Ξεκίνημα από το μηδέν για ερασιτέχνη με πάθος


Μηνύματα
2.750
Reaction score
1.190
Επειδή μετά από την D2X πήγα σε D7100 ( λόγο οικονομικών ) η διαφορά είναι χαοτική μεταξύ ενός ερασιτεχνικού και ενός επαγγελματικού μοντέλου.
Πάντα μιλάω για εργονομία-χρηστικότητα και πόσο σε κουράζει η μηχανή όταν την έχει για 4-5 ώρες μπροστά σου..
Οπότε θα σου έλεγα μια μτχ D3X από χέρι ( όχι λιωμένη ) παρά καινούργια την D7100 ...(άποψή μου..).
Για φακό τον Nikkor AF-S 28-200 4.5-5.6 τον τελευταίο είναι ότι πρέπει για Value for money (http://slrgear.com/reviews/showproduct.php/product/1360) αλλά στην D3X είναι λίγος.... θέλεις 2.8 φακό
Για τις Canon δεν ξέρω δεν απαντώ ! Αν μου έλεγες για την F1New κάτι θα λέγαμε...
 

Μηνύματα
299
Reaction score
617
Η καλύτερη φωτογραφική είναι αυτή που έχεις μαζί σου...

Πολύ σωστα και ότι καλη φωτογραφια μπορει να βγει και από μια μηχανη της πλακας.
Παλια αρχιζαμε με την Zenith ,αλλα τωρα οι νεοι δεν νομιζω να θελουν να ασχοληθουν με αναλογικες.
Με την Νikon d7000 είμαι τωρα ευχαριστημένος, παρολο που δεν καταφερα ακομα να μαθω ολες τις ρυθμισεις της.
Στην αρχη καλυτερα να παρει καποιος ακριβους φακους ,παρα ακριβα σωματα.
Από φακους πολύ καλος ο
http://kenrockwell.com/nikon/18-200mm-ii.htm
και δεν αλλαζεις φακους
και ο φθηνότερος
http://www.kenrockwell.com/nikon/55-200mm-vr.htm
που συγκρινοντας τον με τον παλιο Nikkor 105 mm-2,5 εγω δεν βρηκα διαφορες.
ο κιτ 18-55 mm δεν αξιζει.
 

Μηνύματα
1.108
Reaction score
169
Για να απαντήσω και σε κάποιες ερωτήσεις σου...

Το αν ο μάκρο είναι απαραίτητος είναι σχετικό. Αρκετοί φακοί μπορούν να εστιάσουν αρκετά κοντά και να γεμίσουν το κάδρο με μικρά θέματα χωρίς να είναι μάκρο. Βέβαια, και με τα άπειρα Mpixel που έχουμε, ο μάκρο είναι ακόμα λιγότερο χρήσιμος, μιας και μπορούμε πάντα να τραβήξουμε πιο ανοιχτό κάδρο και να κροπάρουμε.
Τώρα αν θέλεις να φωτογραφίζεις έντομα ή λεπτομέρειες από λουλούδια ή σταγόνες, ναι χρειάζεσαι μάκρο.

Για το θέμα του ζούμ ας πω μερικά κλισέ ακόμα...

Ο κόσμος της αγοράς φωτογραφικών ορίζεται από 3 μεγέθη. Ποιότητα, τιμή, ευκολία. Το κακό είναι ότι πρέπει να διαλέξεις 2 και να κάνεις την καρδιά σου πέτρα στο 3ο.

Με βάση το παραπάνω, προσωπικά διαφωνώ κάθετα με τα μεγάλου εύρους ζούμ. Έχεις τιμή και ευκολία, αλλά η ποιότητα πάει περίπατο.

Η αξία της SLR βρίσκεται στη δυνατότητα να αλλάζεις καλούς φακούς ανάλογα με την περίσταση.
Αν πάρεις έναν μέτριο ζουμ, το μόνο που κερδίζεις είναι στην τεμπελιά. Κατά τα άλλα, μετατρέπεις την SLR σε μια μέτρια, τεράστια και βαριά compact.

Θα το ξαναπώ. Για αρχή θα πρότεινα έναν σταθερό 35άρη στα F/1,8

Αν επιμένεις για ζούμ, προτίμησε κάτι με μικρότερο εύρος. πχ 24-70 ή 28-70 ή 17-55 ή βαριά βαριά 24-120, αλλά έχε στο νού σου ότι θα πάρεις και κλειστότερο διάφραγμα, οπότε δεν θα μπορεί να πειραματιστεί και με μικρο βάθος πεδίου... κάτι που αγαπάνε πολύ όσοι ξεκινάνε, και που μπορεί να δώσει πανέμορφα αν και κλισέ πορτραίτα.
 




