Οδηγός αγοράς συνοδών ενεργών ηχείων

Μηνύματα
99
Reaction score
320
Όταν γράφω "συνοδών" δεν εννοώ high class golden vip verified, έτσι;

ΟΚ, τα πήραμε τα ενεργά, τι Dac παίρνουμε και πάνω απ' όλα τι καλώδια;
Και δεν εννοώ μόνο XLR, αλλά και καλώδια Optical, USB ακόμη και τροφοδοτικό για Dac.


Τα τελευταία 2 χρόνια που σας διαβάζω, από γνώσεις/προτάσεις σε ενεργά ηχεία έχω fullάρει.
Στα συνοδά όμως, έχω πάρα πολλές απορίες (ειδικά στα καλώδια) και προτάσεις δύσκολα βρίσκω.

------------------------------------

ΚΕΦΑΛΑΙΟ DAC (balanced εννοείται):

Σε περίπτωση που δεν μπορεί κάποιος να πάρει Mini DSP, τι VFM Dac μπορεί να χτυπήσει;

Απ' ότι έχω καταλάβει, μερικές από τα καλύτερες επιλογές
μπορούν να βρεθούν στο https://www.audiophonics.fr Π.χ. :


Επιλογές που υπάρχουν και στην Ελλάδα (αλλά χωρίς XLR L-R και αυτό με χαλάει):


Πέρα από τα παραπάνω παίζει και αυτό (απ'όσο θυμάμαι υπάρχει και πωλητής Ελλάδα).:


Μου διαφεύγει κάτι στα παραπάνω; Υπάρχει κάτι λάθος ή κάτι άλλο που αξίζει τουλάχιστον
στην τρέχουσα χρονική περίοδο; (είπαμε VFM, μην αρχίσουμε και ανεβαίνουμε πολύ,
γιατί όσο ανεβαίνει το budget τόσο πιο κοντά στο Mini DSP φτάνουμε)



---------------------------------------------

ΚΕΦΑΛΑΙΟ ΚΑΛΩΔΙΑ (για ενεργά):

Μαύρα μεσάνυχτα εδώ. Έχω δει κάποιες κριτικές σε Thomann και Amazon, αλλά δεν έχω κατασταλάξει πουθενά.

Οπότε, πολυαγαπημένοι & πολυμελετημένοι άνθρωποι του forum, προτείνετε:

1) Καλώδια XLR. Κατά προτίμηση "XLR το XLR" (αν θέλετε να βάλετε και TRS ή κάτι άλλο, up to you).
2) Καλώδια optical-toslink-πωςταλενε.
3) Καλώδια Usb σε περίπτωση που θέλουμε να συνδέσουμε το Dac με Usb (για x/y λόγους).
4) Καλώδιο τροφοδοσίας σε περίπτωση που το Dac που μας ενδιαφέρει το χρειάζεται.*

*Μην βαράτε, σοβαρά μιλάω και δεν ρωτάω ως "audiophile" τροφοδοτικό, εννοώ -απλά- ποιό τροφοδοτικό.
Και η απάντηση "πάρε ένα τόσαV από το x-shop" δεν επαρκεί. Links παρακαλώ και αν γίνεται και εμπειρίες.


Ευχαριστώ! 🖤





Αν το topic δημιουργήθηκε σε μη-σωστή κατηγορία, παρακαλώ να μεταφερθεί εκεί που πρέπει (στείλτε και ένα iBAN για το 50€υρο).
 
Last edited:

Ultra Audio

Επαγγελματίας
Μηνύματα
3.811
Reaction score
2.229
Καλημέρα,

Σχετικά με την αναφορά σας για το ZEN DAC, θέλουμε να σας επισημάνουμε ότι είναι full balanced discrete DAC --- (όπως full balanced είναι και όλη η σειρά ΖΕΝ)---.

