Οδηγός τοποθέτησης ηχείων

Μηνύματα
22.269
Reaction score
15.543
Απάντηση: Οδηγός τοποθέτησης ηχείων.

πολυ ωραιο σετ ηχειων.

να τα παρεις και να τα χρησιμοποιησης ως Bi-Pole
....αλλα για να κουμπωσεις τελεια με το κεντρικο πρεπει να παρεις και αυτα.

αλλα θελουν και ενισχυτικα τα διπλα σε watt απο τα αναγραφομενα για να αποδωσουν μαχιμουμ.
 

Μηνύματα
1.985
Reaction score
766
Απάντηση: Οδηγός τοποθέτησης ηχείων.

να τα παρεις και να τα χρησιμοποιησης ως Bi-Pole
Καλημέρα και χρόνια πολλά σε όλους εύχομαι....:107:

Κώστα για το κεντρικό έχει γίνει ήδη η παραγγελία και το περιμένω...έχω δώσει και παραγγελιά στο πρόεδρο της EBEE για τη βάση του...:116:

τώρα για L-R θα παίζω με κάτιτις κατώτερω της ίδιας εταιρίας και αναβαθμίζομαι αμέσως μετά....έλεγα για τα βάσης gx100, αλλά μπορεί ωστόσο να αλλάξω και να πάω σε δαπέδου, όπως λες...για τα ενισχυτικά λέω να μείνω ως έχει...με προ και τελικό...

για τα δίπολα έχω όπως είπα ενδοιασμό, αν θα πρέπει να μπουν ακριβώς δεξιά αριστερά απο το καναπέ, μιας και αυτό δεν γίνεται...αν τα βάλω πίσω απο τη θέση ακρόασης καρφωμένα σε τοίχο, αλλά σε γωνία 110 μοιρών, όπως δηλαδη και τα μονόπολα, φοβάμαι οτι τζάμπα θα κάνω την αγορά, αφού ίσως δεν πρέπει να μπουν έτσι...

Υ.Γ. λένε διάφορα για τα ribbon, οτι τσιρίζουν, δεν έχουν διασπορά κλπ κλπ, αλλά στα αυτιά μου δεν κατάλαβα κάτι τέτοιο και γι αυτό προχώρησα και στην επιλογή της σειράς αυτής...έχετε ιδία πείρα κανείς?
 

gstriftos

gilectronikos
Μηνύματα
17.602
Reaction score
4.137
Απάντηση: Οδηγός τοποθέτησης ηχείων.

Τα συγκεκριμένα έχουν λειτουργία και για μονόπολα.
 

Μηνύματα
22.269
Reaction score
15.543
Απάντηση: Οδηγός τοποθέτησης ηχείων.

χρονια πολλα και απο μενα......υγεια πρωτα και μετα ολα τα αλλα..

Τα συγκεκριμενα περιφερειακα ειναι γαντι για την τοποθετηση που θες...οχι σαν διπολα ομως..

τα διπολα θελουν να ειναι στο πλαι.....αυτα παιζουν και πλαι και πιο πισω..

γιαυτο σου ειπα να τα δουλεψεις σαν bi-bole
.....επισης παιζουν στις ιδιες συχνοτητες με τα αλλα ηχεια.

βεβαια μολις τα βαλεις μπορεις να πειραματιστης....εχουν διακοπτη ωστε να τα κανεις οπως θες.


για τα L-R τα πιο μικρα GX50 κουμπωνουν γαντι με το κεντρικο,σε σχεση με τα GX100..
...αλλα απο σταθμες πασχουν (παιζεις τσιτα ? :116: )

.....για τι αποσταση ακροασης μιλαμε ?

υπολογιζε 250watt στο καναλι για το set που διαλεξες :402:

απο sub πως παμε ?
 

Μηνύματα
1.985
Reaction score
766
Απάντηση: Οδηγός τοποθέτησης ηχείων.

