Οι "βλαμμένοι" στο Μέγαρο (Θεσσαλονίκης)


Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.347
Reaction score
79.318
Νομίζω δεν θα εχει φωτορεπορτάζ απο την ταβέρνα

Να μια απο την συναυλία, κατα την είσοδο της χορωδίας

image.jpeg


Προτιμούσατε καμία με γύρους, πίτες και μπυρες;
 

Μελίδης Μιχάλης

Πρόεδρος ΕΒΒΕ
Μηνύματα
30.213
Reaction score
27.759
Λοιπόν παιδιά η συναυλία ήταν μια ωραία εμπειρία.
Ο μαέστρος την έτρεχε λίγο την ορχήστρα σαν τον Χ.Φ. Κάραγιαν και σε μερικά μέρη την έτρεχε πολύ.
Η χορωδία δεν ήταν και τόσο μεγάλη όσο θα ήθελα.
Η ακουστική της αίθουσας ήταν εν μέρει προβληματική πάντως.
Όπως και νάχει, όντας ένα έργο που το ξέρουμε πολύ καλά οι περισσότεροι, εντοπίζαμε και κάποια ψεγάδια.
Αλλά γενικά ήταν μια υπέροχη βραδιά.
Να και μια φωτο ακόμη.

DSC_1070.jpg
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.347
Reaction score
79.318
Ας οργανωθούμε σιγά σιγά για την νέα σαιζόν
Μερικές προτάσεις για το επόμενο δίμηνο, κυριως jazz και ολίγον απο κλασικη

http://www.tch.gr/default.aspx?lang=el-GR&page=3&tcheid=1732
http://www.tch.gr/default.aspx?lang=el-GR&page=3&tcheid=1747
http://www.tch.gr/default.aspx?lang=el-GR&page=3&tcheid=1753
http://www.tch.gr/default.aspx?lang=el-GR&page=3&tcheid=1743
Εχω αποφύγει στις προτάσεις μου την κυριως αίθουσα λόγω κακής ακουστικής, και εχω επιλέξει εκδηλώσεις με οικονομικό εισιτήριο.
Μπυρα και κοψίδια μετά, υποχρεωτικώς.

Ρίξτε μια ματιά και δηλώστε συμμετοχές.
 
Last edited:





Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.347
Reaction score
79.318
Ξεκινάμε με Aida, Δευτέρα 17. Εγω και η ντιμιφούτια διάδοχος.

Αλλος;
 



Μηνύματα
1.668
Reaction score
1.504
Το γυραδικο χαιεντια :)
Αν και η ενδεδειγμένη αναλογία είναι ενα σάντουιτς και δυο μπύρες. Και μισολιτρες. Τι ναι τούτο το δείγμα δωρεάν;
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.347
Reaction score
79.318
Και μερικές εντυπώσεις:

  • Μισώ αυτούς που βήχουν στην όπερα και στην κλασική γενικά . Παγκόσμιο φαινόμενο, μεγάλη πληγή. Τόσος βήχας πια, και συνεχώς, δεν ειναι δυνατόν να παράγεται οπουδήποτε αλλού παρά μονο στις αίθουσες συναυλιών και στα σανατόρια!
  • Στην παράσταση, οπως και στην ζωή. οι δυο Ελλάδες, που τις βρίσκεις μπροστα σου καθημερινά. Αυτός που κοπιάζει για να πετύχει τους στόχους του, που μελετά, που κανει τις πρόβες του, και ο άλλος που πιστεύει πως απλως τα δικαιούται, και τα χει ολα γραμμένα στα @ρχιδι@ του. Και τραβάει και τον φιλότιμο προς τα πίσω. Δεν μπορει ρε φίλε να παίζεις το πιο γνωστό (και εύκολο!) θέμα της όπερας για πνευστά και να μου κανεις το ενα λάθος μετά το αλλο. Εγω θα κρατήσω ομως στην μνήμη μου την απόδοση όσων κυνήγησαν την "αριστεία" σημερα το βράδυ (και ηταν πολλοί, και μπράβο τους!) και εσένα κακόμοιρε σταρχιδιστή θα σε ξεχάσω! Κατσε μόνος σου μεσα στη μιζέρια σου. Για πάντα.
  • Οταν πηγαίνω στην όπερα νιώθω σαν το παιδάκι που παει στο λούνα παρκ. Η απόλυτη έξοδος. Και χαίρομαι διπλά γιατι αρεσε και στην κόρη μου.
Το γυραδικο χαιεντια :)
Αν και η ενδεδειγμένη αναλογία είναι ενα σάντουιτς και δυο μπύρες. Και μισολιτρες. Τι ναι τούτο το δείγμα δωρεάν;
Με την κόρη είπαμε...μην με κακοχαρακτηρισει. Την αλλη φορα ας μαζευτούμε μεγάλη παρέα και θα σου ξηγήσω :drinks:
 

