Οδήγηση Sennheiser HD-600

Μηνύματα
12.854
Reaction score
10.072
Πάνε σχεδόν 17 χρόνια που έχω πάρει τα HD-600. Είχα διαβάσει στον ειδικό τύπο της εποχής ότι είναι ένα πολύ καλό ζευγάρι ακουστικών σε μια τιμή που μπορούσα να πλησιάσω. Τότε όμως κανείς δεν έλεγε ότι θέλουν ισχυρή ενίσχυση. Τότε ήμουν και νέος στο χώρο, δεν ήξερα.

Πέρασαν χρόνια. Τα ακουστικά τα χρησιμοποιώ σχεδόν κάθε μέρα και τα απολαμβάνω, ήταν μια καλή αγορά που δεν μετάνιωσα ποτέ. Ποτέ όμως δεν τα είχα ακούσει πραγματικά δυνατά.

Πριν από κάποια χρόνια αγόρασα το USB DAC που έχω ακόμα. Καλές προδιαγραφές, ξεχωριστό ενισχυτή class A για τα ακουστικά, με δικό τους volume control και έξοδο λίγο πάνω από 4 volts. Μπορούσε να οδηγήσει καλά τα HD-600, δυνατά, αλλά όχι τέρμα. Κάτι μου έλειπε, ειδικά σε κομμάτια που δεν ήταν γραμμένα δυνατά (βλέπε κλασική μουσική). Πρέπει να πάρω ενισχυτή ακουστικών.

Το Δεκέμβριο, μετά από λίγο ψάξιμο, βρήκα έναν ενισχυτή, με balanced έξοδο, που είναι και της μόδας τώρα τελευταία στα ακουστικά. Τον SMSL SAP-9 Fully XLR Balanced Headphone Amplifier.
Η ισχύς του στα 300 Ωμ είναι 155 mW, που είναι αρκετή για τα HD-600. Καλό θα ήταν να είχα παραπάνω ισχύ, αλλά μετά ξεφεύγουμε σε τιμή.
Αυτόν τον ενισχυτή, τον βρήκα σε ένα Γαλλικό κατάστημα (δεν ήθελα να τον πάρω από Κίνα, για να μη μπλέξω με έξοδα εκτελωνισμού), το iaudiostore. Τον αγόρασα αλλά δεν ήρθε ποτέ. Μάλλον το εν λόγω κατάστημα δεν είναι κανονικό. Έκανα αμφισβήτηση συναλλαγής στην τράπεζα αλλά ακόμα δεν μου έχουν επιστραφεί τα 125 περίπου ευρώ που έδωσα. Ελπίζω να επιστραφούν σύντομα...

Τελικά, και μη θέλοντας να αγοράσω πάλι ενισχυτή ακουστικών, δεν μου περισσεύουν, σκέφτηκα να ψάξω τί λένε στο internet για οδήγηση των ακουστικών κατ' ευθείαν από την έξοδο ενός ενισχυτή ηχείων.

Έτσι και έγινε! Έχω στην κατοχή μου, μεταξύ άλλων, έναν class D, βασισμένο σε κάποιο TDA, 2x100 @4 Ohm και αυτόν δοκίμασα. Η σύνδεση αρχικά έγινε από την έξοδο line out του USB DAC στην είσοδο του ενισχυτή και από τις εξόδους του ενισχυτή σε κάθε μονάδα των HD-600 με καλώδιο MOGAMI Star Quad, 4 αγωγών με περίβλημα (ένα ζεύγος σε κάθε μονάδα). Επειδή το gain του ενισχυτή είμαι μεγάλο, είχα θόρυβο στα ακουστικά, οπότε επέλεξα να πάρω την έξοδο από την έξοδο ακουστικών. Ο θόρυβος μειώθηκε, αλλά και πάλι το αποτέλεσμα δεν είναι ικανοποιητικό. Βελτιώθηκε λίγο με τη χρήση 24βολτης μπαταρίας για την τροφοδοσία του ενισχυτή, αλλά και πάλι ακούγεται στα ήσυχα περάσματα της μουσικής. Ο θόρυβος εξαφανίζεται όταν δεν συνδέω είσοδο στον ενισχυτή, άρα δεν προέρχεται από αυτόν.

