Ξεχασα τα χρηματα στο ΑΤΜ

Μηνύματα
3.649
Reaction score
5.454
Επειδή μου έχει τύχει τέτοια περίπτωση τα λεφτά αν δεν τα πάρει κάποιος άλλος το atm τα ξανατραβαει μέσα μετά από 30 δευτερόλεπτα και τα πιστώνει στο λογαριασμό σου. Δευτέρα πρωί λογικά θα φανούν κανονικά.
 

Μηνύματα
778
Reaction score
375
Γιατί δεν πας να βγάλεις ένα 20 ευρώ , να περιμένεις να το ρουφήξει ξανά και να δεις πως θα στο εμφανίσει στο ebanking ?
Δεν μπορούσα να βγάλω αλλά γιατί είχα φτάσει στο όριο μου αλλά πράγματι αυτό δεν το σκέφτηκα. Θα το κάνω αύριο!!!
Επειδή μου έχει τύχει τέτοια περίπτωση τα λεφτά αν δεν τα πάρει κάποιος άλλος το atm τα ξανατραβαει μέσα μετά από 30 δευτερόλεπτα και τα πιστώνει στο λογαριασμό σου. Δευτέρα πρωί λογικά θα φανούν κανονικά.
Δεν ήταν κανένας εκεί κοντά για να τα πάρει μέσα στο επόμενο μισό λεπτό. Σε ΑΤΜ στην Ελλάδα σου συνέβη αυτό;
 

Μηνύματα
3.649
Reaction score
5.454
Ναι εδώ για Ελλάδα μιλάω φυσικά. Δεν ήμουν εγώ αυτός που τα ξέχασε, εγώ απλά βοήθησα να βγάλει άκρη αυτός που την πάτησε. Κάλεσε την εξυπηρέτηση πελατών της τράπεζας σου για επιβεβαίωση αν θες.
 

Μηνύματα
1.449
Reaction score
6.710
Μετά από κάποια δευτερόλεπτα αν είσαι τυχερός κ δεν περάσει κάποιος τα τραβάει πίσω....το ίδιο συμβαίνει και με την κάρτα

Το έπαθε φίλη πριν 10 μέρες....
Τα χρήματα σου επιστράφηκαν στο λογαριασμό σου
 

Μηνύματα
778
Reaction score
375
Μετά από κάποια δευτερόλεπτα αν είσαι τυχερός κ δεν περάσει κάποιος τα τραβάει πίσω....το ίδιο συμβαίνει και με την κάρτα

Το έπαθε φίλη πριν 10 μέρες....
Τα χρήματα σου επιστράφηκαν στο λογαριασμό σου
Καλεσα την τράπεζα και δεν ήξεραν. Μου είπαν να πάω από εκεί την Δευτέρα.
Δεν έχουν επιστραφεί ακόμη, ίσως επειδή έγινε Σάββατο το περιστατικό
 

Μηνύματα
2.303
Reaction score
5.358
Πάει καιρός...
Ζηταω ανάληψη.... Κάνει την διαδικασία... Πάρε την κάρτα μου λέει... Παίρνω την κάρτα και με αργές κινήσεις πάω να την βάλω στο πορτοφόλι... Μπιιιιπ.... Μπιιιιπππ... Πάρτε τα χρήματα έλεγε, αλλά εγώ χαμπάρι.... Κάτι χάζευα μέσα στο πορτοφόλι.... Κοίταγα που θα βάλω την κάρτα κλπ... Μπιιιιπππ... Μπιιιιπππ... Παρε τα λεφτά ρέι.... Τίποτα εγώ... Κάποια στιγμή "ξυπνάω" και απλώνω το χέρι να τα πάρω... Και φλουπ... Παίρνει μέσα.... Ω νασουγ.... Ευτυχώς είναι πρωί και η τράπεζα είναι ανοιχτη.... Μια και δυο κλαψουριζοντας σε έναν υπάλληλο.... Φώναξε έναν άλλο άνοιξε το μηχάνημα κάτι ψαχουλεψω και μου έδωσε τα λεφτά....
 