Στην έξοδο balanced 4.4 pentaconn παίρνετε πλήρες ισορροπημένο σήμα με το καλώδιο pentaconn --> Dual male XLR

όπως αυτό, που κάνουμε custom με Wireworld αγωγό και XLR.
9EDB46F4-7D0E-49C7-80A6-F5DF4C052D5D.jpeg



Στο διαδίκτυο βρίσκεις και πολλές άλλες επιλογές σε ένα εύρος τιμών.

Τέλος υπάρχει και ποικιλία εξωτερικών aftermarket τροφοδοτικών για αυτό, που αναβαθμίζουν την απόδοση, όπως τα iFi iPower , iFI iPOWER-X, Keces Audio P3, κλπ.....
 

Μηνύματα
1.297
Reaction score
2.573
Να πω για καλώδια γιατί το έχω ψάξει πολύ τώρα τελευταία και έχω καταλήξει σε....
Να τα φτιάξεις μόνος σου ,από τους κατασκευαστές μέχρι τον ηλεκτρονικό της γειτονιάς ζητάνε από 5 μέχρι 8 ευρώ την κόλληση.
Άμα έχεις πολλά είναι λογαριασμός
neutrik βύσματα και κάποιο μικροφωνικο καλώδιο π.χ belden,Mogami,van damme είναι αρκετά . Δεν χρειάζεσαι τίποτα ακριβότερο
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.405
Reaction score
125.593
Βασικά το ότι πήρες "ενεργά", δε λέει τίποτα.

Δηλαδή πήρες 2 ηχεία; Και τα σαμπ τα πήρες; Πόσα πήρες δε μας είπες.. :lol:

Σε κάθε περίπτωση, χρειάζεται ένα μηχάνημα να κάνει τα βασικά, να κάνει κρος, να βγάλει εξόδους για σαμπ, να κάνει ισοσταθμιση, δηλαδή να έχει αρκετά πλούσιες δυνατότητες DSP.

Να χώσεις μια ρημαδα ταργκετ κερβ μωρέ!

E, dac έχει ενσωματωμένα αυτό το μηχάνημα.

Άρα, τα "συνοδά" των ενεργών, είναι ίδια με τα "συνοδά" των παθητικών (απλώς δε χρειάζονται τελικοί), και είναι τυπικά ένας πολυκάναλος AV processor.

Ειδάλλως, ψάχνετε για σκέτο Α processor, μονοκάναλο ή 16-κάναλο δε ξέρω, εσείς ξέρετε καλύτερα.

Εγώ ξέρω πως για μικρό δωμάτιο θα θες να στήσεις 5.Χ σεταπ, και θα χρειαστείς 4 σαμπ, άρα θες 9 προενισχυτικές εξόδους με το καλημέρα, και ισάριθμα ενσωματωμένα Ντακ, κρος κλπ.
 

Μηνύματα
99
Reaction score
320
costas EAR τα παραπάνω μου είναι γνωστά (τα έχεις επαναλάβει μόνο "x στη νιοστή" φορές). 😅
Όπως και τη "φθηνή" πρόταση με Presonus Spectre S8, subs, dsp κτλ, πόσο έβγαινε 7-8 χιλιάρικα...

Για να βοηθήσω, πάρτο λίγο αλλιώς:

Κάποιος θέλει να εισέλθει στο χώρο των ενεργών (ίσως και στον ήχο τον ίδιο), σκεφτόμενος
να στήσει κάτι αξιόλογο VFM ξεκινώντας με μια desktop υλοποίηση, δηλ. αριστερά & δεξιά της
οθόνης σε απόσταση 40-50cm. Πήρε το "x" ζευγάρι ενεργά, από καλώδια τι παίρνει; Ότιναναι;

EDIT: Αν δε σε βολεύει το παραπάνω, ΟΚ πήρε κάποιος 5 ή 7 ενεργά και 4-8 sub και Trinnov,
τι καλώδια XLR να πάρει; (και κανά optical) Μάρκα/μοντέλο, από Ελλάδα ή από έξω, κανά link...

