Οικονομική 75άρα

Μηνύματα
12.830
Reaction score
10.048
Προσωπικά έχω κάνει κουβέντα με φίλους που τους αρέσει και δεν μπορώ να καταλάβω γιατί τους αρέσει αυτό το εναλλασσόμενο ουράνιο τόξο 🌈 περιμετρικά.

Κολοκυθόπιτα.

Προφανώς είμαστε αυτοί που θέλουμε total black out και οι άλλοι με ουράνια τόξα στους τοίχους.
Κι εγώ βλέπω ταινία αμίλητος, η ξαδέρφη μου όμως σχολιάζει συνέχεια. Έχουμε πάψει να βλέπουμε μαζί ταινίες. (άσχετο με το θέμα, αλλά ήθελα να το βγάλω από μέσα μου)
 

Μηνύματα
1.409
Reaction score
2.533
Επειδή μερικές φορές στο Σκρουτζ είτε δεν τα λέει όλα τα χαρακτηριστικά είτε τα λέει λάθος, γιατι έτσι τα έφερε από το μαγαζί, βολεύει να τις ψαχνεις και εδώ για λεπτομέριες: https://www.displayspecifications.com/
Εννοείται ότι το κάνω !!
Σύμφωνα με αυτό το site σημείωσα κάτι πολύ σημαντικό για την περίπτωσή μου: " That actually means that Dolby Vision can benefit cheaper 4K TV sets and televisions that haven't been properly calibrated, to a greater degree than top-end sets owned by obsessive home cinema types."
'Αρα η πλάστιγγα κλίνει προς Philips...
 

abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.400
Reaction score
93.989
Ασχετο ερωτημα . Εχω μια TV 55 . Ειμαι σε 3.5μ αποσταση . Τωρα με την 4κ Tv ποια ειναι θα ειναι η αναλογια περιπου ? Παω για 80+?
Και με την 55άρα έπρεπε να είσαι πιο κοντά. :rolleyes:
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.629
Reaction score
83.111
Σε αυτό το επίπεδο τιμών, η Sony KD-75XG8096 είναι σχεδόν μονόδρομος. Τα όποια μειονεκτήματα οφείλονται στο κόστος κι όχι σε τεχνικά θέματα.

Ο μόνος λόγος να περιμένεις το Black Friday είναι μήπως και υπάρξουν τέτοιες τιμές σε μοντέλα του 2020 (η Sony είναι 2019), με ό,τι αυτό συνεπάγεται στον επεξεργαστή εικόνας και τα πρότυπα.
 


alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.399
Reaction score
27.689
Κι εγώ βλέπω ταινία αμίλητος, η ξαδέρφη μου όμως σχολιάζει συνέχεια. Έχουμε πάψει να βλέπουμε μαζί ταινίες. (άσχετο με το θέμα, αλλά ήθελα να το βγάλω από μέσα μου)
Άσε ρε συ. Έχω πέσει σε φάση που η άλλη δίπλα διάβαζε τους υπότιτλους δυνατά. Πάλι καλά που την ήξερα και κάπου τα βρήκαμε. 🤣
Ηταν η πρώτη και μοναδική φορά βέβαια.
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.493
Reaction score
37.569
Άσε ρε συ. Έχω πέσει σε φάση που η άλλη δίπλα διάβαζε τους υπότιτλους δυνατά. Πάλι καλά που την ήξερα και κάπου τα βρήκαμε. 🤣
Ηταν η πρώτη και μοναδική φορά βέβαια.
το χω παθει σε εκκλησία... 🐒 🐒
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.629
Reaction score
83.111
Κι εγώ βλέπω ταινία αμίλητος, η ξαδέρφη μου όμως σχολιάζει συνέχεια. Έχουμε πάψει να βλέπουμε μαζί ταινίες. (άσχετο με το θέμα, αλλά ήθελα να το βγάλω από μέσα μου)
Η χαρά της ταινίας είναι τα live σχόλια. Σιγά μην απομονωθούμε κιόλας για να δούμε τέχνη.
Αν συνυπολογίσουμε ότι στις 10 ταινίες που βλέπουμε, μας αρέσει πολύ η μία, τα σχόλια είναι απαραίτητα για να ξεπερνάμε τα νεύρα μας.

