Ξεχασα τα χρηματα στο ΑΤΜ

Μηνύματα
778
Reaction score
375
Καλησπερα παιδια.

Πηγα χθες να λαβω χρηματα απο το ΑΤΜ και τα ξεχασα. Εφυγα.. οταν το πηρα χαμπαρι μετα απο ωρες, ηταν αργα.
Την ωρα που τραβηξα τα χρηματα ηταν 1.08 το βραδυ και μου ηρθε μηνυμα στο κινητο πως εκανα αναληψη του ποσου. Το πρωι ειδα πως μου ηρθε μετα απο 2 λεπτα, στη 1.10, αλλο μηνυμα που λεει πως ακυρωθηκε η συναλλαγη. Ξερετε αν τα τραβαει πισω τα λεφτα το μηχανημα αν περασει καποια λεπτα? Και ποσα λεπτα?
Το καλο μεσα στην ατυχια μου ηταν πως επειδη ηταν αργα, δεν ηταν αλλος στο μηχανημα απο πισω μου να περιμενει στην ουρα.

Επισης μπαινω στο ebanking, στο πεδίο ΚΑΡΤΕΣ και γραφει το ποσο σαν χρεωση (τα πηρα τα λεφτα δηλαδη) και απο κατω ακριβως γραφει πιστωση (προφανως πως μου τα επεστρεψαν).

Το θεμα ειναι πως οταν μπαινω στο πεδίο ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟΙ, δεν βλεπω τα χρηματα να εχουν επιστραφει στον λογαριασμο μου.

Καλεσα στην τραπεζα και δεν ηξεραν ουτε οι ιδιοι.
Θα παω Δευτερα να δω τι εγινε εν τελει, μεχρι τοτε ομως με τρωει το αγχος.
Ξερει κανενας τι μπορει να συμβαινει και δεν εχουν επιστραφει τα χρηματα?
Μηπως επειδη ειναι Σαββατο και δεν γινονται επιστροφες χρηματων?
 

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Το θεμα ειναι πως οταν μπαινω στο πεδίο ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟΙ, δεν βλεπω τα χρηματα να εχουν επιστραφει στον λογαριασμο μου.
Υπάρχει διαφορά ποσού ανάμεσα στο λογιστικό υπόλοιπο και το διαθέσιμο υπόλοιπο;
 

Μηνύματα
778
Reaction score
375
Υπάρχει διαφορά ποσού ανάμεσα στο λογιστικό υπόλοιπο και το διαθέσιμο υπόλοιπο;
Διαθεσιμο και λογιστικο ειναι ακριβως τα ιδια.

Σε καμια απο ολες τις καταθεσεις του παρελθοντος δεν βλεπω πιστωση του ποσου. Τωρα ομως βλεπω χρεωση και μετα ακριβως, αλλη κινηση, πιστωση του ιδιου ποσου στο πεδίο ΚΑΡΤΕΣ του ebanking.
Στο πεδιο ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟΙ ομως δεν βλεπω να πηρα πισω τα λεφτα.
 

Μηνύματα
778
Reaction score
375
Επισης, δεν ξερω αν βοηθησει αυτο καπου, να αναφερω πως επειδη ειχα τραβηξει σχεδον ολοκληρο το ημερησιο οριου που εχω θεσει για αναληψεις, πηγα μετα να ξαναβγαλω το ιδιο ποσο και δεν εβγαζε χρηματα. Εβγαλα για δοκιμη επειτα 20 ευρω και τα εβγαλε κανονικα.
 

Μηνύματα
14.868
Reaction score
20.413
Έχω την εντύπωση ότι ακυρώθηκε η συναλλαγή αλλά για να πιστωθεί το πόσο πίσω αν το μηχάνημα δεν έχει δυνατότητα να μετρήσει σε εκείνη τη θυρίδα χρήματα , να πρέπει να γίνει χειροκίνητα.
Η αλλιώς για κάποιο άλλο λόγο θα πρέπει να γίνει σε εργάσιμη μέρα
 

Μηνύματα
778
Reaction score
375
Έχω την εντύπωση ότι ακυρώθηκε η συναλλαγή αλλά για να πιστωθεί το πόσο πίσω αν το μηχάνημα δεν έχει δυνατότητα να μετρήσει σε εκείνη τη θυρίδα χρήματα , να πρέπει να γίνει χειροκίνητα.
Η αλλιώς για κάποιο άλλο λόγο θα πρέπει να γίνει σε εργάσιμη μέρα
Μακαρι να ειναι ετσι οπως τα λες φιλε μου.
Ολα αυτο δειχνουν παντως. Ελπιζω να μην αντιμετωπισω κολληματα με την τραπεζα.
α)Μηνυμα στο κινητο χρεωσης και αμεσως μετα πιστωσης
β)Ενδειξη για χρεωση και επειτα ενδειξη για πιστωση του ιδιου ποσου στο πεδίο "καρτες" του ebanking.
 

