Νεοι ενισχυτες YAMAHA A-S1200,2200,3200



Μηνύματα
27.252
Reaction score
25.240
Δεν έχεις άδικο, όμως ο παραλληλισμός με τις μοτοσυκλέτες είναι, νομίζω, πιο ακριβής, επειδή είναι πολύ πιο περιορισμένης παραγωγής. Έχοντας ως όριο τα 10000 ευρώ (στήνεται ένα εισαγωγικό χάι-εντ σύστημα με τέτοιο ποσό) , ας σκεφτούμε τι αγοράζουμε (ενδεικτικά) από μηχανές: δικύλινδρες και τρκύλινδρες Τράιουμφ, δικύλιδρες ιαπωνικές ή μεγάλα σκούτερ. Έχουμε δηλαδή κινητήρα (ενισχυτή), σύστημα τροφοδοσίας και ελέγχου κινητήρα (πηγή), πλαίσιο και αναρτήσεις (ηχεία), των οποίων η αξία υλικών και εργασίας είναι σαφώς ανώτερη.
:headbang: :headbang: :gotcha:
 

Μηνύματα
1.380
Reaction score
1.655
Για 1000 Ευρώ παραπάνω !!!!!!!!!!!
Η διαφορα, μαλλον εχει να κανει στη σχεδιαση του κυκλωματος τους. Αν δεις τους παλιους 1000 και 2000 ειχαν τις εξης διαφορες:
Στο 2000 ηταν fully-balanced απο την εισοδο εως την εξοδο. Στο 1000 εκανε μετατροπη του single-ended στην εισοδο. Ως κατοχος του 2000 μππρω να πω οτι η συνδεση του dac με xlr ειναι μια κλαση πανω σε σχεση με την ιδια συνδεση με rca.
 

Μηνύματα
54
Reaction score
26
Πάντως σαν κάτοχος του 1100 δε νομίζω οτι τα νέα μοντέλα δικαιολογούν κάποιο upgrade. Θύμαμαι όταν τον αγόρασα ο πωλήτης μου είχε πει να ψάξω για μεταχειρισμένο τον AS1000 γιατί μου λέει δεν έχει μεγάλες διαφορές στα ενισχυτικά στάδια. Εδώ βέβαια αλλάξανε τον μετασχηματιστή οπότε μπορεί να έχει διαφορά. Τα πρώτα reviews θα δείξουν.
 

Μηνύματα
1.730
Reaction score
1.004
Πάντως σαν κάτοχος του 1100 δε νομίζω οτι τα νέα μοντέλα δικαιολογούν κάποιο upgrade. Θύμαμαι όταν τον αγόρασα ο πωλήτης μου είχε πει να ψάξω για μεταχειρισμένο τον AS1000 γιατί μου λέει δεν έχει μεγάλες διαφορές στα ενισχυτικά στάδια. Εδώ βέβαια αλλάξανε τον μετασχηματιστή οπότε μπορεί να έχει διαφορά. Τα πρώτα reviews θα δείξουν.
Καλημερα ,,,welcome back . Οπως γνωριζεις το εψαχνα και εγω για το συγκεκριμενο ενισχυτη .
Απο ολα τα reviews που διαβασα για αυτον αλλα και για το παλιο as1000 , ειχαν μεγαλες διαφορες στην ταχυτητα , αναλυση και μπασο .
Νομιζω οτι οι διαφορες θα ειναι μικρες μεταξυ tou 1100 και του 1200 ....!!
Μην σου μπαινουν ιδεες!! Καλα εισαι τωρα .
 

Μηνύματα
1.380
Reaction score
1.655
Πάντως σαν κάτοχος του 1100 δε νομίζω οτι τα νέα μοντέλα δικαιολογούν κάποιο upgrade. Θύμαμαι όταν τον αγόρασα ο πωλήτης μου είχε πει να ψάξω για μεταχειρισμένο τον AS1000 γιατί μου λέει δεν έχει μεγάλες διαφορές στα ενισχυτικά στάδια. Εδώ βέβαια αλλάξανε τον μετασχηματιστή οπότε μπορεί να έχει διαφορά. Τα πρώτα reviews θα δείξουν.
Έχουν διαφορές. Η σείρα 1000 έχει FET και η σειρά 2000 MOSFET.
 