λες να χαλάω το topic?...συγνώμη κύριοι συντονιστές προκαταβολικά...αν είναι ας το μεταφέρουμε...:108:

Κώστα το κεντρικό είναι το gx350...νόμιζα οτι το gx100 ή τα πιο μεγάλα, θα ταίριαζαν καλύτερα απο τα 50...η απόσταση της θέσης ακρόασης απο τα μπροστινά ηχεία είναι 2.95m....για τα πίσω ηχεία με δεσμεύει η τζαμόπορτα που έχω απο την αριστερή μεριά του καναπέ και δε με αφήνει να τα βάλω ακριβώς δεξιά αριστερά μου...θα πρέπει να πάνε πιο πίσω τουλάχιστον 1m...

δλδ σαν dipole δεν υπάρχει πρόβλημα να πάνε πιο πίσω μου λες...αν πάω πιο πίσω, θα πάρω το 100% απ το ηχείο ή θα πρέπει να συμβιβαστώ?...

απο στάθμες δε μπορώ να παίξω τσίτα γιατί μένω σε πολυκατοικία δυστυχώς...αλλά παίζω σχετικά δυνατά, αν και όχι σε reference στάθμες όπως λέμε...:116:

ο τελικός είναι ένας parasound halo με 5x250w...λες να ζοριστεί?....προ είναι ο 4311...

επειδή ακούω και μουσική σε ποσοστό 50-50 με τις ταινίες και επειδή ο χώρος είναι σχετικά μικρός, έχω δυο PV1 και παίζω μ αυτά...

βρήκα δυο παλιές φώτο εδώ πριν μπει οθόνη κλπ, για να δείτε πως είναι ο χώρος δεξιά αριστερά του καναπέ και να μου πείτε τη γνώμη σας για το αν μπαίνουν εκεί τα gxfx...

( Υ.Γ. για να σας προλάβω, τα ράφια-έπιπλα κλπ έχουν φύγει απο μπροστά κι ο χώρος έχει αλλαχτεί εντελώς)
 

Μηνύματα
22.269
Reaction score
15.543
Απάντηση: Οδηγός τοποθέτησης ηχείων.

τα περιφερειακα ειναι σουπερ για τον χωρο που ειδα...

τι προτεινω.....

να παρεις αυτα με αυτο που ταιριαζουν και συχνοτικα και σε σταθμες.


Το 350 ταιριαζει με το 50 ......και με το 300 απολυτα......
....απλα το 50 υπολειπεται σε σταθμες μονο.

θεωρω αυτο που προτεινω την καλυτερη λυση...
....ειναι οικονομικοτερη με αποτελεσμα εφαμιλλο του ακριβου,αφου δεν παιζεις δυνατα.

εαν παλι κρατησης το κεντρικο που παραγγειλες,θα κανεις καποιους συμβιβασμους..
.....η στις σταθμες(αν και πιστευω οτι θα σε καλυψει) παιρνοντας το 50 ...η σε μια διαφορα συχνοτητων μικρη με το κεντρικο -περιφερειακα παιρνοντας το 100...

εκτος και αν παρεις τα 300 καποια στιγμη.....
......αλλα ειναι κριμα να μπει τετοιο ηχειο σε γωνια..

..... φυσικα ξεχνας οποιαδηποτε αλλη σειρα για συνδιασμο.

τελικος(a-51 ειναι?) και sub μια χαρα σε βρισκω....εκτος και αν σε τρωει..:116:

βεβαια τα pv1 ειναι για μουσικη περισσοτερο.....αλλα πιθανον να εχουν τοποθετηθει σε σημεια τετοια που να παιζουν καλα και σε κινηματογραφο.
 

Μηνύματα
1.985
Reaction score
766
Απάντηση: Οδηγός τοποθέτησης ηχείων.

αν παλι κρατησης το κεντρικο που παραγγειλες,θα κανεις καποιους συμβιβασμους.....η στις σταθμες(αν και πιστευω οτι θα σε καλυψει) παιρνοντας το 50 ...η σε μια διαφορα συχνοτητων μικρη με το κεντρικο -περιφερειακα παιρνοντας το 100...
οπότε οκ με τα surround....