Μηνύματα
756
Reaction score
281
15.000 φωτος επειδη το τηλεφωνο το εχει παντα μαζι.
Η δικη μου αποψη ειναι να μεταβεί σε μια advanced compact στα περιξ 500 ευρω, οπου θα καταλαβει απο μονη της τι ειναι το παραπανω που θελει απο μια φωτογραφικη που δεν της προσφερει μια πολυ καλη compact.
Μου κανει ποιο λογικο και θεωρω ποιο φυσικη εξελιξη απο ενα ποληλατο να παω σε ενα 250αρι σκουτερ, παρα κατευθειαν σε hayabusa
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.151
Reaction score
93.263
Πάμε πάλι.
Προσανατολίζομαι λοιπόν στην αγορά μιας φωτογραφικής στα περίπου 900-1000€ και η σταδιακή επένδυση σε καλούς φακούς.

Σαν πρώτη σκέψη υπάρχει η επιλογή μεταξύ Nikon D7100 Και Canon 70D.
  • Θα μπορούσατε να με κατατοπίσετε για τα υπέρ και τα κατά της κάθε μιας (ή ίσως κάποιας άλλης);
  • Ποιός θα ήταν ο πρώτος καλός φακός γενικής χρήσης που θα παίρνατε για κάθε μια;
  • Ποιόν ευέλικτο (με κάποια μικρή δυνατότητα ζουμ) φακό θα προτείνατε;
  • Ο φακός macro είναι απολύτως απαραίτητος για κοντινές λήψεις;
Τι θα αγοράζατε εσείς, ή στην DSLR σας τι φακούς έχετε;
Αγαπητοί συμφορουμίτες, αν μου επιτρέπετε, θα ήθελα τις προτάσεις σας με βάση το συγκεκριμένο post. Ευχαριστώ.
 

Μηνύματα
777
Reaction score
820
Πάμε πάλι.


Αγαπητοί συμφορουμίτες, αν μου επιτρέπετε, θα ήθελα τις προτάσεις σας με βάση το συγκεκριμένο post. Ευχαριστώ.
Αγαπητέ Rose,

Και τα δύο μοντέλα είναι (υπερβολικά) καλά για τη χρήση που τα θέλεις. Κατ' εμέ, η απόφαση αφορά περισσότερο το ποιο σύστημα φακών θα "παντρευτείς" μελλοντικά (Nikon ή Canon), παρά το ίδιο το σώμα που θα αγοράσεις. Προσωπικά έχω επιλέξει τη Nikon γιατί τα σώματά της δέχονται και τους παλιότερους, manual focus φακούς της εταιρείας.

Λίγες συμβουλές:
  • Ό,τι κι αν πάρεις, η μικρή να ξεκινήσει με φακούς σταθερής εστίασης και όχι ζουμ. Θα μάθει να καδράρει καλύτερα, να περπατάει αντί να ζουμάρει, και εν τέλει να σκέφτεται το κάδρο και το θέμα της πριν φωτογραφήσει. Αυτό είναι το πιο βασικό.
  • Ένας 35άρης (αντιστοιχεί σε 50mm στο φιλμ 24χ36), ένας ευρυγώνιος και ένας μικρός τηλεφακός είναι η καλύτερη επένδυση που μπορείς να κάνεις. Και θα τους κρατήσεις για πάντα.
  • Για φακούς δες και τι παίζει σε μεταχειρισμένα στο dpgr.gr - υπάρχουν πολλά διαμάντια σε άριστη κατάσταση και σε τιμές χώμα.
Καλή αρχή :)
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.817
Reaction score
40.983
Γιάννη σκέψου και το σύστημα που κατέληξα εγώ, σώμα Pentax K5 με κιτ φακό 18-55, το βρίσκεις πλέον σε καλή τιμή (1, 2) γιατί έχει βγει η Κ3 (επίσης είχε βγει και Κ5ΙΙ και K5IIs με κάποιες μικροδιαφορές στο σύστημα εστίασης αν θυμάμαι καλά, οπότε αν πετύχεις Κ5 σκέτο το παζαρεύεις αρκετά) , και από φακούς πολλές επιλογές ειδικά σε παλιότερους manual όπου με την pentax έχεις και το πλεονέκτημα το anti-shake να είναι στο σώμα και δεν χρειάζεται να είναι στο φακό όπως σε nikon - canon. Επίσης είναι και 'αδιάβροχο' το σώμα όπως και ο κιτ φακός ο οποίος είναι αξιοπρεπής για ξεκίνημα.
Ενα άλλο που νομίζω θα βολέψει είναι το μικρό της σχετικά μέγεθος και το πολύ καλό εργονομικό πιάσιμο.