Υ.Γ. Η χαρά μου είναι να λέω ατάκες (ακόμα κι όταν βλέπω μόνος) στις δραματικές στιγμές. Μόνο χαβαλές! :gamer:
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.399
Reaction score
27.689
Η χαρά της ταινίας είναι τα live σχόλια. Σιγά μην απομονωθούμε κιόλας για να δούμε τέχνη.
Αν συνυπολογίσουμε ότι στις 10 ταινίες που βλέπουμε, μας αρέσει πολύ η μία, τα σχόλια είναι απαραίτητα για να ξεπερνάμε τα νεύρα μας.

Υ.Γ. Η χαρά μου είναι να λέω ατάκες (ακόμα κι όταν βλέπω μόνος) στις δραματικές στιγμές. Μόνο χαβαλές! :gamer:
Αποκλείεταιναδούμεταινίαπαρέαεμείςοιδυό :lolsign:
 


Μηνύματα
12.830
Reaction score
10.048
Η χαρά της ταινίας είναι τα live σχόλια. Σιγά μην απομονωθούμε κιόλας για να δούμε τέχνη.
Αν συνυπολογίσουμε ότι στις 10 ταινίες που βλέπουμε, μας αρέσει πολύ η μία, τα σχόλια είναι απαραίτητα για να ξεπερνάμε τα νεύρα μας.

Υ.Γ. Η χαρά μου είναι να λέω ατάκες (ακόμα κι όταν βλέπω μόνος) στις δραματικές στιγμές. Μόνο χαβαλές! :gamer:
Μικρό ποσοστό έχεις. Εμένα μου αρέσουν τουλάχιστον οι 8 στις 10 που επιλέγω να δω. Για αυτό τις βλέπω άλλωστε, γιατί κάτι μου έχει τραβήξει το ενδιαφέρον στην περιγραφή της υπόθεσης, ή μου τις έχουν προτείνει.
 

billpeppas

A/V "Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.451
Reaction score
5.550
Εννοείται ότι το κάνω !!
Σύμφωνα με αυτό το site σημείωσα κάτι πολύ σημαντικό για την περίπτωσή μου: " That actually means that Dolby Vision can benefit cheaper 4K TV sets and televisions that haven't been properly calibrated, to a greater degree than top-end sets owned by obsessive home cinema types."
'Αρα η πλάστιγγα κλίνει προς Philips...
Μαλακίες κουραφέξαλα γράφει το site.
Και για το ότι είναι καλύτερη μια TV με Dolby Vision δίχως calibration κόντρα σε μια άλλη δίχως Dolby Vision.
Και το κορυφαιότερο όλων... consumer TVs max at 2000nits ( what ? where ? when ? :D )

Όσον αφορά την ερώτησή σου για τις καλιμπραρισμένες επιδόσεις, έρχονται τόσο κοντά μεταξύ τους οι 2 επιλογές στην κατηγορία τιμής που παίζεις ( Sony & Samsung ) που πρακτικά δεν υφίσταται διαφορά.
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.629
Reaction score
83.111
Αποκλείεταιναδούμεταινίαπαρέαεμείςοιδυό :lolsign:
Έχω ξαναγράψει ότι απομυθοποιώ την τέχνη σε όλες της τις εκφάνσεις. Στα πλάνα ταινιών, σκέφτομαι πού είναι ο cameraman, πόσο πετυχημένα είναι τα εφέ, πόσα λεφτά πήρε ο πρωταγωνιστής, πόσες πλαστικές έχει κάνει η γκόμενα κτλ. Οι υποθέσεις δεν με αγγίζουν καθόλου. Αν δε, θέλουν να περάσουν και συναίσθημα, λες και είμαστε όλοι τίποτα ευαίσθητες ψυχές με κοινωνικές ανησυχίες, ξεκινάω μονόλογο. :neo:

Εκεί που ξερνάω είναι στη δήθεν σημαντικότητα των ανθρώπινων σχέσεων.