Μηνύματα
1.123
Reaction score
725
Και μερικές εντυπώσεις:

  • Μισώ αυτούς που βήχουν στην όπερα και στην κλασική γενικά . Παγκόσμιο φαινόμενο, μεγάλη πληγή. Τόσος βήχας πια, και συνεχώς, δεν ειναι δυνατόν να παράγεται οπουδήποτε αλλού παρά μονο στις αίθουσες συναυλιών και στα σανατόρια!
  • Στην παράσταση, οπως και στην ζωή. οι δυο Ελλάδες, που τις βρίσκεις μπροστα σου καθημερινά. Αυτός που κοπιάζει για να πετύχει τους στόχους του, που μελετά, που κανει τις πρόβες του, και ο άλλος που πιστεύει πως απλως τα δικαιούται, και τα χει ολα γραμμένα στα @ρχιδι@ του. Και τραβάει και τον φιλότιμο προς τα πίσω. Δεν μπορει ρε φίλε να παίζεις το πιο γνωστό (και εύκολο!) θέμα της όπερας για πνευστά και να μου κανεις το ενα λάθος μετά το αλλο. Εγω θα κρατήσω ομως στην μνήμη μου την απόδοση όσων κυνήγησαν την "αριστεία" σημερα το βράδυ (και ηταν πολλοί, και μπράβο τους!) και εσένα κακόμοιρε σταρχιδιστή θα σε ξεχάσω! Κατσε μόνος σου μεσα στη μιζέρια σου. Για πάντα.
  • Οταν πηγαίνω στην όπερα νιώθω σαν το παιδάκι που παει στο λούνα παρκ. Η απόλυτη έξοδος. Και χαίρομαι διπλά γιατι αρεσε και στην κόρη μου.


Με την κόρη είπαμε...μην με κακοχαρακτηρισει. Την αλλη φορα ας μαζευτούμε μεγάλη παρέα και θα σου ξηγήσω :drinks:
Σε ζηλεύω...Γυρίζω Αθήνα στο τελος εβδομάδας..
Αν κανονισετε οπερα κτλ εγώ ειμαι μεσα...και μπύρες φυσικά.
 



Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.347
Reaction score
79.318
Ναι το ξέρω...από Αθήνα έρχομαι ευκολότερα στην Θεσσαλονίκη....παρά από την Μύκονο που είμαι τώρα.
Ωραία, αν σε φέρει ο δρόμος σου, η επόμενη προτεινόμενη έξοδος ειναι jazz...

http://www.tch.gr/default.aspx?lang=el-GR&page=3&tcheid=1747

Και οι λοιποί, δηλώστε συμμετοχή.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.335
Reaction score
125.249
Ναι το ξέρω...από Αθήνα έρχομαι ευκολότερα στην Θεσσαλονίκη....παρά από την Μύκονο που είμαι τώρα.
Από μυκονο που είσαι, να θες να πας για όπερα στη σαλονικα; Φιλαρακι, να το κοιτάξεις.. :roflmao:
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.347
Reaction score
79.318
Από μυκονο που είσαι, να θες να πας για όπερα στη σαλονικα; Φιλαρακι, να το κοιτάξεις.. :roflmao:
Και συ Εαρ, την επόμενη φορα που το προγραμμα θα εχει συμφωνική ή όπερα θα ρθω απο το σπίτι να σε πάρω σηκωτό .
Για να μπορουμε να συνεννοούμαστε δηλαδής, για το ποσο γκάζι μου χρειάζεται (αλλη συζητηση αυτη)
(Ωραίο το πρασινάκι, σου παει)
 



Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.578
Μηνύματα
2.864.818
Members
37.931
Νεότερο μέλος
kowalski
Top