Πάντως είναι όπως τα έγραψε ο Γιώργος από πάνω, επιλέγεις σύστημα εταιρείας το οποίο θέλεις να ακολουθήσεις, εδώ στην Ελλάδα κυριαρχούν οι Nikon και μετά οι canon που σημαίνει ότι θα βρίσκει κανείς πιο εύκολα διάφορα πράγματα από δεύτερο χέρι. Από την άλλη πάλι αν κάποιος είναι εξοικειωμένος με αγορές απ' έξω δεν είναι τίποτα, ήδη έχω πάρει ένα 50-200 μτχ από σουηδία και τώρα είναι στο δρόμο ένας 50/1.8 που κάνει σχεδόν 100 ευρώ καινούργιος από αμαζον.
Σε κάθε περίπτωση δεν νομίζω ότι θα βρει κάποιο κουσούρι ή εμπόδιο στη χρήση με μια Κ5. Και έχουν ένα εξαιρετικό forum χρηστών όπου μπορεί να μάθει τα πάντα γύρω από τη μηχανή, τα παρελκόμενα και φωτογραφίες, πολλές φωτογραφίες!
 

Μηνύματα
756
Reaction score
281
Πάμε πάλι.


Αγαπητοί συμφορουμίτες, αν μου επιτρέπετε, θα ήθελα τις προτάσεις σας με βάση το συγκεκριμένο post. Ευχαριστώ.

Συγγνωμη. Απαντησα βαση του τιτλου


Nikon D7100 + εναν "παππου" 24αρη 2,8 Ais απο το ebay σε πρωτη φαση
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.817
Reaction score
40.983
Γιάννη κάνοντας την άσκηση και για έναν φίλο κατέληξα σε αυτήν εδώ την πρόταση. Μόλις ανακοινώθηκε το νεώτερο μοντέλο και η προσφορά που το δίνει είναι εξαιρετική για το όλο κιτ. Αν το πάρεις με τιμολόγιο χωρίς ΦΠΑ θα σου βγει στα 300 ευρώ περίπου! Βάλε του και αυτόν το φακό για έξτρα παιχνίδι και μια καρτούλα 32αρα και είσαι στο 500αρικο κομπλέ. Εκτός από τους 3 φακούς της σειράς παίρνει και όλους τους φακούς της canon με ένα αντάπτορα!
 

Μηνύματα
2.458
Reaction score
1.718
από iphone σε dslr? no-no!

όπως προείπαν οι φίλοι δες κάποια advanced compact ή κάποια μικρή mirrorless.

Στο λέω γιατί ακριβώς έτσι σκεφτόμουν και έχω κάνει τη διαδρομή που σκέφτεσαι να διαβείς!
 



Μηνύματα
2.750
Reaction score
1.190
Η διαφορά είναι ότι λείπει το D πρίν την SLR από το μήνυμα του Πέτρου ! ! !
ΑΝ από το τίποτα πάς σε Nikon FE έχει τρομερή διαφορά από iphone να πας σε DSLR
 

Μηνύματα
299
Reaction score
617
Περασα σημερα από το Adorama, για να αντικαταστήσω τον Nikkor 18-55 mm με καποιον καλυτερο, αλλα οι καλοι της Nikon παραμενουν πολύ ακριβοι. Ειχα παρει αναγκαστικα την Nikon D7000 για να χρησιμοποιω τους παλιους Nikkor AIS.
Μου προτεινε να μου την αλλαξει με την Canon 70D η 700D και τον 18-135 mm που εχει βγει καλος.
Από ερωτήσεις σε μερικους επαγγελματιες ,νομιζω ότι πολλοι εχουν στραφει στις Canon.

Οποτε ,αν δεν εχεις παρει ακομα! στην κορη, προτείνω την Canon 700D η 70D και μονο τον 18-135mm
( Μετα θα σου ζητησει μονη της τι θελει...)

Υ.Γ.Εγω παλια πηγαινα στον Καλαβρεντζο (τωρα είναι τα παιδια του),Γαλαιο και Αdorama
Ακουτε και τις προτασεις των, κανουν αρκετα καλυτερες τιμες επι τοπου και δωρακια (καρτα, τσαντα κ.τλ.)
 

