Οδήγηση Sennheiser HD-600

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.210
Και θα συνεχίσει να ακούγεται κατ'αναλογία, από την στιγμή που η έξοδος του ενισχυτή σου έχει φύσημα.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.347
Reaction score
125.291
Ναι βρε, το θόρυβο πρέπει να αντιμετωπίσεις, όχι τη στάθμη...

Άμα θες να χρησιμοποιήσεις τυπικό ενισχυτή ηχείων για τα ακουστικά σου, σου αρκεί κάποιος που να βγάζει 7,5 βατ στα 8 ωμ, ή αλλιώς, με 7.75 βολτ εξόδου, ώστε στα 300 ωμ να βγάζει 0.2 βατ.

Υψηλό λόγο σήματος προς θόρυβο θες, δηλαδή χαμηλό κατώφλι θορύβου, το οποίο σε τυπικό ηχείο δεν ακούγεται εύκολα, γιατί δε βάζεις το αυτί σου στο Τουίτερ...
 
Last edited:

Μηνύματα
12.849
Reaction score
10.064
Και θα συνεχίσει να ακούγεται κατ'αναλογία, από την στιγμή που η έξοδος του ενισχυτή σου έχει φύσημα.
Όταν λες κατ' αναλογία, εννοείς ότι μπορώ να ρίξω πάρα πολύ τη στάθμη του φυσίματος, σε μη ακουστά επίπεδα, αλλά έτσι θα πέσει και η στάθμη του σήματος; Αν ναι, αυτό θέλω.

Δοκιμές δεν θα προλάβω σήμερα, αύριο απόγευμα θα μπορέσω.
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.210
Όταν λες κατ' αναλογία, εννοείς ότι μπορώ να ρίξω πάρα πολύ τη στάθμη του φυσίματος, σε μη ακουστά επίπεδα, αλλά έτσι θα πέσει και η στάθμη του σήματος; Αν ναι, αυτό θέλω.

Δοκιμές δεν θα προλάβω σήμερα, αύριο απόγευμα θα μπορέσω.
Ναι, τα δύο αυτά θα μειώνονται παρέα.
 

Μηνύματα
12.849
Reaction score
10.064
Ε, μια χαρά, ο ενισχυτής έχει να δώσει γκάζι ακόμα. Για πες είτε συνδιασμό αντιστάσεων είτε τον τρόπο να υπολογίζω μόνος μου!

Αυτό διαβάζω τώρα, αν βοηθάει.
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.210
Ε, μια χαρά, ο ενισχυτής έχει να δώσει γκάζι ακόμα. Για πες είτε συνδιασμό αντιστάσεων είτε τον τρόπο να υπολογίζω μόνος μου!

Αυτό διαβάζω τώρα, αν βοηθάει.
Βοηθάει. Απλά για την R2 υπολογίζεις την τιμή της καθαρής αντίστασης, με τα 300 Ωμ των ακουστικών σου παράλληλα.
 


Μηνύματα
12.849
Reaction score
10.064
Θα ήθελα να συμπληρώσω και κάτι ακόμα στο θέμα.
Αφορά έναν ενισχυτή ακουστικών που προσπάθησα να αγοράσω πριν από λίγους μήνες. Ήταν ο SMSL SAP-9 Balanced Headphone Amp. Σύμφωνα με τις προδιαγραφές του είναι αρκετά δυνατός στα 300 Ohm γα τα HD-600. Απέφυγα να τον πάρω από Amazon γιατί η αποστολή θα γινόταν από Κίνα και φοβήθηκα μήπως εκτελωνιστεί με extra κόστος. Για αυτό διάλεξα ένα Γαλλικό κατάστημα. Παρασκευή 12 Οκτωβρίου 2018 τον αγόρασα και πλήρωσα επιτόπου με κάρτα 124 ευρώ. Έβγαλε μήνυμα όμως (αφού πλήρωσα) ότι δεν ήταν διαθέσιμος. Τρίτη πήραν τα λεφτά, αλλά εγώ ήδη άρχισα να φοβάμαι για απάτη με ψεύτικο κατάστημα. Έλεγξα τη διεύθυνσή τους στο Google Street Maps και δεν είδα κάτι που να μοιάζει με κατάστημα ή έστω αποθήκες.
Ξεκίνησα να τους; στέλνω μηνύματα κάθε μέρα για 2 εβδομάδες και φυσικά δεν απάντησαν σε κανένα.
Έκανα αμφισβήτηση συναλλαγής στην τράπεζά μου και ευτυχώς την περασμένη εβδομάδα το κατάστημα μου επέστρεψε όλο το ποσό που είχα δώσει.
Δεν έγραψα κάτι νωρίτερα γιατί δεν ήθελα, πριν πάρω την επιστροφή.
 