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Διαθεσιμο και λογιστικο ειναι ακριβως τα ιδια.

Σε καμια απο ολες τις καταθεσεις του παρελθοντος δεν βλεπω πιστωση του ποσου. Τωρα ομως βλεπω χρεωση και μετα ακριβως, αλλη κινηση, πιστωση του ιδιου ποσου στο πεδίο ΚΑΡΤΕΣ του ebanking.
Στο πεδιο ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟΙ ομως δεν βλεπω να πηρα πισω τα λεφτα.
Αν στο εμφανίζει σαν πίστωση στην κάρτα, τότε αυτό φαίνεται στον λογαριασμό μετά από 2-3 εργάσιμες.
Τουλάχιστον αυτό ισχύει στη λιανική όταν ακυρώνουμε συναλλαγές με κάρτες σε πελάτες λόγω επιστροφής προϊόντων ή ακύρωσης παραγγελίας.
Οπότε αφού βλέπεις πίστωση του ποσού στην κάρτα, μετά από 2-3 μέρες θα δεις και τα χρήματα στον λογαριασμό.
 

Μηνύματα
778
Reaction score
375
Αν στο εμφανίζει σαν πίστωση στην κάρτα, τότε αυτό φαίνεται στον λογαριασμό μετά από 2-3 εργάσιμες.
Τουλάχιστον αυτό ισχύει στη λιανική όταν ακυρώνουμε συναλλαγές με κάρτες σε πελάτες λόγω επιστροφής προϊόντων ή ακύρωσης παραγγελίας.
Οπότε αφού βλέπεις πίστωση του ποσού στην κάρτα, μετά από 2-3 μέρες θα δεις και τα χρήματα στον λογαριασμό.
Μακαρι φιλε μου!!! Ναι, εμφανιζει πιστωση στην καρτα απλα τα χρηματα δεν βλεπω να εχουν επιστραφει. Ελπιζω να μην το λες για να με ενθαρρυνεις απλα!!
 

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Μακαρι φιλε μου!!! Ναι, εμφανιζει πιστωση στην καρτα απλα τα χρηματα δεν βλεπω να εχουν επιστραφει. Ελπιζω να μην το λες για να με ενθαρρυνεις απλα!!
Όχι ρε συ..!
Η επιστροφή στην κάρτα πάντα αργεί να φανεί σαν διαθέσιμο πόσο στον λογαριασμό σου.
 

Μηνύματα
778
Reaction score
375
Όχι ρε συ..!
Η επιστροφή στην κάρτα πάντα αργεί να φανεί σαν διαθέσιμο πόσο στον λογαριασμό σου.
Ακομη και αν η επιστροφη ειναι απο την ιδια την τραπεζα?
 

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Ακομη και αν η επιστροφη ειναι απο την ιδια την τραπεζα?
Μα πάντα από την τράπεζα γίνεται η πίστωση των χρημάτων στον λογαριασμό, δε γίνεται από κάποιον άλλο.
Αν πχ ακυρώσεις μια αγορά και ζητήσεις επιστροφή στην κάρτα, το κατάστημα θα ακυρώσει τη χρέωση που έχει κάνει, θα αποποιηθεί δηλαδή των χρημάτων που χρέωσε για την αγορά που ακυρώθηκε. Την επιστροφή όμως των χρημάτων στον λογαριασμό θα την κάνει το σύστημα της τράπεζας που εκδίδει την κάρτα.
 

spylab

Shalom
Moderator
Μηνύματα
12.340
Reaction score
30.714
Ξερουμε αν το μηχανημα ξαναρουφαει πισω τα χρηματα που δεν εχουν απομακρυνθει μετα απο την παροδο καποιου χρονου μετα το περας της πραξης (ακουγεται λογικο) ? Αν ναι, δεν θα εχεις κανενα προβλημα.
 

Μηνύματα
778
Reaction score
375
Μα πάντα από την τράπεζα γίνεται η πίστωση των χρημάτων στον λογαριασμό, δε γίνεται από κάποιον άλλο.
Αν πχ ακυρώσεις μια αγορά και ζητήσεις επιστροφή στην κάρτα, το κατάστημα θα ακυρώσει τη χρέωση που έχει κάνει, θα αποποιηθεί δηλαδή των χρημάτων που χρέωσε για την αγορά που ακυρώθηκε. Την επιστροφή όμως των χρημάτων στον λογαριασμό θα την κάνει το σύστημα της τράπεζας που εκδίδει την κάρτα.
Πολυ σωστα μου ακουγονται ολα οσα λες. Μακαρι φιλε μου να ειναι ετσι.
Ξερουμε αν το μηχανημα ξαναρουφαει πισω τα χρηματα που δεν εχουν απομακρυνθει μετα απο την παροδο καποιου χρονου μετα το περας της πραξης (ακουγεται λογικο) ? Αν ναι, δεν θα εχεις κανενα προβλημα.
Πολυ θα ηθελα να το μαθω κι εγω αυτο.
Αν γνωριζει καποιος, ας μας απαντησει.
Βρηκα ενα αρθρο ελληνικο, αλλα μιλαει για τους Ελληνες στην Γερμανια, που εκει σιγουρα τα επιστρεφει διαβασα.
 