Μικρό ποσοστό έχεις. Εμένα μου αρέσουν τουλάχιστον οι 8 στις 10 που επιλέγω να δω. Για αυτό τις βλέπω άλλωστε, γιατί κάτι μου έχει τραβήξει το ενδιαφέρον στην περιγραφή της υπόθεσης, ή μου τις έχουν προτείνει.
Μού αρέσουν πραγματικά όσες πανάκριβες ταινίες βασίζονται στα χρήματα που ξοδεύτηκαν. Οι πνευματικές δημιουργίες, σκηνοθετών και σεναριογράφων, που βασίζονται αποκλειστικά σε βαρυσήμαντα θέματα ή ακόμα χειρότερα, πραγματικά γεγονότα, με ξενερώνουν αφάνταστα. Επίσης, θέλω να χτυπήσω αυτούς που βγαίνουν από τις αίθουσες και αρχίζουν αναλύσεις για το τι ήθελε να πει ο "ποιητής". :roflmao:


Υ.Γ. Sorry @anton για τα πολλά off topic.
 


rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.153
Reaction score
93.263
Η χαρά της ταινίας είναι τα live σχόλια. Σιγά μην απομονωθούμε κιόλας για να δούμε τέχνη.
Αν συνυπολογίσουμε ότι στις 10 ταινίες που βλέπουμε, μας αρέσει πολύ η μία, τα σχόλια είναι απαραίτητα για να ξεπερνάμε τα νεύρα μας.

Υ.Γ. Η χαρά μου είναι να λέω ατάκες (ακόμα κι όταν βλέπω μόνος) στις δραματικές στιγμές. Μόνο χαβαλές! :gamer:
Αποκλείεταιναδούμεταινίαπαρέαεμείςοιδυό :lolsign:
Άσε @alexis , την πρώτη φορά που πήγαμε σινεμά παρέα με τον @xfader οι πιο παλιοί -που ήξεραν- τον έστειλαν δίπλα μου. Δεν θυμάμαι την ταινία, αλλά η παρέα μου έχει μείνει αξέχαστη. :roflmao:
 


Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.447
Υ.Γ. Η χαρά μου είναι να λέω ατάκες (ακόμα κι όταν βλέπω μόνος) στις δραματικές στιγμές. Μόνο χαβαλές! :gamer:
Σε πνίγει το συναίσθημα πουλάκι μου και αντιδράς έτσι. Ευαισθητουλινέλο μου. 😘
 

Μηνύματα
1.409
Reaction score
2.533
Για να μην σκίσουμε κι άλλο το νήμα του Βασίλη, τελικά βρήκα σε τιμή ευκαιρίας την Panasonic OLED TX65GZ950 οπότε είπα να προτιμήσω την ποιότητα από το μέγεθος αν και ήταν αρκετά πάνω από τον προϋπολογισμό μου (με δόσεις φυσικά).
Απ' όσα reviews μπόρεσα να βρω είναι απίστευτο value for money, ιδιαίτερα στα 1599 € που τη βρήκα (προσφορά) και έχει καταπληκτική χρωματική απόδοση out of the box ενώ έχει και isf calibration mode (σε κάποια στιγμή θα επέμβει ο γνωστός καλιμπράτορας).
Την Πέμπτη το απόγευμα παραλαμβάνω και θα επανέλθω με εντυπώσεις όταν τοποθετηθεί.
 

Μηνύματα
1.702
Reaction score
982
H χρωματικη αποδοση βαση μετρησεων μπορει να μην μας βολεψει στο δικο μας ματι.
Το μεγεθος ....μετραει.
Ποσο μεγαλη μπορει να ειναι η διαφορα ποιοτητας με την Samsung QE75Q60T ?
 

Μηνύματα
1.409
Reaction score
2.533
Το μεγεθος ....μετραει.
Το γνωρίζω από πρώτο χέρι μιας και μέχρι πριν από ενάμιση χρόνο περίπου έβλεπα σε 122" οθόνη. Παρ' όλα αυτά, επέλεξα να έχω την καλύτερη ποιότητα εικόνας στις 65" παρά να ανέβω λίγο (το λίγο είναι σχετικό) στις 75" (γιατί για παραπάνω δεν γίνεται λόγος αυτή τη στιγμή) και να κάνω αρκετές ή μεγαλύτερες εκπτώσεις στην ποιότητα. Σαφώς αν δεν ήταν η συγκεκριμένη προσφορά θα κατέληγα μάλλον στην Sony KD-75XH8096.
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.316
Μηνύματα
2.858.280
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top