--

Ultra Audio το γνωρίζω γι' αυτό και το προτείνω, αλλά προσωπικά με χαλάει
που δεν έχει left-right εξόδους XLR και απαιτείται διαφορετικός τύπος καλωδίου.
 
Last edited:


Ultra Audio

Επαγγελματίας
Μηνύματα
3.811
Reaction score
2.229
Ultra Audio το γνωρίζω γι' αυτό και το προτείνω, αλλά προσωπικά με χαλάει
που δεν έχει left-right εξόδους XLR και απαιτείται διαφορετικός τύπος καλωδίου.
Για μικρές συσκευές αυτό είναι το μέλλον.....το καλώδιο ίδιο είναι απλά στην μία μεριά το βύσμα είναι το νέο Sony Pentaconn 4.4.

Αλλά, κατανοώ ότι θες classic XLR all the way, δες τότε το ΝΕΟ

NEOback.jpg
6F8C8E5C-0C5C-4240-82CC-87837B549D92_1_201_a.jpeg
 

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.443
Reaction score
15.136
Όταν γράφω "συνοδών" δεν εννοώ high class golden vip verified, έτσι;

ΟΚ, τα πήραμε τα ενεργά, τι Dac παίρνουμε και πάνω απ' όλα τι καλώδια;
Και δεν εννοώ μόνο XLR, αλλά και καλώδια Optical, USB ακόμη και τροφοδοτικό για Dac.


Τα τελευταία 2 χρόνια που σας διαβάζω, από γνώσεις/προτάσεις σε ενεργά ηχεία έχω fullάρει.
Στα συνοδά όμως, έχω πάρα πολλές απορίες (ειδικά στα καλώδια) και προτάσεις δύσκολα βρίσκω.

------------------------------------

ΚΕΦΑΛΑΙΟ DAC (balanced εννοείται):

Σε περίπτωση που δεν μπορεί κάποιος να πάρει Mini DSP, τι VFM Dac μπορεί να χτυπήσει;

Απ' ότι έχω καταλάβει, μερικές από τα καλύτερες επιλογές
μπορούν να βρεθούν στο https://www.audiophonics.fr Π.χ. :


Επιλογές που υπάρχουν και στην Ελλάδα (αλλά χωρίς XLR L-R και αυτό με χαλάει):


Πέρα από τα παραπάνω παίζει και αυτό (απ'όσο θυμάμαι υπάρχει και πωλητής Ελλάδα).:


Μου διαφεύγει κάτι στα παραπάνω; Υπάρχει κάτι λάθος ή κάτι άλλο που αξίζει τουλάχιστον
στην τρέχουσα χρονική περίοδο; (είπαμε VFM, μην αρχίσουμε και ανεβαίνουμε πολύ,
γιατί όσο ανεβαίνει το budget τόσο πιο κοντά στο Mini DSP φτάνουμε)



---------------------------------------------

ΚΕΦΑΛΑΙΟ ΚΑΛΩΔΙΑ (για ενεργά):

Μαύρα μεσάνυχτα εδώ. Έχω δει κάποιες κριτικές σε Thomann και Amazon, αλλά δεν έχω κατασταλάξει πουθενά.

Οπότε, πολυαγαπημένοι & πολυμελετημένοι άνθρωποι του forum, προτείνετε:

1) Καλώδια XLR. Κατά προτίμηση "XLR το XLR" (αν θέλετε να βάλετε και TRS ή κάτι άλλο, up to you).
2) Καλώδια optical-toslink-πωςταλενε.
3) Καλώδια Usb σε περίπτωση που θέλουμε να συνδέσουμε το Dac με Usb (για x/y λόγους).
4) Καλώδιο τροφοδοσίας σε περίπτωση που το Dac που μας ενδιαφέρει το χρειάζεται.*

*Μην βαράτε, σοβαρά μιλάω και δεν ρωτάω ως "audiophile" τροφοδοτικό, εννοώ -απλά- ποιό τροφοδοτικό.
Και η απάντηση "πάρε ένα τόσαV από το x-shop" δεν επαρκεί. Links παρακαλώ και αν γίνεται και εμπειρίες.