για το κεντρικό θα επιμείνω στο 350 μάλλον...

το 50 πιάνει μέχρι 109 db και μιας και ακούω και μουσική θα ήθελα τα ηχεία να έχουν το "γκάζι" που λέμε, όταν το ζητήσω...οι διαφορές δεν είναι τρελές βέβαια, αλλά με βλέπω με τα 100, αν και ακριβότερη λύση...

τώρα, τα 100 έχουν όντως cross τα 2,7 khz σε σχέση με το κεντρικό και τα surround, που είναι στα 2,3... όταν λες διαφορές, πόσο μπορεί να ακουστεί αυτό στη πράξη Κώστα?...ένα σύστημα ισοστάθμισης μήπως μπορεί να αμβλύνει τη διαφορά αυτή?...ή θα έχω "τρύπες" και ανομοιογενές αποτέλεσμα ότι κι αν κάνω?...

ο τελικός, ναι είναι ο a51...μακάρι να χα τα φράγκα να πήγαινα στα svs sb13...τα κλειστά δλδ...αλλά για τώρα δεν...

ευχαριστώ για το χρόνο και τις συμβουλές...:624:
 

Μηνύματα
22.269
Reaction score
15.543
Απάντηση: Οδηγός τοποθέτησης ηχείων.

η ισοσταθμιση δεν θα κανει κατι....διαφορα θα υπαρχει.
..το κομματι 300-4000hz ειναι αρκετα αντιληπτο.

γιαυτο λεγεται οτι τα lcr πρεπει να ειναι ιδια.
 

Μηνύματα
1.985
Reaction score
766
Απάντηση: Οδηγός τοποθέτησης ηχείων.

η ισοσταθμιση δεν θα κανει κατι....διαφορα θα υπαρχει
μάλιστα...οπότε αν το σετ αποτελείται απο L-R τα 50, κεντρικό το 350 και surround τα FX, θα είμαι οκ συχνοτικά, αλλά από στάθμες θα πάσχω σχετικά...

βέβαια θα βγει πιο φθηνά όσο να ναι....έχω κολλήσει με το 350 Κώστα και προτιμό να πάω στα 50άρια απο το ν αλλάξω κεντρικό...

λές στη μουσική να μου λέιψη το 100αράκι? (δυναμικά-headroom κλπ)....109 db versus 112...
 

Μηνύματα
22.269
Reaction score
15.543
Απάντηση: Οδηγός τοποθέτησης ηχείων.

απο την στιγμη που θες το κεντρικο αυτο και ακους αρκετη μουσικη(οπως ειπες)κοιτα να πας στα 300 καποια στιγμη......ετσι θα εχεις και μουσικη και κινηματογραφο στο ανωτατο επιπεδο του σετ....

στην μουσικη τα pv1 ειναι καλα και παιζουν σε ιδιες εντασεις με τα Gold GX50
.....οποτε θα εχεις καλο αποτελεσμα...φτανει να γινει μια καλη ρυθμιση και τοποθεσια των sub στο χωρο.

απο σταθμες τωρα.....που παιζεις συνηθως σε ενταση τον denon ?....δλδ στο - ?
 

Μηνύματα
1.985
Reaction score
766
Απάντηση: Οδηγός τοποθέτησης ηχείων.

φτανει να γινει μια καλη ρυθμιση και τοποθεσια των sub στο χωρο.
απο σταθμες τωρα.....που παιζεις συνηθως σε ενταση τον denon ?....δλδ στο - ?
ο denon παίζει γύρω στο -17 maximum, με το υπάρχων σετ ηχείων πάλι της MonitorAudio, τα Apex...
στο 0 δε το χω πάει ούτε για πλάκα...:610:

έχω απο τώρα βάλει "φυτίλια" στο Καστρούνη το Μανώλη, να μας έρθει άλλη μια βόλτα στη Κρήτη, για ρύθμιση του ήχου αυτή τη φορά...αλλά που ξέρεις?...μπορεί και εικόνας:116:...
 

