Νεο Dune HD Real Vision 4K

Μηνύματα
3.185
Reaction score
771
:hi:

Κι έχω ένα που κάθεται... :party:

Μπορείς να μου πεις τι ρυθμίσεις πρέπει να βάλω στο Dune;
Εχμ...
Απο τη βιασύνη μου, μάλλον εγραψα κουταμάρα.
Δεν θα σε βοηθησει με το banding...
Θα βοηθούσε μονο στην τηλεόραση σου ωστε να παρεις το native HDR αντι για το "οποιο" DV σου περνάει οταν αναπαραγεις 4K.ISO (σε streaming profiles η DV εξοδος του ειναι τελεια).

Αν εχεις Vertex, ειδικα το 2, δεν χανεις τιποτα να δοκιμάσεις προφίλ. Ακομα και τα SDR.

Απολογούμαι... :oops:
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.096
Reaction score
93.050
Εχμ...
Απο τη βιασύνη μου, μάλλον εγραψα κουταμάρα.
Δεν θα σε βοηθησει με το banding...
Θα βοηθούσε μονο στην τηλεόραση σου ωστε να παρεις το native HDR αντι για το "οποιο" DV σου περνάει οταν αναπαραγεις 4K.ISO (σε streaming profiles η DV εξοδος του ειναι τελεια).

Αν εχεις Vertex, ειδικα το 2, δεν χανεις τιποτα να δοκιμάσεις προφίλ. Ακομα και τα SDR.

Απολογούμαι... :oops:
Σιγά, δεν υπάρχει λόγος.

Έχει νόημα να αναφέρω το πρόβλημα στην Dune μπας και διορθωθεί σε επόμενο fw; Γιατί δεν νομίζω ότι το banding 4Κ περιεχόμενου σε native 4K προβολέα, μάλλον δεν είναι πρόβλημα του chip.
 

Μηνύματα
3.185
Reaction score
771
Σιγά, δεν υπάρχει λόγος.

Έχει νόημα να αναφέρω το πρόβλημα στην Dune μπας και διορθωθεί σε επόμενο fw; Γιατί δεν νομίζω ότι το banding 4Κ περιεχόμενου σε native 4K προβολέα, μάλλον δεν είναι πρόβλημα του chip.
Παραδοσιακο προβλημα των Realtek ειναι κιολας :)
Αν βαλεις το vertex στην τηλεοραση σου και αφαιρεσεις το DV, τοτε θα το δεις λογικά και εκει.
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.096
Reaction score
93.050
Άρα μένουμε με Oppo για 4Κ και Dune για τα υπόλοιπα.
 

Μηνύματα
36
Reaction score
11
Η χαζή ερώτηση του ολίγον άσχετου :
Κατά την αναπαραγωγή κάνει "αυτόματα" Upscaling σε 4K από 720 / 1080 ή τα παίζει ως έχουν ?
 

Μηνύματα
36
Reaction score
11
Από το review που συστήνετε στην πρώτη σελίδα του post βρήκα τελικά αυτό:
",...Enabling Auto Frame-rate and Auto Resolution will downscale actual movie playback output to the format of the source. Also set Preferred HDMI color depth then to: As in content. The TV will next do all the resolution upscaling which it mostly does excellent. If you want the player to do the upscaling then disable Auto Resolution."

Υποθέτω πως το Auto Resolution (On) αφήνει την ανάλυσή ως έχει , πιθανώς για σύνδεση σε παλιότερες tv, AV ενισχυτές, προτζεκτορες κλπ., ενώ στο Off κάνει 4k upscalling.

Με παραξενεύει βέβαια που προτείνει την επιλογή On ώστε να επιβαρυνθεί η TV με το upscalling (... which it mostly does excellent.)
 