Μηνύματα
119
Reaction score
269
OTAN TO 1987 ηταν πιο μπροστα απο οτι ειναι αλλοι 30 χρονια μετα.
YAMAHA MX-10000 / CX-10000 (1987)
Picture






This YAMAHA pre-power amplifier combo was part of the Limited Centennial Edition #10000 Series introduced in 1987. The Limited Centennial Edition line of stereo components included the MX-10000 Amplifier, the CX-10000 Control Amplifier, the CDX-10000 Compact Disc Player, the HX-10000 Phono Equalizer Amplifier, the NSX-10000 Speakers. The MX-10000 is Yamaha's finest ever pure Class A operation amplifier, with sound quality characteristics approaching perfection. This is the ultimate Class A, surpassing all performance limitations. The one serious drawback to Class A operation has been finally eliminated, thanks to Yamaha's HC Class A circuit. The HC Class A circuit is elegantly simple, consisting of just two dual transistor circuits. The HC Class A circuit converts input current perfectly into positive and negative hyperbolic characteristics at a high speed. To put it briefly, the MX-10000 constantly delivers pure Class A operation without switching and without cut-off for all power domains and into all loads. Class A operation is assured in large current output operation with a superior dynamic power range.

Rated output is at 300W x 2 into 6 ohms, and dynamic power is an awesome 1,200W x2 into 1 ohm. Eight high-power MOS FETs (four pairs of Toshiba 2SJ123 and 2SK442) are used in each channel in a quadruple push-pull arrangement in the output power stage to provide the HC circuit with low-load Class A operation. Developed exclusively for the MX-10000, these MOS FETs permit large-current high-speed operation. The power MOS FETs are controlled by multiple carrier control, resulting in excellent wide-range amplification characteristics, with none of the problems caused by switching distortion. Although the awesome figure of 1,200 watts per channel of dynamic power into 1 ohm is impressive, the resulting music's overwhelmingly grand, yet smooth quality is even more so. In addition to the HC Class A circuit, there is a pre-drive voltage amp which amplifies the voltage of the very weak input signals that are directly connected to the input terminals and provides Class A operation the same as in the output stage. This means a high through-rate of 500 V/µsec at this stage and a gain of 30 dB, reducing negative effects due to noise. Moreover, with low impedance, the antinoise characteristics are improved remarkably. The result is exceedingly pure high-power amplification, featuring 0.0005% distortion and an S/N ratio of 132 dB.


The MX-10000 incorporates power buffer amplifiers which supply the power required for the Class A output stages with power MOS FETs. This Class A configuration using Yamaha original dual amplifiers solves the heat-radiation problems that can occur during Class A operation. To supply a large power output promptly to the output stage, the power buffer amplifiers use high ft power transistors with superb audio characteristics in a sextuple push-pull configuration, six for N CH and six for P CH, i.e. 12 in each channel (Sanken's 2SA1216 and 2SC2922). Since this dual-amplifier Class A configuration adopts non-current grounding which is used only for determining the ground potential, amplifier operation instability due to current flow into the ground is eliminated. The MX-10000 is constructed of highly-rigid, non-magnetic material. The front panel of extruded aluminum is half an inch thick. Even the weight and design of the screws have been carefully analyzed, in order to ensure that rigidity is uniformly applied throughout.

The partnering CX-10000 is not a pre-amp in the conventional sense. Nor is it a conventional analog pre-amp in any sense. Instead, the CX-10000 is a tru control amplifier because it offers vastly more control over the final sounds you hear than was possible with any of its predecessors. And it is a true digital control amplifier here Digital input is received directly without analog conversion. Signal is digitally processed with the help of Digital Parametric Equalization and Digital Sound Field Processing.
 

Μηνύματα
1.401
Reaction score
1.095
...Νομιζω οτι απο μια κατηγορια και πανω (για ενισχυτες πανω απο 1000 -1200 ) ευρω,η δευτερη ειναι πιο σωστη. Το να φορτωνεις ενισχυτες με μετρια phono stage,μετριο dac κλπ,μονο και μονο για να τα εχει ολα ,ειναι λαθος.Ποσοι για παραδειγμα χρειαζονται το phono σημερα (ειδικα οταν εχουν συστηματα μεσοχαμηλης κατηγοριας). Ποσοι θα μεινουν στο dac του ενισχυτη,οταν ενα εξωτερικο (ακομα και των 500 ευρω ) παιζει καλυτερα????
Συμφωνώ. Σε όλους τους ολοκληρωμένους και προενισχυτές που είχα, το εσωτερικό phono stage ήταν κατώτερο του εξωτερικού μου ηχητικά & σε δυνατότητες. Δε θεωρώ έξυπνο να συμπεριλαμβάνεις DAC σε ενισχυτή τιμής όπως των Yamaha, θεωρώ ότι αυτό το κάνεις σε χαμηλής τιμής ενισχυτές για να κάνεις πιο ελκυστικό το πακέτο.

