Νεο Dune HD Real Vision 4K



Μηνύματα
1.353
Reaction score
4.538
Τον πήραν φαντάρο και είναι επιφυλακή...
Και εσύ τον λες γερο! :D
Το ένα δεν αποκλείει το άλλο. Και γώ γέρος είμαι αλλά η παντόφλα με έχει όλη την μέρα όχι απλά σε επιφυλακή αλλά σε στάση προσοχής λες και είμαι σκοπός στο buckingham
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
6.987
Reaction score
8.039
Οχι δεν εχω τετοια προβληματα, απλα αυτα τα κουφα που μου βγαζει το προηγουμενο dune δεν τα βγαζε, αθανατο, το πηρα μεταχειρισμενο και ποτε δεν μ απασχολησε, ουτε κολλησε ποτε, πραγματικα ο,τι καλυτερο εχει περασει απ τα χερια μου.

Μιχαλη μου εχεις δικιο για τα ατμος αλλα δυσκολα πλεον παιρνω ρεπο Σαββατα κι αμα παρω θα ειμαι επιφυλακη, κανε υπομονη και θα γινει η δουλια.
και εγώ πριν το Zappiti, dune είχα. Απόλητα ευχαριστημένος, σκυλί που λένε, αλλά λόγω τάσεως κάηκε το τροφοδοτικό ή κάτι παρεμφερές.
Τώρα κοιτάζω να επιστρέψω στην dune απλώς δεν έχω καταλήξει ακόμη στο μοντέλο.
 

Μηνύματα
2.393
Reaction score
3.596
και εγώ πριν το Zappiti, dune είχα. Απόλητα ευχαριστημένος, σκυλί που λένε, αλλά λόγω τάσεως κάηκε το τροφοδοτικό ή κάτι παρεμφερές.
Τώρα κοιτάζω να επιστρέψω στην dune απλώς δεν έχω καταλήξει ακόμη στο μοντέλο.
Υπάρχει στις αγγελίες ένα real vision.
Δεν έχω καμία σχέση με τον πωλητή

 

Μηνύματα
51
Reaction score
162
Ο άνδρας ΔΕΝ γερνάει. Απλώς ωριμάζει.
Ο Κώστας είναι στην καλύτερη φάση της ζωής του. Το έτερον ήμισυ τον βλέπει σαν ένα υπέροχο, λαχταριστό, ώριμο φρούτο που το θαυμάζεις κάθε ώρα, κάθε στιγμή. Άσχετα αν ο ίδιος θέλει να το παίζει ολίγον τι...αγουρίδα...
Ο Μπάμπης από την άλλη, έχει φύγει απ' την "ώριμη" κατάσταση και έχει περάσει στην ελαφρώς......παραγινωμένη. Το έτερον ήμισυ τον βλέπει σαν μια υπέροχη, λαχταριστή....μαρμελάδα. Την μαρμελάδα δεν την θαυμάζεις. Την παίρνεις και πασαλείφεις το ψωμί σου. Σιγά μην έχει δόντια και το έτερον ήμισυ να μαγκώσει φρυγανιά...
Αυτή είναι η φυσιολογική εξέλιξη...

Μιχάλη μου, μην αγχώνεσαι. Σε κανά εξάμηνο που θα τελειώσει με τα βρισίδια και θα 'χει καλμάρει, θα σου 'ρθει. Βέβαια με τον Κώστα είναι ολίγον τι ρίσκο. Ίσως αρχίσεις εσύ μετά...:laugh:
 

Μηνύματα
1.353
Reaction score
4.538
.Ο Μπάμπης από την άλλη, έχει φύγει απ' την "ώριμη" κατάσταση και έχει περάσει στην ελαφρώς......παραγινωμένη. Το έτερον ήμισυ τον βλέπει σαν μια υπέροχη, λαχταριστή....μαρμελάδα. Την μαρμελάδα δεν την θαυμάζεις. Την παίρνεις και πασαλείφεις το ψωμί σου. Σιγά μην έχει δόντια και το έτερον ήμισυ να μαγκώσει φρυγανιά...
Το κακό είναι ότι η παντόφλα έχει δόντια ενώ εγώ 😭 ΔΕΝ.
 


Μηνύματα
29
Reaction score
4
Καλησπέρα έχει κανείς άλλος θέμα με τούς υπότιτλους στο dune HD 4k στα ξαφνικά αλλάζουν σαν να μην αναγνωρίζει τόν κώδικα τού srt και βλέπω μόνο τέλειες και παύλες(. ..---- ).. επανέρχονται μόνο άμα σταματήσει ή ταινία ή αλλάξω υπότιτλο... BTW δεν είναι θέμα του υπότιτλου
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.260
Reaction score
93.649
Καλησπέρα έχει κανείς άλλος θέμα με τούς υπότιτλους στο dune HD 4k στα ξαφνικά αλλάζουν σαν να μην αναγνωρίζει τόν κώδικα τού srt και βλέπω μόνο τέλειες και παύλες(. ..---- ).. επανέρχονται μόνο άμα σταματήσει ή ταινία ή αλλάξω υπότιτλο... BTW δεν είναι θέμα του υπότιτλου
Μάλλον πρόκειται για το γνωστό bug όλων των Dune με την κωδικοποίηση των υπότιτλων.

