Να παρουσιάσω και γω ρε παιδιά τον χώρο μου και τα μηχανήματά μου

Μηνύματα
12.213
Reaction score
14.513
@Bhutia το συγκεκριμένο πόστ σου έχει τύχει να το έχω διaβάσει (Απόσβεση Ευαγγέλιο) αλλά έμεινα πιο πολύ στην ουσία.... δεν έιχα παρατηρήσει ποτέ τα ms και ότι μιλάμε για 30-60-100 ms.

Αλλά δεν κaτάλαβες την απορία μου (άσχετου). Είναι άλλη κλίμακα με τα δικά μου π.χ. που βλέπω σε μέτρηση ότι σε 1.27 ms όλα έχουν τελειώσει

Εμένα γράφει μέν ms αλλά γράφει και ένα MLSSA στο στερεοφίλ στον άξονα,τι είναι αυτό ; , άλλου "ειδους" μέτρηση. Οπότε δεν καταλαβαίνω.
 
Last edited:

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
@Bhutia το συγκεκριμένο πόστ σου έχει τύχει να το έχω διaβάσει (Απόσβεση Ευαγγέλιο) αλλά έμεινα πιο πολύ στην ουσία.... δεν έιχα παρατηρήσει ποτέ τα ms και ότι μιλάμε για 30-60-100 ms.

Αλλά δεν κaτάλαβες την απορία μου (άσχετου). Είναι άλλη κλίμακα με τα δικά μου π.χ. που βλέπω σε μέτρηση ότι σε 1.27 ms όλα έχουν τελειώσει

Εμένα γράφει μέν ms αλλά γράφει και ένα MLSA τι είναι αυτό ; , άλλου "ειδους" μέτρηση. Οπότε δεν καταλαβαίνω.
Το θέμα σε ποια συχνοτική ζώνη αναφέρονται τα 1,27 ms...
Το MLSSA είναι πολύ γνωστό εργαλείο μέτρησης χρησιμοποιούμενο από ονομαστά ειδικά έντυπα :
 

Μηνύματα
12.213
Reaction score
14.513
Είναι πολύ γνωστό εργαλείο μέτρησης χρησιμοποιούμενο από ονομαστά ειδικά έντυπα :
έκανα edit αυτα τα γραφει έτσι το στερεοφίλ.

Δεν μου απάντας όμως. Το 1.27 ms π.χ μάξιμουμ που γραφει (αυτό σίγουρο) για το δικό μου ... είναι όντως 1.27 ms ; ή πρέπει να μετατρεψω κάτι ; και είναι 127 ms ;

Γιατί 1 και 1.5 ms δεν έχει καμια σ΄χεση με αυτά ta ms που συζητάτε.
 


Μηνύματα
12.213
Reaction score
14.513
Το θέμα σε ποια συχνοτική ζώνη αναφέρονται τα 1,27 ms..
ΣΕ ΟΛΗ χα χα ... Σου λέω 1.27 έχουν τελειώσει όλα παντού.
Ποιου έτους test είναι; αλλάζουν κάποια πράγματα ανά χρονιά.
Θα με πρήξετε χα χα. Απλό πράγμα ρωτάω. χα χα Μη με βαζετε να διαβάζω τώρα.

Υπάρχει 1.27 ms σε οποιοδήποτε ηχείο , κάποιο βρε παιδι μου ή όχι είναι αδύνατον και άρα κατανοώ κάτι λάθος και πρεπει να το ψάξω το θέμα ;
 
Last edited:

christos77

Master of Diffusion
Μηνύματα
6.253
Reaction score
13.131
Άντε, πάει το θέμα του κύριου Χρήστου
Οχι δεν παει εκφραστειτε ελευθερα το νημα ειναι Δημοκρατικο;)
Αφηστε ολα τα λουλουδια να ανθισουν οπως ειπε κι ενας μεγαλος δημοκρατης:);):D της Ανατολης:) της Λαικης ''Δημοκρατιας'';)
Που ειναι πλερια δημοκρατια:p
 

Μηνύματα
12.213
Reaction score
14.513
Να βρε παιδί μου π.χ. ... το πρωτο που βρήκα στη λίστα του στερεοφίλ ... ιδια μετράει όπως παλιά.

Τι 60 80 100 ms ; λέτε ; Εγω δεν ήξερα κάν ότι υπάρχουν "τετοια" νουμερα (100 ms ???) που έχει το genelec στο άλλο νήμα

 



Μηνύματα
27.076
Reaction score
25.009
Να βρε παιδί μου π.χ. ... το πρωτο που βρήκα στη λίστα του στερεοφίλ ... ιδια μετράει όπως παλιά.