Δεν έχουν ούτε χρόνο που κυκλοφόρησαν το πακέτο προ + τελικού, στα 7 χιλιάρικα έκαστος. Σχεδόν τόσο κοστίζουν και τα ηχεία της σειράς, έκαστο! Δυστυχώς ο Νάκας εν μέσω κορωνιού περιόρισε τις άτοκες δόσεις σε 12 και έχασε και το πλεονέκτημα του σε σχέση με τα περισσότερα καταστήματα του χώρου. Ας πω όλα καλύτερα γιατί λίγα προσφέρουν άτοκες δόσεις και κανένα 36 άτοκες ακόμα και αν μιλάμε για ποσά 30.000€.

Δε ξέρω που στοχεύει (πλην Ιαπωνίας) η Yamaha με τέτοιες τιμές, ήδη θεωρούσα τον A-S3000 ακριβό και απ' όσο βλέπω σε forums του εξωτερικού το "στίγμα" της consumer εταιρείας δε ξεκολάει εύκολα από πάνω της. Οι κολλημένοι προτιμούν άλλες εταιρείες γιατί πολύ απλά οι άλλοι είναι high end. Δυστυχώς αυτοί συνήθως μπορούν να διαθέσουν και τα ποσά που ζητάει η εταρεία. Όσο και αν μ' αρέσει η ρετρό εμφάνιση τους, τα 6 χιλιάρικα είναι πολλά.

OTAN TO 1987 ηταν πιο μπροστα απο οτι ειναι αλλοι 30 χρονια μετα.
Και οι Sony, Pioneer, Denon και όλοι οι Ιαπωνικοί γίγαντες είχαν κυκλοφορήσει απίστευτα μηχανήματα, κάποιοι το κάνουν ακόμα αποκλειστικά για την Ιαπωνική αγορά. Το θέμα είναι πόσο κοστίζουν, τότε και τώρα.
 

Μηνύματα
62
Reaction score
78
Και οι Sony, Pioneer, Denon και όλοι οι Ιαπωνικοί γίγαντες είχαν κυκλοφορήσει απίστευτα μηχανήματα, κάποιοι το κάνουν ακόμα αποκλειστικά για την Ιαπωνική αγορά. Το θέμα είναι πόσο κοστίζουν, τότε και τώρα.
Και η Technics παλιά (τη δεκαετία του 80) κυκλοφορούσε πολύ καλά ενισχυτικά, αλλά μόνο για την Ιαπωνία.
 


Μηνύματα
348
Reaction score
685
Θύμαμαι όταν τον αγόρασα ο πωλήτης μου είχε πει να ψάξω για μεταχειρισμένο τον AS1000 γιατί μου λέει δεν έχει μεγάλες διαφορές στα ενισχυτικά στάδια.
🧐 σίγουρα πωλητής??
 


Μηνύματα
41
Reaction score
30
Παιδια καλησπερα ως και γω φαν της ΥΑΜΑΗΑ επειδη σκεφτομαι να αλλαξω κατηγορια και να ανεβω λιγο χαζευω τον as 801.Και επειδη ειδα τα νεα μοντελα σε αυτες τις σειρες μηπως ξερετε αν στις μικροτερες θα αννανεωθουν αν αξιζει η αναμονη μη παρω τωρα ενα μοντελο και αργοτερα κυκλοφορησει κανενα πιο νεο οπως αναφερθηκα παραπανω as 801 yamaha και ερθει κανενα 802.
 