Ευχαριστώ! 🖤





Αν το topic δημιουργήθηκε σε μη-σωστή κατηγορία, παρακαλώ να μεταφερθεί εκεί που πρέπει (στείλτε και ένα iBAN για το 50€υρο).

Αν δεν έχεις εξασφαλίσει τρόπο να ρυθμίζεις ένταση μην αγοράζεις τίποτα....
Κάποια dac έχουν volume control, κάποια όχι.
Να το χέσω το xlr άμα δε μπορώ να ρυθμίσω ένταση (ή έστω να έχω φροντίσει να το κάνω με κάποιο άλλο σοβαρό τρόπο).

Επίσης η focurite που αναφέρεις (όπως και το ΖΕΝ αλλά αυτό έχει ήδη απαντηθεί) έχει balanced συνδέσεις.
Αν θες balanced συνδέσεις καμιά αντίρρηση, μαζί σου, αλλά μην κολλάς στο ...βύσμα.
Δεν είναι απαραίτητο να είναι XLR, έλεος πια (δεν πάει σε σένα το έλεος), και το TRS που ζει και βασιλεύει στα studios που τόσο συχνά μνημονεύονται εδώ μέσα μια χαρά είναι.
 

Μηνύματα
12.854
Reaction score
10.072
Να πω για καλώδια γιατί το έχω ψάξει πολύ τώρα τελευταία και έχω καταλήξει σε....
Να τα φτιάξεις μόνος σου ,από τους κατασκευαστές μέχρι τον ηλεκτρονικό της γειτονιάς ζητάνε από 5 μέχρι 8 ευρώ την κόλληση.
Άμα έχεις πολλά είναι λογαριασμός
neutrik βύσματα και κάποιο μικροφωνικο καλώδιο π.χ belden,Mogami,van damme είναι αρκετά . Δεν χρειάζεσαι τίποτα ακριβότερο
Όταν ο πατέρας μου είχε το μαγαζί και ερχόταν κάποιος και του ζητούσε να του κάνει κάνα δυο κολλήσεις, τις έκανε τσάμπα. Αλλά εκεί μας κατάντησαν, να ζητάμε λεφτά για κολλήσεις....
ξεκινώντας με μια desktop υλοποίηση, δηλ. αριστερά & δεξιά της
οθόνης σε απόσταση 40-50cm. Πήρε το "x" ζευγάρι ενεργά, από καλώδια τι παίρνει; Ότιναναι;
Belden 46349
 

Μηνύματα
1.297
Reaction score
2.573
Όταν ο πατέρας μου είχε το μαγαζί και ερχόταν κάποιος και του ζητούσε να του κάνει κάνα δυο κολλήσεις, τις έκανε τσάμπα. Αλλά εκεί μας κατάντησαν, να ζητάμε λεφτά για κολλήσεις....
Μεγάλη συζήτηση....
Παίζει ρόλο το ποσοστό κέρδους.
αν πάρεις για παράδειγμα τα φίδια τα πανάκριβα θα στα κολλήσουν τσάμπα και θα στα καλτσώσουν τζαμπέ
 


Akis_G

Τηγανιτοειδές (κόντρα πλακέ) μπάσο!
Μηνύματα
2.313
Reaction score
7.826
Κάποιος θέλει να εισέλθει στο χώρο των ενεργών (ίσως και στον ήχο τον ίδιο), σκεφτόμενος
να στήσει κάτι αξιόλογο VFM ξεκινώντας με μια desktop υλοποίηση, δηλ. αριστερά & δεξιά της
οθόνης σε απόσταση 40-50cm. Πήρε το "x" ζευγάρι ενεργά, από καλώδια τι παίρνει; Ότιναναι;
Ν Α Ι !!
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.967
Reaction score
20.486
@zomg Από interconnect σε Canare προτείνω το L-4E6S. Το έχω χρησιμοποιήσει σε έξι (6) XLR interconnects, τα 4 εξ αυτών μεγάλου μήκους (> 3 μέτρα) για οικιακό χώρο.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.405
Reaction score
125.593
Πήρε το "x" ζευγάρι ενεργά, από καλώδια τι παίρνει; Ότιναναι;
Οκ, για πολλοστή φορά κι αυτό.
Παίρνεις τηλέφωνο τον Ζαπαντη, του λες ότι θες 2 μέτρα ή 62 μέτρα, όσο θες τέλος πάντων, και ρωτάς το εξής απλό:

