Νεο Dune HD Real Vision 4K

Μηνύματα
649
Reaction score
1.216
Εχω πάει πάνω απ τον σκληρό ενώ έχω κλείσει το player κι ο δίσκος τον ακούω και δουλεύει.
Power settings και επέλεξε όταν το κλείνεις να κλείνει εντελώς , default έχει να μπαίνει σε stand by mode όπου οι σκληροί συνεχίζουν να παίρνουν ρεύμα.

Μιας και έγραψα εδώ υπάρχει βρε παιδιά κάποιος οδηγός για τις καλύτερες ρυθμίσεις που μπορούν να γίνουν στα video settings του dune καθώς και στο video του android subsystem για θέαση 4Κ HDR σε SDR 1080p προβολέα ;
Σίγουρα έχω θέμα με τις ρυθμίσεις gama στις ταινίες με hdr 10 , για να βλέπω τι γίνεται στα σκοτάδια πρέπει να το ρίχνω στο 1.8 απ το μενού του προβολέα.
Επίσης ένα ακόμα θέμα , 1/2 μεγάλες σε μέγεθος ταινίες πχ matroska , 90GB κάνει stuttering πολύ συχνά. Έχω συνδέσει τους σκληρούς πάνω , δεν έχω καταφέρει να κάνω τον SMB να δουλέψει , δεν το έχω καθόλου με αυτά.
 

Μηνύματα
1.407
Reaction score
2.820
Σ ευχαριστώ για την απάντηση αλλά, δεν θέλω να κλείνει εντελώς γιατί μετά δεν μου ανοίγει με το earc πρώτον (με το τηλεχειριστήριο της tv δουλεύω όλο το σύστημα) και δεύτερον θέλω να φαίνεται η ώρα. Το θέμα είναι αφού παίρνει ακόμα ρεύμα, η κατάργηση είναι ασφαλής;
 

Μηνύματα
649
Reaction score
1.216
Σ ευχαριστώ για την απάντηση αλλά, δεν θέλω να κλείνει εντελώς γιατί μετά δεν μου ανοίγει με το earc πρώτον (με το τηλεχειριστήριο της tv δουλεύω όλο το σύστημα) και δεύτερον θέλω να φαίνεται η ώρα. Το θέμα είναι αφού παίρνει ακόμα ρεύμα, η κατάργηση είναι ασφαλής;
Προσωπικά έβγαλα τον σκληρό έτσι δυο τρεις φορές και δεν μου καθόταν καλά αυτό που έκανα. Προτιμώ να το κλείνω εντελώς και μετά να τους αποσυνδέω για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο.
 

Μηνύματα
2.408
Reaction score
3.624
@Venom7

Τα settings video του android μην τα πειράζεις καθόλου.
Γενικά μην ασχοληθείς καθόλου με τα settings στο android.

Εσύ χρησιμοποιείς τον player και όχι κάποιο App στο android κομμάτι του player.

Εάν σύνδεσες τους hdd πάνω στα USB της συσκευής και έχεις stutter τότε παίζει να έχει θέμα το μηχανάκι σου.
Θεμα bandwidth σε USB σύνδεση δεν παίζει να υπάρχει.
Καλού κακού όμως δοκίμασε και με άλλο USB καλώδιο.
Επιβεβαιωσε ότι το τροφοδοτικό του εξωτερικού στέλνει επαρκές ρεύμα στο δίσκο.

@K. ROMPOTIS

Εφοσον συνδέεις εξωτερικό με δικό του τροφοδοτικό δεν έχεις θέμα με ανώτατη χωρητικότητα του hdd

Τα θέματα χωρητικότητας ξεκινάνε όταν ο δίσκος μπαίνει μέσα στο player και θα πρεπει ο δικός του controller να διαχειριστεί τα πάντα.

Σε εξωτερικό δίσκο δεν έχουμε τέτοια θέματα.


Ουφ κάναμε και σήμερα το Support μας..

50€ έκαστος παρακαλώ...

:roflmao: :roflmao:
 

Μηνύματα
2.408
Reaction score
3.624
@Venom7

Είπα σήμερα να δοκιμάσω το VS10 engine Always και μου κανε κι εμένα κάνα 2 stutter βλέποντας το Aliens Special edition Remux.
Απενεργοποιώντας το δεν ξανα είχα θέμα.
Εαν είσαι στο τελευταίο firmware (240123_0207_r22) όπως εγώ, και το έχεις ενεργοποιημένο δες μήπως φταίει αυτό.
 

Μηνύματα
649
Reaction score
1.216
@Venom7

Είπα σήμερα να δοκιμάσω το VS10 engine Always και μου κανε κι εμένα κάνα 2 stutter βλέποντας το Aliens Special edition Remux.
Απενεργοποιώντας το δεν ξανα είχα θέμα.
Εαν είσαι στο τελευταίο firmware (240123_0207_r22) όπως εγώ, και το έχεις ενεργοποιημένο δες μήπως φταίει αυτό.
Το ίδιο firmware έχουμε . Βάζω αναγκαστικά το VS10 λόγω του sdr προβολέα, είναι το μόνο που κάνει σωστό tone mapping. Τα κολλήματα είναι εντελώς random. Τα έκανε και με τη τελευταία stable έκδοση firmware που είχα , δεν φταίει το πιο πρόσφατο. Προχθές έβλεπα το psycho 4K 90Gb και έκανε κολλήματα , σήμερα το δοκίμασα ξανά και πήγε νεράκι . Χθες είδα και εγώ το Aliens επίσης έπαιξε σωστά χωρίς κολλήματα , το έβαλα λίγο σήμερα ξανά να τεστάρω κάτι και έκανε σπασίματα σε σημεία που χθες έπαιζε απροβλημάτιστα.
 

Μηνύματα
1.407
Reaction score
2.820
Το VS10 όπως είπα και τηλεφωνικά στον Μιχάλη τυχαίως το δοκίμαζα κι εγώ χθες, οφείλω να ομολογήσω ότι ναι μεν κάνει καλή δουλιά αλλά όχι τέλεια. Παρατήρησα ότι στο υπόβαθρο προσθέτει κόκκο και κάποιες φωτεινές πηγές στα δεύτερα πλάνα φέγγουν αφύσικα σα να χεις τερματίσει το κοντράστ με ταυτόχρονο έντονο κόκκο. Γενικώς ενώ δίνει μία πολύ καλή αίσθηση HDR, απ την άλλη η εικόνα χάνει τη φυσικότητά της και το γύρισα τελικά πάλι στο Auto. Δυστυχώς δεν άφησα ολόκληρη ταινία για να δω αν θα μου κάνει τα σπασίματα που παρατηρήσατε.
 

Μηνύματα
2.408
Reaction score
3.624
Θεωρώ (χωρίς να έχω καμία απόδειξη) ότι ενδεχομενως στιγμιαία να γεμίζει η μνήμη του player και γιαυτό γίνονται τα κολλήματα

Επιμενω ότι αυτό προκαλείτε από την χρησιμοποιήση του VS10.

Όπως είπε και ο Κώστας, το δούλεψα για HDR και DV και έπαιρνα μια αφύσικα φωτεινή εικόνα.

Είπα να κάνω ένα dump να στείλω στην dune αλλά την τελευταία φορά που το έκανα, χρειάστηκα 2 μήνες για να συνεννοηθώ και μόνο..

Δυστυχώς η Dune δεν είναι αυτή που ήταν παλιότερα.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.608
Μηνύματα
2.867.758
Members
37.937
Νεότερο μέλος
Hdch
Top