Σε επόμενο βήμα στο μέλλον, θα πρέπει να παρεμβάλλω μάλλον αντιστάσεις μεταξύ της εξόδου του ενισχυτή και των ακουστικών, για να μειωθεί η στάθμη όλου του σήματος, αλλά και του θορύβου. Ο ενισχυτής έχει gain να καλύψει την πτώση.

Τελικά αυτό που έγινε το Σάββατο που ασχολήθηκα, ήταν να ακούσω επιτέλους τον πλήρη ήχο των HD-600 σε όλη του τη μεγαλοπρέπεια! Τέρμα η αναζήτηση ενισχυτή ακουστικών για εμένα, εφόσον καταφέρω να περιορίσω το θόρυβο.

Ακούω γνώμες, απόψεις, αλλά και τεχνικές συμβουλές για τη μείωση του θορύβου.
 
Last edited:

Μηνύματα
12.854
Reaction score
10.072
Η λύση στο θέμα του θορύβου ήταν απλή και απορώ γιατί δεν την είχα σκεφτεί νωρίτερα. Ένας εξασθενητής σήματος για αεροπλάνο, που είχαν μαζί κάποια ακουστικά που είχα, έδωσε τη λύση σε κάποιο βαθμό.
 

Μηνύματα
777
Reaction score
820
Αυτόν τον ενισχυτή, τον βρήκα σε ένα Γαλλικό κατάστημα (δεν ήθελα να τον πάρω από Κίνα, για να μη μπλέξω με έξοδα εκτελωνισμού), το iaudiostore. Τον αγόρασα αλλά δεν ήρθε ποτέ. Μάλλον το εν λόγω κατάστημα δεν είναι κανονικό. Έκανα αμφισβήτηση συναλλαγής στην τράπεζα αλλά ακόμα δεν μου έχουν επιστραφεί τα 125 περίπου ευρώ που έδωσα. Ελπίζω να επιστραφούν σύντομα...
Μια χαρά δείχνει το μαγαζί φίλε Πέτρο. Δες εδώ: https://www.scamadviser.com/check-website/iaudiostore.fr
 

Μηνύματα
12.854
Reaction score
10.072
Δεν απάντησαν ποτέ σε πολλά μηνύματα που έστειλα, ούτε ενισχυτής ήρθε. Θα το κοιτάξω αναλυτικότερα αύριο. Εκεί που μου δείχνεις λέει ότι το μαγαζί είναι Αμερικάνικο. Το μαγαζί είναι γαλλικό, με γαλλική διεύθυνση.
 

Μηνύματα
777
Reaction score
820
Δεν βλέπω καμία αναφορά σε Αμερική. Γαλλικό λέει ότι είναι και ότι πιθανόν ο server από τον οποίο βγαίνει στο Internet να βρίσκεται Γερμανία.

Όπως και να έχει πάντως, μια αναφορά στον ευρωπαϊκο συνήγορο του καταναλωτή δεν έβλαψε ποτέ κανέναν.
 



Μηνύματα
12.854
Reaction score
10.072
Πέτρο τι κάρτα ήχου έχει ο υπολογιστής σου;
Την ενσωματωμένη στη μητρική, αλλά δεν ακούω από εκεί ;)
[DOUBLEPOST=1548230019][/DOUBLEPOST]
Μια χαρά δείχνει το μαγαζί φίλε Πέτρο. Δες εδώ: https://www.scamadviser.com/check-website/iaudiostore.fr
Έχεις δίκιο. Χτες, διέκοψα το παραθυράκι που πέταξε, με αποτέλεσμα να μην κάνει όλη την ανάλυση. Σήμερα το έτρεξα και όντως δείχνει Γαλλία.
 

