Οι αποδράσεις συνεχίζονται

Μηνύματα
1.860
Reaction score
371
Όπως θα έχετε παρατηρήσει στις αγγελίες μου τελευταία, με έχει τσιμπήσει πάλι το μικρόβιο της αλλαγής.
Πολλά πράγματα έχουν αλλάξει στα συστήματα μου και έπονται και άλλα.

Θα ξεκινήσω με τη πρώτη αλλαγή που αφορά το αναλογικό κομμάτι.

Είχα αποφασίσει να μην ασχοληθώ σύντομα με νέο πικάπ.
Πίστευα ότι το Nottingham Analogue Space deck (παρεμπιπτόντως εξαιρετικό για τη κατηγορία του), θα με καλύψει για αρκετό καιρό μια και δεν ακούω τόσο πολύ δίσκους βινυλίου.

Και πάνω που πίστευα ότι είχα ησυχάσει, έρχεται στα χέρια μου αναπάντεχα (σαν ανταλλαγή με το phono stage PH-7 Audio Research που είχα), το phono stage Basis Exclusive της Γερμανικής ASR με το τεράστιο τροφοδοτικό μπαταρίας και παθαίνω τη πλάκα μου.
Κορυφαία ποιότητα κατασκευής, πολλές δυνατότητες (2 ξεχωριστά στάδια για 2 κεφαλές), ευελιξία στις ρυθμίσεις αλλά και απίστευτος ήχος.


Το phono stage (και το περίφημο χέρι του φωτογράφου)




και το ασήκωτο τροφοδοτικό της μπαταρίας


Και με πιάνει πάλι η μανία για το βινύλιο και θέλω πάλι καινούργιο πικάπ.
Και ψάχνοντας, πέφτω πάνω στο νέο μου απόκτημα ……………..
 

Μηνύματα
1.860
Reaction score
371
Απάντηση: Οι αποδράσεις συνεχίζονται

Πρόκειται για το πικάπ Enya 12 της Transrotor, που έρχεται με βραχίονα τον SME 512.
Στο πικάπ μπήκε η εξαιρετική κεφαλή Te Kaitora Rua της Dynavector.


Το πικάπ Enya 12
Πρόκειται για πικάπ μάζας, χωρίς ανάρτηση, με βάση σάντουιτς από 2 κομμάτια Plexiglas και ένα αλουμίνιο και πλατό από παχύ Plexiglas.



Ο βραχίονας SME 512.
Πρόκειται για ένα ''πεντάρι'' 12ιντσο, ειδική παραγγελία για την Transrotor .




Η κεφαλή Te Kaitora Rua της Dynavector.
Όπως θα δείτε είναι ''γυμνή'' και θέλει πολλή προσοχή στη τοποθέτηση.



Το μοτέρ του πικάπ ελέγχεται από εξωτερικό τροφοδοτικό που αλλάζει αλλά και ρυθμίζει τις στροφές από 33 σε 45.
 

skaloumbakas

4Haris
Μηνύματα
24.751
Reaction score
1.676
Απάντηση: Οι αποδράσεις συνεχίζονται

Πολύ καλή κεφαλή η Te Kaitora της Dynavector. Καλοάκουστο το πικάπ!
 

Μηνύματα
3.306
Reaction score
426
Απάντηση: Οι αποδράσεις συνεχίζονται

Καλοριζικο και καλοακουστο!
Νομιζω οτι με ενα παρομοιο επαιζε ο Ακης ο Μιχαλοπουλος φετος στην εκθεση,σωστον?
Σωστο διαμαντι το πλατω αυτο,συγχαρητηρια ειναι ζηλευτο!!!
 

Μηνύματα
4.219
Reaction score
2.247
Απάντηση: Οι αποδράσεις συνεχίζονται

Πανέμορφο !!!
Καλοάκουστο να είναι και ελπίζω να μείνει για πολύ καιρό στο rack σας επειδή αξίζει.
 

Manos58

εγχειρισμένη
Μηνύματα
17.160
Reaction score
12.839
Απάντηση: Οι αποδράσεις συνεχίζονται

Αντε να δουμε τι θ'ακουσουμε τωρα...

Καλοριζικο.
 

skaloumbakas

4Haris
Μηνύματα
24.751
Reaction score
1.676
Te Kaitora

Να και ένα άλλο close-up της γυμνής και σεξουλιάρικης Te Kaitora, επάνω σε εναν Τransrotor SME 3500.

 

Kotsidis John

Photography
Moderator
Μηνύματα
13.882
Reaction score
34.277
Mπραβο!!
Καλοριζικο κ καλα μουσικα ταξιδια!
Απιστευτα μηχανακια!!!
Καλες ακροασεις!
Για πες μας Μιχαλη τις εντυπωσεις σου , και της κεφαλης και του phono αλλα κ γενικα!
 

Gebreselassie

Μαύρος!
Μηνύματα
30.910
Reaction score
2.524
Πάρα πολύ ωραία όλα!
MILES, βάλε ρε φίλε και μια φωτό να φαίνεται συνολικά το σύστημα - χώρος.

...
 

vlasis

Φωτογράφος!
Μηνύματα
11.728
Reaction score
7.510
Απάντηση: Οι αποδράσεις συνεχίζονται

Π Α Λ Ι Ο Π Ι Κ Α Π Α Κ Ι Δ Ε Σ....................................Β Ε Λ Ο Ν Α Δ Ε Σ........................:143::143::143:
 

Μηνύματα
1.860
Reaction score
371
Απάντηση: Re: Οι αποδράσεις συνεχίζονται

Πάρα πολύ ωραία όλα!
MILES, βάλε ρε φίλε και μια φωτό να φαίνεται συνολικά το σύστημα - χώρος.