Μηνύματα
2.340
Reaction score
4.902
Σας ευχαριστώ όλους για τις επισημάνσεις. Αλλάζω το αρχικό post:

Προσανατολίζομαι λοιπόν στην αγορά μιας φωτογραφικής στα περίπου 900-1000€ και η σταδιακή επένδυση σε καλούς φακούς.

Σαν πρώτη σκέψη υπάρχει η επιλογή μεταξύ Nikon D7100 Και Canon 70D.
  • Θα μπορούσατε να με κατατοπίσετε για τα υπέρ και τα κατά της κάθε μιας (ή ίσως κάποιας άλλης);
  • Ποιός θα ήταν ο πρώτος καλός φακός γενικής χρήσης που θα παίρνατε για κάθε μια;
  • Ποιόν ευέλικτο (με κάποια μικρή δυνατότητα ζουμ) φακό θα προτείνατε;
  • Ο φακός macro είναι απολύτως απαραίτητος για κοντινές λήψεις;
Τι θα αγοράζατε εσείς, ή στην DSLR σας τι φακούς έχετε;
Καλησπέρα φίλε μου, δεν ξέρω σε τι επίπεδο γνώσεων και εμπειρίας βρίσκεσε, αλλά η αγορά μια DSLR ποτέ δεν είναι λάθος. Θα σου δώσει την απόλυτη ευελιξία. Άλλωστε και εμείς οι παλαιότεροι όταν ξεκινούσαμε την ενασχόληση με την φωτογραφία, πηγαίναμε καυευθείαν σε SLR: π.χ Zenit TTL κ.λ.π! Εγώ, σαν Nikonian θα σου έλεγα να πάρεις την Nikon D7100 (έχε υπ' όψιν ότι σε λίγο καιρό κυκλοφορεί η D7200) οπότε θα μπορούσε να επιτύχεις καλύτερη τιμή. Ότι χρειαστεί να μάθεις για την φωτογραφία θα το μάθεις διαβάζοντας και πειραματιζόμενος (Τι ωραία εφεύρεση οι ψηφιακές!-τι ζόρια θυμάμαι περνούσαμε με τα φιλμ-άντε περίμενε να ολοκληρώσεις τις λήψεις-άντε να δεις τι έγραψες τελικά-άντε εκτύπωση-δώσε χρήμα κ.λ.π-πολύ ευκολότερα τώρα: άμεσο feedback-πειραματισμός). Τέλος πάντων.
Αναφορικά με τον φακό θα σου πρότεινα τους κλασικούς zoom μεσαίων εστιακών αποστάσεων που είναι all around. Μπορείς φτηνότερα να ξεκινήσεις με κάποιον kit φακό Nikon 18-55 ή 18-105 που κάνουν για το 90% των περιπτώσεων. Αν μπορείς να δώσεις κα΄τι παραπάνω πάρε έναν Tamron AF 17-50mm f/2.8 SP XR Di II LD Aspherical με 350-360 ευρώ περίπου και είσαι πολύ οκ για αρχή! Αργότερα αν θέλεις να τραβάς macro φωτογραφίες (πολύ ωραίες!) θα χρειαστείς φυσικά macro φακό (που κάνει συνήθως και για πορτραίτα ως μικρο-μεσαίος τηλεφακός): πρόταση macro: Sigma AF 105mm f/2.8 EX DG macro
 

Μηνύματα
476
Reaction score
298
Μιά γνώμη και απο μένα, τσάμπα είναι..

Πάτε μαζί σ'ενα κατάστημα με πολλά σώματα φωτογραφικών ειδών. Της λες να διαλέξει ανάμεσα σε οποιαδήποτε Canon ή Nikon dslr. Όποια βρίσκει πιο όμορφη ή πιο εργονομική και είναι εντός budget. Στη συνέχεια παίρνει και έναν 18-100κάτι καθώς και έναν 50άρη F1.8 για τα πορτραίτα της και για να μάθει τί σημαίνει βάθος πεδίου. Αν χρειαστεί μετά απο 2-3 χρόνια να πάρει κάτι άλλο θα ξέρει απο μόνη της τί θα είναι αυτό, λόγω αποκτηθείσας πείρας.

υγ: μακρυά απο φιλμ για τα πρώτα χρόνια, είναι καταστροφή για τον νεόκοπο φωτογράφο
υγ 2ο: εξίσου σημαντικό ειναι και το να συμμετάσχει σε κάποια σχολή ή ομάδα φωτογραφίας της πόλης σας
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.306
Μηνύματα
2.858.034
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top