ΟΥΣΙΩΔΗΣ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ ΒΕΛΟΝΑΣ ΣΕ TECHNICS MK2.

Μηνύματα
24
Reaction score
0
Καλησπέρα σε όλη την παρέα του αναλογικού ήχου, τους λάτρεις του βινυλίου και όχι μόνο και επίσης να ευχηθώ καλή δύναμη σε όλους δεδομένων των συνθηκών που ζούμε.
Θα χρειαστώ την ουσιαστική και πολύτιμη βοήθειά σας σχετικά με μια ποιοτική αναβάθμιση που θέλω να κάνω αλλάζοντας την βελόνα στο πικάπ μου.
Είμαι κάτοχος ενός Technics MK2, ενός Rotel RA-980BX (2X100) και αυτά τα δύο σε συνδυασμό καταλήγουν σε δύο κολώνες Kef C7. Αυτή τη στιγμή το πικάπ φοράει την κλασική κεφαλή της Technics και πριν περίπου 6 χρόνια είχα αλλάξει και βάλει σε γνωστό μαγαζί της Αθήνας την βελόνα Ortofon 2Μ Red, την οποία και σέταραν εκεί. Για να είμαι ειλικρινής δεν μπορώ να πω πως εντυπωσιάστηκα όλα αυτά τα χρόνια με τον ήχο που ακούω. Βέβαια για να είμαστε και ειλικρινείς δεν έδωσα και 1000 ευρώ για να αλλάξω κεφαλή και βελόνα, οπότε δεδομένων των συνθηκών οι απαιτήσεις μου είναι προσγειωμένες. Ήρθε όμως σιγά σιγά η ώρα να προβώ σε μια πιο ουσιαστική αναβάθμιση της βελόνας, μήπως κι έτσι μπορέσω να ακούσω κάτι πιο "ζεστό" στα δικά μου αυτιά, λαμβάνοντας κατά το δυνατόν όσο μπορώ καλύτερο ήχο από το συγκεκριμένο ενισχυτή και τα συγκεκριμένα ηχεία. Να προσθέσω πως μέχρι πριν 2 χρόνια που απέκτησα τον Rotel έπαιζα βινύλια με τον Nad PP2 που είχα συνδεδεμένο με τον Pioneer VSX-922 (σε ένα 5.1 home cinema) μιας και ο συγκεκριμένος ραδιοενισχυτής δεν είχε ενσωματωμένο προενισχυτή.
To budget δεν μπορεί να είναι ιδιαίτερα δαπανηρό, όμως ελπίζω να είναι ουσιαστικής ηχητικής απόλαυσης και μιλάμε για ένα ποσό το πολύ έως 250 ευρώ.
Οι ερωτήσεις είναι δύο :
1) Πάμε για αγορά καινούριας βελόνας ή μεταχειρισμένης? Στην 2η περίπτωση δεκτή κάθε αξιοπρεπής και λογική πρόταση για άριστης ποιότητας βελόνα...
Και
2) Σε ποια βελόνα αναφερόμαστε?
Προσωπικά έχω υπόψιν μου την Ortofon 2M Blue ή πιστεύετε πως δεν θα δω μεγάλη διαφορά από αυτήν που έχω τώρα?
Επίσης σκέφτομαι και την Nagaoka Mp-110.
Να σημειώσω πως ορισμένα από τα βινύλια μου δεν είναι σε άριστη κατάσταση οπότε όπως καταλαβαίνετε η καταπόνηση της βελόνας είναι υπαρκτή και έντονη.
Σας ευχαριστώ πολύ για την όποια βοήθειά σας, καθότι χρήσιμη και καλοδεχούμενη...
 


Μηνύματα
407
Reaction score
312
Καλημέρα αμα θες να πας σε ζεστό ήχο δεν θα πας ξανα σε ορθοφοναπλά πράγματα.
Το λεω σαν κάτοχος 6 χρόνια ορθοφον 2m bronze έχουν την τάση να είναι πολύ φωτεινές και ψυχρές.
Θα σου πρότεινα nagaoka η την audio technica vm95ml
 
Last edited by a moderator:


