Νεο Dune HD Real Vision 4K








rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.157
Reaction score
93.270
Σωστοος Χ2
Καλη επιλογη, καλο μηχανακι τελικα
:thumbsup:

Πήραν τη θέση των Realbox σε tv και προβολέα.

Ίσως χρειαστώ την βοήθειά σου. Θα τα πούμε εδώ ή με pm.
 


rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.157
Reaction score
93.270
Το Real Vision 4k μου παρουσιάζει μια περίεργη συμπεριφορά σε αναπαραγωγή 4Κ στον προβολέα (JVC N7): Στην ταινία 1917 από το 17:00 έως το 21:00 περίπου ο σχεδόν μονόχρωμος γκρι ουρανός παρουσιάζεται σαν να έχει "σκάλες" γκρι χρώματος, χωρίς να μπορεί να εμφανιστεί σαν ενιαίο χρώμα.

Θα φανταζόμουν ότι είναι πρόβλημα του προβολέα, αν δεν έβλεπα ότι με το Oppo η εικόνα στην ίδια σκηνή είναι άψογη.

Θα φανταζόμουν έτσι ότι το Real Vision 4K τα σκ@τώνει σε 4Κ, αν δεν έβλεπα την ίδια σκηνή στην LG Oled, όπου το Real Vision παίζει τι ίδιο εξαιρετικά με το Oppo στον προβολέα. :idk:

Θα δοκιμάσω με άλλο καλώδιο HDMI από το Dune στον Yamaha, μήπως φταίει αυτό, αφού με το HDMI από τον Yamaha στον προβολέα όταν παίζει το Oppo η εικόνα είναι τέλεια.

Για όσους έχουν μπερδευτεί:

-Στο σαλόνι παίζει μια LG Oled με media player πηγή το Real Vision 4K => Όλα ΟΚ

-Στο home cinema οι media player πηγές είναι ένα Oppo 203 και το ίδιο Dune με του σαλονιού., που πηγαίνουν σε έναν Yamaha 5100 και από εκεί στον προβολέα JVC N7 => με το Oppo OK, με το Dune όχι.
 
Last edited:

Μηνύματα
3.185
Reaction score
771
Το Real Vision 4k μου παρουσιάζει μια περίεργη συμπεριφορά σε αναπαραγωγή 4Κ στον προβολέα (JVC N7): Στην ταινία 1917 από το 17:00 έως το 21:00 περίπου ο σχεδόν μονόχρωμος γκρι ουρανός παρουσιάζεται σαν να έχει "σκάλες" γκρι χρώματος, χωρίς να μπορεί να εμφανιστεί σαν ενιαίο χρώμα.

Θα φανταζόμουν ότι είναι πρόβλημα του προβολέα, αν δεν έβλεπα ότι με το Oppo η εικόνα στην ίδια σκηνή είναι άψογη.

Θα φανταζόμουν έτσι ότι το Real Vision 4K τα σκ@τώνει σε 4Κ, αν δεν έβλεπα την ίδια σκηνή στην LG Oled, όπου το Real Vision παίζει τι ίδιο εξαιρετικά με το Oppo στον προβολέα. :idk:

Θα δοκιμάσω με άλλο καλώδιο HDMI από το Dune στον Yamaha, μήπως φταίει αυτό, αφού με το HDMI από τον Yamaha στον προβολέα όταν παίζει το Oppo η εικόνα είναι τέλεια.

Για όσους έχουν μπερδευτεί:

-Στο σαλόνι παίζει μια LG Oled με media player πηγή το Real Vision 4K => Όλα ΟΚ

-Στο home cinema οι media player πηγές είναι ένα Oppo 203 και το ίδιο Dune με του σαλονιού., που πηγαίνουν σε έναν Yamaha 5100 και από εκεί στον προβολέα JVC N7 => με το Oppo OK, με το Dune όχι.
Σε banding αναφερεσαι?
Στην επιλογή τύπου HDR , το έχεις στο auto και στα δύο μηχανάκια?
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.157
Reaction score
93.270
Σε banding αναφερεσαι?
Στην επιλογή τύπου HDR , το έχεις στο auto και στα δύο μηχανάκια?
Ακριβώς. Και στα 2 τα έχω στο αυτόματο.
 