Μηνύματα
36
Reaction score
11
Προχθές παρέλαβα το Dune.
(Δεν έχω συνδέσει σε 4K εξοπλισμό γιατί είμαι σε διαδικασία ανανέωσης συσκευών λόγω βλάβης κ.λ.π.)
Πρώτη εντύπωση καλή, το interface λιτό (θα ήθελε ένα lifting) με τα backgrounds μάλλον ολίγον άστοχα οπότε το άφησα στο αξιοπρεπές dephault. Εντυπωσιάστηκα με την ταχύτητα που κάνει scrape στους εξωτερικούς δίσκους και με πολύ καλά αποτελέσματα. Τις μία δύο ταινίες που δεν αναγνώρισε αυτόματα τις αναγνώρισε ταχύτατα στη συνέχεια δίνοντας μου 2-3 εναλλακτικές ταινίες ναα διαλέξω (εξ΄ου και η αρχική αδυναμία αυτόματης αναγνώρισης)
Επίσης με εντυπωσίασε η αυτόματη πάλι αναγνώριση των series ως όντως σειρές με διαφορετικές σαιζόν και με τίλτο σε κάθε επεισόδιο !

Τώρα, στα .. αξιοπερίεργα :
Το μηχάνημα έρχεται με ένα δίφυλλο φυλλάδιο οδηγιών βασικής εγκατάστασης (που να βάλετε το ρεύμα και που το hdmi... :) ) και πέραν αυτού ουδέν. Ψάχνω να βρω πλήρες αναλυτικό manual (στη συσκευασία δεν έχει -αν και νομίζω είναι υποχρέωση του κάθε κατασκευαστή) στο ίντερνετ και στη σελίδα της Dune και δεν βρίσκω απολύτως τίποτα !!

Εχετε βρει κάποιο manual πουθενά ? Μήπως εγώ φταίω τελικά που δεν έψαξα καλά ή δεν πήρε το μάτι μου την προφανή παραπομπη στο site τoυ Dune ?

Ετσι, απουσιάζοντος και του manual ΔΕΝ εχω καταφέρει να ρυθμίσω τους υποτίτλους (πέρα από την αποκωδικοποίηση) ούτε σε μέγεθος, χρώμα, τοποθέτηση -ύψος- στην οθόνη κ.λ.π. Δεν μπορώ να βρω πουθενα σχετική ρύθμιση.

Εχετε βρει μενού ρύθμισης για τους υπότιτλους ?
 

Μηνύματα
2.371
Reaction score
3.570
Προχθές παρέλαβα το Dune.
(Δεν έχω συνδέσει σε 4K εξοπλισμό γιατί είμαι σε διαδικασία ανανέωσης συσκευών λόγω βλάβης κ.λ.π.)
Πρώτη εντύπωση καλή, το interface λιτό (θα ήθελε ένα lifting) με τα backgrounds μάλλον ολίγον άστοχα οπότε το άφησα στο αξιοπρεπές dephault. Εντυπωσιάστηκα με την ταχύτητα που κάνει scrape στους εξωτερικούς δίσκους και με πολύ καλά αποτελέσματα. Τις μία δύο ταινίες που δεν αναγνώρισε αυτόματα τις αναγνώρισε ταχύτατα στη συνέχεια δίνοντας μου 2-3 εναλλακτικές ταινίες ναα διαλέξω (εξ΄ου και η αρχική αδυναμία αυτόματης αναγνώρισης)
Επίσης με εντυπωσίασε η αυτόματη πάλι αναγνώριση των series ως όντως σειρές με διαφορετικές σαιζόν και με τίλτο σε κάθε επεισόδιο !

Τώρα, στα .. αξιοπερίεργα :
Το μηχάνημα έρχεται με ένα δίφυλλο φυλλάδιο οδηγιών βασικής εγκατάστασης (που να βάλετε το ρεύμα και που το hdmi... :) ) και πέραν αυτού ουδέν. Ψάχνω να βρω πλήρες αναλυτικό manual (στη συσκευασία δεν έχει -αν και νομίζω είναι υποχρέωση του κάθε κατασκευαστή) στο ίντερνετ και στη σελίδα της Dune και δεν βρίσκω απολύτως τίποτα !!

