Να το πάρω?????????

Μηνύματα
644
Reaction score
7
Και εγώ για το S-max πάω το πετρέλαιο. Ρε συ Costas Ear, ούτε πωλητής της Ford να ήσουνα, προχθές που πήγα στην Ford δεν μου είπαν για τόσα αξεσουαρ, αλλά η τιμή είναι αυτή. Αυτές οι συντμήσεις που γράφεις είναι στανταρ στα 28.000€; Για την ποιότητα του πετρελαίου μην το συζητάς, οι ταρίφες δεν είναι μαμάκες, ούτε ένα σωρό επαγγελματικά.
 

Μηνύματα
15.003
Reaction score
20.723
για 100000 χιλιομετρα ετησιως που κανει ενα ταξι το οφελος στην καταναλωση στον πετρελαιοκινητηρα ειναι πανω απο 3000 ευρω καθε χρονο.
αν εχεις και ενα μονο βενζιναδικο να γεμιζεις τοτε δεν πας στα τυφλα.
με 15000χιλ το χρονο ομως και πετρελαιο αρκετες φορες οπου κατσει τι κανουμε?
επισης τα ταξι στην συντριπτικη τους πλειοψηφεια δεν ειναι common rail (οχι ακομα τουλαχιστον)
 

Μηνύματα
15.003
Reaction score
20.723
αλλα επειδη θελω και εγω πετρελαιο σε 2 χρονια , ξεκινηστε εσεις το beta testing να μαστε σιγουροι!
 

Μηνύματα
644
Reaction score
7
Δεν ξερω στο κλεινόν αστυ, αλλά στην επαρχία αμα σου βγεί το όνομα (την έκανες δεν την έκανες την μαμουνιά) την έκατσες την βάρκα. Η αντλία πετρελαίου αν έχει 5 ή 6 ή 7 χρόνια εγγύηση το αυτοκίνητο είναι μέσα στην εγγύηση.
 

Μηνύματα
15.003
Reaction score
20.723
τσου
η εγγυηση δεν καλυπτει ζημια απο κακο καυσιμο (και φαινεται ευκολα αν ηταν θεμα καυσιμου)
εκει πρεπει να κρεμασεις αναποδα τον βενζινα.
εκτος βεβαια αν η πολιτικη της εταιριας ειναι να βοηθαει τον πελατη στην εγγυηση ακομα και αν εχει λαθος. ομως τα ανταλλακτικα θα σταλουν στο εργοστασιο και αν φανει εκει οτι οι 200 αντλιες που ηρθαν απο ελλαδα εχουν ολες ζημια απο καυσιμο θα πεσουν κεφαλια.
για να μην φτασουν μεχρι εκει , υπαρχει μια ρητρα στους εισαγωγεις οτι αν στειλουν ελατωμματικο ανταλλακτικο πισω που καλυφθηκε ως εγγυηση αλλα δεν εμπιπτει στους ορους της εγγυησης (σκαρτο καυσιμο>>>> κακη χρηση) πεφτει χρεωση καλη , πολλαπλασια της αξιας του ανταλλακτικου.
τωρα στο κλεινον αστυ ως γνωστον μπορεις να πουλας νερο για βενζινη, να μπεις στους καταλογους του υπουργειου γαι δεκα χρονια και παρολα αυτα να εχεις πελατες, δυστυχως.
 

Μηνύματα
2.310
Reaction score
22
Το S-max μόλις ανοίξεις την τάπα του diesel έχει το σηματάκι της BP....
Εγώ παντως μέχρι τώρα του βάζω Shell V-power Diesel , γιατι όσους ταριφες και να ρώτησα μου είπαν ότι τα καθαριστικά που έχει κανουν δουλειά.

Θα δείξει το μέλλον....

Το ωραίο πάντως είναι ότι το diesel απαγορευεται σε Αθηνα- Θεσ/κη και ας εχει λιγοτερες εκπομπες ρυπων!!
Ντρέπονται να πουν οτι η γραμμη παραγωγης στα διυλιστηρια δεν μπορει να καλυψε την ζητηση σε diesel αν το αφησουν ελευθερο στις 2 μεγαλες πολεις!
 