Άνοιξε τους υπότιτλους με το σημειωματάριο των windows, πάτησε save as και στο αναδυόμενο παράθυρο άλλαξε την κωδικοποίηση από UTF-8 σε ANSI.
 

Μηνύματα
2.393
Reaction score
3.596
Σχετικά με την επιλογή HDR processing mode και το VS10 engine.
Always on η μόνο για SDR video.

Ποια επιλογή μας δίνει τη μέγιστη ποιότητα εικόνας?

Οσοι το έχετε ψάξει τι λέτε?

Αν έχουμε ένα remux με native DV κερδίζω κάτι αν το παίξω με vs10 έναντι του dv του αρχείου?

Σε SDR η απάντηση είναι φυσικά Ναι αλλά για DV αρχειο/υλικό??
 

Μηνύματα
3.185
Reaction score
771
Σχετικά με την επιλογή HDR processing mode και το VS10 engine.
Always on η μόνο για SDR video.

Ποια επιλογή μας δίνει τη μέγιστη ποιότητα εικόνας?

Οσοι το έχετε ψάξει τι λέτε?

Αν έχουμε ένα remux με native DV κερδίζω κάτι αν το παίξω με vs10 έναντι του dv του αρχείου?

Σε SDR η απάντηση είναι φυσικά Ναι αλλά για DV αρχειο/υλικό??
Σε DV , έτσι και αλλιώς το περνάει από VS10.
Ασχέτως αν είναι στο Auto.
Στο VS10 διαβάζει και το edid του display.
 

Μηνύματα
2.393
Reaction score
3.596
Σε DV , έτσι και αλλιώς το περνάει από VS10.
Ασχέτως αν είναι στο Auto.
Στο VS10 διαβάζει και το edid του display.
Άρα η επιλογή SDR, HDR είναι η καλύτερη/σωστότερη επιλογή.
 

Μηνύματα
3.185
Reaction score
771
Άρα η επιλογή SDR, HDR είναι η καλύτερη/σωστότερη επιλογή.
Από τη στιγμή που διαβάζει το edid, auto η σκέτο vs10, με τάση προς το δεύτερο που έχει λιγότερο banding.
Μείον του 2ου ότι θα σου παίζει πάντα σε HDR η DV το SDR υλικό.
Ταμάμ βέβαια για βιντεοπροβολεις όπου κάνει πολύ καλό tone mapping.
 

Μηνύματα
2.393
Reaction score
3.596
Σε όσα SDR είδα με VS10 η εικόνα ήταν εξαιρετική, στα μάτια μου τουλάχιστον.
Δεν έχω κανένα θέμα να βλέπω μόνιμα σε DV, γι αυτό εξάλλου αποκτήθηκε και τηλεόραση με DV υποστήριξη.

Αν θες, εξήγησε μου, τι εννοείς όταν λές " Στο VS10 διαβάζει και το edid του display. "
Το handshake μια χαρά γίνεται και κλειδώνει σε DV ή HDR ανάλογα το υλικό φυσικά

ΥΓ: Διαβάζω κάποια post σου με τον Μarkswift2003, σε ξένα Φορά, πριν απο λίγα χρόνια και μπερδεύομαι περαιτέρω..:roflmao:
 
Last edited:

Μηνύματα
3.185
Reaction score
771
Σε όσα SDR είδα με VS10 η εικόνα ήταν εξαιρετική, στα μάτια μου τουλάχιστον.
Δεν έχω κανένα θέμα να βλέπω μόνιμα σε DV, γι αυτό εξάλλου αποκτήθηκε και τηλεόραση με DV υποστήριξη.

Αν θες, εξήγησε μου, τι εννοείς όταν λές " Στο VS10 διαβάζει και το edid του display. "
Το handshake μια χαρά γίνεται και κλειδώνει σε DV ή HDR ανάλογα το υλικό φυσικά

ΥΓ: Διαβάζω κάποια post σου με τον Μarkswift2003, σε ξένα Φορά, πριν απο λίγα χρόνια και μπερδεύομαι περαιτέρω..:roflmao:
Θελω να πω οτι παρολο που οι ρυθμισεις στα μενου του Dune μπορει να ειναι ιδιες, το output μπορει να ειναι διαφορετικο επειδη δεν υπάρχουν επιλογες για να απενεργοποιήσεις ΚΑΙ το HDR εκτός απο το DV (για το οποιο υπάρχουν διαθέσιμες επιλογές).