Μηνύματα
20.071
Reaction score
14.368
Μου έχει συμβεί κι εμένα στο παρελθόν και το είχα αναφέρει κι εδώ: 500€ Που τα χρειαζόμουν ( :biggrin:) για να πληρώσω κάτι....τα χρήματα βγήκαν κι αντί να τα πάρω πιάνω την κουβέντα με μια ηλικιωμένη κυρία που είχα καιρό να δω μπροστά από το ΑΤΜ αλλά με γυρισμένη την πλάτη σ αυτό.Πως πηγε η επόμενη χαλαρά με το μωρό στην αγκαλιά και τα πήρε πίσω ακριβώς από την πλάτη μου...!?

Δεν είχα στοιχεία της,ούτε υπήρχε κάμερα στον προαύλιο κλειστό χώρο του ΑΤΜ,αλλά μόνο μέσα στην τράπεζα!Αυτό μου το επιβεβαιωσε ο τραπεζικός υπάλληλος στον οποίο απευθύνθηκα αμέσως μόλις άνοιξε η τράπεζα την ίδια μέρα.Εάν μετά την πάροδο των δευτερολέπτων του χαρακτηριστικού ήχου του μηχανήματος δεν ληφθούν τα χρήματα,το μηχάνημα τα παίρνει πίσω και φαίνεται στην κίνηση του λογαριασμού.

Στην δίκη μου περίπτωση συνετρέξαν δυο σημαντικοί παράγοντες που την « πάτησα « : υπερβολικό άγχος και υπέρμετρη χαρά.

Το περιστατικό αυτό το έχω καταγράψει στις εμπειριες της ζωής στις οποίες ούτε εγώ πτώχευσα αλλά ούτε κι αυτή που τα πήρε,με την συνείδηση της καθαρή,πλούτισε_ (Τουναντίον θα έλεγα).

Από τότε συνειδητοποιησα ποσο ωφέλιμο είναι να βρισκεται κανείς σε ζεν κατάσταση.:biggrin:

Ο νηματοθετης πιστεύω πως θα είναι από τους τυχερούς μέσα στην ατυχία του.
 

Μηνύματα
20.071
Reaction score
14.368
Καλησπερα παιδια.

Πηγα χθες να λαβω χρηματα απο το ΑΤΜ και τα ξεχασα. Εφυγα.. οταν το πηρα χαμπαρι μετα απο ωρες, ηταν αργα.
Την ωρα που τραβηξα τα χρηματα ηταν 1.08 το βραδυ .....
Απο ενδιαφέρον ρωτάω κι όχι από περιέργεια,αν θες να μας πεις, το λόγο που θεωρείς υπεύθυνο ότι τα ξεχασες.( Το ακατάλληλο της χρονικής στιγμής? :biggrin: )

Νοιωθω το άγχος σου αλλά σημασία έχει ότι είσαι εσυ καλά!:)
 

Μηνύματα
778
Reaction score
375
Απο ενδιαφέρον ρωτάω κι όχι από περιέργεια,αν θες να μας πεις, το λόγο που θεωρείς υπεύθυνο ότι τα ξεχασες.( Το ακατάλληλο της χρονικής στιγμής? :biggrin: )

Νοιωθω το άγχος σου αλλά σημασία έχει ότι είσαι εσυ καλά!:)
Επειδή δεν έβγαζε απόδειξη, επέλεξα να δω το υπόλοιπο στην οθόνη και το τράβηξα φωτογραφία. Εκεί «χάθηκα». Ήμουν και κουρασμένος από μια δύσκολη, στην δουλεια, μέρα και έτσι έγινε..
Μετά από κάποια δευτερόλεπτα αν είσαι τυχερός κ δεν περάσει κάποιος τα τραβάει πίσω....το ίδιο συμβαίνει και με την κάρτα

Το έπαθε φίλη πριν 10 μέρες....
Τα χρήματα σου επιστράφηκαν στο λογαριασμό σου
Ακόμη πάντως τα χρήματα δεν τα είδα στον λογαριασμό. Τα είδα μόνο σαν πίστωση στο πεδίο κάρτες, αλλά στον λογαριασμό ακόμη δεν τα βλέπω. Ίσως το πρωί να τα δω που ανοίγουν οι τράπεζες. Θα παω βέβαια και από την τράπεζα να το αναφέρω.
 

TGD

Μηνύματα
6.906
Reaction score
7.002
Δεν είχα στοιχεία της,ούτε υπήρχε κάμερα στον προαύλιο κλειστό χώρο του ΑΤΜ,αλλά μόνο μέσα στην τράπεζα!
Παράξενο, νόμιζα ότι όλα τα ΑΤΜ έχουν ενσωματωμένη κάμερα (κάτι καθρεπτάκια, κάτι πλαστικα)...
 