Μηνύματα
24
Reaction score
0
Καλησπέρα.
ThanasisR σε ευχαριστώ για την συμβουλή σου για την 2M την Blue. Ωστόσο επειδή δεν έχω την πολυτέλεια της δοκιμής για να δω αν μου αρέσει το άκουσμα, αλλά ούτε και τη δυνατότητα να αλλάζω διαρκώς βελόνες, το ψάχνω όσο μπορώ περισσότερο προκειμένου να πάρω κάτι που θα καλύψει τις ανάγκες μου και θα με κάνει να μην ασχοληθώ για κάμποσο καιρό με την αλλαγή της βελόνας. Η αλήθεια είναι πως είμαι ελαφρώς διστακτικός για την 2M μιας και η Red που έχω πάνω τώρα δεν με βοήθησε να απολαύσω τα βινύλια μου (τουλάχιστον στο βαθμό που θα ήθελα δεδομένης της μικρής οικονομικής επένδυσής μου για μια τέτοια βελόνα).
Γι' αυτό και τώρα σκέφτομαι να δώσω κάτι παραπάνω από τα 80 ευρώ που είχα δώσει για την Ortofon και να ακούσω (κατά το δυνατόν) την ζεστασιά και την λεπτομέρεια που μου έχει λείψει.
mparaxir σκεπτόμενος την Nagaoka είχες κάποιο συγκεκριμένο τύπο στο νου σου, μιας και από αρκετούς διαβάζω και ακούω καλά λόγια για τη συγκεκριμένη εταιρία αλλά που ποτέ δεν έχω δοκιμάσει. Ας πούμε σκεφτόσουν την MP-110, την Mp-150 (που βέβαια ξεφεύγει σε τιμή) ή κάποια άλλη? Τώρα όσον αφορά στην Audio Technica που μου προτείνεις, ανάμεσα στις δύο αυτές να φανταστώ πως προτιμάς την δεύτερη λόγω της ακίδας shibata?
Θεωρείς πως θα έχει πιο ζεστό και πιο μεστό ήχο από την ml σε συνεργασία με τον βραχίονα και την κεφαλή της Technics ή με κάποια καλύτερη κεφαλή στο μέλλον? Και γενικά ανάμεσα σε όλες αυτές αντιλαμβάνομαι πως μάλλον προτιμάς την Audio Technica, ενώ παρόλα ταυτα είσαι χρόνια κάτοχος της Bronze από την οποία δεν φαίνεται να είσαι και ιδιαίτερα ικανοποιημένος.....
 

Μηνύματα
407
Reaction score
312
H shibata έχει μεγαλύτερη ακτίνα ανάγνωσης από την ML επομένως δεν μπορεί εκ φύσεως να έχει την λεπτομέρεια και ανάλυση μιας mr.
Τωρα στο ερωτημα σου οσο αφορά την bronze 2m.
ικανοποιημενος ήμουν με τον ηχο της μέχρι που έκανα ενα πείραμα μετά απο 6 χρόνια ήθελα να αλλάξω ηχο και αγόρασα μια audio technica 95ex αυτή στοιχίζει γυρω στα 60ευρω μέγιστο.
Υπολόγισα μαζα βραχιονα ώστε να πετύχω το καλύτερο αποτέλεσμα, αλλαξα πίσω βαριδιο έβαλα ποιο βαρυ 95 γραμμάρια για πετύχω συχνότητα 10hz.
Λοιπον αμα θες πιστεψε το η 95ex επαιξε καλύτερα απο την bronze ακουσα αληθινό ήχο ζεστό και οχι αυτο το φωτεινό και φωναχτο που βγαζουν οι ορθφον.
Αφου καταλαβα τι εστι αληθινος ηχος και ζεστος πηγα μετα σε μεγάλη αγορά και πλεον ειμαι κάτοχος jico sas.
Για nagaoka αμα πας ελεγα για την 150,γιατι αμα σου ελεγα για την 200 εκει ξεφευγουν οι τιμες.
Παντος οι audio technica είναι πολύ καλές πιστεψε με. Αυτες που σου πρότεινα
 

Μηνύματα
3.076
Reaction score
8.847
Καλησπέρα espan,
Συμφωνώ μαζί σου από τη στιγμή που δε σε ικανοποιεί η red ίσως να μην σου κάνει και η blue.
Πάντως στο mk2 που είχα πριν είχα βάλει την Stanton 881 και ήμουν ευχαριστημένος, φυσικά μόνο μεταχειρισμένη τη βρίσκεις.
Καλό τότε θα είναι να κοιτάξεις μία καλή Audio Technica.
 

ika

News
Μηνύματα
13.748
Reaction score
12.818
Αυτή τι περίπτωση λέει;
 

Μηνύματα
24
Reaction score
0
ThanasisR είμαι πραγματι διστακτικός για την Ortofon Blue, παρα το γεγονός πως αποτελεί μια από τις πιθανές 3-4 επιλογές μου.
Τώρα mparaxir ομολογώ πως εκπλήσσομαι ευχάριστα με τη διαφορά που είδες με μια Technica αξίας 60 ευρώ εν συγκρίσει με μια Bronze... είναι πράγματι εντυπωσιακό το αποτέλεσμα έτσι όπως το περιγραφεις.
Τέλος όσον αφορά στην Jico sas, μπορείς να γίνεις λίγο πιο συγκεκριμένος? Για τι ποσό αγοράς μιλάμε, και φαντάζομαι μιλάμε πάντα σεταρισμένη σε ΜΚ 2 ?
 