...
Φίλε Νίκο, θα τη βάλω μόλις τελειώσω με τις αλλαγές των μηχανημάτων.

Θα ακολουθήσουν σύντομα οι εμπειρίες από τα συγκεκριμένα μηχανήματα.
 

Μηνύματα
1.860
Reaction score
371
Απάντηση: Οι αποδράσεις συνεχίζονται

Και να ξεκινήσω με τις ακουστικές εντυπώσεις για το πικάπ.

Αφού λοιπόν η κεφαλή έγραψε κάποιες ώρες, ακούω τους δίσκους μου και θυμάμαι γιατί το πικάπ είναι πάντα στη κορυφή.
Απίστευτες αρμονικές, δυναμικά που σκοτώνουν, έκταση, ροή, τέλος πάντων όλα όσα θα έπρεπε να κάνει το cd αλλά δεν μπορεί.

Το αποτέλεσμα πραγματικά εξαιρετικό.
Βέβαια σε ένα αναλογικό σύστημα, μετράνε πολλοί παράγοντες.
Το πλατό, ο βραχίονας, η κεφαλή, το phono stage.

Για να βγει το αποτέλεσμα καλό, πρέπει όλα τα κομμάτια της αλυσίδας να ταιριάξουν σωστά μεταξύ τους.
Έλα όμως που ποτέ δεν ξέρεις πόσο συμβάλει ο κάθε κρίκος της αλυσίδας στο τελικό αποτέλεσμα.

Από την εμπειρία μου, έχω καταλήξει στο συμπέρασμα ότι το πιο σημαντικό κομμάτι της αλυσίδας ενός αναλογικού συστήματος είναι η κεφαλή.
Μην τσιγκουνευτείτε στο κομμάτι αυτό. Όσο καλό πλατό και βραχίονα να έχετε, αν η κεφαλή δεν είναι καλή, το αποτέλεσμα θα είναι μέτριο.

Είναι προτιμότερο να έχετε λίγο υποδεέστερο πλατό και βραχίονα με καλή κεφαλή παρά μία μέτρια κεφαλή πάνω σε ένα καλό πλατό και βραχίονα.

Τώρα σε σχέση με το Amazon+Morch+Dynavector XX2 MKII που είχα, το νέο setup είναι σαφώς καλύτερο. Επειδή όμως η De Kaitora είναι πολύ ανώτερη κεφαλή από την XX2 MKII, δεν μπορώ να πω με σιγουριά πως συγκρίνονται τα 2 πλατό μεταξύ τους.

Έχω την αίσθηση πάντως ότι ενώ τα πλατό έχουν παραπλήσια απόδοση, ο SME 512 πρέπει να είναι καλύτερος από τον Morch DP-6.
 

Μηνύματα
1.860
Reaction score
371
Απάντηση: Οι αποδράσεις συνεχίζονται

Και ερχόμαστε στο phono stage Basis Exclusive της Γερμανικής ASR.

Πριν είχα το Audio research PH-7, ένα πραγματικά πολύ καλό phono αλλά με σχετικά χαμηλό gain με αποτέλεσμα να μην οδηγεί καλά τη κεφαλή μου.
Μια και δεν έπαιζα πολύ πικάπ, είχα αποφασίσει να το δώσω και να κρατήσω το Aqvox 2CI (που επίσης είχα) και το οποίο με κάλυπτε για όσες φορές χρησιμοποιούσα το πικάπ μου.

Όταν μου προτάθηκε η ανταλλαγή του ASR με το PH-7, το έκανα με κρύα καρδιά και περισσότερο για την εμπειρία να το ακούσω.

Όταν όμως το άκουσα, κατάλαβα ότι πρόκειται για phono stage πολύ υψηλής κλάσης, ανάμεσα στα καλύτερα που έχω ακούσει.
Είχα διαβάσει βέβαια κάποια τεστ σε ξένα περιοδικά με πολύ καλά σχόλια αλλά δεν πίστευα ότι θα ήταν τόσο καλό.

Όταν παίζει σε κατάσταση φουλ μπαταρίας (γιατί διαφορετικά είναι απλώς καλό), το αποτέλεσμα είναι εξαιρετικό. Ο ήχος του με τη μπαταρία μοιάζει πολύ με ήχο από λαμπάτο phono, με φοβερή ηρεμία, ωραία ηχοχρώματα, μουσικότητα (όπως και το PH-7) αλλά και με άκρα που το PH-7 δεν είχε σε τέτοιο βαθμό.

Όταν βγάλεις από το παιγνίδι τη μπαταρία, ο ήχος του γίνεται πιο μηχανικός και οξύς (πιο τρανσιστοράτος) και φυσικά χειρότερος από του PH-7.

Και φυσικά υπερτερεί από το PH-7 σε ποιότητα κατασκευής, δυνατότητα ρυθμίσεων, gain και στη παρουσία 2 διαφορετικών σταδίων phono με ξεχωριστές ρυθμίσεις το καθένα για ταυτόχρονη χρήση 2 πικάπ ή 2 κεφαλών.

Ένα πραγματικά κορυφαίο phono και για μένα η αιτία που με οδήγησε στην αγορά του νέου πικάπ.
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.607
Μηνύματα
2.867.721
Members
37.937
Νεότερο μέλος
Hdch
Top