Μηνύματα
644
Reaction score
7
H εγγύηση πουθενά δεν αναφέρει νοθευμένο καύσιμο. Και μάλιστα όταν εγώ βάζω καύσιμα απο ένα συγκεκριμένο πρατήριο και με τιμολόγιο τότε τα πράγματα έχουν όνομα.
Αλήθεια οι κάτοικοι εκτός Θεσ/ν'ικης, Αθήνας όταν έχουν πετρελαιοκίνητο ΙΧΕ δεν μπορούν να μπαίνουν Θεσ/νίκη Αθήνα;
 

Μηνύματα
2.310
Reaction score
22
H εγγύηση πουθενά δεν αναφέρει νοθευμένο καύσιμο. Και μάλιστα όταν εγώ βάζω καύσιμα απο ένα συγκεκριμένο πρατήριο και με τιμολόγιο τότε τα πράγματα έχουν όνομα.
Αλήθεια οι κάτοικοι εκτός Θεσ/ν'ικης, Αθήνας όταν έχουν πετρελαιοκίνητο ΙΧΕ δεν μπορούν να μπαίνουν Θεσ/νίκη Αθήνα;
Αν και δεν το έχω διαβασει τον νόμο , από όσο ξέρω δεν επιτρέπετε να μαινεις στις 2 μεγσαλες πολεις. Πάντως εγώ με το S-max έχει κανει δυο επισκεψεις στην Αθήνα χωρις κανενα προβλημα.Μάλιστα αν βγαλεις προσεκτικα την ταμπελιτσα TDCi , δεν ξεχωρίζει το αυτοκινητο καθολου.
Πρέπει να πεσεις πάνω σε έλεγχο ή να εμπλακεις σε έλεγχο.
 

Σπύρος Μπλάτσιος

Διακεκριμένο μέλος
Μηνύματα
15.897
Reaction score
301
Απάντηση: Re: Να το πάρω?????????

Το S-max μόλις ανοίξεις την τάπα του diesel έχει το σηματάκι της BP....
το σηματάκι της BP το έχουν όλα τα Ford. Προφανώς πρόκειται για κάποια συμφωνία μεταξύ BP και Shell.

Εγώ παντως μέχρι τώρα του βάζω Shell V-power Diesel , γιατι όσους ταριφες και να ρώτησα μου είπαν ότι τα καθαριστικά που έχει κανουν δουλειά.
Εγώ βάζω βενζίνη Shell V-power κι έχω δει διαφορές στην κατανάλωση καυσίμου.

Το ωραίο πάντως είναι ότι το diesel απαγορευεται σε Αθηνα- Θεσ/κη και ας εχει λιγοτερες εκπομπες ρυπων!!

Είναι πολύ μεγάλη συζήτηση οι εκπομπές ρύπων. Το θέμα δεν είναι οι συνολικοί ρύποι αλλά το είδος των ρύπων.
 

Μηνύματα
8.256
Reaction score
4
Οι πετρελαιοκινητήρες δεν έχουν λιγότερες εκπομπές ρύπων, έχουν ΑΛΛΕΣ εκπομπές ρύπων, διαφορετικές αναλογίες. Λιγότερο διοξείδιο του άνθρακα (φαινόμενο θερμοκηπίου), αλλά πολύ περισσότερα οξείδια του αζώτου (όξινη βροχή, νέφος), και μικροσωματίδια που είναι ΚΑΤΕΥΘΕΙΑΝ υπεύθυνα για καρκίνο του πνεύμονα τουλάχιστον.
Οι πιο ακριβές υλοποιήσεις φέρουν 'παγίδες μικροσωματιδίων', κεραμικά φίλτρα στην εξάτμιση που μαζεύουν το 90% των μικροσωματιδίων. Απ'όσο ξέρω μόνο στα ακριβότερα αυτοκίνητα είναι στάνταρ αυτές, ίσως είναι επιλογή στα φθηνότερα. Σίγουρα πάντως θέλει καθάρισμα ή αλλαγή κάθε κάποια χλμ, οπότε είναι ένα μικρό κόστος.

Μάλιστα αν βγαλεις προσεκτικα την ταμπελιτσα TDCi , δεν ξεχωρίζει το αυτοκινητο καθολου.
Πρέπει να πεσεις πάνω σε έλεγχο ή να εμπλακεις σε έλεγχο.
Διονύση, αυτό πάντως είναι εντελώς λάθος νοοτροπία. Πού είναι ο φίλος μας ο Giotamike; :lol: Οι νόμοι είναι για τους 'άλλους'; Φυσικά υπάρχουν τρόποι να κοροϊδέψουμε το νόμο, μέχρι να μας σταματήσουν για έλεγχο, αλλά πρέπει να το κάνουμε;
 

Μηνύματα
30.533
Reaction score
40
Κοίτα Άκη....
Ο νόμος για την απαγόρευση της πετρελαιοκίνησης πέρα από ηλίθιος είναι και παράνομος (για τα δεδομένα της Ε.Ε) και από τη στιγμή που όλες οι χώρες στην Ευρώπη επιτρέπουν την πετρελαιοκίνηση το πράγμα γίνεται γελοίο.

