ΟΥΣΙΩΔΗΣ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ ΒΕΛΟΝΑΣ ΣΕ TECHNICS MK2.

Μηνύματα
2.089
Reaction score
5.454
Απο που βγαζεις το συμπέρασμα οτι οι ορθοφον είναι και πολυ ζεστές; αλήθεια τώρα; 6 χρόνια 2m bronze είχα και οταν εβαλα αλλη κεφαλή κατάλαβα ζεστός ήχος
Μπορεις να μου περιγραψεις αυτο που εννοεις ζεστο ηχο; Χωρις διαθεση αντιπαραθεσης, απλα για να καταλαβω την δικη σου αντιληψη.Μηπως εισαi αυτος που την εσπασε την bronze οταν ακουσε audio technica ; Γιατι εχω ακουσει μια τετοια ιστορια;
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.100
Reaction score
124.655
Πως θα τα μαθαινε Κωστα οταν κατασκευαστες κεφαλων του ελεγαν παρε αυτη την κεφαλη βαλε την σε 47Κ και 100 pF , του ελεγαν για μια πολυ διαφορετικη (ηλεκτρικα) κεφαλη και του ελεγαν βαλε 47Κ και 100 pF, του ελεγαν αυτη ειναι υψηλοεξοδη MC βαλε 47Κ ?????
Ερχονται και οι κατασκευαστες phono και βαζουν 47Κ και 100 pF στα μηχανηματα τους (πολυ τους βολευε αυτο ε??? ) και να τα " standards ".
Δε θα τα μάθουν γιατί δε θέλουν οι ίδιοι να κάτσουν να μελετήσουν το θέμα.

Η γνώση είναι πλέον διαθέσιμη, αλλά η διάθεση για κατανάλωση γνώσης, όχι αγαπητέ μου, δεν υπάρχει. Δε θέλει γνώση ο κόσμος, όλα επιφανειακά, κι όλοι είναι ειδικοί στην επιφανειακή κριτική, αλλά ως εκ θαύματος, αυτοί οι δήθεν ειδικοί μεταξύ τους λένε αντικρουόμενες απόψεις για το ίδιο αντικείμενο.. αστείο βέβαια.

Κάποτε, τη δεκαετία του '79-80 μπορεί να ήταν πρακτικά αδύνατον να μάθει κάποιος να στήνει σωστά πικάπ, αλλά τώρα που μιλάμε μέσω ίντερνετ; Για όνομα.

Ας κάτσουν να διαβάσουν, να μάθουν.
Ειδάλλως, όλες αυτές οι αντικρουόμενες θεωρίες συνωμοσίας για γλυκές και ξινές κεφαλές, είναι αποδείξεις μόνο της άγνοιάς τους, και τίποτε άλλο. Είναι μια διαρκής κωμωδία.

Προσωπικά φυσικά έχω βαρεθεί να ασχολούμαι με τόσο βινταζ θέματα, έχω προχωρήσει σε άλλες επιλογές πιο σύγχρονες, δεν έχω πλέον ενδιαφέρον σε τέτοια θέματα, κάποτε καθόμουν και τα εξηγούσα, όχι άλλο, φτάνει εκ μέρους μου, απλώς δείχνω το μέγεθος της άγνοιάς τους, εκεί σταματάω. Όποιος αξίζει, ας το πάρει ως έναυσμα για μάθηση. Οι υπόλοιποι είναι άξιοι της μοίρας τους.

Άμα θες, πες τους τα εσύ. Ή όποιος άλλος δε βαριέται, αν και νομίζω πως πραγματικά είναι άξιοι της μοίρας τους και δεν υπάρχει χώρος για μάθηση στο μυαλό τους.
 

Μηνύματα
407
Reaction score
312
Μπορεις να μου περιγραψεις αυτο που εννοεις ζεστο ηχο; Χωρις διαθεση αντιπαραθεσης, απλα για να καταλαβω την δικη σου αντιληψη.Μηπως εισαi αυτος που την εσπασε την bronze οταν ακουσε audio technica ; Γιατι εχω ακουσει μια τετοια ιστορια;
Δεν κατσω να περιγράψω τι εννοω ζεστό ήχο γιατί αυτό που θα πω εγώ με την δικια μου αντίληψη και το θεωρό σωστό, εσυ εχεις αλλη αντίληψη το δικο σου.
Μετα απο 6 χρονια εμπειρίας με την 2m bronze, τωρα στο πικαπ μου έχω jico sas και εχω στην ακρη και μια audio technica. Τις θεωρώ τις ορθοφον την σειρά 2m bronze και μαύρη αυτες τις δυο εχω ακούσει. Φωναχτες λογου των 5mv που έχουν φωτεινές αρκετά προβολικες η σκηνή είναι μπροστά στα μουτρα σου, τονικη ισορροπία δεν υπάρχει και επειδή είναι προβολικες και πολυ φωτεινές σου δίνει την ψευδαίσθηση οτι έχουν ανάλυση αλλα δεν ειναι ετσι βγαζει ηχο σαν cd ψυχρό ηχο.
Οχι δεν ειμαι αυτός που οταν ακουσε audio technica εσπασε την bronze, εγω την εχω ακόμα. Καποια στιγμή αμα θέλω να αλλαξω ηχο μπορεί να την ξαναβάλω, μπορεί όμως.
 

Μηνύματα
2.089
Reaction score
5.454
Δεν κατσω να περιγράψω τι εννοω ζεστό ήχο γιατί αυτό που θα πω εγώ με την δικια μου αντίληψη και το θεωρό σωστό, εσυ εχεις αλλη αντίληψη το δικο σου.
Μετα απο 6 χρονια εμπειρίας με την 2m bronze, τωρα στο πικαπ μου έχω jico sas και εχω στην ακρη και μια audio technica. Τις θεωρώ τις ορθοφον την σειρά 2m bronze και μαύρη αυτες τις δυο εχω ακούσει. Φωναχτες λογου των 5mv που έχουν φωτεινές αρκετά προβολικες η σκηνή είναι μπροστά στα μουτρα σου, τονικη ισορροπία δεν υπάρχει και επειδή είναι προβολικες και πολυ φωτεινές σου δίνει την ψευδαίσθηση οτι έχουν ανάλυση αλλα δεν ειναι ετσι βγαζει ηχο σαν cd ψυχρό ηχο.
Οχι δεν ειμαι αυτός που οταν ακουσε audio technica εσπασε την bronze, εγω την εχω ακόμα. Καποια στιγμή αμα θέλω να αλλαξω ηχο μπορεί να την ξαναβάλω, μπορεί όμως.
Jico sas βελονα σε τι κεφαλη την εχεις βαλει; θελω να παρω μια για την jvc και μια για την national.
 



Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.097
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top