Μηνύματα
12.854
Reaction score
10.072
Μήπως βοηθάει αυτό?

«The Problem With Loudspeakers
Herb Reichert | Aug 25, 2018»

https://www.audiostream.com/content/problem-loudspeakers
Η αλήθεια είναι ότι η πρώτη σελίδα με τρόμαξε. Στη συνέχεια όμως στη δεύτερη σελίδα διάβασα αυτά που βίωσα κι εγώ όταν συνέδεσα τα ακουστικά στον έξοδο του ενισχυτή.
Και σε διάβασμα ανάμεσα από τις γραμμές βλέπουμε:

Most importantly, there were no crossovers, voltage dividers, or filter networks. Nothing was gumming up the combustion chamber or messing with the compression ratio. There was no time-smearing energy-robbing mishegas in some black hole between the amp and the quivering cones
8-)
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Να προτιμώνται από τους αναγνώστες πιο αξιόπιστοι γαλλικοί ιστότοποι όπως το audiophonics.fr
Η αλήθεια είναι ότι η πρώτη σελίδα με τρόμαξε...
Πολύ διασκεδαστικόν...
"...That is why last month I suggested that “The Problem With Tubes” was really a problem with speakers..."
Χα χα χα ...
Σαν ένας υπέρβαρος που θα ισχυριζόταν ότι το ΄΄πρόβλημα΄΄ δεν είναι τα κιλά του,αλλά το ύψος που θα είναι δυσανάλογα μικρό για το...βάρος του.:p
Και τώρα μια σελίδα λιγότερο...΄΄διασκεδαστική΄΄:
https://robrobinette.com/RobinetteBox.htm


 


PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.211
Αρχικά δες, τι σχέση υπάρχει μεταξύ της γείωσης του σήματος και του σασί της συσκευής.
Γενικά οι ψηφιακοί τσιμπάνε εύκολα θόρυβο από την είσοδο τους και τον ενισχύουν.
Δες και την τιμή της αντίστασης εισόδου.
 
Last edited:

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.211
Επίσης μια σκέτη αντίσταση εν σειρά δεν θα προσφέρει κάτι σε 300 Ωμ ακουστικά. Χρειάζεται διαιρέτης τάσης, δικτύωμα αντιστάσεων δηλαδή, για να ρίξει σε ικανοποιητικά επίπεδα την στάθμη και ταυτόχρονα να βλέπει σχετικά χαμηλή αντίσταση η έξοδος του ενισχυτή.
 

Μηνύματα
12.854
Reaction score
10.072
Επίσης μια σκέτη αντίσταση εν σειρά δεν θα προσφέρει κάτι σε 300 Ωμ ακουστικά. Χρειάζεται διαιρέτης τάσης, δικτύωμα αντιστάσεων δηλαδή, για να ρίξει σε ικανοποιητικά επίπεδα την στάθμη και ταυτόχρονα να βλέπει σχετικά χαμηλή αντίσταση η έξοδος του ενισχυτή.
Άρα, αυτό που δείχνει στο σχέδιο του παραπάνω υπερσυνδέσμου:

 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.211
Κάπως έτσι θα είναι. Δεν υπάρχει λόγος να <<βλέπει>> ο ενισχυτής σου 8 Ωμ φορτίο και να ζορίζεται. Κάλλιστα μπορεί να βλέπει 32 Ωμ και να δουλεύει ποιο χαλαρά, με μικρότερες παραμορφώσεις.
Ο συνδυασμός αντιστάσεων έχει να κάνει με τα ωμ των ακουστικών σου και την μέγιστη τάση εξόδου του τελικού.
 

Μηνύματα
12.854
Reaction score
10.072
Χμ, μαθηματικά μυρίζομαι.

Μέγιστη τάση εξόδου μάλλον θα υπολογίζεται από τις προδιαγραφές ισχύος του.
Τα ακουστικά είναι 300 ωμ.
 