Ναι ο Σάκης είναι "παράνομος" αλλά με ποια λογική?
Ότι έχει περισσότερα καυσαέρια?
Αν κάνουν μέτρηση θα δουν ότι είναι πολύ κάτω των ορίων (ιδιαίτερα ασφού είναι καινούριο)
Από την άλλη λένε ότι απαγορέυουν τα πετρελαιοκίνητα στην Αθήνα και την Θεσ/κη. ΟΚ. Έχουν οριοθετήσει την περιοχή της απαγόρευσης?? Κάτι δηλ. σαν τον δακτύλιο?? (άλλο ηλίθιο μέτρο....Ανάγκασε όλους τους Αθηναίους να πάρουν 2ο αυτοκίνητο που βέβαια συμφέρει το κράτος λόγω περισσότερων φόρων, τελών κυκλοφορίας, κλήσεων κ.ο.κ)

Για να μην πάρουμε το πιο προφανές....
Πόσοι ντε είναι αυτοί που θα μπουν στην Αθήνα (ταξιδεύοντας από άλλη πόλη) με πετρελαιοκίνητο?? Ελάχιστοι.....Ακόμα και στατιστικά να το δούμε το θέμα, δεν πρόκειται ποτέ να πέσει σε έλεγχο καυσαερίων στην Αθήνα.....

Ας μάθουν πρώτα οι 300 (όχι οι μάγκες του Λεωνίδα, οι άλλοι. Οι ........) να θέτουν τις σωστές βάσεις και μετά να απαιτούν απαγορεύσεις και περιορισμούς.
Ας βγάλουν τους ελεγκτικούς μηχανισμούς για να σκίζουν (κυριολεκτικά όμως) τα βενζινάδικα με νοθευμένα καύσιμα (είχες νοθευμένα? 1 μήνα κλείσιμο...Σε ξαναπιάσαμε, 1 χρόνο.....3η φορά?? Άντε γεια...), τις εταιρίες διακίνησης (με πολλούς ελέγχους σε βυτία) και παραγωγής. Και μετά να απαιτούν.....Αλλά ποιος από αυτούς θα κάνει κάτι τέτοιο, όταν πριν τις εκλογές οι ίδιοι θα πάνε να χτυπήσουν πόρτες για να μαζέψουν τα προεκλογικά τους έξοδα......

Αει σιχτίρ........
 

Μηνύματα
5.784
Reaction score
14
Απάντηση: Re: Να το πάρω?????????


Ας βγάλουν τους ελεγκτικούς μηχανισμούς για να σκίζουν (κυριολεκτικά όμως) τα βενζινάδικα με νοθευμένα καύσιμα (είχες νοθευμένα? 1 μήνα κλείσιμο...Σε ξαναπιάσαμε, 1 χρόνο.....3η φορά?? Άντε γεια...), τις εταιρίες διακίνησης (με πολλούς ελέγχους σε βυτία) και παραγωγής. Και μετά να απαιτούν.....Αλλά ποιος από αυτούς θα κάνει κάτι τέτοιο, όταν πριν τις εκλογές οι ίδιοι θα πάνε να χτυπήσουν πόρτες για να μαζέψουν τα προεκλογικά τους έξοδα......

Αει σιχτίρ........
Οι μηχανισμοί αυτοί υπάρχουν και ελέγχουν οι ποινές είναι πολύ αυστηρές. Κάθε εβδομάδα και νέα δελτία τύπου. Υπάρχει και το σχετικό link.
 

Μηνύματα
8.256
Reaction score
4
(Μιχάλη, δεν βοηθάς, δεν βοηθάς! :-D)

Βρε δεν διαφωνούμε στο αν ίσως θα έπρεπε να επιτρέπονται τα πετρελαιοκίνητα. Φυσικά η ρεμούλα και η κομπίνα βασιλεύει στην διακίνηση καυσίμων και κανείς δεν κάνει τίποτα σοβαρό για αυτό.