Τι 60 80 100 ms ; λέτε ; Εγω δεν ήξερα κάν ότι υπάρχουν "τετοια" νουμερα (100 ms ???) που έχει το genelec στο άλλο νήμα

Χαλάρωσε είναι άλλες μετρήσεις οι μεν και άλλες οι δε.
Σε μέτρηση χώρου μπορεί να δείς και 100 και 200 μέχρι πάνω από ένα second διαφορά.
Σε μέτρηση ηχείων ή μηχανημάτων βλέπεις το νούμερο που λες εσύ.
 

Μηνύματα
12.213
Reaction score
14.513
Χαλάρωσε είναι άλλες μετρήσεις οι μεν και άλλες οι δε.
Σε μέτρηση χώρου μπορεί να δείς και 100 και 200 μέχρι πάνω από ένα second διαφορά.
Σε μέτρηση ηχείων ή μηχανημάτων βλέπεις το νούμερο που λες εσύ.
Το ξέρω αλλά αυτό ρωτάω στο νήμα για τα genelec.

Είναι σε αντιηχοικό ή όχι ; Δες το λίγο το νήμα και ξαναπές μου.

 


Μηνύματα
12.213
Reaction score
14.513
@JOHN MARKOU

Εδω εννοώ. α) δεν έχει νόημα να δίνει μετρήσεις έστω και σε δωμάτιο δικό του quasi ανηχοικό να ήταν β) δεν είναι και λογικό να περιγράψει το μπάσο σαν πιθανά lumpy κλπ, καθως αυτό θα οφειλόταν στο δωμάτιο και όχι στο ηχείο που λέει. Το ίδιο ακριβώς απτέλεσμα ... δίνει ο χώρος. γ) σπάνια δωμάτιο έχει και τόσο καλό σβήσιμο αρα δεν είναι δωμάτιο δ) τι σκ@τά είναι δηλαδή ;


 

christos77

Master of Diffusion
Μηνύματα
6.253
Reaction score
13.131
Iωαννη πως ακους το δευτερο μουσικον τεμαχιον με την Πατριτσια :) το ακους οπως εγω στην Musikverain η καλυτερα απο μενα ;;; Γραψε ενα ριβιου για το κοντρα μπασσο τα κρουστα η φωνη
Πως ακουγονται στα Σανσουιγια;) και στα Κοραλια;;;;)
Α να μη ξεχασω αυτο το τσικι τσικι που ακουγεται τι κρουστο ειναι γιατι εγω δεν μπορω να το προσδιορισω;) ευχαριστω:)
 


Μηνύματα
1.712
Reaction score
2.440
Iωαννη πως ακους το δευτερο μουσικον τεμαχιον με την Πατριτσια :) το ακους οπως εγω στην Musikverain η καλυτερα απο μενα ;;; Γραψε ενα ριβιου για το κοντρα μπασσο τα κρουστα η φωνη
Πως ακουγονται στα Σανσουιγια;) και στα Κοραλια;;;;)
Α να μη ξεχασω αυτο το τσικι τσικι που ακουγεται τι κρουστο ειναι γιατι εγω δεν μπορω να το προσδιορισω;) ευχαριστω:)
Χωρίς κόρνες πως να το ακούσει Μαέστρο; :idk:
 

Μηνύματα
12.213
Reaction score
14.513
Χωρίς κόρνες πως να το ακούσει Μαέστρο; :idk:
Τώρα θα βάλει το σούπερ τουοτερ και θα τα ακούεί όλα. Αρκεί να το βάλει να χτυπάει πρός τα πάνω. (παρόλο που είναι μάστορας στο κροσαρισμα, πάλι πρέπει να είναι μεγάλος μάστοράς για να το βάλει να χτυπάει μπροστά ή πίσω)
 


christos77

Master of Diffusion
Μηνύματα
6.253
Reaction score
13.131
Χωρίς κόρνες πως να το ακούσει Μαέστρο;
μρε Μarlboro ειναι δυνατον να μη πεζνε το τσικι τσικι τα κοραλια περιεργο μου φαινεται;)
δεν ειναι κορνες βεβαιως βεβαιως αλλα κατι θα πιασουν;)
 

Μηνύματα
12.213
Reaction score
14.513
Δεν χρειάζομαι τίποτα απολύτως.
Τα CORAL είναι super duper έτσι κι αλλιώς .
Κόρνες χρειάζονται οι κουφοί . Ακα Μανέστρος.
Αλήθεια σκέφτεσαι να βάλεις ; Δύσκολο να το ενσωματώσεις, αλλά θα το βρείς εσυ.
μρε Μarlboro ειναι δυνατον να μη πεζνε το τσικι τσικι τα κοραλια περιεργο μου φαινεται;)
δεν ειναι κορνες βεβαιως βεβαιως αλλα κατι θα πιασουν;)
Αυτό που σου έβαλα το τισκι τσικι, Γαλλικό ήταν ; Ακούω μουσική και δεν ξέρω κάν τι βάζω χα χα
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.311
Μηνύματα
2.858.157
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top