Εχετε βρει κάποιο manual πουθενά ? Μήπως εγώ φταίω τελικά που δεν έψαξα καλά ή δεν πήρε το μάτι μου την προφανή παραπομπη στο site τoυ Dune ?

Ετσι, απουσιάζοντος και του manual ΔΕΝ εχω καταφέρει να ρυθμίσω τους υποτίτλους (πέρα από την αποκωδικοποίηση) ούτε σε μέγεθος, χρώμα, τοποθέτηση -ύψος- στην οθόνη κ.λ.π. Δεν μπορώ να βρω πουθενα σχετική ρύθμιση.

Εχετε βρει μενού ρύθμισης για τους υπότιτλους ?
Ενώ παίζει η ταινία πάτα τα βελάκια αν θυμάμαι σωστά και θα εμφανίσει μενού πάνω δεξιά στην οθόνη.
Επίσης με το κουμπί subtitles ενώ παίζει η ταινία..
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.096
Reaction score
93.050
Ετσι, απουσιάζοντος και του manual ΔΕΝ εχω καταφέρει να ρυθμίσω τους υποτίτλους (πέρα από την αποκωδικοποίηση) ούτε σε μέγεθος, χρώμα, τοποθέτηση -ύψος- στην οθόνη κ.λ.π. Δεν μπορώ να βρω πουθενα σχετική ρύθμιση.

Εχετε βρει μενού ρύθμισης για τους υπότιτλους ?
Ωχ...! :eek:

Τώρα είδα ότι το remote δεν έχει πλήκτρο για τους υπότιτλους (ούτε για την επιλογή audio)... :headbang:

Δεν το είχα προσέξει γιατί χρησιμοποιώ τα remotes της Logitech και είχαν αποθηκευμένα τα πλήκτρα από τα προηγούμενα remotes της Dune. Θα κοιτάξω μήπως έχω κάποιο παλιό remote της Dune για να σου το δώσω.
 

Μηνύματα
2.371
Reaction score
3.570
Ωχ...! :eek:

Τώρα είδα ότι το remote δεν έχει πλήκτρο για τους υπότιτλους... :headbang:
Αν πατήσεις menu ενώ παίζει η ταινία?
Η το enter που έβγαζε menu Playlist?

Δοκίμασε και με το remote των άλλων dune που έχουν κουμπί subtitle..
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.096
Reaction score
93.050
Αν πατήσεις menu ενώ παίζει η ταινία?
Η το enter που έβγαζε menu Playlist?

Δοκίμασε και με το remote των άλλων dune που έχουν κουμπί subtitle..
Έκανα edit στο προηγούμενο μήνυμά μου. Χρησιμοποιώ remote της logitech που έχει τα πάντα.
 

Μηνύματα
2.371
Reaction score
3.570
Σίγουρα θα υπάρχει κουμπί που κάνει διπλή δουλειά, δεν γίνεται να μην υπάρχει τίποτα..
 

Μηνύματα
36
Reaction score
11
Ευχαριστώ για τη βοήθεια! Είμαι στο ψάξιμο και εγώ αλλά θα έπρεπε να υπάρχει και manual !
Τεράστιο φάουλ. Βασικά δεν είναι νόμιμη η διάθεση προιόντος χωρίς οδηγίες.
 

Μηνύματα
2.371
Reaction score
3.570
Ευχαριστώ για τη βοήθεια! Είμαι στο ψάξιμο και εγώ αλλά θα έπρεπε να υπάρχει και manual !
Τεράστιο φάουλ. Βασικά δεν είναι νόμιμη η διάθεση προιόντος χωρίς οδηγίες.
Online manual εδω


Εδω η συμπεριφορά του remote ενώ παίζει ταινια


Application για κινητά.