Αλλά δεν μπορούμε να 'διαλέγουμε' τους νόμους που θα ακολουθήσουμε και αυτούς που θα καταπατήσουμε! Τι ευνομούμενη πολιτεία έχουμε τότε;
Το ότι το S-Max ρυπαίνει λιγότερο από τα ταριφάδικα στην Αθήνα είναι προφανές. Το αν του επιτρέπει ο νόμος να μπει στην Αθήνα (ιδιαίτερα αν βγάλεις το σηματάκι...), αυτό είναι μια άλλη ιστορία.
Όπως επίσης το αν θα πρέπει να αλλάξει ο νόμος. Κι αυτό σωστό. Ας ψηφίσουμε την επόμενη φορά αυτούς που θα τον αλλάξουν! Έτσι δουλεύει η δημοκρατία, όχι με 'επιλεκτική εφαρμογή των νόμων' ελληνικού-τύπου...
 

Μηνύματα
2.310
Reaction score
22
akis νομιζω παρερμηνευτικε το ύφος μου.

Φυσικά και δεν ειναι σωστό να "διαλέγουμε" τους νόμους και να ψαχνουμε τρόπους να τους "ξεφυγουμε"...αλλά μήπως παντού δεν γίνετε αυτό?

Η ουσία είναι ότι αν ένας Γάλλος , Ιταλός , Ισπανός κλπ. έρθει στην Αθήνα για μια εκδρομή με το πετρελαιοκινητό του δεν θα τον γράψουν , καθώς δεν προβλέπεται! Ασε που δεν υπάρχει και μηχανισμος καταβολής του προστίμου....

Εγώ που σαν βλάχος - επαρχιώτης πρέπει να κανω μια δουλειά στην Αθήνα , μου απαγορευει να κυκλοφορήσω ! Αν έρθω στην Αθήνα όμως και αγοράσω ένα ταξι-μπουρούχα και δουλεψω ως ταριφας και μολύνω όλη την ατμοσφαιρα , ουδείς ασχολειτε!

Άρα φυσικά και να μην ξεγελάμε τον νόμο , αλλά από την άλλη μην μας υποτιμούν την νοημοσύνη μας!

Αν ήμουν τροχονόμος και σταματούσα επαρχιώτη με diesel , απλά θα έκανα τα στραβά ματια.

Αν από την άλλη πάει κάποιος με τέτοια "κλήση" στο δικαστήριο και αρνηθεί να την πληρώσει γιατί ΔΕΝ ΕΠΕΜΠΕΙ ΚΑΥΣΑΕΡΙΑ , τι άραγε θα αποφασίσει το δικαστήριο?



Υ.Γ. 1.Δεν έχω ποτέ πάρει "κλήση" γιατί πάντα θεωρούσα τον εαυτό μου νομοταγή πολίτη και θέλω να παραμείνω έτσι.
2. Τελίκα τον σχετικό νόμο τον έχει κανεις για να δούμε τι ακριβώς γράφει ?
 

Μηνύματα
15.003
Reaction score
20.723
οτι εκπομπες και να εχει ενα μοτερ diesel οτνα αναχθουν στην ποσοτητα καυσιμου που καταναλωνεται εινια αστειες.

χθες και σημερα εκανα συνολο 700χιλιομετρα με 40 λιτρα πετρελαιου με ενα focus I 18tdci κινουμενος με απαγορευμενες ταχυτητες (επεφτα κατω απο τα 140 μονο στην υποψια μπλοκου και μεσα απο τα χωρια στιγμιαια 190)
αν τα εκανα αυτα με το fiesta 1.6 θα ειχα καψει περισσοτερο απο 55 λιτρα (κοινως θα ειχα σταματησει για ανεφοδιασμο , αρα θα επρεπε να τρεξω ακομα περισσοτερο για να με προλαβω με το tdci)
το μοτερ γ2μ2ει!
και δεν ειναι καν απο τα καλυτερα diesel (και με 140000 χρησης). γκαζι που δε θυμιζει τιποτα λιγοτερο απο 140 αλογα βενζινης και καταναλωση 5.5 εθνικη και 7 πολη που δε θυμιζει τιποτα παραπανω απο toyota aygo...

δυστυχως οι λογοι που δεν τα χαιρεομαστε στην ελλαδα ειναι δυο:
α)δεν υπαρχει δυνατοτητα για παραγωγη τοσο μεγαλης ποσοτητας πετρελαιου κινησης . με τον τροπο που γινεται σημερα πρεπει να βρουμε τροπο να εξαγουμε βενζινη (κατι που κανουμε ηδη για να καλυψουμε την μικρη ζητηση σε πετρελαιο)
β) δεν θελουν ακομα να ελεγξουν την νοθεια (γιατι μπορουν ) ωστε να γλυτωσουν το σαλο με τις αχρηστευεμενες αντλιες

βαγγελη στο βιβλιο εγγυησης υπαρχει ενας γενικος ορος που με λιγα λογια λεει το αυτονοητο , οτι δεν καλυπτονται βλαβες που οφειλονται σε κακη χρηση. και το νοθευμενο καυσιμο ειναι κακη χρηση. θα μου πεις δε φταις εσυ, αλλα τουλαχιστον στην περιπτωση σου που βαζεις πετρελαιο με τιμολογιο τοτε εχεις μια αποδειξη για να κινηθεις νομικα οταν γινει η ζημια.
αληθεια υπαρχει περιπτωση να ασφαλισει κανεις την αντλια καυσιμου και να βαλει την ασφαλιστικη να τρεχει?
 