Μηνύματα
22.269
Reaction score
15.543
Απάντηση: Οδηγός τοποθέτησης ηχείων.

μια χαρα θα εισαι με τα GX50-GXFX-GX350

o Μανωλιος θα σε φτιαξει σπεσιαλ....παρε και ενα velodyne sms-1
 


stathis

Ultra Home Theater
Μηνύματα
21.631
Reaction score
36.414
Απάντηση: Οδηγός τοποθέτησης ηχείων.

Yπολογιζε 250watt στο καναλι για το set που διαλεξες :402:

απο sub πως παμε ?
Eισαι υπερβολικος,
Recommended Amplifier Requirements (RMS):
60 - 120 W
http://www.monitoraudio.co.uk/products/gold-gx/gx100/#/specification
:114:
Gkat τι χρωμα το πηρες το gx350 κ δεν ειχε στοκ?κ απο που? Πηρα το ιδιο πριν κανα μηνα απο avart μαυρο σε στοκ!Θα παιξει με τα gx 300:116:
 

gstriftos

gilectronikos
Μηνύματα
17.602
Reaction score
4.137
Απάντηση: Οδηγός τοποθέτησης ηχείων.

ο denon παίζει γύρω στο -17 maximum, με το υπάρχων σετ ηχείων πάλι της MonitorAudio, τα Apex...
στο 0 δε το χω πάει ούτε για πλάκα...:610:
Έκανες την αυτόματη ισοστάθμιση και έκτοτε χωρίς να πειράξεις τίποτα ακούς στο -17;
Ή πείραξες μετά αυτής τις εντάσεις;
 

Μηνύματα
1.985
Reaction score
766
Απάντηση: Οδηγός τοποθέτησης ηχείων.

μια χαρα θα εισαι με τα GX50-GXFX-GX350
o Μανωλιος θα σε φτιαξει σπεσιαλ....παρε και ενα velodyne sms-1
οκ...μάλλον το deal θα κλείσει έτσι..και αναβαθμίζω κάποια στιγμή στα 300...όταν με το καλό αρχίσει να με τρώει:116:

velodyne για περαιτέρω ρύθμιση στις χαμηλές...το βλέπουμε...

και πάλι ευχαριστώ για τις συμβουλές
 


Μηνύματα
1.985
Reaction score
766
Απάντηση: Οδηγός τοποθέτησης ηχείων.

Gkat τι χρωμα το πηρες το gx350 κ δεν ειχε στοκ?κ απο που? Πηρα το ιδιο πριν κανα μηνα απο avart μαυρο σε στοκ!Θα παιξει με τα gx 300:116:
απο κατάστημα εδώ στη Κρήτη το πήρα και το περιμένω μες τη βδομάδα που έρχεται γιατί το ζήτησα εγώ να έρθει τότε...μαύρο
 

Μηνύματα
22.269
Reaction score
15.543

Μηνύματα
1.985
Reaction score
766
Απάντηση: Οδηγός τοποθέτησης ηχείων.

Έκανες την αυτόματη ισοστάθμιση και έκτοτε χωρίς να πειράξεις τίποτα ακούς στο -17;
Ή πείραξες μετά αυτής τις εντάσεις;
ο denon έκανε την ισοστάθμιση χωρίς να έχω βάλει το κεντρικό Apex στο παιχνίδι...θα το άλλαζα και προτίμησα να μην το ακουμπήσω καθόλου...είναι στο κουτί του..

δε πείραξα τίποτα μετα τα "κουμάντα" που έκανε το χτ32...απλά έβαλα το cross του sub απο τα μενού, στους 80 κύκλους, απο 60 που το είχε..
 


Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.613
Μηνύματα
2.868.094
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top