Ξανα-πατάω γκάζι, φάτε την σκόνη μου

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Σε πρόλαβαν, εδώ και δεκαετίες, η Shure και η Stanton με τις ενσωματωμένες βούρτσες στις κεφαλές τους.
Καλό είναι να μη συγχέουμε τις βούρτσες με τις..... πυρολυτικες κουζίνες! :tongue:
Μάλλον εσύ έχεις μπερδέψει πράγματα,όπως ανάγκες που έχει το ίδιο το βινύλιο με κεφαλές για την ανάγνωση...
Φιλικά πάντα...
Εν τω μεταξύ, αναφορικά με τον τίτλο, η μοναδική σκόνη που μπορώ να σκεφτώ για το βινύλιο, είναι αυτή που συγκεντρωνεται στα αυλάκια του!
Το ότι εν ετει 2021 ψάχνουμε το "νέο" σε ένα μέσο που θέλει ξεσκόνισμα και ενίοτε πλύσιμο, πραγματικά με ξεπερνάει!
Την επόμενη φορά φρόντισε να έχεις τσεκάρει τον...κάδο ανακύκλωσης - όχι εκείνον από πλυντήρια,πόσο δε μάλλον δίσκων. :sneaky:
 

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Μάλλον εσύ έχεις μπερδέψει πράγματα,όπως ανάγκες που έχει το ίδιο το βινύλιο με κεφαλές για την ανάγνωση...
Καθόλου!
Η κεφαλή διαθέτει βούρτσα όπως ακριβώς και η.... βούρτσα διαθέτει κεφαλή η οποία μπαίνει πάντα πρώτη!
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Καθόλου!
Η κεφαλή διαθέτει βούρτσα όπως ακριβώς και η.... βούρτσα διαθέτει κεφαλή η οποία μπαίνει πάντα πρώτη!
Όποιος ανακατεύεται με άλλου είδους κεφαλές...ανακεφαλαιώνεται ως ... βούρτσα. :sneaky:
 

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Όποιος ανακατεύεται με άλλου είδους κεφαλές...ανακεφαλαιώνεται ως ... βούρτσα. :sneaky:
Μα και εγώ δοκίμασα να αλλάξω κεφαλή για να ακούσω ωραίες χροιές, αλλά τελικά.... βούρτσες μπλε... Μία από τα ίδια! :tongue:
 

Μηνύματα
27.076
Reaction score
25.009
Μα και εγώ δοκίμασα να αλλάξω κεφαλή για να ακούσω ωραίες χροιές, αλλά τελικά.... βούρτσες μπλε... Μία από τα ίδια! :tongue:
Αναλόγως τι κεφάλι , ή κεφαλή άλλαξες.
Από τι σε τι.
Αν πήγες από το κάτω στο πάνω , κάτι ίσως να ακούσεις.
Αν πας από mm σε mc , πάλι κάτι θα ακούσεις , αναλόγως του σεταπίου που λέει και ο μαέστρος.
Αλλά τελικά δεν άκουσες τίποτα.
Κουφάλογο γορτυνίας γαρ. :laugh:
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Μα και εγώ δοκίμασα να αλλάξω κεφαλή για να ακούσω ωραίες χροιές, αλλά τελικά.... βούρτσες μπλε... Μία από τα ίδια! :tongue:
Εάν αυτό λέγεται εκτός...πλάκας,τότε η σοβαρή ανταπόκριση είναι ότι αδίκως θα περίμενε ν'ακούσει ο χρήστης ελκυστικές χροιές με τη μεσολάβηση βινυλίου,εάν κι εφόσον δεν παρέχονταν τέτοιες ήδη από τη σύνθεση και τη διαρρύθμιση στο υπόλοιπο setup.
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.492
Reaction score
37.569
πολυ προβληματικο υπερμαχος καποιου το βινυλιου σημερα .. :smoke:
αν και δεν εχω καταλαβει τι λετε..
 

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Εάν αυτό λέγεται εκτός...πλάκας,τότε η σοβαρή ανταπόκριση είναι ότι αδίκως θα περίμενε ν'ακούσει ο χρήστης ελκυστικές χροιές με τη μεσολάβηση βινυλίου,εάν κι εφόσον δεν παρέχονταν τέτοιες ήδη από τη σύνθεση και τη διαρρύθμιση στο υπόλοιπο setup.
Αναλόγως τι κεφάλι , ή κεφαλή άλλαξες.
Από τι σε τι.
Αν πήγες από το κάτω στο πάνω , κάτι ίσως να ακούσεις.
Αν πας από mm σε mc , πάλι κάτι θα ακούσεις , αναλόγως του σεταπίου που λέει και ο μαέστρος.
Αλλά τελικά δεν άκουσες τίποτα.
Κουφάλογο γορτυνίας γαρ. :laugh:
Προφανώς ελέχθη εντός και όχι εκτός πλάκας.
Σιγά μην αρχίσω στα γεράματα να αλλάζω κεφαλές προς αναζήτηση χροιων...
Δε θα σπάσω και τη χολή μου για το βινύλιο. Συχνές αλλαγές στην κεφαλή, κακά μαντάτα στην...... χολή!
 


Μηνύματα
27.076
Reaction score
25.009
Προφανώς ελέχθη εντός και όχι εκτός πλάκας.
Σιγά μην αρχίσω στα γεράματα να αλλάζω κεφαλές προς αναζήτηση χροιων...
Δε θα σπάσω και τη χολή μου για το βινύλιο. Συχνές αλλαγές στην κεφαλή, κακά μαντάτα στην...... χολή!
Σοβαρά τώρα , οι κεφαλές των πικ απ έχουν διαφορές μεταξύ τους .
Οχι μόνο χροιές και αηδίες . Εχουν διαφορές.
Υπάρχουν κεφαλές μπασαριστές , πριμαριστές , με τσαμπουκά , χωρίς τσαμπουκά , γλυκές , ουδέτερες , ότι θες.
Α και σίγουρα οι διαφορές μεταξύ mm mc είναι αρκετά εύκολα αναγνωίσημες και ακουστές.
 

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Σοβαρά τώρα , οι κεφαλές των πικ απ έχουν διαφορές μεταξύ τους .
Οχι μόνο χροιές και αηδίες . Εχουν διαφορές.
Υπάρχουν κεφαλές μπασαριστές , πριμαριστές , με τσαμπουκά , χωρίς τσαμπουκά , γλυκές , ουδέτερες , ότι θες.
Α και σίγουρα οι διαφορές μεταξύ mm mc είναι αρκετά εύκολα αναγνωίσημες και ακουστές.
Καμία αντίρρηση Γιάννη μου, απλά μου είναι αδιάφορο εν ετει 2021.
Ακούω από ένα vintage direct drive της luxman με μια vintage mm κεφαλή της JVC και αυτά μου είναι υπεραρκετά για να κάνω το κέφι μου. Αν θέλω κάτι πιο "hi Fi", ακόμα και το mp3@320 του σποτιφαι, μου κάνει τη δουλειά μου.
 

Μηνύματα
833
Reaction score
776
Πιο σημαντικό σε όσους έχουν πικάπ είναι να είναι σε καλή κατάσταση η βελόνα, η κεφαλή και να είναι σωστά ρυθμισμένο.
Για να μην φθείρονται και οι δίσκοι παραπάνω από ότι χρειάζεται σε κάθε ακρόαση.

Αυτή είναι η ταπεινή μου άποψη!!!
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.153
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top