Μηνύματα
15.003
Reaction score
20.723
οσο για τον ελεγχο δε χρειαζεται κανενα σηματακι να βγαλει κανεις. πολυ απλα μολις σε σταματησουν για κατι αλλο στην αδεια θα δουν οτι το καυσιμο ειναι πετρελαιο. το θεμα ειναι αν θα δωσουν σημασια (καθως δεν παει το μυαλο σου οτι υπαρχει πετρελαιοκινητο ΙΧ στην αθηνα)
 

Μηνύματα
5.784
Reaction score
14
Απάντηση: Re: Να το πάρω?????????

(Μιχάλη, δεν βοηθάς, δεν βοηθάς! :-D)

Βρε δεν διαφωνούμε στο αν ίσως θα έπρεπε να επιτρέπονται τα πετρελαιοκίνητα. Φυσικά η ρεμούλα και η κομπίνα βασιλεύει στην διακίνηση καυσίμων και κανείς δεν κάνει τίποτα σοβαρό για αυτό.
Άκη νομίζω χάθηκες πάλι.:crazy_1:

Το σχόλιο μου αναφερόταν στα λεγόμενα του Γιάννη περί μη ελέγχων. Σχετικά με τα δικά σου λεγόμενα, σαφώς και το υπογραμμισμένο αποτελεί λάθος. Το ότι εσύ δεν γνωρίζεις κάτι δεν σημαίνει ότι δεν υπάρχει κιόλας.
Φυσικά οι έλεγχοι δεν θα πρέπει να σταματήσουν και σαφώς να γίνουν περισσότερο απαιτητικοί και συχνότεροι.:smoking:
 

Μηνύματα
8.256
Reaction score
4
Re: Απάντηση: Re: Να το πάρω?????????

Το ότι εσύ δεν γνωρίζεις κάτι δεν σημαίνει ότι δεν υπάρχει κιόλας.
Δυστυχώς ή ευτυχώς είμαι σε θέση να γνωρίζω εκ των έσω την συγκεκριμένη αγορά!

Είσαι μόνιμα χαμένος τελικά! :happy_5::happy_5:
 

Μηνύματα
5.784
Reaction score
14
Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Να το πάρω?????????

Δυστυχώς ή ευτυχώς είμαι σε θέση να γνωρίζω εκ των έσω την συγκεκριμένη αγορά!

Είσαι μόνιμα χαμένος τελικά! :happy_5::happy_5:
:happy_5: :happy_5: Ευτυχώς δεν ξέρεις τι σου γίνεται.:happy_4: :happy_4:
 

Μηνύματα
8.256
Reaction score
4
β) δεν θελουν ακομα να ελεγξουν την νοθεια (γιατι μπορουν ) ωστε να γλυτωσουν το σαλο με τις αχρηστευεμενες αντλιες
Τελικά υπάρχουν έλεγχοι για την νοθεία; Τα πενιχρά πρόστιμα είναι αρκετά; Αλλάζει η κατάσταση προς το καλύτερο;

Να και τα πρόστιμα που τόσο αρέσουν στον giotamike
http://www.ypan.gr/flash_fuel/kafsima/PROSTIMA.htm

Εγώ πάντως δεν έχω δει αλλαγή εδώ και πολλά χρόνια. Οποιοσδήποτε είναι λίγο ή πολύ μέσα στην αγορά καυσίμων (βιομηχανικών, καταναλωτικών), ξέρει ακριβώς ΠΩΣ, ΠΟΙΟΙ και ΠΟΤΕ κάνουν τις μίξεις σε μαζική κλίμακα. Μερικοί στο λένε και ευθαρσώς!

Αλλά φυσικά τα κέρδη είναι τόσο μεγάλα, που τα πρόστιμα μόνα τους δεν φτάνουν. Ως συνήθως, χάνουμε το δάσος, βλέποντας τα δέντρα και υπηρετώντας συγκεκριμένα μεγάλα συμφέροντα.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.583
Μηνύματα
2.866.426
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top