Μηνύματα
833
Reaction score
776
Σε περίπτωση που μου είχε παρακρατηθεί χαρτονόμισμα ώς ύποπτο, έπρεπε να πάω την επόμενη εργάσιμη ημέρα στο συγκεκριμένο υποκατάστημα αμέσως μόλις άνοιξε το πρωί.

Η ρουτίνα που κάνει κάθε τράπεζα είναι μόλις ανοίξει το κάθε κατάστημα της (ή λίγα λεπτά πριν), ανοίγει τα ΑΤΜ και "βλέπει" τα λεφτά που είναι πλεόνασμα.

Εσύ πηγαίνεις σε κάποιο γραφείο από τα πολλά που έχουν και αναφέρεις το γεγονός. Το τσεκάρουν και στα πιστώνουν τον λογαριασμό σου.

Θεωρώ ότι δεν έχεις λόγο να ανησυχείς καθώς τα λεφτά φαίνονται ήδη πιστωμένα.

Στην θέση σου πάντως θα πήγαινα την Δευτέρα το πρωί στην τράπεζα για τον φόβο των Ιουδαίων.
 

Μηνύματα
778
Reaction score
375
Σε περίπτωση που μου είχε παρακρατηθεί χαρτονόμισμα ώς ύποπτο, έπρεπε να πάω την επόμενη εργάσιμη ημέρα στο συγκεκριμένο υποκατάστημα αμέσως μόλις άνοιξε το πρωί.

Η ρουτίνα που κάνει κάθε τράπεζα είναι μόλις ανοίξει το κάθε κατάστημα της (ή λίγα λεπτά πριν), ανοίγει τα ΑΤΜ και "βλέπει" τα λεφτά που είναι πλεόνασμα.

Εσύ πηγαίνεις σε κάποιο γραφείο από τα πολλά που έχουν και αναφέρεις το γεγονός. Το τσεκάρουν και στα πιστώνουν τον λογαριασμό σου.

Θεωρώ ότι δεν έχεις λόγο να ανησυχείς καθώς τα λεφτά φαίνονται ήδη πιστωμένα.

Στην θέση σου πάντως θα πήγαινα την Δευτέρα το πρωί στην τράπεζα για τον φόβο των Ιουδαίων.
Αυτο ειναι που θα κανω κι εγω στα σιγουρα.
 

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Σε κάθε περίπτωση, πες μας ποιο atm χρησιμοποιείς συνήθως (τράπεζα, περιοχή και οδό)
Ακούγεται πολύ ενδιαφέρουσα η συνήθεια να ξεχνάς τα λεφτά και να φεύγεις! :tongue:
 

Μηνύματα
778
Reaction score
375
Σε κάθε περίπτωση, πες μας ποιο atm χρησιμοποιείς συνήθως (τράπεζα, περιοχή και οδό)
Ακούγεται πολύ ενδιαφέρουσα η συνήθεια να ξεχνάς τα λεφτά και να φεύγεις! :tongue:
χαχαχα και κωδικο καρτας αν θες!!!

Ρε σεις, μηπως δεν τα εβγαλε τα λεφτα το μηχανημα καθολου? Μηπως κολλησε και δεν εβγαλε λεφτα? Ημουν στα χαμενα χθες ειναι η αληθεια..
Δειτε και κατι παρομοιο με την δικη μου περιπτωση για οποιον στο μελλον κανει την ιδια γκαφα...

 

Μηνύματα
406
Reaction score
514
Υπάρχει και η πιθανότητα να μην ξέχασες να τα πάρεις τα χρήματα από το ΑΤΜ, αλλά αυτό να μην τα έβγαλε για κάποιο λόγο, εσύ να νόμισες ότι τα πήρες και τελικά η συναλλαγή να ακυρώθηκε. Αν θυμάμαι καλά είχα πάθει κάτι αντίστοιχο, δηλ . ενώ περίμενα να χρήματα αυτά δεν βγήκαν και τελικά η συναλλαγή ακυρώθηκε από το ΑΤΜ αυτόματα, τώρα πως εμφανίστηκε στον λογαριασμό δεν μπορώ να σου γιατί μαλλον δεν το κοίταξα κιόλας.
 

Μηνύματα
2.194
Reaction score
2.715
Αν σου λείπουν χρήματα ζητά από τράπεζα τις κάμερες ποιος τα πήρε αργότερα. Αν λέμε.
 



Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.311
Μηνύματα
2.858.166
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top