Οικονομική 75άρα

Μηνύματα
1.406
Reaction score
2.527
Χθες την παρέλαβα αφού ζήτησα να μου την ανοίξουν για έλεγχο στο κατάστημα πριν την πάρω για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο. Εντυπωσιάστηκα με το μέγεθος της συσκευασίας, σχεδόν μισή φορά μεγαλύτερο από την 65άρα Hitachi που είχα κι ας είναι αρκετά πιο ελαφριά η Panasonic. Πολύ καλή προστασία μεν, άντε χώρεσέ την στο αυτοκίνητο (και μιλάμε για μεγάλο επιβατικό φίλου που επιστράτευσα) δε. Τελικά η πίσω πόρτα έμεινε ανοιχτή αφού στερεώθηκε να μην ανοίγει και σιγά σιγά φτάσαμε σπίτι.
Με συνοπτικές διαδικασίες μπήκε στη βάση του τοίχου και κόλησα και αφού έκανα τις (ελάχιστες) απαραίτητες ρυθμίσεις, έμεινα να χαζεύω με το στόμα ανοιχτό διάφορα βιντεάκια demo και ταινίες με Dolby Vision...Εντάξει, τι να λέμε τώρα, διαστημική εικόνα !!
 

Μηνύματα
1.406
Reaction score
2.527
Τώρα με το απόλυτο μαύρο προέκυψαν άλλα προβλήματα που ζητούν λύση, τα δυνατά μπλε λεντάκια λειτουργίας των Presonus και οι υπότιτλοι, οι οποίοι μου φωτίζουν πολύ την εικόνα και μου χαλάνε τη μαυρίλα !!! :mad::frown::roflmao::biggrin:
Και καλά, όσο αφορά τα λεντάκια των σαμπ θα τα καλύψω με μαύρη μονωτική ταινία, τους υπότιτλους πως θα τους μειώσω τη φωτεινότητα ?
Ξέρετε κανένα πρόγραμμα που να το κάνει αυτόματα ?

ΥΓ. Όπως και με τα Adam, έτσι και με την Panasonic, απορώ τι (νόμιζα ότι) έβλεπα τόσα χρόνια...:O_o::rolleyes::thumbsup:
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.398
Reaction score
27.684
Ένα calibration ίσως βοηθήσει, δεν ξέρω. Με το Μανώλη μίλησες;
Ποιά Adam πήρες;
 




Μηνύματα
2.377
Reaction score
3.578
Τώρα με το απόλυτο μαύρο προέκυψαν άλλα προβλήματα που ζητούν λύση, τα δυνατά μπλε λεντάκια λειτουργίας των Presonus και οι υπότιτλοι, οι οποίοι μου φωτίζουν πολύ την εικόνα και μου χαλάνε τη μαυρίλα !!! :mad::frown::roflmao::biggrin:
Και καλά, όσο αφορά τα λεντάκια των σαμπ θα τα καλύψω με μαύρη μονωτική ταινία, τους υπότιτλους πως θα τους μειώσω τη φωτεινότητα ?
Ξέρετε κανένα πρόγραμμα που να το κάνει αυτόματα ?

ΥΓ. Όπως και με τα Adam, έτσι και με την Panasonic, απορώ τι (νόμιζα ότι) έβλεπα τόσα χρόνια...:O_o::rolleyes::thumbsup:
Για τα ledάκια δες αυτό και άσε τις μονωτικές για τους ηλεκτρολόγους


Για τους υπότιτλους και την φωτεινότητα δεν μπορείς να κάνεις τίποτα (σχεδον)
Blooming ονομάζεται, ξεκινά ψάξιμο ή αλλαγή χρώματος υποτίτλου (πχ γκρι)
 

Μηνύματα
12.828
Reaction score
10.048
Για τα ledάκια δες αυτό και άσε τις μονωτικές για τους ηλεκτρολόγους


Για τους υπότιτλους και την φωτεινότητα δεν μπορείς να κάνεις τίποτα (σχεδον)
Blooming ονομαζεται και ξεκινα ψαξιμο ή αλλαγή χρώματος υποτίτλου (πχ γκρι)
Αυτό το προϊόν είναι καλύτερο από τη μονωτική; Έχει καλύτερη τιμή προς απόδοση; Γιατί το πρότεινες αντί αυτής;
 

Μηνύματα
2.377
Reaction score
3.578
Θα κόψει πλήρως την φωτεινότητα .
Μπορεί να τα βάλει ακόμα και σε AVR, να φαίνονται οι ενδείξεις χωρίς την ενοχλητική φωτεινότητα.

Τώρα, αν θέλει απλά να κρύψει τα πάντα και να μην βλέπει τίποτα απο ενδείξεις (λάθος για μένα) είναι άλλο θέμα.
 

Μηνύματα
1.406
Reaction score
2.527
Υποτιτλους σε τι περιεχομενο?
Υπότιτλοι στις περισσότερες περιπτώσεις ξεχωριστοί (srt) με αρχεία mkv.
Για τα ledάκια δες αυτό και άσε τις μονωτικές για τους ηλεκτρολόγους
Blooming ονομάζεται, ξεκινά ψάξιμο ή αλλαγή χρώματος υποτίτλου (πχ γκρι)
Πως αλλάζει το χρώμα των υπότιτλων ?
 

Μηνύματα
2.377
Reaction score
3.578
Υπότιτλοι στις περισσότερες περιπτώσεις ξεχωριστοί (srt) με αρχεία mkv.

