά και δεν φάινονται) άρα ίσχυει μόνο απο την μια μεριά κατεύθυνσης αυτό που λες (κάποιοι λένε). Φνατ΄ζομαι έχει συζητηθεί το θέμα των r2r όλων των μορφών σχεδόν απο ότι έχω δει στο σαίτ , ειδικά και με δικό τους νήμα ... και έχουν βγεί άχρηστα χα χα... οπότε αυτά που ανταλλάσσουμε εδώ είναι μεταξύ μας προσωπικές γν'ωμες και απόψεις.

Απο ότι μαθάινω κάνουν τώρα και κάποιο αριθμό bit (6-8 ?) .... R2R και τα υπόλοιπα .... multi bit, για να έχουν τα καλά και απο ταους δύο κόσμους. Δεν ξέρω, δεν έχω ακούσει.
Οι δε αποκλίσεις από τη γραμμικότητα ελέω αντιστάσεων στην εκάστοτε συστοιχία μπορεί να διαφοροποιούνταν ακόμα και μεταξύ τεμαχίων στην ίδια παρτίδα παραγωγής...

Οι πιθανές διχογνωμίες πάνω στη σημασία των R2R υλοποιήσεων στη σύγχρονη εποχή θα μπορούσαν να καταλυθούν στην επίγνωση ότι τα αναπαραγόμενα μουσικά έργα στη συντριπτική τους πλειοψηφία θα έχουν περάσει μέσα από Sigma Delta μετατροπείς κατά τα στάδια παραγωγής..
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.312
Μηνύματα
2.858.181
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top