Μηνύματα
3.185
Reaction score
771
Ακριβώς. Και στα 2 τα έχω στο αυτόματο.
Χωρις να ειμαι απολύτως βέβαιος, θεωρώ οτι συμβαίνουν τα παρακάτω:

  • Στην OLED που υποστηριζει DV, σου δινει εξοδο DV (αν το εχεις στο auto, στο περνάει κατα προτεραιότητα σαν LLDV 12bit, αν βαλεις standard θα στο περασει σαν DV 8bit) και επειδη "περνάει" απο την VS10 engine, δεν σου εμφανίζει banding.
  • Στον προβολέα σου, που δεν εχει EDID για DV, σου περνάει την "απλή" HDR πληροφορία η οποία ΔΕΝ περνάει απο την VS10 engine, αλλα απο αυτη της Realtek με αποτέλεσμα να εχεις banding, που ειναι που είναι πιο έντονο στο μπλέ χρώμα (θάλασσα, και ουρανός).

Δεν νομίζω οτι εχεις σωτηρία για να είμαι ειλικρινής.
Στην περίπτωση του προβολέα σου, οπου και υπάρχει το banding, δοκίμασε να παιξεις με τις ρυθμίσεις του HDR. Απλα να προσέξεις το black level, γιατι παιζει να ειναι αυξημένο, αλλα το banding θα φύγει. Ισως σου ειναι πιο ευκολο να το τσεκάρεις με τις μαυρες μπαρες επανω και κατω σε 2.35 υλικο.
Μπορείς να "παιξεις" και με το gamma, αλλα ειναι μέθοδος "μπακαλίστικη" που ισως σε αναγκάσει να καλιμπράρεις τον προβολέα σου.

Ελπιζω να βοήθησα.
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.157
Reaction score
93.270
Χωρις να ειμαι απολύτως βέβαιος, θεωρώ οτι συμβαίνουν τα παρακάτω:

  • Στην OLED που υποστηριζει DV, σου δινει εξοδο DV (αν το εχεις στο auto, στο περνάει κατα προτεραιότητα σαν LLDV 12bit, αν βαλεις standard θα στο περασει σαν DV 8bit) και επειδη "περνάει" απο την VS10 engine, δεν σου εμφανίζει banding.
  • Στον προβολέα σου, που δεν εχει EDID για DV, σου περνάει την "απλή" HDR πληροφορία η οποία ΔΕΝ περνάει απο την VS10 engine, αλλα απο αυτη της Realtek με αποτέλεσμα να εχεις banding, που ειναι που είναι πιο έντονο στο μπλέ χρώμα (θάλασσα, και ουρανός).

Δεν νομίζω οτι εχεις σωτηρία για να είμαι ειλικρινής.
Στην περίπτωση του προβολέα σου, οπου και υπάρχει το banding, δοκίμασε να παιξεις με τις ρυθμίσεις του HDR. Απλα να προσέξεις το black level, γιατι παιζει να ειναι αυξημένο, αλλα το banding θα φύγει. Ισως σου ειναι πιο ευκολο να το τσεκάρεις με τις μαυρες μπαρες επανω και κατω σε 2.35 υλικο.
Μπορείς να "παιξεις" και με το gamma, αλλα ειναι μέθοδος "μπακαλίστικη" που ισως σε αναγκάσει να καλιμπράρεις τον προβολέα σου.

Ελπιζω να βοήθησα.
Ο jvc είναι καλιμπραρισμένος για 4Κ από τον Καστρουνή -που μου πέρασε και το τελευταίο fw- μόλις πριν 1 μήνα και από την ποιότητα της εικόνας του είμαι ενθουσιασμένος, οπότε αποκλείεται να πειράξω οτιδήποτε στον Ν7. Βέβαια όλες οι ρυθμίσεις έγιναν με βάση το Oppo, και η όποια σύγκριση μοιραία γίνεται με αυτό.

Το μόνο που μπορώ να τσεκάρω είναι οι ρυθμίσεις HDR του Dune και να ελπίσω ότι το πρόβλημα θα διορθωθεί.

Επειδή ακόμα τα Realbox δεν τα έχω δώσει, είμαι περίεργος πώς παίζει η συγκεκριμένη σκηνή σ' αυτό. Σκέφτομαι μέσα στο ΣΚ να το δοκιμάσω.
 

Μηνύματα
3.185
Reaction score
771
Δεν εχει νοημα να αλλαξεις το calibration.
Στο ανέφερα μηπως βολευε, η ήθελες να φτιαξεις δευτερο προφιλ. Extreme case βεβαια.
Θεωρητικα ισως μπορεις να ζησεις με το banding.

Σε ποια σκηνη αναφέρεσαι?
Μπορείς να δώσεις τιτλο και χρονικο σημείο?
 