Σταύρος Λαγκαδιανός

Το αγοράκι με τα σπίρτα
Μηνύματα
8.232
Reaction score
27.035
Να προτιμώνται από τους αναγνώστες πιο αξιόπιστοι γαλλικοί ιστότοποι όπως το audiophonics.fr
Χα χα χα ...
Σαν ένας υπέρβαρος που θα ισχυριζόταν ότι το ΄΄πρόβλημα΄΄ δεν είναι τα κιλά του,αλλά το ύψος που θα είναι δυσανάλογα μικρό για το...βάρος του.:p
Εγώ το ξέρω πως δεν είμαι καλαμπόκι. Ο Βότανος, το ξέρει??
[DOUBLEPOST=1548249810][/DOUBLEPOST]
Χμ, μαθηματικά μυρίζομαι.
Όλα μαθηματικά είναι :lol:;)
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.211
Αν υποθέσουμε πως ο ενισχυτής σου είναι 18 watts σε 8 Ωμ ηχείο, θα έχει μια τάση εξόδου 12 volts.
Τα ακουστικά σου είναι 300 Ωμ και δέχονται μέγιστη ισχύ γύρω στα 0,2 watts. Για να υπάρχει περιθώριο υπολογίζουμε 0,3.
Για να πάρουμε τα 0,3 watt σε φορτίο 300 Ωμ χρειάζεται τάση 9,5 volts.
Άρα πτώση τάσης 2,5 volts στην εν σειρά αντίσταση.
Βάζοντας 5,6 Ωμ αντίσταση σε σειρά και 22 Ωμ παράλληλα με τα ακουστικά σου είμαστε ΟΚ και η έξοδος του ενισχυτή <<βλέπει>> 26 Ωμ φορτίο.
Η αντίσταση των 5,6 Ωμ να είναι τουλάχιστον 2 watt και η 22 τουλάχιστον 5 watt.
 

Μηνύματα
12.854
Reaction score
10.072
Αν υποθέσουμε πως ο ενισχυτής σου είναι 18 watts σε 8 Ωμ ηχείο, θα έχει μια τάση εξόδου 12 volts.
Τα ακουστικά σου είναι 300 Ωμ και δέχονται μέγιστη ισχύ γύρω στα 0,2 watts. Για να υπάρχει περιθώριο υπολογίζουμε 0,3.
Για να πάρουμε τα 0,3 watt σε φορτίο 300 Ωμ χρειάζεται τάση 9,5 volts.
Άρα πτώση τάσης 2,5 volts στην εν σειρά αντίσταση.
Βάζοντας 5,6 Ωμ αντίσταση σε σειρά και 22 Ωμ παράλληλα με τα ακουστικά σου είμαστε ΟΚ και η έξοδος του ενισχυτή <<βλέπει>> 26 Ωμ φορτίο.
Η αντίσταση των 5,6 Ωμ να είναι τουλάχιστον 2 watt και η 22 τουλάχιστον 5 watt.
Γύρω στα 32 watt ανά κανάλι @ 8Ω, 64 watt @ 4Ω (1% THD+N) είναι ο ενισχυτής.
Και πολύ έβαλες 9,5 volts. Δε θα έδινα πάνω από 7 (μέτρησα λίγο πάνω από 6 στα 60 Hz όταν "τερμάτισαν" τα ακουστικά)
Πάω για επιδρομή στις αντιστάσεις του πατέρα μου, με τις τιμές που υπολόγισες!
 

Μηνύματα
12.854
Reaction score
10.072
Αντί για 5,6 έβαλα 4,7 και αντί για 22 έβαλα 27, αυτές βρήκα.
Έπεσε η στάθμη του ήχου, αλλά ο θόρυβος, στην πραγματικότητα, φύσιμα, ακούγεται ακόμα. Χρειάζομαι περισσότερη πτώση.
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.610
Μηνύματα
2.867.835
Members
37.939
Νεότερο μέλος
geo kok
Top