Μηνύματα
12.849
Reaction score
10.064
Τελικά βρέθηκε λύση για την οδήγηση των HD-600 με τη μορφή του audio interface E-MU 1820m που έχει ενσωματωμένο ενισχυτή ακουστικών.

•Frequency Response: +0.0/-0.35 dB, 20 Hz - 20 kHz
•THD+N (1 kHz, max level)- 33 ohm load: -69 dB (0.035%)
- 600 ohm load: -94 dB (0.002%)
•SNR (A-weighted): 117 dB
•Dynamic Range (A-weighted): 117 dB
•Stereo Crosstalk (1 kHz at -1 dBFS, 600 ohm load):< -100 dB
•Maximum Output Power: 500 mW
•Output impedance: 22 ohms
•Gain Range: 85 dB

Τα 500mW είναι υπεραρκετά!
 

Sonorus

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
888
Reaction score
807
Όπως και η εμπέδηση εξόδου.
22Ω είναι πολλά , τα 600 δεν θα έχουν πρόβλημα αλλά αν στο μέλλον πάρεις κανένα ακουστικό με χαμηλή αντίσταση τότε θα έχεις πρόβλημα.
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.210
Σωστά τα λέει ο Sonorus. Κανονικά, η αντίσταση εξόδου ενός ενισχυτή για οδήγηση ακουστικών πρέπει να είναι κάτω από 5 Ωμ.
Η δε ισχύς τουλάχιστον 1,5 watt.
Αλλού και αλλού ξέρουμε να λέμε για 200αρες watts ενώ είναι το ίδιο πράγμα στην ουσία.:p
 

Sonorus

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
888
Reaction score
807
Θα προτείνω αν υπάρχει ήδη καλή πηγή τον νέο Schiit Magni 3+ (ή Heresy) και έχεις κλείσει από θέμα ενισχυτή.
 

Μηνύματα
40
Reaction score
29
Θα προτείνω αν υπάρχει ήδη καλή πηγή τον νέο Schiit Magni 3+ (ή Heresy) και έχεις κλείσει από θέμα ενισχυτή.
Επειδή έχω και εγώ τα HD600, o Atom της JDS Lab συγκριτικά με τον Schiit Magni 3+ υστερεί σημαντικά; Από θέμα τιμής είναι στα ίδια επίπεδα.
 

Sonorus

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
888
Reaction score
807
Όχι δεν υστερεί σημαντικά αφού πάνω κάτω είναι στην ίδια ισχύ με το Magni να είναι πιο δυνατό.
Ο Atom είναι αντίστοιχος με τον Heresy , ενώ ο Magni 3+ είναι διακριτή υλοποίηση.
 

Μηνύματα
12.849
Reaction score
10.064
Όπως και η εμπέδηση εξόδου.
22Ω είναι πολλά , τα 600 δεν θα έχουν πρόβλημα αλλά αν στο μέλλον πάρεις κανένα ακουστικό με χαμηλή αντίσταση τότε θα έχεις πρόβλημα.
Δε με βλέπω να αλλάζω ακουστικά. Τα HD-600 με καλύπτουν πλήρως.
Σωστά τα λέει ο Sonorus. Κανονικά, η αντίσταση εξόδου ενός ενισχυτή για οδήγηση ακουστικών πρέπει να είναι κάτω από 5 Ωμ.
Η δε ισχύς τουλάχιστον 1,5 watt.
Αλλού και αλλού ξέρουμε να λέμε για 200αρες watts ενώ είναι το ίδιο πράγμα στην ουσία.:p
Μπορώ να κάνω κάτι στο τμήμα του ενισχυτή ακουστικών για να μειώσω την αντίσταση εξόδου; Χρειάζεται;
Όσο για την ισχύ, αυτή είναι δεν μπορώ να κάνω κάτι. Επίσης, το volume δεν μπορώ να το βάλω πάνω από "και δέκα" γιατί παίζουν πολύ δυνατά.
 

Sonorus

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
888
Reaction score
807
Αν την έχεις την συσκευή ήδη και παίζει καλά και είσαι ευχαριστημένος δεν υπάρχει λόγος για αλλαγή.
Νόμισα πως είσαι στην αναζήτηση.
 

Μηνύματα
12.849
Reaction score
10.064
Την πήρα τη συσκευή και είμαι ικανοποιημένος. Δες εδώ:


Επίσης, σπάνια ακούω με ακουστικά τώρα πια.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.595
Μηνύματα
2.865.287
Members
37.934
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top