Μηνύματα
13.644
Reaction score
6.612
Παιδια καλησπερα ως και γω φαν της ΥΑΜΑΗΑ επειδη σκεφτομαι να αλλαξω κατηγορια και να ανεβω λιγο χαζευω τον as 801.Και επειδη ειδα τα νεα μοντελα σε αυτες τις σειρες μηπως ξερετε αν στις μικροτερες θα αννανεωθουν αν αξιζει η αναμονη μη παρω τωρα ενα μοντελο και αργοτερα κυκλοφορησει κανενα πιο νεο οπως αναφερθηκα παραπανω as 801 yamaha και ερθει κανενα 802.
Kαποια στιγμη θα βγουν οι αντικαταστατες τους,ειναι παντως αρκετα χρονια στην αγορα.Ο 801 δεν εχει καμια διαφορα σαν ενισχυτης με τον 701,αλλα καλυτερο ψηφιακο τμημα και δυνατοτητα λειτουργιας και σαν usb dac. Οι τιμες παντως για τα μοντελο 501,701,801 ειναι σημαντικα χαμηλοτερες απο οτι οταν πρωτοκυκλοφορησαν (με τα νεα μοντελα δεν θα ειναι ετσι για αρκετο διαστημα αφοτου κυκλοφορησουν). Σιγουρα παντως μην περιμενεις τρομερες διαφορες,το πιο πιθανο ειναι να βγαλει τα ιδια ουσιαστικα ενισχυτικα με ενσωματωμενο bluetooth και ισως κανενα καλυτερο dac chip για το ψηφιακο τμημα. Γνωμη μου,αν εχεις καταληξει σε yamaha παρε το 701 και με την διαφορα με τον 801 ενα usb dac.Παντως το περασμα απο τη χαμηλη σειρα στα ακριβοτερα μοντελα,εχει σημαντικες διαφορες και κατασκευαστικα και κυριως ηχητικα (αλλα και στο κοστος αποκτησης).
 

Μηνύματα
2.353
Reaction score
4.917
Δεν έχεις άδικο, όμως ο παραλληλισμός με τις μοτοσυκλέτες είναι, νομίζω, πιο ακριβής, επειδή είναι πολύ πιο περιορισμένης παραγωγής. Έχοντας ως όριο τα 10000 ευρώ (στήνεται ένα εισαγωγικό χάι-εντ σύστημα με τέτοιο ποσό) , ας σκεφτούμε τι αγοράζουμε (ενδεικτικά) από μηχανές: δικύλινδρες και τρκύλινδρες Τράιουμφ, δικύλιδρες ιαπωνικές ή μεγάλα σκούτερ. Έχουμε δηλαδή κινητήρα (ενισχυτή), σύστημα τροφοδοσίας και ελέγχου κινητήρα (πηγή), πλαίσιο και αναρτήσεις (ηχεία), των οποίων η αξία υλικών και εργασίας είναι σαφώς ανώτερη.
Υπάρχουν και hi-fi συστήματα με 150 ευρώ για να ακούς μουσικούλα, 'όπως και κινέζικα σκούτερ με 1500 ευρώ. Αλλά αν θέλεις "γούστα" τότε τα πληρώνεις, είτε στον ήχο, είτε στο αυτοκίνητο, είτε στην μοτοσικλέτα!
 

Μηνύματα
41
Reaction score
30
Kαποια στιγμη θα βγουν οι αντικαταστατες τους,ειναι παντως αρκετα χρονια στην αγορα.Ο 801 δεν εχει καμια διαφορα σαν ενισχυτης με τον 701,αλλα καλυτερο ψηφιακο τμημα και δυνατοτητα λειτουργιας και σαν usb dac. Οι τιμες παντως για τα μοντελο 501,701,801 ειναι σημαντικα χαμηλοτερες απο οτι οταν πρωτοκυκλοφορησαν (με τα νεα μοντελα δεν θα ειναι ετσι για αρκετο διαστημα αφοτου κυκλοφορησουν). Σιγουρα παντως μην περιμενεις τρομερες διαφορες,το πιο πιθανο ειναι να βγαλει τα ιδια ουσιαστικα ενισχυτικα με ενσωματωμενο bluetooth και ισως κανενα καλυτερο dac chip για το ψηφιακο τμημα. Γνωμη μου,αν εχεις καταληξει σε yamaha παρε το 701 και με την διαφορα με τον 801 ενα usb dac.Παντως το περασμα απο τη χαμηλη σειρα στα ακριβοτερα μοντελα,εχει σημαντικες διαφορες και κατασκευαστικα και κυριως ηχητικα (αλλα και στο κοστος αποκτησης).
Ευχαριστω πολυ για την απαντηση αυτο διαιστωνω απλα ειδα τα μεγαλυτετα μοντελα και λεω αν ειναι να περιμενω η οχι.Μετα θα πρεπει να δω και για 2 δαπεδου καλα σιγα σιγα να το στησω και χαζευω κατι focal πιστευω να ταιριαζουν σαυτην την κατηγορια. ενισχυτων που φτανω.
 