Μηνύματα
7.219
Reaction score
4.602
To oppo 203 είναι ακόμα αναφοράς .
Δεν υπάρχει πλευερ σε εικόνα να το ξεπερνάει .
Οπότε προτιμώ να ζω χωρίς εξώφυλλα κλπ κλπ και να έχω την κορυφαία ποιότητα του παρά τις ευκολίες πχ των dune .
Rose ποιο πολύ νοήμα έχει να βάλεις το οppo στην tv για τεστ α/β με το dune
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.157
Reaction score
93.270
Σε ποια σκηνη αναφέρεσαι?
Μπορείς να δώσεις τιτλο και χρονικο σημείο?
Από την αρχή του chapter 5 στο 17:00 μέχρι περίπου στο 22:00

To oppo 203 είναι ακόμα αναφοράς .
Δεν υπάρχει πλευερ σε εικόνα να το ξεπερνάει .
Οπότε προτιμώ να ζω χωρίς εξώφυλλα κλπ κλπ και να έχω την κορυφαία ποιότητα του παρά τις ευκολίες πχ των dune .
Rose ποιο πολύ νοήμα έχει να βάλεις το οppo στην tv για τεστ α/β με το dune
Δεν έχει κανένα νόημα να κάνω συγκρίσεις εικόνας μεταξύ των 2 στην Tv, όταν το Dune εκεί παίζει άψογα. Δεν με ενδιαφέρει επίσης να ενσωματώσω το Oppo στο σαλόνι, οπότε θα μείνει στο σημείο για το οποίο αγοράστηκε.

Σε α/β σύγκριση σε περιεχόμενο 1080 τα 2 είναι ισάξια. Μόνο σε 4Κ υπάρχει το θέμα, ίσως λόγω των επιπλέον δυνατοτήτων (ή ρυθμίσεων) σε HDR και DV του νέου Dune. Πιθανόν, αν τους γίνει γνωστό το πρόβλημα, να διορθωθεί με firmware update, πιθανότερο όχι.

Όπως και να 'χει, το Dune δεν πρόκειται να φύγει, αφού λύνει τα χέρια με Netflix, Cosmote TV και Kodi, συν τις ευκολίες δικτυακής αναπαραγωγής. Επίσης το Dune δεν έχει το γνωστό θέμα της απώλειας ήχου όταν αλλάζει το ηχητικό φορμά από Dolby σε DTS, που λύνεται με -την εκνευριστική για μένα- επανεκκίνηση.

Τέλος πάντων, μικρό το κακό. Μένει το Dune για τις ευκολίες του και το 1080, και το Oppo για το 4Κ.
 

Μηνύματα
269
Reaction score
56
Ο jvc είναι καλιμπραρισμένος για 4Κ από τον Καστρουνή -που μου πέρασε και το τελευταίο fw- μόλις πριν 1 μήνα και από την ποιότητα της εικόνας του είμαι ενθουσιασμένος, οπότε αποκλείεται να πειράξω οτιδήποτε στον Ν7. Βέβαια όλες οι ρυθμίσεις έγιναν με βάση το Oppo, και η όποια σύγκριση μοιραία γίνεται με αυτό.

Το μόνο που μπορώ να τσεκάρω είναι οι ρυθμίσεις HDR του Dune και να ελπίσω ότι το πρόβλημα θα διορθωθεί.

Επειδή ακόμα τα Realbox δεν τα έχω δώσει, είμαι περίεργος πώς παίζει η συγκεκριμένη σκηνή σ' αυτό. Σκέφτομαι μέσα στο ΣΚ να το δοκιμάσω.
Καλημέρα rose μπορείς να δοκιμάσεις στον προβολέα σου αν το dune μπορεί να μετατρέψει ένα αρχείο 4K HDR BT2020 σε 4K SDR BT2020 και αν το κάνει σωστά? Σε ευχαριστώ πολύ!
 

Μηνύματα
3.185
Reaction score
771
@rose.athens Ξεχασα να αναφέρω ενα απλό και με σχετικά μικρό κόστος workaround.

Με ενα HDFURY vertex πριν την συνδεση στον ενισχυτη και με EDID μονο για HDR, "κόβοντας" το DV, θα πάρεις μια χαρά εικόνα στον προβολέα σου.
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.157
Reaction score
93.270
@rose.athens Ξεχασα να αναφέρω ενα απλό και με σχετικά μικρό κόστος workaround.

Με ενα HDFURY vertex πριν την συνδεση στον ενισχυτη και με EDID μονο για HDR, "κόβοντας" το DV, θα πάρεις μια χαρά εικόνα στον προβολέα σου.
:hi:

Κι έχω ένα που κάθεται... :party:

Μπορείς να μου πεις τι ρυθμίσεις πρέπει να βάλω στο Dune;
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.323
Μηνύματα
2.858.528
Members
37.895
Νεότερο μέλος
Mark Zappa
Top