 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.096
Reaction score
93.050
Εδω η συμπεριφορά του remote ενώ παίζει ταινια

Όταν δεν υπάρχουν τα πλήκτρα στο remote, πώς κάνεις τα παρακάτω;

  • AUDIO: Show/hide the menu for audio track selection.
  • SUBTITLE: Show/hide the menu for subtitles selection.
    • Select "Setup" item to enter subtitles adjustment mode. In this mode, the following RC buttons are available:
      • UP / DOWN: Move subtitles up/down.
      • LEFT / RIGHT: Change subtitles synchronization correction.
      • P+ / P-: Increase/descrease subtitles font size.
      • 1..6: Choose subtitles font color.
  • ZOOM: First press: switch to picture zooming mode, display information on current zoom setting. (NOTE: Zoom functionality is limited in models based on Realtek media processors.)
    • Subsequent presses (or SELECT): switch to subsequent picture zooming mode.
    • In case the Special zooming mode is selected, the following RC buttons are enabled: (NOTE: This function is not supported in models based on Realtek media processors.)
      • Left/Right: Zoom in/out (proportional picture stretching).
      • Up/Down: Increase/decrease vertical stretching (proportions adjusting).
      • P+/P-: Increase/decrease the overscan area (useful to compensate for picture cropping by a TV/projector).
      • V+/V-: Move the video area up/down.
    • To exit the picture zooming mode, press ENTER or wait until automatic exit will be performed after a short period of time.
 

Μηνύματα
2.371
Reaction score
3.570
Όταν δεν υπάρχουν τα πλήκτρα στο remote, πώς κάνεις τα παρακάτω;

  • AUDIO: Show/hide the menu for audio track selection.
  • SUBTITLE: Show/hide the menu for subtitles selection.
  • ZOOM: First press: switch to picture zooming mode, display information on current zoom setting. (NOTE: Zoom functionality is limited in models based on Realtek media processors.)
Ε είναι μαλάκες. ..

Κανονικά αυτό έπρεπε να είναι στα discontinued products.
 

Μηνύματα
36
Reaction score
11
Λοιπόν, χάρη (και) στο γενικό manual (για όλες τις πρόσφατες dune συσκευές) - thanks nemesi54 -, αλλά και με τη βεβαιότητα πως υπάρχουν ρυθμίσεις, το σκάλισα και βρήκα άκρη για τους υπότιτλους και όχι μόνο !

Οταν παίζει η ταινία, πατάμε το κουμπι για το pop up μενού (αυτό με τις τρείς οριζόντιες παύλες) και ορίστε οι ρυθμίσεις:
IMG_20210804_122346.jpg


Για τους υπότιτλους βγάζει αυτό :
IMG_20210804_122447.jpg


... και πατώντας setup, μας πετάει σε αυτό το μενού παραμέτρων που τις ρυθμίζουμε με τα up/down, left/right, P+/P- κ.λ.π.
IMG_20210804_123133.jpg


Προσοχή : Οταν τελειώσουμε, και φύγουμε με back η ότι άλλο, αν ξαναπατήσουμε το pop up πλήκτρο θα μας εμφανίζει μόνο την ρύθμιση για τους υπότιτλους ! Θα πρέπει (τελικά) να το ξαναπατήσουμε για να εμφανίσει το αρχικό μενού ρυθμίσεων....

Αυτά... Τελικά μήπως περιμένει η Dune από τους χρήστες και πελάτες να φτιάξουν ένα "ευέλικτο" και "διαδραστικό" manual μέσω ερωταπαντήσεων στο forum της αντί για ένα ταπεινό pdf για τη συσκευή ? :)
 

Μηνύματα
625
Reaction score
577
Εδω και λιγο καιρο η Dune πειραματιζετε με νεο GUI.
Μαλιστα εδωσε μια πρωτη γευση με τις επερχομενες αλλαγες με λογισμικα ..ALPHA για soc 1619DR.
Τα λογισμικα ειναι ακομα σε φαση αναπτυξης οποτε καποιες δυσλειτουργιες και ελλειψεις ειναι αναμενoμενες, προσθηκες και βελτιωσεις αναμενονται.
Το τελικο λογισμικο πιθανον να ειναι και λιγο διαφορετικο.....
Επισης, εαν ΔΕΝ σας αρεσουν αυτες οι αλλαγες μπορειτε πανευκολα να γυρισετε πισω σε beta ή stable λογισμικο.