Μελίδης Μιχάλης

Πρόεδρος ΕΒΒΕ
Μηνύματα
30.166
Reaction score
27.600
Φίλος, τεχνικός σε κομπγιούτερ και συστήματα ασφαλείας, μου είπε ότι πλέον όλα τα ΑΤΜ έχουν κάμερα που κοιτάει το πρόσωπο του πελάτη.
Είναι ακριβώς αυτά τα πλαστικά καθρεπτάκια.
 

Μηνύματα
411
Reaction score
248
Και σε εμένα όταν μια φορά άργησα, μου τα τράβηξε πίσω, αλλά δε θυμάμαι μετά από πόσες μερες ξαναφάνηκαν στο λογαριασμό...

Θυμάμαι ήταν 2000, είχα πάρει ένα Pioneer DVD και πριν πάω στην Ηλιούπολη για να μου βάλουν την πλακετίτσα του region free, πάω να βγάλω 20000 δραχμές για το τσιπάρισμα. Μετά μια εβδομάδα με καλούν από την Alpha bank αν είχα δει κάποιον να παίρνει τα χρήματα που είχε ξεχάσει ο προηγούμενός μου, όπως μου είπαν ("είδαμε από την κάμερα ότι δεν τα πήρατε εσείς, απλά μήπως εσείς αντιληφθήκατε κάποιον πριν από εσάς"). Ε, μετά μια βδομάδα αρχίζει να με παίρνει ο τύπος που ξέχασε τα χρήματα και να με ρωτάει αν "είμαι καλό παιδί και δεν πήρα τα χρήματά του", αν "είδα κανέναν πιο πρίν να πλησιάζει το μηχάνημα" κτλ. Του είχε δώσει το τηλέφωνό μου η τράπεζα, μετά από υπόδειξη του νομικού τμήματός τους - "ένας ταλαίπωρος μεροκαματιάρης είναι απλά να σας ρωτήσει μήπως είδατε κάποιον να παίρνει τα χρήματα και να φεύγει" (απίστευτο αλλά έτσι μου είπαν όταν τους πήρα να ρωτησω με ποιό δικαίωμα του έδωσαν το τηλ. μου. Και άντε και είχα δεί κάποιον σε τί θα βοηθούσε; τι είμαι, ντετέκτιβ ή πράκτορας της ΚΥΠ; Και αν ήταν κανένας τρελός και ερχόταν σπίτι μου (γιατί πχ νομίζει ότι τα πήρα εγώ) ποιός με προστάτευε εμένα;). Ευτυχως μετά από 1-2 κλήσεις σταμάτησε να με παίρνει. Ακόμα το θυμάμαι και νευριάζω.
 

Μηνύματα
20.071
Reaction score
14.368
Παράξενο, νόμιζα ότι όλα τα ΑΤΜ έχουν ενσωματωμένη κάμερα (κάτι καθρεπτάκια, κάτι πλαστικα)...
Έτσι πίστευα κι εγώ μέχρι τότε....Έχουν περάσει πολλά χρόνια Και ίσως έχει αλλάξει η κατάσταση.

Μεσα στην τράπεζα γιατί ειχαν κάμερα?

Ισως αυτός να ήταν κι ένα από το κίνητρο των κατά συρροή ληστών που ξεριζώναν ολόκληρα τα ΑΤΜ και τα έπαιρναν μαζί τους: διευκόλυνση της εργασίας τους απουσία κάμερας.

Μάλλον θα έγινε με την ευκαιρία της αντικατάστασης τους,αναβάθμιση με καθρεφτάκι....
 

Μηνύματα
778
Reaction score
375
Τελικα επικοινωνησα με την τραπεζα το πρωι και ειπαν πως θα με καλεσουν το μεσημερι που ανοιγουν το ΑΤΜ. Με καλεσαν και ειπαν πως τα βρηκαν τα χρηματα και πως πρεπει απλα να επικοινωνησουν με τα κεντρικα της Αθηνας για επιβεβαιωση ετσι ωστε αυριο πρωι να παω να παρω τα χρηματα απλα υπογραφοντας ενα χαρτι.
 
Last edited:








Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.190
Μηνύματα
2.855.501
Members
37.876
Νεότερο μέλος
grgstrts33
Top