Μηνύματα
407
Reaction score
312
ThanasisR είμαι πραγματι διστακτικός για την Ortofon Blue, παρα το γεγονός πως αποτελεί μια από τις πιθανές 3-4 επιλογές μου.
Τώρα mparaxir ομολογώ πως εκπλήσσομαι ευχάριστα με τη διαφορά που είδες με μια Technica αξίας 60 ευρώ εν συγκρίσει με μια Bronze... είναι πράγματι εντυπωσιακό το αποτέλεσμα έτσι όπως το περιγραφεις.
Τέλος όσον αφορά στην Jico sas, μπορείς να γίνεις λίγο πιο συγκεκριμένος? Για τι ποσό αγοράς μιλάμε, και φαντάζομαι μιλάμε πάντα σεταρισμένη σε ΜΚ 2 ?
Ειναι ακριβη φίλε μου η jico sas σαν βελονα την βρίσκεις γύρω στα 240+ ευρω αν θυμάμαι καλά, μετά πρέπει να κάτσεις να βρεις καλή γεννήτρια το body που λέμε. Εμένα μου κόστισε γυρω στα 400ευρω σύνολο. Την ιδια δικια μου την εχω με τα ιδια τεχνικά χαρακτηριστικά την εχω ακουσει σε σπίτι φίλου με πικαπ σαν το δικο σου, αλλα βελτιωμένο πικαπ.
 

PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
Τώρα όσον αφορά στην Audio Technica που μου προτείνεις, ανάμεσα στις δύο αυτές να φανταστώ πως προτιμάς την δεύτερη λόγω της ακίδας shibata?
Νομιζω αυτο που εννοει ειναι οτι η SH ειναι εκ φυσεως πιο γλυκοηχη απο την ML ,γι αυτο την προτεινει μεταξυ των δυο, βασιζομενος μαλλον στο σχολιο σου που ειπες οτι προτιμας κατι τετοιο αλλα να εχεις και την λεπτομερεια.
Μην σε παραπλανει η σχετικα χαμηλη τιμη και των δυο.Ειναι εξαιρετικες κεφαλες.Τετοιες ακιδες τις βρισκεις σε κεφαλες με τετραψηφια τιμη.
 

Μηνύματα
3.076
Reaction score
8.847
Καλησπέρα @espan,
Μήπως σε ενδιαφέρει αυτή ?
 

K

kimon

Guest
Το ρωτώ, γιατί δεν είδα να το αναφέρει κάποιος:
Μπορούμε να αναφερόμαστε στον ήχο κεφαλών κινητού μαγνήτη χωρίς να έχουμε το βέλτιστο χωρητικό φορτίο για κάθε κεφαλή;
 

Μηνύματα
2.089
Reaction score
5.455
Λογο του οτι εχω αρκετες κεφαλες σε αντιστοιχης φιλοσοφιας πικαπ(technics sl1900)σου προτεινω να παρεις την nagaoka .Αν και απο αυτα που γραφεις δεν μπορω να καταλαβω τι θελεις να ακουσεις,γιατι αναφερεις οτι σου λειπει ζεστος ηχος,και η ortofon ειναι πολυ ζεστες αλλα υπολειπονται σε ακριβεια ,μεσο υψηλα,και ταχυτητα ,σε σχεση με αλλες.Εμενα οι αγαπημενες που κεφαλες ειναι η national panasonic c270 II η οποια ειναι αντιστοιχη με την nagaoka νομιζω 110 η jvc Z1s η Stanton 680, και μετα η ortofon 2m Red ,για το συγκεκριμενο πικαπ.
 

PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
Το ρωτώ, γιατί δεν είδα να το αναφέρει κάποιος:
Μπορούμε να αναφερόμαστε στον ήχο κεφαλών κινητού μαγνήτη χωρίς να έχουμε το βέλτιστο χωρητικό φορτίο για κάθε κεφαλή;
Aυτη παει περιπατο απο τα αποδυτηρια. Σχεδον ολα τα phono εχουν 100 pF στην εισοδο και τουλαχιστον αλλα τοσα τα καλωδια. Με τα 47kΩ να δουμε ποτε θα ασχοληθει κανενας κατασκευαστης. Εκει να δεις προβληματα.
 