Μηνύματα
13.644
Reaction score
6.612
Ευχαριστω πολυ για την απαντηση αυτο διαιστωνω απλα ειδα τα μεγαλυτετα μοντελα και λεω αν ειναι να περιμενω η οχι.Μετα θα πρεπει να δω και για 2 δαπεδου καλα σιγα σιγα να το στησω και χαζευω κατι focal πιστευω να ταιριαζουν σαυτην την κατηγορια. ενισχυτων που φτανω.
Βεβαια υπαρχει και η επιλογη της αγορας ενος μεταχειρισμενου ενισχυτη απο την ακριβοτερη σειρα,στα χρηματα αυτα σιγουρα θα βρεις εναν A-S1000,ισως και εναν A-S1100. Αν εξαιρεσεις το ρισκο του μεταχειρισμενου,θα παρεις αρκετα καλυτερο ηχο απο τα μοντελα της βασικης σειρας.
 

Μηνύματα
3.703
Reaction score
3.085
Πολυ αξιολογα τα Yamaha ...Aλλα aξιζει τον κοπο να δωσει κανεις 2000€ για εναν Yamaha A-S1200..!!
Kαι να μη δωσει κατι παραπανω και να παρει εναν HI-END ολοκληρωμενο και με πολυ καλα σταδια DAC...!!???
ΠΧ ..! ATOLL IN300SE , HEGEL H190 και αλλα ..
Νταξει ,θα μου πεις ρε φιλαρακι ακριβοτερα εργαλεια,,!! Ναι σωστα ,,βαλε και το DAC ομως που διαθετουν
αυτα και που σκετο θα στοιχιζε 1000-1500€...!!!
Εργαλεια high end ομως φιλοι μου...
Είναι πολύ καλοί οι Yamaha,αξίζουν τον οβολόν τους
Ενσωματωμένο ντακ δεν θα το επιθυμούσα.
Οι ενισχυτές δεν χρειάζονται αντικατάσταση κάθε 6 μήνες όπως τα ντακ
Θέλω ο ενισχυτής να είναι καθαρόαιμος
 

Μηνύματα
41
Reaction score
30
Βεβαια υπαρχει και η επιλογη της αγορας ενος μεταχειρισμενου ενισχυτη απο την ακριβοτερη σειρα,στα χρηματα αυτα σιγουρα θα βρεις εναν A-S1000,ισως και εναν A-S1100. Αν εξαιρεσεις το ρισκο του μεταχειρισμενου,θα παρεις αρκετα καλυτερο ηχο απο τα μοντελα της βασικης σειρας.
Ευχαριστω πολυ φιλε εχεις δικαιο απλα καθετι που αγοραζω θελω να ανοιγω εγω τη συσκευασια.Σαφως και οσο ανεβαινεις παιρνεις παντα κατι το ανωτερο απλα επειδη βαδιζω στη σειρα as της yamaha και με παιρνει μεχρι εκει να κυμανθω.Κανετε ολοι σας καλη δουλεια μες στο site σας παρακολουθω σαν νεο μελος και βοηθατε αρκετα και μας τους νεοτερους με αυτη τη τρελα που μας διακατεχει.Ξερω οτι σε αυτα τα χρηματα πανω κατω εχει και αλλα αξιοπιστα μηχανηματα απλα με την yamaha περα οτι ειμαι ικανοποιημενος μου αρεσει και το ρετρο της προσοψης.Και φυσικα πιστευω με αυτα που διαβαζω βλεπω και κατεχω 2 μηχανηματα της οτι ειναι μια εταιρεια χρονια απο τις πιο παλιες θα ελεγα στο χωρο του ηχου και οργανων.Ελπιζω να μην πεφτω εξω.Θα σας ξανακουρασω ξανα να μου πειτε και τη γνωμη για 2 δαπεδου σε αυτο το επιπεδο τιμων πανω κατω με τον as 801.Σας ευχαριστω παντως.Περιμενω νεα σας.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.599
Μηνύματα
2.867.416
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top