Πως αλλάζει το χρώμα των υπότιτλων ?
Απο το menu υποτίτλων του player (software ή hardware) που χρησιμοποιείς
 


Μηνύματα
12.828
Reaction score
10.048
Θα κόψει πλήρως την φωτεινότητα .
Μπορεί να τα βάλει ακόμα και σε AVR, να φαίνονται οι ενδείξεις χωρίς την ενοχλητική φωτεινότητα.

Τώρα, αν θέλει απλά να κρύψει τα πάντα και να μην βλέπει τίποτα απο ενδείξεις (λάθος για μένα) είναι άλλο θέμα.
Δηλαδή είναι ημιδιαφανές; Δεν κατάλαβα.
 

Μηνύματα
4.867
Reaction score
3.925
Αντωνη καλοριζικη. Καταπληκτικη προσφορα!

Τελικα ο Κωτσοβολος απ εκει που ηταν το πιο ακριβο πολυκαταστημα εχει εξελιχθει μαλλον στο καλυτερο. Εχει αυξηθει και η πελατεια του πολυ. Το παρκινγκ στην περιοχη μου ειναι μονιμως γεματο απο αυτοκινητα εν αντιθεσει με τα Media Markt που συρρικνινωνεται διαρκως. Τωρα τον χωρο που ειχε τον μοιραζεται με το Public κι αν ψαχνεις υπαλληλο για να εξυπηρετηθεις, πρεπει να παρεις κυαλια.

Εψαξα κι εγω στο Sony για επιλογη χρωματος υποτιτλων αλλα τζιφος. Εν τω μεταξυ δεν προσεξα κατι αφυσικο στο χρωμα της προεπιλογης. Μηπως απλα ειναι ιδεα σου?
 

Μηνύματα
3.076
Reaction score
8.847
Καλορίζικη και από εμένα, καλές προβολές, έκανες τη καλύτερη επιλογή στο πάνελ της τηλεόρασης ( OLED ). :thumbsup:
και εγώ oled έχω.
Για κοίταξε αυτό το παρακάτω link μήπως σε βοηθήσει για calibration.
 

Μηνύματα
6.553
Reaction score
5.122
Δηλαδή είναι ημιδιαφανές; Δεν κατάλαβα.
Ναι, βλέπεις την ένδειξη χωρίς να σε καρφώνει.
Lightdims χρησιμοποιώ πολλά χρόνια σε όλες μου τις συσκευές.

Έχει διάφορες εκδόσεις:
 

Μηνύματα
12.828
Reaction score
10.048
Α, οκ. Εγώ έβαλα 2 κομματάκια μαύρη μονωτική ταινία στα ηχεία και δεν τα βλέπω καθόλου.
 

Μηνύματα
1.406
Reaction score
2.527
Αντωνη καλοριζικη. Καταπληκτικη προσφορα!
Ευχαριστώ πολύ Βασίλη, να ξέρεις ότι το δικό σου ποστ με έβαλε στην πρίζα για OLED ! ;):hi:
Εν τω μεταξυ δεν προσεξα κατι αφυσικο στο χρωμα της προεπιλογης. Μηπως απλα ειναι ιδεα σου?
Όχι, καθόλου δεν είναι ιδέα μου, όσοι υπότιτλοι είναι ενσωματωμένοι στην ταινία από "τη μάνα τους" είναι προς το γκρι χωρίς να είναι ενοχλητικοί, όσους βάζω εκ των υστέρων είναι κάτασπροι και εκθαμβωτικοί.
Καλορίζικη και από εμένα, καλές προβολές, έκανες τη καλύτερη επιλογή στο πάνελ της τηλεόρασης ( OLED ). :thumbsup:
και εγώ oled έχω.
Για κοίταξε αυτό το παρακάτω link μήπως σε βοηθήσει για calibration.
Ευχαριστώ Θανάση, δεν προτίθεμαι να επέμβω καθόλου μόνος μου στο calibration. Ούτως ή άλλως η προεπιλογή Professional 2 με color warm 2 είναι άριστη για σκοτεινό δωμάτιο και απ' ότι διάβασα στο review του avforums η πιο ενδεδειγμένη για άριστη απόκριση της χρωματικής κλίμακας out of the box.
Πραγματικά δε νιώθω να θέλω κάτι παραπάνω σε καμία περίπτωση, προφανώς σε κάποια φάση θα ρυθμιστεί από τον ειδικό για να πάρω ό,τι καλύτερο ακόμα μπορώ.
Όσο αφορά τα light dimmer, κάλυψα τα σαμπ με μαύρη μονωτική αφήνοντας ένα ελάχιστο κομμάτι εκτός, προκειμένου να βλέπω αν είναι on ή off, μια χαρά με βόλεψε, τα Adam έχουν τα led στο πίσω μέρος οπότε δεν υπάρχει πρόβλημα.
 

Μηνύματα
4.867
Reaction score
3.925
Υπαρχει ενα προγραμμα για τους υποτιτλους με πολλες ρυθμισεις (φυσικα και στο χρωμα - μεγεθος κλπ), καποτε ο Μελιδης μου το ειχε δωσει αλλα περασε πολυ καιρος και δεν το βρισκω. Πιστευω ολο και καποιος θα σου στειλει pm .
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • rose.athens
    Not in the mood Mod
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • xfader
    Segregation supporter

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.309
Μηνύματα
2.858.052
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top