K

kimon

Guest
Aυτη παει περιπατο απο τα αποδυτηρια. Σχεδον ολα τα phono εχουν 100 pF στην εισοδο και τουλαχιστον αλλα τοσα τα καλωδια. Με τα 47kΩ να δουμε ποτε θα ασχοληθει κανενας κατασκευαστης. Εκει να δεις προβληματα.
Μόλις ξανακοίταξα το τεύχος 99 , Ιουνίου 1981 του "Ήχου", όπου υπάρχει ένα σχετικό άρθρο του Θ.Σ.
Τα χωρητικα φορτία που πρέπει να βλέπει η κάθε μαγνητική κεφαλή (και που είναι το άθροισμα της χωρητικότητας των καλωδίων του βραχίονα και της αντιστοιχης του προενισχυτή) δίνονται σε έναν πίνακα (παρμένα από τους κατασκευαστές) και σε έναν δεύτερο υπήρχαν οι χωρητικότητες των βραχιόνων της εποχής. Μαζί δινόταν και το ωμικό φορτίο. Συνολικά περιλαμβάνονται πάνω από 50 εταιρείες, αριθμός καλός.
Παρατηρήσεις:
-Το συνιστώμενο ωμικό φορτίο ήταν τα 47κ , με μια-δυο εξαιρέσεις που ήταν 100κ .
-Το χωρητικό φορτίο κυμαινόταν από 80 έως 500pf.
Τα 47κ ήταν λοιπόν από τότε σχεδόν στανταρισμένη τιμή.
Το αντίθετο όμως συμβαίνει με το χωρητικό φορτίο και ,δυστυχώς, η απόκριση στις υψηλές επηρεάζεται πολύ από τυχούσες ασύμβατες τιμές.
Συμπέρασμα: ένα φόνο με επιλογή χωρητικότητας είναι απαραίτητο για μαγνητικές κεφαλές.
 


Μηνύματα
407
Reaction score
312
Λογο του οτι εχω αρκετες κεφαλες σε αντιστοιχης φιλοσοφιας πικαπ(technics sl1900)σου προτεινω να παρεις την nagaoka .Αν και απο αυτα που γραφεις δεν μπορω να καταλαβω τι θελεις να ακουσεις,γιατι αναφερεις οτι σου λειπει ζεστος ηχος,και η ortofon ειναι πολυ ζεστες αλλα υπολειπονται σε ακριβεια ,μεσο υψηλα,και ταχυτητα ,σε σχεση με αλλες.Εμενα οι αγαπημενες που κεφαλες ειναι η national panasonic c270 II η οποια ειναι αντιστοιχη με την nagaoka νομιζω 110 η jvc Z1s η Stanton 680, και μετα η ortofon 2m Red ,για το συγκεκριμενο πικαπ.
Απο που βγαζεις το συμπέρασμα οτι οι ορθοφον είναι και πολυ ζεστές; αλήθεια τώρα; 6 χρόνια 2m bronze είχα και οταν εβαλα αλλη κεφαλή κατάλαβα ζεστός ήχος
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.100
Reaction score
124.655
Σαφως και πρεπει να εχει ρυθμισεις χωρητικοτητας αλλα ..................
Αλλά να.
Ο πολύς ο κόσμος του πικάπ, αυτά δε τα ξέρει.
Μόνο για ζεστές χροιές ξέρουν να λένε..

Κωμωδία..
 

PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
Αλλά να.
Ο πολύς ο κόσμος του πικάπ, αυτά δε τα ξέρει.
Μόνο για ζεστές χροιές ξέρουν να λένε..

Κωμωδία..
Πως θα τα μαθαινε Κωστα οταν κατασκευαστες κεφαλων του ελεγαν παρε αυτη την κεφαλη βαλε την σε 47Κ και 100 pF , του ελεγαν για μια πολυ διαφορετικη (ηλεκτρικα) κεφαλη και του ελεγαν βαλε 47Κ και 100 pF, του ελεγαν αυτη ειναι υψηλοεξοδη MC βαλε 47Κ ?????
Ερχονται και οι κατασκευαστες phono και βαζουν 47Κ και 100 pF στα μηχανηματα τους (πολυ τους βολευε αυτο ε??? ) και να τα " standards ".
Eδω υπαρχουν "επαγγελματιες" που δεν ξερουν τη διαφορα ενεργου μαζας (βραχιονα/κεφαλης για τους γνωστους λογους) και βαρους κεφαλης................... και σου λενε "μια χαρα ειναι το αντιβαρο, θα ζυγιζει μια χαρα την κεφαλη".............
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.097
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top