Σε μογκαμακι ή μπλελντενάκι τι φτηνή επιλογή έχουμε για XLR; A, πιάσε και κάνα νιουτρικ βύσμα να τελειώνουμε.

Χονδρικά στα 3€ το μέτρο, θα πάρεις ένα οποιοδήποτε καλώδιο σου πουλήσει, που θα είναι εντός προδιαγραφών για τη χρήση.

Το καλώδιο εφόσον γράφει στην ουγια μπελντεν ή μογκαμι, είναι μετά βεβαιότητας "εντός προδιαγραφών".

Αντιθέτως, τα σαμπ σου είναι μάλλον εκτός προδιαγραφών για τα απαιτούμενα spl και την απαιτούμενη απόκριση, το RT 60 του χώρου σου είναι εντελώς εκτός προδιαγραφών, η απόσταση ακρόασης είναι για το ανάθεμα εκτός προδιαγραφών, το τρίγωνο ακρόασης είναι συνήθως πιο εκτός προδιαγραφών πεθαίνεις, οι στάθμες που ακούς πιθανώς εκτός προδιαγραφών, η τοποθέτηση των ηχείων στο χώρο έχει γίνει επειδή έτσι βόλευε, κλπ κλπ κλπ.


Και ρωτάτε για καλώδια. Οκ, ρωτήστε το Λέανδρο, εμένα δε με χρειάζεστε, λέω τις προδιαγραφές στα υπόλοιπα. ;)
 

Μηνύματα
99
Reaction score
320
Να απασχολήσω τον άνθρωπο να ασχοληθεί μαζί μου για 2 καλώδια των 2 μέτρων; :oops: :( 😔
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.405
Reaction score
125.593
Να απασχολήσω τον άνθρωπο να ασχοληθεί μαζί μου για 2 καλώδια των 2 μέτρων; :oops: :( 😔
Ναι.
Δουλειά του είναι.

Και στο σουπερμάρκετ πας για ένα γάλα.
Δε χρειάζεται να σηκώσεις τα ράφια..
 

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.443
Reaction score
15.136
Στο ηλεκτρονικάδικο της γειτονιάς σου. Eγώ σε επαρχιακή πόλη βρίσκω και Neutrik.
Αν δεν έχεις κοντά και θα παραγγείλεις αναγκαστικά, από όπου παραγγείλεις το dac πάρε και 4 βύσματα και μερικά μέτρα καλώδιο, ακόμη και ας μην είναι από αυτά που προτάθηκαν (και είναι σίγουρα οκ).
Ή πάλι απ' όπου πάρεις το dac, 2 καλώδια της αρεσκείας σου έτοιμα εργοστασιακά τερματισμένα και είσαι οκ.


Ο ..."Θωμάς" για παράδειγμα δεν έχει καθόλου mogami, belden....
άρα τι;;;
όσα έχει είναι για τον π... καβάλα;


 
Last edited:

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.405
Reaction score
125.593
Ο ..."Θωμάς" για παράδειγμα δεν έχει καθόλου mogami, belden....
άρα τι;;;
όσα έχει είναι για τον π... καβάλα;
Όχι, όλα είναι εντός προδιαγραφών, έχουν και κριτικές από ένα σωρό χρήστες.

Απλώς προσωπικά έχω ασχοληθεί με μογκαμι και μπελντεν, είναι πολύ μεγάλες και αξιόπιστες σοβαρές φίρμες, τις εμπιστεύομαι.
 



Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.613
Μηνύματα
2.868.095
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top