Μπορειτε να παρετε μια ιδεα εδω:
(Tα links που σας ενδιαφερουν μπορειτε να τα παρετε στο τελος).

Επισης, εχει κανει αναβαθμιση στο app Μy collection οποτε καλου-καλου εαν εχετε αστοχιες στο σκαναρισμα των ταινιων σας ριξτε ξανα ενα νεο σκαναρισμα.
Αυτα.
 

Μηνύματα
625
Reaction score
577
*. Νεα links προστεθηκαν σημερα και για τα PRO 4K II & PRO 4k, συνεπως υποστηριζονται για αρχη ολα players με SoC 1619.
Ειπαμε οτι ειναι ακομα (και για αρκετο καιρο ακομη..) σε φαση -alpha αλλα απο οτι βλεπω ειναι αρκετα σταθερα οποτε οσοι εχετε τετοια players μπορειτε να δοκιμασετε το νεο GUI αφοβα.
 

Μηνύματα
625
Reaction score
577
Εχουμε νεα λογισμικα Alpha firmware (211013_0531_r17) για την οικογενεια Vision (και οχι μονο) με καποιες ενδιαφερουσες νεες δυνατοτητες...
Vision models (RTD1619DR): new "Dune HD extensions for VS10" feature (improved picture quality, contrast and black levels when using Dolby Vision VS10 engine with SDR/HDR output). (How to use: enable VS10; set DV to Disabled when outputting SDR/HDR content to DV TV; keep picture adjustment settings at default values.)
All models: upgraded to r17 firmware branch (gives various improvements previously implemented in firmware of Vision models).
RTD1619 models (Pro 4K II, Pro 4K Plus II): upgraded to the same Realtek SDK as used in Vision models (does not add DV support, but gives other improvements).
All Realtek models (RTD1295/RTD1395/RTD1619/RTD1619DR): added chapters support in BDLite mode.
Models with Hi-Fi audio output (Max 4K, Ultra 4K, Max Vision 4K, Ultra Vision 4K): some fixes and improvements for Hi-Fi audio output.
Various other fixes, improvements and internal changes.


Επισης εχουμε νεα alpha_λογισμικα για το νεο GUI (211013_0532_r18) με μικρες προσθηκες και βελτιωσεις. Υποψιν οτι ειναι ακομα σε πολυ αρχικο σταδιο και θα εμπλουτιζετε με δυνατοτητες σιγα-σιγα.
Δοκιμαστε και δειτε.
(Αν δεν σας αρεσει πανευκολα μπορειτε να γυρισετε πισω, απλα ΙΣΩΣ χρειαστει να ξανασκαναρετε την βιβλιοθηκη σας)
A lot of various fixes and internal changes and improvements related to the New GUI. In particular, fixed the following bugs: My Collection indexing not working in some cases, some GUI skin colors not properly used by the new font engine, dune_folder.txt wrongly ignored in My Collection folders, many issues related to the new "Nice looking movies catalog directly in file browser" functionality, and many other bugs.
Various improvements not related to the New GUI - same as included into the latest r17 alpha firmware (including "Dune HD extensions for VS10" for Vision models).
Added function of periodic automatic background reindexing of My Collection (enable it in Setup / My Collection).
Left menu extended with items corresponding to My Collection folders.
Support for "movie collections" (aka movie sagas, movie groups, such as "Harry Potter Collection") in My Collection and in the new Netflix-like view of File Browser. Movie collections are recognized automatically.
Initial (incomplete yet) implementation of the new Global Search function.
The following functions are in development and are expected to come in next versions: media information (such as codecs and resolution) in My Collection, additional useful menu categories (such as Continue Watching), menu customization possibilities (such as hiding/reordering of menu items), possibilities to manually edit/provide custom information about movies and manually create/modify movie collections, voice search, various other improvements.
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.190
Μηνύματα
2.855.501
Members
37.876
Νεότερο μέλος
grgstrts33
Top