Για παράδειγμα, στην 4Κ DV τηλεοραση σου με το VS10 ENGINE ALWAYS ΟΝ (σκετο χωρις τις επιλογες που αναφερουν HDR/SDR και σια) Οποιοδηποτε υλικό (SDR included) θα σου παιξει σε HDR αν εχεις το DV στο off και σε DV με το DV on.
Με τις ιδιες ακριβώς ρυθμίσεις λοιπον, στον SDR προβολέα μου θα δειξει το ίδιο υλικό σε SDR επειδη διαβάζοντας το EDID του βλέπει οτι δεν υποστηριζει καμμια μορφή High Dynamic Range.

Προσωπικά, δεν θα ηθελα να γινεται καμμια μετατροπή που δεν χρειάζεται μεταξύ διαφορετικών High Dynamic Range format.
Αυτο μπορει να συμβει μονο (SDR displays εξαιρουμενων, οπως ανεφερα πιο πανω) αν εχεις HDR only περιεχομενο με το DV ενεργοποιημένο, οπου θα σε πάει απο native HDR->VS10 processed DV. Εκει "πρεπει" να πας χειροκινητα με VS10 on και DV off. Μπορεις και στο auto (λογικα, δεν θυμαμαι), αλλα αισθάνομαι καλύτερα το οποιο passthrough/processing να γινεται απο την μηχανη της Dolby αντι αυτης της Realtek.
 

Μηνύματα
3
Reaction score
0
Καλησπέρα σε όλους! Πιστεύω ότι εσείς μπορείτε να με βοηθήσετε.

Έχω μια LG OLED 65" EVO και το Q950A 11.1.4 soundbar της Samsung.

Για τις 4K ταινίες χρησιμοποιώ το media player που έχει η ίδια η τηλεόραση της LG καθώς το PopCorn Hour-410 δεν υποστηρίζει 4K. Όσες λοιπόν ταινίες έχουν Dolby Atmos ή Dolby Digital παίζουν και ακούγονται κανονικά. Όταν όμως έχουν Dolby Digital HD ή γενικά TrueHD ήχο ή DTS, επειδή προφανώς η τηλεόραση δεν υποστηρίζει τα παραπάνω, δεν υπάρχει ήχος.

Για αυτό το λόγο, σκέφτηκα να αγοράσω το Dune HD Real Vision 4K. Οι ερωτήσεις μου είναι οι παρακάτω:

1. Θα μπορώ να ακούω πλέον Dolby Digital HD και γενικά True HD ήχους;
2. Αν ναι, ποια πρέπει να είναι η σύνδεση μεταξύ media player, TV και soundbar;
3. To συγκεκριμένο μοντέλο είναι sold out και γενικά έχει βγει από τη σελίδα της Dune. Γνωρίζετε αν έχει καταργηθεί ή αν θα αντικατασταθεί από κάποιο άλλο;
4. Διαβάζω για πολλά προβλήματα με srt υπότιτλους. Μέχρι στιγμής, η LG ό,τι και να έβαζα σε υπότιλο (UTF8, ANSI κλπ) τα έπαιζε χωρίς πρόβλημα.

Σας ευχαριστώ θερμά! :)
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.260
Reaction score
93.649
Καλώς ήρθες!

1. Θα μπορώ να ακούω πλέον Dolby Digital HD και γενικά True HD ήχους;
Βεβαίως.

2. Αν ναι, ποια πρέπει να είναι η σύνδεση μεταξύ media player, TV και soundbar;
Με HDMI από το Dune στην LG, και μετά με HDMI ARC ή optical στην μπάρα.

3. To συγκεκριμένο μοντέλο είναι sold out και γενικά έχει βγει από τη σελίδα της Dune. Γνωρίζετε αν έχει καταργηθεί ή αν θα αντικατασταθεί από κάποιο άλλο;
Δεν έχω ακούσει κάτι.

4. Διαβάζω για πολλά προβλήματα με srt υπότιτλους. Μέχρι στιγμής, η LG ό,τι και να έβαζα σε υπότιλο (UTF8, ANSI κλπ) τα έπαιζε χωρίς πρόβλημα.
Αν μετατρέψεις τους UTF-8 υπότιτλους σε ANSI με το σημειωματάριο των windows, δεν θα έχεις το παραμικρό πρόβλημα.
 

Μηνύματα
3
Reaction score
0
Καλώς ήρθες!


Βεβαίως.


Με HDMI από το Dune στην LG, και μετά με HDMI ARC ή optical στην μπάρα.


Δεν έχω ακούσει κάτι.


Αν μετατρέψεις τους UTF-8 υπότιτλους σε ANSI με το σημειωματάριο των windows, δεν θα έχεις το παραμικρό πρόβλημα.

Ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση! :)

Μόλις μου απάντησαν ότι πλέον το μοντέλο αυτό έχει καταργηθεί και, ίσως, θα αντικατασταθεί με το Plus από το Μάρτιο.

Aν έχω καταλάβει καλά, το TrueHD και το Atmos HD δε μπορούν να μεταφερθούν μέσω Optical, οπότε απλό HDMI από το Dune στην TV και από TV με ARC passthrough στην μπάρα;
 



Τελευταια Μηνυματα

Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.553
Μηνύματα
2.864.169
Members
37.929
Νεότερο μέλος
stergiosgk
Top