Ξεχασμένη Mercedes 300SL Roadster στην Ελλάδα

Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
18.613
Reaction score
30.924
Απάντηση: Re: Απάντηση: Ξεχασμένη Mercedes 300SL Roadster στην Ελλάδα

ΕΜΕΝΑ ΠΑΝΤΩΣ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕ Η "ΑΜΕΡΙΚΑΝΑ" W109 300SEL 6,3

Νομίζω τέτοια ή τελοσπάντων της σειράς αυτής ήταν και η μαύρη που είχε ο Τζακ Νίκολσον στις Μάγισσες του Ήστουϊκ. Το ΙΧ του Σατανά....

 

Μηνύματα
7.229
Reaction score
1.217
Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Ξεχασμένη Mercedes 300SL Roadster στην Ελλάδα

Νομίζω τέτοια ή τελοσπάντων της σειράς αυτής ήταν και η μαύρη που είχε ο Τζακ Νίκολσον στις Μάγισσες του Ήστουϊκ. Το ΙΧ του Σατανά....

Όχι αυτή είναι η περιβόητη 600άρα, W100. Αυτοκίνητο υπερπολυτελείας, και στην εποχή του πανάκριβο. Για να καταλάβετε, σταμάτησε η παραγωγή της κάπου στο 70 και αντικαταστάτης της παρουσιάστηκε μόλις πριν δέκα χρόνια, η Maybach.



Πάντως το πρώτο sport sedan στην ιστορία, αυτό που αναφέρει παραπάνω ο Γρηγόρης είναι στην ουσία η στάνταρ Mercedes της δεκαετίας του 60 με τον κινητήρα V8 6.3 της W100. 250 αλογάκια όλα κιόλα αρκετά να κάνουν τη διαφορά.
 

Μηνύματα
29.291
Reaction score
23.364
Απάντηση: Ξεχασμένη Mercedes 300SL Roadster στην Ελλάδα

ΑΚΡΙΒΩΣ. Η 600ΑΡΑ ΜΑΛΙΣΤΑ ΕΙΝΑΙ ΑΚΟΜΑ ΠΑΝΑΚΡΙΒΗ ΚΑΘΟΤΙ ΣΥΛΛΕΚΤΙΚΗ.
ΕΙΧΕ ΒΓΕΙ ΚΑΙ ΣΕ ΕΚΔΟΣΗ PULLMAN (ΜΑΚΡΥΤΕΡΗ).
ΑΥΤΗ ΗΤΑΝ ΤΟΥ ΤΖΟΝ ΛΕΝΝΟΝ.

 



Μηνύματα
29.291
Reaction score
23.364
Απάντηση: Ξεχασμένη Mercedes 300SL Roadster στην Ελλάδα

ΣΥΝΕΧΙΖΩ......ΚΑΙ ΑΚΟΜΑ ΣΠΑΝΙΟΤΕΡΗ ΓΙΑ ΠΡΟΕΔΡΟΥΣ (Κε ΜΕΛΙΔΗ ΧΑΘΗΚΑΤΕ) ΚΑΙ ΠΑΠΕΣ Η 600 PULLMAN LANDAULET.





 

Μηνύματα
29.291
Reaction score
23.364
Απάντηση: Ξεχασμένη Mercedes 300SL Roadster στην Ελλάδα

ACHTUNG! ACTHUNG!!! ΠΡΟΣΕΧΤΕ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΚΑΙ ΛΕΠΤΟΜΕΡΕΙΑ.
ΤΥΦΛΑ ΝΑΧΕΙ Η ΡΟΛΣ!







 

Μηνύματα
7.229
Reaction score
1.217
Re: Απάντηση: Ξεχασμένη Mercedes 300SL Roadster στην Ελλάδα

Το Σάββατο το βράδυ βρήκα αυτό εδω στο γκαράζ του Gran Resort
Πανέμορφη, αλλά ούτε κατά διάνοια εξίσου σπάνια με την 300sl. Πότε πότε μπορεί κανείς να πετύχει και τον αντικαταστάτη της,



Προ τριετίας αν δεν κάνω λάθος, πίσω από ένα πλυντήριο αυτοκινήτων κοντά στο Carrefour του Αλίμου, σε μια αντιπροσωπεία αυτοκινήτων είχα δει στη βιτρίνα τις 190sl, 230sl και δε θυμάμαι την τρίτη. Έχω την αίσθηση ότι μπορεί να ήταν η 300sl αλλά δε θυμάμαι με σιγουριά. Περιττό να πω ότι μου είχαν τρέξει τα σάλια, γμτ δε βρίσκω τώρα τις φωτογραφίες...
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.671
Μηνύματα
2.869.684
Members
37.943
Νεότερο μέλος
argyrisM
Top